Jump to content


pomoc oko samogradnje zvucnih kutija


Dragan Radosevic

Recommended Posts

dobro vece. kako naslov kaze zelim da napravim zvucu kutiju,zapravo 2. 

imam resiver hk 3770

imam dva niskotonska zvucnika b&w signature 8 nt - 8ohm  90db 33-500hz

imam dva auto zvucnika infinity 5032   -2ohm 92db 67-21khz

plan je da niski radi do 500hz a preko da pruzme ovaj drugi zvucnik .

kutije bi sam pravio tu mi je manje vise sve jasno, pomoc mi treba oko skretnice kako da dobijem rez na 500hz 

citao sam literaturu i saznao da mi minimum treba kalem da bas ne dobija cijeli spektar i kondenzator da visoki ne dobija sve.

koliki kalem i koji kondenzator?

unapred hvala 

ps. moderatoru sorry ako sam promasio lokaciju teme -premjesti po sopstvenom nahodjenju?

Link to comment
Share on other sites

Kakvu kutiju misliš da praviš za bas drajver?

Pogledao sam malo PDF za Signature, ta kutija ima dve bas jedinice i na taj način proizvodi 90dB. Ako imaš samo jedan takav drajver (za jednu kutiju) računaj -3dB, što je 87dB.

Takođe, verujem da je izmerenih 33Hz (-3dB) iz male kompresione kutije moguće samo ako je kutija pri merenju bila prislonjena uz zid, što je i razumljivo, jer je kutija in-wall. Nemoj da se iznenadiš ako ovo tvoje bude zvučalo tanko, pogotovo ako praviš običnu kutiju, s namerom da je slušaš na uobičajeni način - udaljenu od zida. 

Link to comment
Share on other sites

Moraćeš na skretnici da značajno utišaš Infinity. Na 500Hz uopšte ga ne bih utišavao - on će značajno pojačati bas, a od dole ništa nije "kraći" nego B&W. Samo bih utišao B&W iznad 500Hz.

Ako napraviš uzanu kutiju (oko 20cm), taman će odziv početi da pada, zbog baffle step-a, negde oko 500Hz. Tako da bi, uz malo sreće, sve moglo prilično dobro da se dopuni.

Link to comment
Share on other sites

hvala. nema u Tivat dje da se kupe kondenzatori al nasao sam jednu radnju u pg pa cu poc uskoro i kupit nekoliko parova pa da probam na uvo taman da osmislim kutije detaljno palo mi je na pamet nesto odprilike  sirina25xvisina40xdubina35 cm kompresija. dampiranje azmafonom infiniti isto u kompresiju unutar.

mada prihvatam predloge iskusnijih oko kabineta

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Dragan Radosevic said:

neki momak u Tivtu zastupa visaton, cuo sam i ranije za njega al nisam ga upoznao jos, mozda moze da mi pomogne oko kalema i kondenzatora.

А то. па што не кажеш.................http://www.visaton.de/en/service/marketing/europa/Montenegro/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...