Jump to content


Impendanca i biamping


rule

Recommended Posts

 

Pozdrav svima, duuugo se nismo videli.

 

Imam jedno pitanje, izlomi me net sa milion ne bas zadovoljavajucih odgovora:

 

Monitor audio silver rx8 imaju impendancu od 4 oma i vezani su za rotel ra 1592 koji u rezimu A ima min. 4 oma a u rezimu A+B minimum 8 oma.

 

Sada sledi pitanje svih pitanja: da li se, bez posledica po pojacalo ili zvucnike, mogu zvucnici povezati na pojačalo biampom? Koliki je, u tom slucaju, otpor na uzlazu (pojacalo) a koliki na ulazu (terminal zvucnika)?

 

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, rule said:

 

Pozdrav svima, duuugo se nismo videli.

 

Imam jedno pitanje, izlomi me net sa milion ne bas zadovoljavajucih odgovora:

 

Monitor audio silver rx8 imaju impendancu od 4 oma i vezani su za rotel ra 1592 koji u rezimu A ima min. 4 oma a u rezimu A+B minimum 8 oma.

 

Sada sledi pitanje svih pitanja: da li se, bez posledica po pojacalo ili zvucnike, mogu zvucnici povezati na pojačalo biampom? Koliki je, u tom slucaju, otpor na uzlazu (pojacalo) a koliki na ulazu (terminal zvucnika)?

 

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

 

 

 

Mogu, ali trebaće ti još jedno pojačalo...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 Gledaj, da li imas kratki spojnik na zvucnicima, ili imas dva para kablova, pojacalo sve jedno vidi iste zvucnike. :) 

 Problem je, sto ti nemas "bi-amp", jer nemas dva para pojacala. Ti A+B terminali idu sa JEDNOG pojacala. Za bi-amp ti treba dodatno pojacalo. To sto ti pravis zovu "bi-wire", ima nekog smisla, ali realno se svodi na drugaciji kabl. 

Link to comment
Share on other sites

 Gledaj, da li imas kratki spojnik na zvucnicima, ili imas dva para kablova, pojacalo sve jedno vidi iste zvucnike.  
 Problem je, sto ti nemas "bi-amp", jer nemas dva para pojacala. Ti A+B terminali idu sa JEDNOG pojacala. Za bi-amp ti treba dodatno pojacalo. To sto ti pravis zovu "bi-wire", ima nekog smisla, ali realno se svodi na drugaciji kabl. 
Ok, jasno, ali bez obzira prizvodjac navodi da ako se koriste a+b terminali onda je preporucena impendanca 8 do 16 oma. Moja dilema je da li to vazi samo u slucaju kada se vezuju dva para zvucnika ili vazi i u mom slucaju kada zelim da A set povezem na HF a B set na LF?

Послато са SM-T825 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, rule said:

ako se koriste a+b terminali onda je preporucena impendanca 8 do 16 oma.

To važi ako koristiš dva para zvučnih kutija, jer pojačalo "gleda" u dve skretnice.

Ako jedan par deliš na ulaz za visoke i za duboke tonove, onda možeš da vežeš i tvoje 4 omske kutije jer pojačalo "vidi" samo jednu kutiju sa dva kabla umesto onih kratkospojnika na terminalima kutije.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, zek said:

To važi ako koristiš dva para zvučnih kutija, jer pojačalo "gleda" u dve skretnice.

Ako jedan par deliš na ulaz za visoke i za duboke tonove, onda možeš da vežeš i tvoje 4 omske kutije jer pojačalo "vidi" samo jednu kutiju sa dva kabla umesto onih kratkospojnika na terminalima kutije.

Ali su sad u zvučnicima 2 skretnice ? . Kad odspojiš  kratkospojnike na zvučnicima uzmi nekakav instrument pa izmjeri omski otpor  visokih i niskih konektora . Ako su otpori po 4 ohma  budi oprezan kod pojačavanja , ako su oko 8 ohma nemaš brige .

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, rule said:

Znaci - bezbedan sam :)

Hvala svima na pomoci!

Послато са SM-T825 уз помоћ Тапатока
 

Jesi, ako ne povežeš tako kako si zamislio.:rolleyes: Da prevedem na srpski - NEMOJ da povezuješ bi-wire terminale na zvučnicima na A i B terminale na pojačalu. Nikakvog zvučnog benefita od toga nema, a usput rizikuješ da se nešto zadimi...

Link to comment
Share on other sites

On 27/09/2017 at 9:08 AM, Willi Studer said:

Sa džamperima na terminalima, pojačalo vidi 4 oma na jednom izlazu. Bez džampera i sa dva para kablova u bi-wiringu, pojačalo vidi 2 x 4 oma. Znači, ne može.

 

EDIT: ne treba da pišem postove rao ujutru.

 

On 27/09/2017 at 10:00 AM, SUROKVL said:

U bivajeringu pojačalo "vidi" istu impedansu kao i  sa jednim kablom, ništa se ne menja

?

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, AlexBgd said:

 

?

To je i dalje isto pojačalo sam su paralelno spojeni ( A+B) zvučnički izlazi . To su i dalje isti zvučnici , sam su razdvojeni (na skretnici) visoki i  niski i srednji "tonovi" . Znači pojačalo ih vidi zajedno . Njemu je svejedno dal ima 2 ili 1 kabel  prema zvučnicima . Benifit bi mogao bit , ako ? u kvaliteti istih tj možda (razdvojenim  na skretnici) kabela . Znači na visokotonce nekakav srebrni , a na basove bakreni i onda osluškivati kao šišmiš jel se što desilo ? . A ovakav način spajanja ima smisla ko i riješavanje križaljke - ukrštenih riječi , znači osobno zadovoljstvo , barem u ovoj klasi uređaja . Tako selo veli ? :)

 

Link to comment
Share on other sites

 Dva kabla razlicitog tipa se i dalje spajaju na istim tranzistorima, tj. na plocici. Ne kazem da dva kabla nece doneti nesto bolje, moguce da hoce, ali mnogo je bolje uzeti jedan kabl po ceni ta dva, koji je bolji od oba, napraviti kratkospojnik od tog istog kabla - i da se ne nerviras. 

 Bi-amping ima smisla, bez neke aktivne skretnice a posebno sa njom, ali bi-wiring je samo pravljenje jednog kabla od dva para. Nije notorno glupo, ima sitnih prednosti, ali po meni je bolje uloziti u jedan osetno bolji kabl. Jedino ako je osetno bolji kabl osetno skuplji, a bi-wire priustiv to ima smisla... 

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2017 at 23:05, rule said:

Ok, jasno, ali bez obzira prizvodjac navodi da ako se koriste a+b terminali onda je preporucena impendanca 8 do 16 oma. Moja dilema je da li to vazi samo u slucaju kada se vezuju dva para zvucnika ili vazi i u mom slucaju kada zelim da A set povezem na HF a B set na LF?

Послато са SM-T825 уз помоћ Тапатока
 

 

On 26/9/2017 at 7:26, rule said:

 

Pozdrav svima, duuugo se nismo videli.

 

Imam jedno pitanje, izlomi me net sa milion ne bas zadovoljavajucih odgovora:

 

Monitor audio silver rx8 imaju impendancu od 4 oma i vezani su za rotel ra 1592 koji u rezimu A ima min. 4 oma a u rezimu A+B minimum 8 oma.

 

Sada sledi pitanje svih pitanja: da li se, bez posledica po pojacalo ili zvucnike, mogu zvucnici povezati na pojačalo biampom? Koliki je, u tom slucaju, otpor na uzlazu (pojacalo) a koliki na ulazu (terminal zvucnika)?

 

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

On 26/9/2017 at 23:05, rule said:

Ok, jasno, ali bez obzira prizvodjac navodi da ako se koriste a+b terminali onda je preporucena impendanca 8 do 16 oma. Moja dilema je da li to vazi samo u slucaju kada se vezuju dva para zvucnika ili vazi i u mom slucaju kada zelim da A set povezem na HF a B set na LF?

Послато са SM-T825 уз помоћ Тапатока
 

ovo je prosto kao pasulj . Kada radi u režimu A onda je minimalno 4 oma a kada radi u režimu A+B onda je min 8 oma .

 TO JE ZATO JER U REŽIMU  A+B    bi radile u PARALELI dve kutije od po 8 oma što dođe 4 oma .

 

AKO bi stavio  u režim A+B  kutije od 4 oma onda bi imao skoro kratak spoj , tj imedanciju od 2 oma .

  Kao što je neko već naveo , pojačalo ima DVA KANALA SA 4 KONEKTORA  a ne četiri pojačala sa 4 konektora .

Link to comment
Share on other sites

U biwire konekciji sa skinutim kratkospojnicima, pri postavljnoj preklopki na pojacalu A+B pojacalo "vidi" istu impedansu kao i sa jednim kablom i dzamperima na kutiji. Jedina razlika je sto se dzamper u bi wire vezi prakticno premesta u samo pojacalo.

Naravno sve ovo ukoliko pojacalo spaja zvucnike u paralelu pri A+B. Postoje i ona koja to rade na red, retka, ali ima ih. Lako se identifikuju, jedan od nacina je da kad je ukljucen jedan par kutija ukljucenje A+B ne daje nikakav zvuk, drugo je da im u specifikaciji stoji da i A+B podrzava 4 oma.

 

Ovo pojacalo za koje covek pita nije to, jer mu je A+B 8+ oma. 

Dakle da rezimiramo...BI WIRE, ne pravi problem pri spajanju A+B jer je to i dalje ista kutija, cak i ne skidanje kratkospojnika nece nauditi nicemu osim protracenom kablu koji je onda sa oba kraja u paralelnoj vezi.

 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, uzvarb said:

U biwire konekciji sa skinutim kratkospojnicima, pri postavljnoj preklopki na pojacalu A+B pojacalo "vidi" istu impedansu kao i sa jednim kablom i dzamperima na kutiji. Jedina razlika je sto se dzamper u bi wire vezi prakticno premesta u samo pojacalo.

Naravno sve ovo ukoliko pojacalo spaja zvucnike u paralelu pri A+B. Postoje i ona koja to rade na red, retka, ali ima ih. Lako se identifikuju, jedan od nacina je da kad je ukljucen jedan par kutija ukljucenje A+B ne daje nikakav zvuk, drugo je da im u specifikaciji stoji da i A+B podrzava 4 oma.

 

Ovo pojacalo za koje covek pita nije to, jer mu je A+B 8+ oma. 

Dakle da rezimiramo...BI WIRE, ne pravi problem pri spajanju A+B jer je to i dalje ista kutija, cak i ne skidanje kratkospojnika nece nauditi nicemu osim protracenom kablu koji je onda sa oba kraja u paralelnoj vezi.

 

Eto kao da sam i  sam  odgovorio . Kod A+B varijate sa skinutim jumperima na zvučnoj kutiji dodatnim kabelom  mijenjaš  ožićenje prema  kutiji jer je sad umjesto jumpera tu sad ovaj dodatni kabel . Razumna osoba bi umjesto  cc  2 x 2 m  "kvalitetnog" kabela metnula 4 x 10 cm  isto takvog  jumpera ? . JER OŽIČENJE unutar kutije u oba dva slučaja ostaje isto . Zato sam naveo Impulsa i njegove apologije što je inače jako korisno štivo pogotovo za "neodlučne" . Naravno treba ih pročitati sa razumijevanjem , a ne ofrlje . I kad se nauče ? :) elementarne stvari  postavljaju se pravilna pitanja . Ponavljam se x ti puta  :  Da bi dobili točan rezultat treba pravilno postavit zadatak ? . Ne postavljam se pokroviteljski  , neg normalno ?  Električno sam potkovan , bavim se ovim našim sportom dovoljno dugo da razumijem pitanja koja se postavljaju - zato  IMPULS .......  . !!!!   Kao domaći zadatak novim članovima bi trebalo dat da to pročitaju :) . Naravno da se šalim :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...