Jump to content


DIY digitalni kabl - Neotech NEVD 2001


DejanM

Recommended Posts

On 18.10.2017. at 6:00, DejanM said:

To je teoretski tacno ali, kao sto rekoh, ima negativni efekat stvaranja dodatnog otpora prema struji koja tece kroz kabl. To zna dramaticno da ubije dinamiku kod svirajucih sprava, narocito ako one vuku vece struje (pojacala). Ja sam taj efekat prvi put primetio kod av receivera - pomislio sam da se uredjaj pokvario, kada sam zamenio strujni kabl. Kod malih potrosaca taj efekat je medjutim tesko uocljiv.

Taj napon, ili bolje receno indukovani elektricitet, postoji na sirmu ali nema elektromagnetno polje koje bi uticalo na desavanje u samom kablu. To je bitna razlika. Otkaceni sirm se mozda u tom slucaju ponasa kao antena, ali opet to privuceno "zagadjenje" ostaje na njemu i nema gde da ode. To se protivi logici Faradejevog kaveza ali ... sve za dobar zvuk.

Ne znam medjutim kako se stvari menjaju kod strujnih kablova slozenije konstrukcije, recimo onih koji imaju vise sirmova. Nesto razmisljam da bi u tom slucaju, sledeci ovu logiku, trebalo otkaciti unutrasnje sirmove a zakaciti samo spoljasnji "kako treba". Znaci sve naopacke ... ali to bi trebalo probati ...

Ima Neotech interesantne strujne kablove ... i interconnect ...

Dejane, stvari se mnogo nabolje menjaju ako kod strujasa shirmujes posebno fazu, a posebno nulu, i to visestruko, a potom oko njih poseban zajednicki bakarni shirm koji ide vezom na shuko, a uzemljenje  preko tog poslednjeg shirma.Naravno, utice tu i geometrija... Jeste da je to kruta "anakonda" ali je veci benefit nego pocetni diy kabel od KrisVenHausa, koji je dobar kao neko polaziste, ali je onda bolje uraditi Lapp kao sto Siroma predlaze... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...