Jump to content


Test strujnih konektora - iskustva


jager

Recommended Posts

Inace Sten, ovo se ne odnosi na tebe.  Nimalo. Ti si dugo ove.

Moram da napisem. Pre nekih 10 god  i vise na Vasem  HIFI HR forumu, sam pitao za neke kablove. Mi to tako zovemo ovde. U HR nzm.

Doziveo sam takvu neprijatnost, i omalozvanje da je to bilo strasno. " Kabal je posuda za mleko, vodu "itd. Neki tvoji zemljaci su to pisali. Znam sto ljudi, sto cudi. 

No hard feelings.

Link to comment
Share on other sites

nesone ... ovdje nije riječ o pravopisnim greškama, nego o nečem puno gorem.

Za kablove/kabele... znam njih par, jednog pogotovo (na "Audiofil.net"-u, ako si na tom forumu bio) koji su baš imali pik na to, ali to nije nikad imalo veze s time odakle si, jer puno ljudi u hrvatskoj isto govori krivo (hrvati, što se tiče hrvatskog jezika), pa onda ako se nekome baš ispravlja, nek ispravlja.

Meni je to bila minorna stvar, ali uvijek se nađi neki pametnjaković koji će svoju manjkavost na jednoj strani rješavati tamo gdje ne treba, i obično vrlo odlučno. Sve već viđeno, ali meni se više u to ne gleda. Ni ovdje, niti na nekom HR forumu.

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, zoranzu said:

... Balls šuko je niklovani mesing,ako je sa njim neutralno,zica mora da je bila debelo u nekoj drugoj prici

Sig ti je dobar. Ne znam što ti pozvodiš ili prodaješ, ali to mi ovdje izgleda kao hendikep. Samo nekoliko modela koji mi padoše na pamet, jer sam ih koristio, a sjetih se da su imali taj "bezvezni" Bals na sebi:

Shunyata Python helix alpha

Shunyata Taipan helix alpha

Siltech SPX-30

Siltech SPX-30 mkII

Accustic Arts Ferrite II

Btw. to nije moj argument zašto je on dobar (jer ga čuh neovisno o tim kabelima) ali valjda su svi ovi proizvođači imali neku totalno šrot žicu iza tog konektora, kad su stavljali to "smeće" 😅

Balls jest niklovani mesing. Tu si jedino u pravu glede kvotane rečenice. No, nebitno više, koristi nikakve od cijelog nastavka (osim jednog normalnog prijedloga), a kabel već riješen praktički. Ako i bude izmjene, bit će na IEC strani, ne šuko.

Sve najbolje svima u Novoj 🥳

Link to comment
Share on other sites

Sa kablovima ne treba preterivati, ali mesing je mesing, a bakar….pa….bolji je.

Imam slovima 1 strujaš (ne računam ovaj na gramofonu) na Devialetu, FTA kome su zamenjeni konektori i stavljen Andrejev monokristal bakar, za to koliko sam uložio para (second hand FTA + konektori), oko 100€, nisam našao bolje i više se ne trudim.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

мислим да грешиш са горе наведеним болдованим кабловима - у сваком случају у употреби је HiFi Tuning schuko, а не Bals 😉

Nije na prvom Siltechu i AA - ziher.

Uostalom, ne bi me začudilo da je HiFi Tuning zabravo samo pozlaćeni, a ne niklovani standardni Bals. Pogotovo jer je Balsu nemoguće promijeniti pinove (i općenito taj dio od prihvata žice na dalje) zbog potpuno različite, "zalivene" konstrukcije. Nije kao većina audiofilskih konektora, koje možeš skoro u potpunosti rastaviti. Tko je otvorio, vidio je.

Ako netko ima neki link s detaljima (ovo Bals vs. HiFi tuning) drage volje ću pročitati.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, srdjan_cvetkovic said:

Sa kablovima ne treba preterivati, ali mesing je mesing, a bakar….pa….bolji je.

Imam slovima 1 strujaš (ne računam ovaj na gramofonu) na Devialetu, FTA kome su zamenjeni konektori i stavljen Andrejev monokristal bakar, za to koliko sam uložio para (second hand FTA + konektori), oko 100€, nisam našao bolje i više se ne trudim.

Ha, pretjerivati je relativan pojam. Uostalom, moj upit ovdje je daleko od ikakvog pretjerivanja (za razliku od nekih prijedloga) zapravo mi je cilj za najmanje love dobiti najbolji zvuk. Ako netko još nije shvatio što sam  mislio pod "neutralno" za malo novaca.

Npr. meni je čisti bakreni Iego bio najskuplji konektor koji kupih i probah. I nije mi se uopće svidio, na moje veliko iznenađenje i razočarenje. Nije baš tako jednostavno s bakrom, u smislu "bakar je, ne može biti loš". Ako može srebro biti loše, može i bakar. Sve ovisi o konkretnoj primjeni/obradi...

Link to comment
Share on other sites

па, за почетак постоје две верзије HiFi Tuning schuko конектора.

1. основна:

24 K gold (вероватно преко месинг контакта),

и

2. ултимативна:

24 K gold, over silver plated Tellurium copper contact pins.

цена око 3 пута већа у корист Ultimate

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Sten said:

Ha, pretjerivati je relativan pojam. Uostalom, moj upit ovdje je daleko od ikakvog pretjerivanja (za razliku od nekih prijedloga) zapravo mi je cilj za najmanje love dobiti najbolji zvuk. Ako netko još nije shvatio što sam  mislio pod "neutralno" za malo novaca.

Npr. meni je čisti bakreni Iego bio najskuplji konektor koji kupih i probah. I nije mi se uopće svidio, na moje veliko iznenađenje i razočarenje. Nije baš tako jednostavno s bakrom, u smislu "bakar je, ne može biti loš". Ako može srebro biti loše, može i bakar. Sve ovisi o konkretnoj primjeni/obradi...

Bakar je najbolji provodnik, ako se gleda odnos cost/benefit. Mesing nikako ne može biti neutralniji od bakra.

Link to comment
Share on other sites

па, чудни су путеви...а, пробао сам много тога

ја нађох најбољу комбинацију звучно са Bals/Oyaide C-004 и то није потврђено само у једном систему

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zoranzu said:

Sve najbolje i tebi u Novoj

90963DC5-5E3D-480B-A17C-FF51B6EF06CB.jpeg

Mea culpa 👍

Nisam ni znao da se Bals može otvoriti tako. Nisam previše zagledao, jer me taj dio nije baš zanimao, pa nisam ni pokušavao, ali sad kad vidjeh gdje je "ključ", nema problema. Dakle, HiFi tuning je Balsova mušterija ili nabavlja kućište gdje i Bals. Problem solved.

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, srdjan_cvetkovic said:

Bakar je najbolji provodnik, ako se gleda odnos cost/benefit. Mesing nikako ne može biti neutralniji od bakra.

Nisam to ni rekao. Jer uglavnom se koriste mješavine ili se presvlači s različitim materijalem... Brojne opcije, a svaka zvukovno različita. Ali nikad nije jednoznačno. To je kao da ja napišem da je srebro uvijek bolje od bakra. Što, naravno, nije. Opet... sve je stvar primjene.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, ab said:

па, чудни су путеви...а, пробао сам много тога

ја нађох најбољу комбинацију звучно са Bals/Oyaide C-004 и то није потврђено само у једном систему

Eto, opet se vraćamo Balsu i njegovim dobrim svojstvima u odnosu na koliko košta, da ne bi bilo opet zabune. Iako, zvuči on puno bolje nego što košta, barem duplo.

Žao mi je da taj Oyaide C-004 nije bio bliže nabavljiv, vjerovatno bih probao s njim, jer svakako djeluje ozbiljnije (i ljepše) od Schurtera, a moguće i da je bolji, iako kopija.

Čuo sam par Oyaide kopija, zaboravio brojeve, ali imah dojam da oni to tamo bezveze lijepe, možda griješim :lol: i to nije bilo meni ništa lošije od npr. Furutecha 11... nešto (onaj najjeftiniji 11). Ok, nije mi taj neka referenca, više blago razočarenje, ali je bio jedno 3x skulji od te Oyaide kopije. Wattgate EVO 320 je ipak bila nega druga dimenzija, ali i cijena. No "obični", 320i, iako drukčijeg karaktera (Wattgate generalno vrlo neutralan, Oyaide kopije i početni Furutech osjetnije toplije zvučeći, što meni znači lošiji)... ne znam koji bi mi bio manje zlo da moram birati.

Link to comment
Share on other sites

Pod identičnim uslovima 99,999% Ag je bolja opcija od 99,999% Cu, ali ne toliko, koliko je skuplje srebro od bakra.

Obaška što je svaki kabl kompleksna stvar, sa više tačaka koje moraju da se pokriju kako treba (kvalitet, tip i vrsta provodnika i izolatora, konstrukcija, konektori, tip kontakta,…).

Ipak, bez probe nema ništa.

Link to comment
Share on other sites

C-004 нисам навео као копију, њега сам нагласио да је оригинал и јако јако је добар...комбинација Bals/C-004 (оригинал) је екстремна са изузетно јефтиним и скупим конектором али синергија је дивна.

Wattgate с друге стране прави све са основом од месинга тј.пинови су од месинга, па га сврставаш као неутралног...итд.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, srdjan_cvetkovic said:

Pod identičnim uslovima 99,999% Ag je bolja opcija od 99,999% Cu, ali ne toliko, koliko je skuplje srebro od bakra.

Obaška što je svaki kabl kompleksna stvar, sa više tačaka koje moraju da se pokriju kako treba (kvalitet, tip i vrsta provodnika i izolatora, konstrukcija, konektori, tip kontakta,…).

Ipak, bez probe nema ništa.

👍

S tim da nekome ne znači ništa "koliko je bolje", nego se kupuje "jer je bolje". Tako da izbjegavam takvo gledanje "koliko je nešto bolje", jer evo imam strujaše gdje je srebrna verzija skuplja samo 20% od bakrene verzije. Kako to? Jer ne znam ni za jednog proizvođača koji ima tako formiranu ponudu.

Konstruktor (i dobar poznanik) mi reče da je uspio dobiti bakar da radi skoro kao srebro, i to se stvarno čuje na njegovim kabelima. Ja sam ih uzeo dok još nije ni imao bakrenu varijantu (čak ni potpuno vizualno dorađene), ali nakon što sam poslije čuo obje verzije, side-by-side, mogu samo potvrditi ono što je rekao. Srebro jest bolje, ali nijansu, koja nekome znači dosta, a nekome ništa ili je možda ni ne čuje.

Eto, u ovom slučaju, po meni, srebro se svakako isplati, osim ako sistem i(li) neke osobne preference ne daju prednost bakru. Onda si i uštedio, iako ne previše.

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, ab said:

C-004 нисам навео као копију, њега сам нагласио да је оригинал и јако јако је добар...комбинација Bals/C-004 (оригинал) је екстремна са изузетно јефтиним и скупим конектором али синергија је дивна.

Wattgate с друге стране прави све са основом од месинга тј.пинови су од месинга, па га сврставаш као неутралног...итд.

Sorry, previdjeh, sjećam se da sam na ebayu vidio neku standardno nisku cijenu za fejkove (oko 10$), pa mi zato ostalo u glavi.

Iskreno, s vremenom sam prestao gledati materijale, i da me sad pitaš što koristi Supra u tom starijem IECu kojeg sam tražio - nemam pojma. To se javilo još u vremenu kad sam shvatio da mi jeftini Kopp, od svijenog lima (ne znam kakvog, ali lim je bio - šuplji pinovi) radi bolje od "ozbiljnijeg" Koppa koji je imao "pune" pinove, vjerojatno neki mesing.

Naravno, ne možeš izbjeći vidjeti barem malo od čega je nešto kad kupuješ, ali odavno mi je to prestala biti nit vodilja, jer vidjeh da sve ovisi, kako rekoh Srđanu, kako primjenjuješ materijal; smjesa, presvlaka, pa možda još jedna...

Pa jedan od Furutecha 11, koji mi je inače loš konektor (kako sam već opisao negdje gore), s mislim rodijskom presvlakom, svira totalno drukčije. A samo je presvlaka gore. Ok, možda je mijenja nešto i na mesingu ispod, ali to nije nigdje navedeno. I, naravno, mislim da je jedno duplo skuplji. To s cijenom, skoro uvijek, nema da omašiš :D Saznano nakon što sam poslušao konektor, molim lijepo, da ne bi bilo autosugestija ili slično 😎

Link to comment
Share on other sites

Читам, читам, читам........... и на крају крајева или на самом почетку ништа ми није јасно???!!!

Дакле овако, поседујем парче 1м струјног кабла који сам на поклон добио од уваженог члана овог форума. Хтео бих да га терминишем конекторима а затим да га употребим за напајање снагаша око 200W по каналу. 

Шта предлажете а да није нешто претерано скупо и да има у локалу да се нађе!?

У прилогу слика кабла:

 

DSC01425.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bacio sam površno oko na zadnje komentare pa videh da se traže konektori koji su zvučno neutralni. Ako je takav zahtev, onda mora da postoji negde u svetu konektor koji je referenca neutralnosti. Fizičari bi rekli etalon neutralnosti. Takav etalon bi se držao u nekom Birou za audio tehniku, poput nekadašnjeg etalona metra koji se drži u Sevru.

Znači, pozajmi se on, ili nadje identična kopija, i onda u odnosu na njega se posluša koliko koji ide levo ili desno, gore ili dole, svetlo ili tamno, .....

Stim u vezi treba priložiti u kojem sistemu se to slušalo i ko je bio u komisiji za ocenu. Da svaki član komisije napiše svoja zapažanja i da se da neka prosečna ocena.

Nisam čuo da tako nešto postoji pa mi je ova rasprava.....

Link to comment
Share on other sites

Realno konektor netreba da bude neutralan sam po sebi vec u sklopu kabla,geometrije,izolacije, znaci ceo sklop, sto nemorate da dobijete ako spojite neutralne konektore i neutralan kabl a sve to samo u vasem sistemu.

Najduze su se kod mene zadrzali pravljeni strujni od Kimber 8TC a konektori su bili WATTGATE 320i,

vise od 10godina ali za sledeci korak moralo se nabaviti nesto ozbiljnije WAY Cables SUBSTANCE.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, giZ_Mo said:

Читам, читам, читам........... и на крају крајева или на самом почетку ништа ми није јасно???!!!

Дакле овако, поседујем парче 1м струјног кабла који сам на поклон добио од уваженог члана овог форума. Хтео бих да га терминишем конекторима а затим да га употребим за напајање снагаша око 200W по каналу. 

Шта предлажете а да није нешто претерано скупо и да има у локалу да се нађе!?

У прилогу слика кабла:

 

DSC01425.jpg

Svaka čast za uvaženog člana!👏

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, miletrosak said:

Realno konektor netreba da bude neutralan sam po sebi vec u sklopu kabla,geometrije,izolacije, znaci ceo sklop, sto nemorate da dobijete ako spojite neutralne konektore i neutralan kabl a sve to samo u vasem sistemu.

Najduze su se kod mene zadrzali pravljeni strujni od Kimber 8TC a konektori su bili WATTGATE 320i,

vise od 10godina ali za sledeci korak moralo se nabaviti nesto ozbiljnije WAY Cables SUBSTANCE.

 

Konektor ne mora biti baš (relativno) neutralan, ali je poželjno da je. Prednosti su da je s takvim lakše izabrati ostatak dijelova koji će tvoriti kabel, ako je namjera da i on bude prilično neutralan, te ga takvog ubaciti u sistem koji bi isto trebao biti takav. Što neutralniji konektor/kabel/komponenta bili (sami za sebe - provjereno u par sistema, to je recimo dobar način, tko nije siguran), to će lakše ići u skuplji sistem, odnosno, nećeš ih morati odmah mijenjati ako se počastiš s nekim boljim komadom opreme.

Štoviše, možda nećeš morati ostalo mijenjati uopće. Ili barem ne odmah, dok ne promijeniš većinu toga.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...