Jump to content


Test strujnih konektora - iskustva


jager

Recommended Posts

49 minuta ranije, Toza said:

Iznova sam nebrojeno puta postavljao pitanje i sebi i drugima da li ima smisla sređivati struju u niskobudžetnim sistemima..  odgovor je DA. Dokaz je upravo moj niskobudžetni sistem koji svira kao trista ala i zmajeva. :lol:

Takođe mogu da potvrdim ovo. U jednom periodu dok sam čekao sadašnje pojačalo sam slušao CA A340. Dakle, najjeftinije moguće budžet pojačalo, sa Fatherovim Hi9 kabelom. To je toliko solidno sviralo, da nema šanse da bi ga neko na slepom testu provalio/prepoznao kao jeftinu spravu! 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, lalelala said:

Ivane,

Nemoj molim te da se uvredis ali moram da te pitam ...

Jel ti znas sta je 3 decibela i sta je potrebno da bi se takav gain dobio ? 

Kad ti svira jedan zvucnik imaš neki nivo glasnoce od npr 80dB ...kad ukljucis drugi sa istim snagom kao i prvi, nivo glasnoce ti skoci za 3dB. Znaci dupla snaga dovede do 3dB povecanja glasnoce . Jel ti stvarno verujes da se promenom neke zice/kontakta u napajanju moze  duplirati/podeliti snaga ? 

Ja bih voleo da su te promene tolike koliko ih ti osecas ali nekako mi se to ne uklapa ... 

Kako da prestanem da se cerekam? Ukućani me gledaju popreko... Probao sam da smanjim smeh, makar za 3dB, ali mi nije uspelo... Hvala LL...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Toza said:

Iznova sam nebrojeno puta postavljao pitanje i sebi i drugima da li ima smisla sređivati struju u niskobudžetnim sistemima..  odgovor je DA. Dokaz je upravo moj niskobudžetni sistem koji svira kao trista ala i zmajeva. :lol:

Sa ovim se potpuno slažem. Ja to mogu da potvrdim i sa mojim testiranjem mojih strujnih kablova / filtera kod drugih ljudi. Bilo je preko 30-ak testiranja i prezentacija.

---------------------------------------------

Naravno postoji i oni koji nisu saglasni sa gore napisanim, njih bi opet podelio na:

1. Oni koji nisu osetili razliku.

2. Oni koji su je osetili ali smatraju da je pomak na loše.

3. Oni koji su osetili pomak napred ali da nije vredno ulaganja.

Iz ove perspektive bi mogao da kažem da ova grupa ljubitelja audija preferira ono što je neko ovde nazvao holističkim zvukom. Zvuk koji ima neku svoju priču, svoju filozofiju, ..... nešto što je ljudski. Verovatno se misli da je čovek nesavršeno biće, ali da zato ima svoj specifičan i autentičan karakter. Samim tim se uživa u muzici koja nema savršenu reprodukciju, drugim rečima nije suviše forenzička / analitična, već je prosto ljudska, sa svim svojim manama. Ovo je neko moje viđenje kako oni objašnjavaju ono što oni doživljavaju.

Mogao bi ovako drsko na nas podelim na analitičare i holističare. Veliki deo prepirki na ovom forumu je upravo to što svaki svet ima svoj pogled kako njemu prija muzika.

-------------------------------

a) Jednom prilikom su mi u goste bili dva člana ovog foruma na testiranju da li ima razlike u zvuku prilikom promene osigurača. Puštao sam deset različitih pesama i svaki put su trebali da zapišu sa kojim osiguračem im više odgovara. Zapisivali su koji osigurač im je doneo boljitak po njihovim standardima. Oni nisu znali koji ja osigurač stavljam.

Rezultati su pokazali da im više odgovara ovaj običan, mislim da je rezultat bio 7:3, za osigurač od 100 dinara. Prilikom jedne promene su bili vidno uzbuđeni napretku. Tad sam im postavio pitanje (parafraziram):

- Znate koliko je uloženo u ovu opremu. Da je sad vaša, da li biste dali dodatnih 50 eura u osigurač za ovaj napredak?

Odgovor im je bio potvrdan. Taj napredak je dao skuplji osigurač. Kasnije prilikom sumiranja glasanja ja sam im rekao da su samo tri pruta glasali za skuplji.

b) Pre nekih 5-6 dana sam dao na probu jednom novom članu ovog foruma na testiranje moj strujni filter. Prvi dan-dva nije bilo odgovora o utiscima, što je jako loš signal. Treći dan mi je poslao poruku da su mu utisci polovični. Tad sam stekao utisak da mu se uopšte nije dopao. Iz iskustva sam znao šta je problem pa sam poslao poruke na čega da obrati pažnju. Na čega mnogi greše.

Sinoć mi šalje poruku da mu se svidja i da bi verovatno tako nešto kupio.

Vezujući ova dva primera ja bi se vratio na ono što kolega Impuls često ponavlja - "ljudi jednostavno nemaju predstavu kako nešto treba da zvuči, nemaju dovoljno iskustva."

Konkretno u prvom primeru su se ljudi upecali na lošiji osigurač jer mu je muzička scena dosta plića pa samim tim su instrumenti bliži čulima. Ono što ti je bliže čulima bi po nekom instiktu trebalo da bude bolje. Kako svaki običan osigurač tako zvuči to je onda za većinu korisnika normalan zvuk, bolji. Ali to je neiskustvo.

U drugom primeru se kolega upecao jer mu je filter skinuo salo sa basa. Pa sad nema ono drmanje u sobi što je navikao svuda da čuje.

--------------------------------------

Siguran sam da bi jedan manji deo ljudi koji pripada holističkom taboru prešao u drugi kad bi im se sve lepo prezentovalo. Pokazalo kako treba da se čuje i da vredi dodatno uložiti u ono što oni sada smatraju snake oil. Većinu je ipak priroda odredila i ja sa tim nemam nikakvih problema. Za mene je to sasvim ok i prirodno.

Uostalom, odatle i velike razlike u zvuku kod proizvođača. Nismo svi isti.

Link to comment
Share on other sites

Uopšte nisam mislio na tebe, niti znam za tvoj stav.

https://en.wikipedia.org/wiki/Holism

Holism is the idea that systems and their properties should be viewed as wholes, not just as a collection of parts.

Ako se udubimo u definiciju gleda se u prvom redu ukupnost, rasčlanjivanje je sekundarno. Ako bi to pretočili u zvuk detalji nisu bitni naspram celine.

Možda grešim.

Link to comment
Share on other sites

Tozo, ne smatram da sam bio uvredljiv. Napomenuo sam ko je predlagao to resenje prvi, a koje je iskopirano i javno dostupno iz reklamnih sadrzaja nekih svetskih Hi Fi proizvodjaca kablova.

Svi mi koji smo probali neka "svoja" mix resenja u sopstvenoj konstrukciji kablova, dakle oni koji nisu primenili samo servirana resenja vec probali razne varijacije na "temu" (moj slucaj je proizvodnja za licnu primenu) pristupili smo kombinaciji vec pronadjenih resenja, kao sto su i tvoji kablovi ili neciji tudji sa ovih prostora vise ili manje uspesan mix vec vidjenih i primenjenih resenja. Taj mix moze iznedriti nesto novo ili slicno necemu sto na kraju vredi kao finalni proizvod. Meni je draze da pronadjem svoj mix nego pristupim izradi besplatnih resenja koja se nude jer po pravilu, onaj koji ima uspesan proizvod ne servira ga besplatno. Tebi svaka cast sto si i to uradio ali nemoj se ljutiti na konstataciju da primenjujes mix tudjih inspiracija koje su u tvojoj izvedbi primenjene u takvom mixu mozda kao jedinstvene. Da li ce se takav mix pojaviti u tudjoj izvedbi - i to je moguce jer koristis i materijale i tehnologiju izrade dostupnu sirokim masama.

Link to comment
Share on other sites

Ab, mani se gluposti i prekini sa takvim nastupom.

Niti sam ja ljut, niti sam bio nesvjestan kad sam o žicama drvio po forumu. Niti sam bio nesvjestan kad sam se zahvaljivao i kad su me pljuvali. 

Kolateralna šteta, naravno namjerna, jer sam pisao da se da na znanje svima i da svako može da napravi sam. Uostalom tome i služi podforum samogradnja.

Inicirao sam, pokušavao da objasnim i pojasnim, često banalizujući teoriju. Ako je neko našao za shodno da komercijalizuje ideje, mogu samo da kažem svaka čast na dobroj volji.

Naravno da sam i te mogućnosti bio svjestan.

Nego, takav stav izaziva kod mene potrebu da objasnim. A ipak ne mogu da kažem šta zaista mislim o takvim nastupima, ne samo tvojim. 

Što se mene tiče, providno je. 

Mada, uvijek sam za transparentnost. :lol:

Toza je u nekim drugim vodama trenutno i nedodirljiv za sve zlopakosne, nadobudne, ohole, netransparentne B), a bogami i za sve ostale bilo pozitivne ili negativne.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Toza mozda malo preteruje nicim izazvano? Reakcija neprimerena iskazanom, promasena tema. Nista od tvojih reci nema uporiste u mojim izrecenim. Da li sam rekao nesto sto nije tacno? Sta te je to cacnulo, cini mi se da je to samo tebi poznato.

Opet kazem, smatram da nisam bio uvredljiv, a namere koje mi prepisujes su plod tvog ubedjenja. Pride si i ostale delom okarakterisao u istoj recenici. Cemu to?

Link to comment
Share on other sites

Hahhahahaa, ab mozda malo preteruje nicim izazvano? Reakcija neprimerena iskazanom, promasena tema. Nista od tvojih reci nema uporiste u mojim izrecenim. Da li sam rekao nesto sto nije tacno? Sta te je to cacnulo, cini mi se da je to samo tebi poznato.

smatram da nisam bio uvredljiv, a namere koje mi prepisujes su plod tvog ubedjenja. Čemu to?

Uze mi riječ iz usta...

Link to comment
Share on other sites

On 9.10.2018. at 12:59, Father said:

Hahahaha imao sam ih :D nisu vam se svideli :D čist bakar. Bilo je to u vreme otvorenih svih frontova na sistemu i ulaganja na sve strane, pa se pribeglo dajerskom rešenju, ali svakakao, ne ponovilo se.

Kako ste me tada isprozivali... c,c,c :unsure:

sad si gori sto puta.....oko 300db....brat bratu....

Link to comment
Share on other sites

Nema sumlje da se vecina promena vezanih za napajanje sistema (strujni kablovi, uticnice, osiguraci, razni kondicioneri itd) moze detektovati u zvuku. Ponajvise se moze detektovati kad je struja u elektro mrezi bolja a kad losija (obicno bolja u sitne sate). Umetnost je u dve stvari da promena bude absolutno kvalitativno bolja i da bude cenovno balansirana sa ostatkom sistema.  U gradjenju sistema struja treba da bude na samom kraju, kada je ceo sistem zvucno zaokruzen i da se za novac koliko kosta strujni upgrade ne moze znacajno unaprediti osnovni lanac (izvor, pojacalo, zvucnici). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...