Jump to content


Test strujnih konektora - iskustva


jager

Recommended Posts

I poenta je? 

Ja samo napisah da mi se kod tog Neotech-a ne sviđa to što sam morao da ga budžim kako mi ne bi razlabavljen ispadao iz utičnice.

Džaba UPOCC, rodijum ili prepucijum, ako konektor ne drži dobro.

Wattgate je dobro svirao dok se slučajno nije otkrilo da je od mesinga. :)

Što se mene tiče, ako dobro drži ništa mu ne fali! :)

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, 空也 said:

Wattgate je dobro svirao dok se slučajno nije otkrilo da je od mesinga. :)

Što se mene tiče, ako dobro drži ništa mu ne fali! :)

Svira Wattgate i dalje odlično, to niko ne dovodi u pitanje, već je konstatacija, barem moja bila donekle, ako Wattgate košta od 85e to beyond, a IeGo koriste Furukawa 99,99% premium Tellurium bakar (šta god to bilo) presvučen pozlatom, košta 6800 din  ili 57e vredi uporediti. Ako bi se pokazali isti ili bolji od wattgate-a štedelo bi se na jednom kablu do 56e, što je praktično jedan ceo konektor. :huh:

Kao što se na donjem filmu može videti ni taj Telirijum (sa dodatkom sumpora i telirijuma) u filmu spominjan na 2:40 nije neka cvećka, i njegova primena u industriji, ako se posmatra apsolutna čistoća bakra predstavljena na 1:40. Ja bih taj Telirijum bakar nazvao "smrdljivi bakar" :D

 

Link to comment
Share on other sites

Evo još malo "audiofilske alhemije".

Kako se u tekstu navodi, postoji i crveni i žuti mesing. Tako da ni turpija tu ne može mnogo da razotkrije. ;)

Možda je ipak bolje da se mi vratimo dobrom starom uvetu. :) Na kraju krajeva, sve je to nekakav bakar pa zar i Furutech ne koristi Alfa bakar (šta god to bilo) kao bazni matrijal. Evo dole se pominje neki Alfa mesing kod koga se izdvajaju nešto elastičnija svojsvta što opet i Wattgate pominje u svom "High spring rate brass". Ko bi ga znao sa sigurnošću ko tu vozi putem pravednika, ali se ne bi baš kladio ni na koga na kraju dana.

Ja se uzdam u ono što se da izmeriti pa još dodatno i potvrdi svojim slušnim aparatom vođenim individualnim i subjektivnim referencama.

 

Brass Crystal Structures

The essential distinction between different types of brasses is determined by their crystal structures. This is because the combination of copper and zinc is characterized by peritectic solidification, an academic way of saying that the two elements have dissimilar atomic structures, making them combine in unique ways depending upon content ratios and temperatures. Three different types of crystal structure can form as a result of these factors:

Alpha Brasses

Alpha brasses contain less than 37% zinc melted into copper and are named for their formation of a homogenous (alpha) crystal structure. The alpha crystal structure occurs as zinc dissolves into copper forming a solid solution of uniform composition. Such brasses are softer and more ductile than their counterparts and, therefore, more easily cold worked, welded, rolled, drawn, bent or brazed.

The most common type of alpha brass contains 30 percent zinc and 70 percent copper. Referred to as '70/30' brass or 'cartridge brass' (UNS Alloy C26000), this brass alloy has the ideal combination of strength and ductility for being cold drawn.

It also has a higher resistance to corrosion than brass with greater zinc content. Alpha alloys are commonly used to make fasteners, such as wood screws, as well as for spring contacts in electrical sockets.

Alpha-Beta Brasses

Alpha-beta brasses - also known as 'duplex brasses' or 'hot-working brasses' - contain between 37-45% zinc and are made-up of both the alpha grain structure and a beta grain structure. Beta phase brass is atomically more similar to that of pure zinc. The ratio of alpha phase to beta phase brass is determined by zinc content, but the inclusion of alloy elements such as aluminum, silicon or tin can also increase the amount of beta phase brass present in the alloy.

More common than alpha brass, alpha-beta brass is both harder and stronger and has a lower cold ductility, than alpha brass.

Alpha-beta brass is cheaper due to the higher zinc content, but more susceptible to dezincification corrosion. 

While less workable than alpha brasses at room temperature, alpha-beta brasses are significantly more workable at high temperatures. Even when a lead is present to improve machineability such brasses are resistant to cracking. As a result, alpha-beta brass is usually hot worked by extrusion, stamping or die-casting.

Beta Brasses

Although much more rarely used than alpha or alpha-beta brasses, beta brasses make up a third group of the alloy that contains greater than 45% zinc content. Such brasses form a beta structure crystal and are harder and stronger than both alpha and alpha-beta brasses. As such, they can only be hot worked or cast. In contrast to crystal structure categorization, identifying brass alloys by their properties allows us to consider the effect of alloying metals on brass. Common categories include:

Free machining brass (3% lead)

High tensile brasses (aluminum, manganese and iron inclusions)

Naval brasses (~1% tin)

Dezincification resistant brasses (arsenic inclusion)

Brasses for cold working (70/30 brass)

Casting brasses (60/40 brass)

The terms 'yellow brass' and 'red brass' - often heard in the US - are also used to identify certain types of brasses. Red brass refers to a high copper (85%) alloy that contains tin (Cu-Zn-Sn), which is also known as gunmetal (C23000), while yellow brass is used to refer to a brass alloy with a higher zinc content (33% zinc), thereby making the brass  appear a golden yellow color.

Link to comment
Share on other sites

Kad je već spomenuto uvo.

Ja sam pre neki dan stavio na moj mali sistem strujne od velikog, koji su inače skuplji. To mi nikako nije leglo. Treba tražiti ono što ti prija, cena tu nije uvek presudjujuća.

Mislim da od svih kablova strujni prave najveći problem pri uparivanju. Ovo nije samo iskustvo na mojim sistemima, već i od mojih kolega.

Tu sigurno i konektori imaju svoju debelu ulogu. Da im je funkcija samo da drže dobro je po meni pogrešna. Naravno da jo to bitno, ali kad se oni menjanju dolazi i do značajnih promena.

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, vdzele said:

Treba tražiti ono što ti prija, cena tu nije uvek presudjujuća.

Mislim da od svih kablova strujni prave najveći problem pri uparivanju.

Upravo ono što sam pokušao da izbegnem i zapravo dobijem predvidivo ujednačenu zvučnu manifestaciju u svakom sistemu sa unošenjem svojih strujnih kablova.

Zato sam ih i testirao na mnogo različitih sistema i u svakom slučaju su harmonizovali sistem u prepozntljivo meni referentnom smislu. Zapravo dolazilo je do ekvijalizacije zvučne slike i povećavanja dubinske daljine scene, fizički udaljavajući neke instrumente na realnije prostorne pozicije, dajući im više prostora oko njih. Pređašnje svetliji i agresivni sitemi su bivali neuporedivo mirniji i uravnoteženiji, a zatvoreniji sistemi dobijali daleko više ekstenzija i slojevitih prisutnosti ne samo u visini već i u basu.

I sve to sa Wattgate konektorima koje smatram "nepristrasno" neutralnim.

Link to comment
Share on other sites

On 02/11/2018 at 18:42, 13071977 said:

Ne .

Misli se na alfa postupak koji podrazumeva zamrzavanje do -250°C a nakon toga demagnetizaciju svih metalnih delova .
Ovaj postupak obrade primenjuje se bez obzira na to da li je u pitanju bakar ili njegova legura , u ovom slučaju fosforna bronza .

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

Father, ovde ti je covek vec odgovorio na istu sumnju koju sada opet pominjes.

 

Link to comment
Share on other sites

Kuja, ZoranZu i ja smo ti neposredno ukazali da je tvoj IEC UPOCC laznjak ako ima takva mehanicka svojstva kakva opisujes.

Wattgate zvuci i dalje kako je zvucao, a u ovoj novoj kombinaciji konektora i strujnih kablova u mom sistemu IeGo rhodium je napravio bitnu razliku.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

ZoranZu i ja smo ti neposredno ukazali da je tvoj IEC UPOCC laznjak ako ima takva mehanicka svojstva kakva opisujes.

Wattgate zvuci i dalje kako je zvucao, a u ovoj novoj kombinaciji konektora i strujnih kablova u mom sistemu IeGo rhodium je napravio bitnu razliku.

 

Lažni UPOCC ili ne, kada sam mu pinove podglavio sa gumicom, meni radi posao kako treba. :)

 

Kolegini haiku kriptični postovi su daleko od neposrednih, često su taman dovoljno nedovoljno dorečeni, bez konkretnih informacija, kao i sve u biznisu oko kablova.

Ali ne znam kako si ti lično utvrdio da je lažnjak, isključivo na osnovu informacije da se pinovi suviše lako savijaju i ne vraćaju u prvobitni položaj?

Ako se isključivo fokusiramo na mehanička svojstva na osnovu kojih izvlačiš zaključak, čist bakar je mekan i jako savitljiv. 

Što je čistiji i netretiraniji to je mekši i ima veću provodljivost. Barem tako kažu u Physical and Mechanical Properties of Copper and Copper Alloys:

https://digital.library.unt.edu/ark:/67531/metadc829254/m2/1/high_res_d/1036615.pdf

The use of unalloyed copper is often limited by its low strength. Copper can be strengthened by various processes, for example, cold working, grain refinement, solid solution hardening, precipitation hardening, dispersion strengthening, etc. While these approaches can significantly increase the strength, they can also lead to a pronounced reduction in conductivity. The challenge is to design a material with the best combination of strength and conductivity.

 

...A šta je u stvari u ovom slučaju po sredi i da li je konkretan pomenuti Neotech IEC primerak od lažnog UPOCC-a ili ne, to treba pitati Kanibal gde je kupljen i u kojem se i kolega @zoranzu verovatno delom snabdeva.

http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=12611000&pid=12611007

Pomenuću im to turpijanje kada nekom prilikom sledeći put budem išao tamo, pa ću videti šta imaju da mi kažu.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kao što red nalaže, da izvestim o novim saznanjima.

Tema je moj doživljaj IeGo 8085 Gold konektora sa podlogom od Telirijumskog Furukawa bakra presvučenim 24 karatnim zlatom, u svom sistemu na poziciji pojačala snage Hiraga, zvučnici OB koncepcije samogradnja.

image.jpgimage.jpg

Predhodni konektor je bio Wattgate 390i AudioGrade, a kabl sa druge strane ulazi u pojačalo na direktnu vezu sa trafoom i prekidačem. Pre dve ipo nedelje sam postavio IeGo i ostavio ga da se svakodnevno krčka i usvirava. Juče sam napravio slušni test i došao do sopstvenih zaključka o karakteru i eventualnoj preporuci.

Prvi utisak ukupne zvučne slike je kao da je ceo freq. opseg kliznuo za 2 oktave niže, odnosno povukao sve prema basu. Ono što se odmah primeti na dobro poznatim numerama je osetan pad u gornjem rollofu. Zapravo vrlo upečatljiva zatvorenost u prezentaciji visokofrekventnih niti koje čine da tonovi traju prirodno dugo. Kod IeGo-a je to bilo znatno skraćeno pa je i sam prostorni ambijentalni odjek bio više prema studijskom nego ka autentičnom. Ovo mi je najviše smetalo i nedostajalo, pa sam vrlo često imao utisak da su mi uši zaglušene.

Druga stvar koja mi se nije dopala je zvučna slika koja je postala znatno plića ili pomerena ka napred gde se u srednjem delu opsega osetila blaga gužva i manjak prostora između instrumenata. Kao da se radius pozornice smanjio prema nama u centru. Preciznost tonova je donekle izgubila na "korici" ali prećena prethodno navedenim gubitkom visine daje utisak farbe i dubljeg tonalnog potpisa bez prirodne lepršavosti i slobodnog otvaranja instrumenata pred slušaocem.

Bas nije ništa pomeren na dole da se ima utisak basovitije prezentacije, ali blago gubeći definiciju, daje izvesno sporiju dinamiku ne isporučujući atak i dinamički pokret koji bas bubanj ili zategnut kontrabas ume da proizvede.

Dodao bih i to da je prečnik uvodne rupe za koji milimetar uži od Wattgate-a pa je i terminacija sa debljim kablovima nešto teža. Izbor stega za prihvat kabla je dobro rešenje, ali se na tom mestu pojavlju 3 materijala. Zlatna kontaktna ploča, bakar/telirijumska pritiskajuća stega i šraf nepoznate crne boje na fazi, silver šrafa na neutralu i zelene boje kod uzemljenje. Stega uzemljenja ima problem da šraf može da iskoči iz navoja stezne ploče koja se onda zakosi na vrlo neprijatan način da je jako teško ponovo pronaći lozu. Ovaj problem nastaje jer je promer otvora za žicu uzemljenja nešto uži nego za fazu i neutral, pa se u želji da se otvore usta stege dovoljno da se ne bi licna oštetila pri ubacivanju može izgubiti loza i onda kreće nerviranje. Još jedna stvar je interesantna da su kontakti uzemljenja drugačije boje od viljuške, pa se vodim mišlju da na tom mestu nije promenjena pozlata, već je ostavljen Furukawa bakar bez odela.

Sve u svemu iz mog ugla kolorisan zvuk, neoprostivo skraćen rolloff visokih tonova i nedovoljno utegnut u basu.

Da me pogrešno ne shvatite, konektor nije loš, ali ga ja svrstavam u konektore sa sopstvenim karakterom i ne može se smatrati neutralnim. Preporučio bih ga možda zajedno u kompletu sa IeGo 8085 IEC konektorom u sistemima visoke otvorenosti, analitičnijeg prizvuka i tanjeg prebrzog basa. Mogao bi sa adekvatnim neutralnim kablom da uspostavi mir u zvučnu sliku i snizi napetost.

Toliko o IeGo 8085 Gold šuko konektoru. Nadam se da će nekome biti korisno moje iskustvo.

Pozdravlja vas Father :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Meni Iego pozlaceni savrseno radi od najnizih tonova do najvisih. Mozda da proverite ostatak sistema da nema utuljene visoke. Cinjenica jeste da pozlaceni iego daje dubok zaokruzen prijatan i jasan bas, ali visoke sigurno ima, ali to je vec sve sazvakano u temi o acrolinku i iegu gde je spomenuto da pozlaceni suko ide sa posrebrennim iec ili bakarni suko za posrebrenim iec za neutralniju scenu sa manje basa.

Mozda bi jednostavan test bio da stavite taj iego na obican lap kabel od 2,5 kvadratnih mm s tim sto bi zicu za uzemljenje namotali preko kabla a ne koristiti onu unutra, trebalo bi da imate dovoljno visokih, provereno, tada cete znati da li Vas kabel ubija visoke ili sistem.

Imam iego na tri kabla, ne jednom zlato zlato acrolink, na drugom zlato srebro acrolink a treci motan sa 9 zica i za fazu i za nul i sirmovan posebno i na fazi i nuli sa bakar srebro. Zvucni utisak je sledeci:

1. zlato zlato prijatno kolorisan na topliju stranu, bas dubok precizan zaokruzen, visoki cisti i jasni srednji takodje. obozavam ga na pojacaalu ali ne trpi dva takva kabla u sistemu jer ga mnogo utulji. Za ovaj problem korisnici su stavljali kombinaciju zlato srebro.

2. zlato srebro nijansuotvori visoki, taman koliko nedostaje da posvetli visoke ali ja srecnije zivi sa zlato zlato bojenom kombinacijom

3. motani kabel sa bakar srebro kombinacijom malo uskracen na kolicini basa ali ga ima dovoljno mada ponekad imam utisak da neke tonove ne odsvira a neke da kao da ima stojece talase u sobi a u sledecem trenutku ima previse. Srednji i visoki izgledaju cistiji ali kad vratim acrolnk sa zlato srebro srednji bude sa mnogo vise detalja. ovo nije merodavno poredjenje jer je kabel drukciji ali o takvom kablu je bilo price ovde na forumu pa oni koji su pratili imace uvid

photo5897534304580382514.jpg

photo5897534304580382513.jpg

Link to comment
Share on other sites

@impuls

Lap kabl koji spominjete sam iamo prilike da čujem i ne bih ga koristio ni za peglu. Preoštar i nervozan, iskričav, do duše u tuđim sistemima slušan, ali vrlo ozbiljnim sistemima. Dosta ljudi ga ima, nikakva referenca.

Kao što sam rekao, izneo sam svoje utiske stečene u svom sistemu koga smatram vrlo linearnim i uravnoteženim po svim parametrima. Izuzetno gibak da prikaže najmane razlike koje se unesu u sistem. Ne bih polemisao dalje, moje iskustvo je definitivno subjektivno doživljeno i ne nosi nikakvu naučnu težinu jer je nedokazivo i oslanja se na čula.

Što se tiče referentnog i uravnoteženog zvuka, to sam apsolutno postigao sa Father strujnim kablovima i Wattgate EVO AU konektorima u pozlati, gde se ne primećuju nikakva pojačavanja niti razvodnjavanja koja se moraju peglati srebrom. Sve je maksimalno muzikalno, tonalno precizno, fokusirano, prisutno i vrlo ubedljivo po pitanju prirodnosti i prostornom rasporedu.

Takođe sam napisao i da IeGo 8085 ne svrstavam u neutralne konektore, gde se naše priče definitivno poklapaju.

Link to comment
Share on other sites

Pošto sam probao dotične konektore, mišljenje iz mog ugla.

- Ko ima malo zatvoreniji sistem može da se desi da mu zlato zamuti na različite načine.

- Ko ima malo otvoreniji sistem isti srebrni mogu da naprave problem u gornjem spektru.

Siguran sam, kao i kolega Impuls, da konektori mogu negde da rade sasvim u redu, inače se ne bi prodavali. Znam pouzdano da sam diler koristi u svojim prezentacijama pozlatu. Bez probe ništa ne vredi. Svaki sistem je priča za sebe kao i svačiji čujni doživljaj - ono što je za nekog previše zatuljeno za nekog je sasvim u redu - i obrnuto.

Ja bi kad su u pitanju strujni kablovi, i njihovi konektori, izbegavao da generalizujem stvari.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se s Father i vdzele . Takoodje sam probao iego 8085 gold na pojačalu i na izvoru kao direktna veza . Konektor mi je ubio sredinu i visoke , ne da ih nije bilo , tu su prisutni ali u znatno manjoj mjeri gubeći prozračnost i definiciju . Gold -gold kombinacija na IeGO L80229 kabel je već nešto drugo , mada je taj kabel posrebren i vjerovatno je dobra sinergija kabel-konektor . ( slušao ga kod drugara ) .

Link to comment
Share on other sites

Još jedna napomena.

Kad se premeštaju isti konektori sa kabla na kabl, može da se desi da dođe do bitnih razlika kad je materijal kabla slična. Pričam kad se recimo

1. pozlata - bakar 1 - pozlata.

stavi na

2. pozlata - bakar 2 -  pozlata.

Može da se desi da vam jedna od ovih dve kombinacije više leži. Ima bakarnih kablova različitih čistoća i struktura, te ne mora svaki konektor da mu legne - pa sve to još u vaš sistem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...