Jump to content


DIY digitalni kabl - Neotech NEVD 2001


DejanM

Recommended Posts

Ako vam treba digitalni kabl malo vise kategorije a niste spremni da se izujete velike novce, ovo moze da bude interesantna alternativa ...

Kupite ovde (ili na nekom drugom mestu) sledece sastojke:

https://www.hificollective.co.uk/wire/neotech-digital-balanced-cable-nevd-2001.html

To je Neotech kabl od srebra pravljen bas za ovu namenu.

Kao konektore uzmete najbolje:

https://www.hificollective.co.uk/phono_plugs/wbt-0110ag-signature.html

Ovi WBT su pravljeni bas za ovakve, digitalne, aplikacije a takodje su od srebra. I ako smo vec u prici sa srebrom (ako vec nemate) koristite i ovo za lemljenje:

https://www.hificollective.co.uk/solder/wbt-0800-4-silver-solder-low-melting-point.html

Ovaj Neotech kabl ima tri sirma. Po preporuci sa americkih stranica, treba spojiti dva unutrasnja sirma sa obe strane na pin konektora za masu, dok spoljasnji sirm treba spojiti samo na strani izvora zvuka.

Trenutno sam ovaj kabl zakacio izmedju Squeezebox Touch i Shiit Gungnir DACa na mom B sistemu (gde sam do skora promenio vise kablova: Black cat (BNC), Audioquest VDM-5 i VDM-3, Teresonic Cu) i pustam ga da se malo "uigra". O utiscima kasnije ali na prvo slusanje deluje dobro ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ali ima tu jos jedna stvar koja me navodi na razmisljanje kako izvesti poredjenje digitalnih kablova a da to ima vrednost za druge. Naime, radi se o sledecem ...

Ja sam u mom B sistemu izmedju SB Toucha i Shiit Gungnira koristio Black Cat, delom i zbog toga sto je to kabl sa BNC konektorima koji se isporucuje sa RCA adapterima. A posto Gungnir ima BNC ulaz cinilo mi se prikladnim da ga koristim. Black Cat je solidan kabl, koji je dosta precizan, daje cistu prezentaciju u srednjim sa solidnim nivoom detalja. Bas je medjutim dosta plitak iako dobro definisan. Vremenom mi se cinilo da je zvuk pomalo “suv” bez dovoljno “teksture” u srednjim. To je i bio razlog zasto sam iz fioke izvadio neke stare kablove i na kraju umasto Black Cat stavio Audioquest vdm-5. Stvari su se promenile ali opet nisu bile kako treba ... Zvucnici su dyi monitori, dvosistemski.

Black Cat sam onda stavio izmedju Sony Mds-ja 20 es i Denon AVRa - to je drugi sistem (imam ih vise). Tu je black cat sijao, jer je uneo potrebnu dozu preciznosti u zvuku, a basa je ionako bilo i vise nego sto treba (zvucnici su stari Infinity Rs60). Nesto istanjeni bas se sada cuo kao bolje definisan a bilo ga je i dalje dovoljno. Zapravo slusajuci ga u ovom sistemu nikada mi ne bi palo na pamet da black cat ima plitak bas !

Ovo sve pricam zbog toga sto jedan te isti kabl moze da proizvede razlicite efekte u razlicitim sistemima. Kako onda utvrditi pravu prirodu jednog kabla ? Ako kazete nekom kabl je super i ima karakteristike x i y, u nekom drugom sistemu taj kabl moze da izazove promene koje nikakve veze nemaju sa navedenim x i y. I onda se postavlja pitanje da li uopste ima smisla pisati ovakve testove, cak i ako ih unapred redukujemo na iznosenje jednog specificnog iskustva bez ambicije da to bude ozbiljan test ?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, DejanM said:

…Kako onda utvrditi pravu prirodu jednog kabla ? Ako kazete nekom kabl je super i ima karakteristike x i y, u nekom drugom sistemu taj kabl moze da izazove promene koje nikakve veze nemaju sa navedenim x i y. I onda se postavlja pitanje da li uopste ima smisla pisati ovakve testove, cak i ako ih unapred redukujemo na iznosenje jednog specificnog iskustva bez ambicije da to bude ozbiljan test ?

Ovo se odnosi i na bilo koje komponente bilo kog sistema, u ovom hobiju :rolleyes:

Tako da slobodno možeš reći mišljenje, sa navedenim ostatkom sistema, pa će svako da zaključi prema iskustvu i logici… :wink:

Link to comment
Share on other sites

Odlucio sam da uporedim Neotech NEVD-2001 sa mojim Crystal Cable Digit kablom, koji mi se vec par godina nalazi u A sistemu izmedju Squeezebox Toucha i Bladelius Emble. Razlog: ostali digitalni  kablovi koje imam (i koje sam pomenuo u prvom postu) ocigledno nisu dorasli ovom Neotech-u.

Crystal Cable Digit sam kupio pre nekoliko godina i kada sam ga stavio tada u sistem, on je "prosijao". Ta razlika je bila toliko ocigledna da ja nikada do sada nisam dovodio u sumnju ovaj kabl, niti mi je padalo na pamet da ga menjam. Ne secam se medjutim vise koji kabl je tada ovaj Crystal Cable tako nadigrao ...

Ne znam koliko taj kabl danas kosta ali je tada, ako me secanje ne vara, kostao oko 700 eura. Karakterise ga zbilja izuzetna ekstenzija u visokim, cist i precizan zvuk sa basom koj ide duboko i jako je definisan. Osim toga ovaj Crystal Cable daje odlicno izbalansiranu reprodukciju, gde nista ne strci.

On se po svojim karakteristikama i po ceni nalazi u predvorju zbilja izuzetnih i veoma skupih kablova.

Ovaj moj primerak je duzine od 1,5 m.

 

CrystalDigit.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prvi set testova sam izveo na svom B sistemu jer mi je lakse na njemu da menjam kablove. Razlike u reprodukciji su mogle odmah da se uoce ali je tesko reci koliko su one zbilja velike.

Sto se tice sposobnosti da "izvuku" detalje iz snimka (drugim recima kada govorimo o analiticnosti) oba ova kabla su na istom nivou. Kada se radi o nacinu reprodukcije visokih, tu takodje nisam uocio neku razliku, sto je za mene bilo malo iznenadjenje jer je Crystal Cable odican bas u tom delu spektra.

Crystal Cable daje fluidnu prezentaciju, pomalo umivenu, bez ostrih ivica. Neotech medjutim deluje pomalo "sirovo". On ne otkriva vise detalja od Crystal Cable ali je cela prezentacija nekako prisutnija, instrumenti se u prostoru bolje razaznaju, ivice su ostrije. Bolja mikrodinamika ? Veca transparentnost ?  Izgleda da se upravo o tome radi ... Jos jedna razlika pada u oci - a to je reprodukcija basa. Neotech ima jednostavno vise energije u tom bas podrucju. On nije bolje definisan od Crystal Cabla, niti ide dublje, ali je "jaci", prezentniji, mozda za jednu nijansu i puniji.

Reprodukcija glasa i srednjih frekvencija je gotovo identicna.

Onda sam prebacio ova dva kabla u moj A sistem. Tu su ove vec pomenute razlike postale jos uocljivije. Neotech jeste nesto transparentniji, sa boljom mikrodinamikom, Crystal Cable je nesto pitkiji i fluidniji. Na live snimcima vi imate sa Neotechom utisak da ste tu. Crystal Cable vam ne dozvoljava da zaboravite da slusate HiFi sistem.

Sa Neotechom sam uocio blago uvecanu distorziju kod vokala, kod S, SH i slicnih suglasnika. Kao da Crystal Cable odvodi ceo sistem dublje u zonu stabilnosti, dok ga Neotech  vodi blize granici te stabilnosti.

Inace ovaj Neotech je duzine 1 m sto znaci oko pola metra kraci od Crystal Cable-a.

Neotech NEVD 2001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Treba takodje napomenuti da Neotech kabl ima relativno malo sati sviranja u sebi. Moguce je da jos nije sve leglo kako treba ... moguce je da ce se zvuk jos malo promeniti vremenom ....

Za sada sam ostavio Neotech u A sistemu, Crystal Cable je otisao u B sistem. Slusanje se nastavlja ali mi se cini da je slusanje muzike sa ovim Neotech kablom zabavnije - nekako vas vise uvlaci u muzicko zbivanje.

Link to comment
Share on other sites

Svaka čast na entuzijazmu, ovakvi poduhvati su suština ovog hobija. Podrška za eksperiment, za praksu i pravilnu metodologiju. Stop rekla-kazala pisanju napamet, čitanju recenzija i Google znanju.

Bez ulaganja, vremena, znanja, strpljenja, novca i emocija ovaj naš sport ne može da postoji !

Link to comment
Share on other sites

I od mene dubok naklon za spremnost na avanturu.

Meni ovaj hobi ni blizu ne bio toliko zanimljiv da nije ovakvih epizoda znatiželje i ulazaka u nepoznato. Nazovimo to i istraživanjem, ako neko hoće, ali bez malkice truda i znatiželje nema ni napretka, ampak ako nam je i to deo agende.

Vrlo slični segmenti opservacije i kod mene kada poredim hardver, sa akcentom na doživljajnom segmentu donešene atmosfere, koju takođe spominješ kao važnu.

Samo napred kolega! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Msilim da bi samo onaj donji širm trebao biti vezan za oba kraja a folija i oba širma na masu na strani izvora?

Ja bih ga recimo tako vezao? Moguće da bi se dobio tako, nekakav kondenzator u svom tom međusobno izolovanom oklopu? Ko zna kako bi to zvučalo? :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

On 09/30/2017 at 10:53, DejanM said:

https://www.hificollective.co.uk/solder/wbt-0800-4-silver-solder-low-melting-point.html

Ovaj Neotech kabl ima tri sirma. Po preporuci sa americkih stranica, treba spojiti dva unutrasnja sirma sa obe strane na pin konektora za masu, dok spoljasnji sirm treba spojiti samo na strani izvora zvuka.

@DejanMje vec precizirao kako je spajao sirmove... zanimljiv koncept i jako logican. Mene pak interesuje da li bi identicnu pricu moglo primeniti na strujnom.

Link to comment
Share on other sites

Kada se bolje pogleda bakarna folija i donji širm su u kontaktu i nema izolacije između njih, dok je spoljni širm odvojen mikroporoznim teflonom. Zanimljivo, da ne spominju prvi širm od srebra koji stoji preko bakarne folije?

"The Neotech NEVD-2001 has a pure Pure Sliver conductor with quad shielding. The conductor is insulated with Physics Foam Polyethylene, then Cu-Mylar Screen Foil, then Microporous PTFE and a SP-OFC Braided Shielding."

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

@DejanMje vec precizirao kako je spajao sirmove... zanimljiv koncept i jako logican. Mene pak interesuje da li bi identicnu pricu moglo primeniti na strujnom.

Ako strujni kabl ima sirm, ja ga ostavljam da visi u vazduhu. Po pravilu bi ga terbalo vezati na strani izvora na masu (tako se uci u skoli) da bi se indukovana struja odvela u masu. Medjutim upravo ta indukovana struja stvara dodatan otpor struji koja tece kroz kabl, jer je njeno elektromagnetno polje suprotno elektromagnetnom polju koje ju je indukovalo. Sto je veca struja koja protice kroz strujni kabl, utoliko je taj efekat izrazeniji i moze da bude i te kako cujan. Kada sirm nije spojen na masu onda nema struje, nema elektromagnetnog polja i nema dodatnog otpora struji koja tece kroz kabl.

Link to comment
Share on other sites

Teorija kaže da je u slučaju SPDIF veze jako bitna impedansa od 75 ohm-a u celom lancu.

Ista se, pored odgovarajućeg kabla, postiže i ispravnom terminacijom.

Idealno krimpovanjem (poželjno sa BNC konektorima), a ne uvrtanjem širma i lemljenjem istog u jednoj tački za masu RCA konektora.

Sam sam se više puta u to uverio u praksi.

 

Davno sam od Kanibala dobio na probu baš ovaj Neotech NEVD 2001.

Tamo su ga "fabrički" bili terminisali nekim RCA konektorima nepoznatog porekla i svirao je daleko lošije od Stereovox BNC kabla sa RCA adapterima. 
Zvuk mu je u odnosu na Stereovox bio mutan i nedefinisan. 
Stereovox bi trebao da bude blizak Black Cat kablu koji je Dejan pominjao.

Pretpostavljao sam da je terminacija Neotech-a bila problematična, ali tu ništa nisam mogao da učinim, vratio sam ga onakvog kakvog su mi ga dali.

 

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, DejanM said:

Kada sirm nije spojen na masu onda nema struje, nema elektromagnetnog polja i nema dodatnog otpora struji koja tece kroz kabl.

Takodje nema i nikakvu funkciju ako se ne veze za uzemljenje. Moje iskustvo sa zvucnickim i sa strujasima je da kada se otkaci sirm od uzemljenja sa strane izvora dolazi do blagog graduiranog stisavanja visine do nekog nivoa. Gubi se jasnoca gornje sredine i definicija basa. Cak sam primetio na interkonektima da dolazi do sitnih praznjenja u vidu puckanja kada se da tako kazem napuni sirm sa nekim naelektrisanjem. 

Furutec naglasava da uzemljava i dva srafa u stegi koja steze kabl na konektorima zbog loseg uticaja namagnetisanja od magnetnog polja provodnika kroz koje prolazi struja... 

Link to comment
Share on other sites

@DejanM

zapravo sam pomislio da se primeni identicni princip sirmovanja kao sa americkih stranica za dig.Neotech sa tri sirma, dakle u tom slucaju diy strujni takodje sa tri sirma... ali zapravo, probacu to u svojoj izvedbi, da ne opterecujem sada ovu temu.

Zapravo sam vec tako nesto probao, samo sto nisam spajao unutrasnje sirmove za oba kraja...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, DejanM said:

Ako strujni kabl ima sirm, ja ga ostavljam da visi u vazduhu. Po pravilu bi ga terbalo vezati na strani izvora na masu (tako se uci u skoli) da bi se indukovana struja odvela u masu. Medjutim upravo ta indukovana struja stvara dodatan otpor struji koja tece kroz kabl, jer je njeno elektromagnetno polje suprotno elektromagnetnom polju koje ju je indukovalo. Sto je veca struja koja protice kroz strujni kabl, utoliko je taj efekat izrazeniji i moze da bude i te kako cujan. Kada sirm nije spojen na masu onda nema struje, nema elektromagnetnog polja i nema dodatnog otpora struji koja tece kroz kabl.

Širm strujnog kabla treba vezati na zemlju sa strane šukoa, što bliže tački na koju se smetnje odvode.Njih treba odvesti u zemlju a ne na masu uređaja. Inače širm kada nije nigde povezan, nema protok sruje, ali indukovani napon i dalje postoji u njemu, ponaša se, kao neka vrsta mikro antene, karikirano rečeno

Link to comment
Share on other sites

To je teoretski tacno ali, kao sto rekoh, ima negativni efekat stvaranja dodatnog otpora prema struji koja tece kroz kabl. To zna dramaticno da ubije dinamiku kod svirajucih sprava, narocito ako one vuku vece struje (pojacala). Ja sam taj efekat prvi put primetio kod av receivera - pomislio sam da se uredjaj pokvario, kada sam zamenio strujni kabl. Kod malih potrosaca taj efekat je medjutim tesko uocljiv.

Taj napon, ili bolje receno indukovani elektricitet, postoji na sirmu ali nema elektromagnetno polje koje bi uticalo na desavanje u samom kablu. To je bitna razlika. Otkaceni sirm se mozda u tom slucaju ponasa kao antena, ali opet to privuceno "zagadjenje" ostaje na njemu i nema gde da ode. To se protivi logici Faradejevog kaveza ali ... sve za dobar zvuk.

Ne znam medjutim kako se stvari menjaju kod strujnih kablova slozenije konstrukcije, recimo onih koji imaju vise sirmova. Nesto razmisljam da bi u tom slucaju, sledeci ovu logiku, trebalo otkaciti unutrasnje sirmove a zakaciti samo spoljasnji "kako treba". Znaci sve naopacke ... ali to bi trebalo probati ...

Ima Neotech interesantne strujne kablove ... i interconnect ...

Link to comment
Share on other sites

Da, trebalo bi mozda razlikovati strujne kablove po nameni - amp, napajanje digitalije...

Evo izvora i prikaza gde se navodi da je ovakva konstrukcija bez sirma najbolja za pojacala i vecinu uzemljenih analognih komponenata, pa se treba uzeti DejanM pisanje u obzir po pitanju uticaja indukovane struje sirma na dinamiku takvih uredjaja...

flavor2pc.jpg

https://www.venhaus1.com/diymains.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...