Jump to content


Domaca Radinost


Krca44

Recommended Posts

2 hours ago, gnu said:

Kako si nabavio Jico iglu?

Jico ima online prodaju ali problem nastaje kad ti kazu da EMS ( mislim da se tako zove ) Posta ne isporucuje u Srbiju.  Ovo sam saznao na pola chekout.a pa prekinuo kupovinu.

Ebay je sledeci korak.  Ima gomila japanskih prodavnica koje prodaju original Jico igle sa cak nesto nizom cenom ( kad se uracuna postarina ).

Moj komad je kupljen u Ebay prodi, isao na sestrinu adresu u London, tamo placen britanski VAT ( PDV ) i nesto sitno za handling cca. 9-15 Funti ( ne secam se tacno ).  Cekalo se metar dana da stigne.

..........

Pogledas u Jico online prodaji sta imaju pa trazis to isto na drugom mestu.

Dakle nadjes na Ebay.u prodavca ili prodavnicu japansku i vidis/pitas da li salju za Srbiju.

Amazon takodje nudi Jico igle ali to je opet od treceg lica pa je mislim bolje traziti direktno kod Japanaca ( ovo ume da bude nekad skuplje a nekad nemoguce za nas ovde ). 

...........

Sem toga, bar za ovu moju Shure V15/3, Hyperelipsa je kostala sve zajedno oko 100 do 120 Eu i mislim da se isplati.   Elipsa vrhovi su jeftiniji pa sve kosta nesto manje, ako bih morao da sudim na osnovu ove jedne rekao bih da im je izrada odlicna.

P.S.  ako smem da kazem Paja959 zna mnogo vise od mene kad je Jico u pitanju.

Neki linkovi, pa vidi dalje ( izvini ne mogu da nadjem adresu gde sam kupio )  :

https://item.rakuten.co.jp/gakkiwatanabe/a101574/

https://www.ebay.com/itm/JICO-SAS-stylus-VN35HE-for-SHURE-V15-Type-III-replacement-stylus-from-JAPAN-F-S-/254118883251?oid=112561801224#viTabs_0

 

Link to comment
Share on other sites

Aha, znači e-bay... Hvala ti puno. Na glavi At-102ep sam originalnu iglu, koja nije bila istrošena, zamenio takođe originalnom atn-112ep, i razlika je čujna, a to su igle sličnog ranga, pa sam pomislio da ima smisla uložiti u kvalitetnu iglu.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gnu said:

Na glavi At-102ep sam originalnu iglu, koja nije bila istrošena, zamenio takođe originalnom atn-112ep, i razlika je čujna, a to su igle sličnog ranga, pa sam pomislio da ima smisla uložiti u kvalitetnu iglu.

Ako mozes da nadjes original AT onda je to jos uvek najbolja opcija. Kvalitetniji profil vrha izvuce vise informacija.  

Link to comment
Share on other sites

Koliko čujem, značajan ugrade bi bila originalna igla, ali atn-132ep. Problem je što se ne proizvode više, i nalaze se uz puno sreće . Pa sam pomislio da bi Jico verzija takođe bila pomak.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Za Jico... pa treba videti koji tip vrha koristis sada i koji tip vrha je na atn 132p i sta tacno pravi Jico.

Takodje videti sta pravi Audio Technica u aktuelnim serijama, vrlo je moguce da jednostavno mozes kupiti celu zvucnicu / glavu sa iglom novu i samo zameniti staru glavu i iglu... vrlo je moguce da su sve bitne dimenzije tipa razdaljina vrha ili masa same zvucnice iste.

Treba da vidis sta ima u ponudi AT u svom aktuelnom katalogu i potom uporedis sa onim sto imas ( AT ima relativno detaljne kataloge ).

Stvar je tvoje procene da li da trazis bolju iglu ili da jednostavno sve zamenis sa novim (  racunaj da sama original igla kosta oko 80 posto cene za celu novu glavu i iglu zajedno ).

Kod Jico.a sam kupovao primarno jer Shure vise odavno ne pravi potrebne igle a ovi su nudili nesto sto se mislim isplatilo.  Kod tebe je malo drugacija situacija, AT jos uvek pravi zvucnice tog tipa pa uzmi i to u obzir.

Link to comment
Share on other sites

Da, jasno. To će verovatno tako i biti, kupovina nove glave je jednostavnije i jeftinije rešenje (39 evra kod Majstora), a druge strane upgrade igle na ovoj glavi je nešto što me kopka. Uglavnom, jedno ne isključuje drugo

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dobro vece

Vec duze vremena razmisljam o zameni zvucnika i kakvi bi mogli biti naredni...pojavila se prilika od druga sa foruma i eto kod mene 3a Allegretto N50.

Privremeni polozaj dok ne nadjem stalke ( ili neke cigle  :D  )  ).

Drugacija prezentacija muzike od dosadasnje, 10" BR i dve hornice.

Pozicioniranje tek sledi,pravi stalci obavezno, cosak sa podnim nagnutim stalcima ala JBL 4311 mislim da cu obavezno probati...

MC zvucnica moze da radi prihvatljivo ( nove cevi & 93 dB nominalno zvuje )... mada trafuljci bolje obavljaju taj posao.

 

Dscn2707 3a Allegretto N50  April 2019 copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kupio, slusao ranije, otisao da cujem na blic ponovo... a sada kod mene je klasika, treba naci koji je najbolji polozaj, naci stalke, ovi stocici sa slike su samo privremeni i previsoki,  probati gram. zvucnice da vidim sta ce najbolje da pasuje i uopsteno kako sa cime svira... treba i ja da se priviknem, sa onim B&M su svirali zvucnici i soba zajedno,  sada trenutno toga nema i za najbolji ugodjaj treba ipak sesti u fotelju.

Zasad sam ih stavio na mesto prethodnih i pustio da sviraju, tek su dosli kod mene.

 

Link to comment
Share on other sites

kopi luwak, jel ti to sestra poslala? svaka cast, lep paketić, fino je kad čovek ima nekoga ko misli na tebe na taj način.

 

3A, jel to firma koja se kasnije izdavala kao reference 3A sa modelima tipa da capo i slično? moram da kažem da mi je iskustvo slušanja tog zvučnika sa aleph 30 kockicom ostalo u sećanju kao jedan od najboljih mini monitora koji sam cuo u životu, pritom sabijeno u 10m2 maks, zvučnici postavljeni uza zid proizvode efekat potpunog nestajanja tog zida plus tonska suverenost i 3D arhitektura kakva se retko sreće. 

ako to jeste isto porodično stablo onda je to jedno od tih slepih grana audiofilije u kojoj se prepoznaje trajanje kroz vreme na način slično cabasse

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na cestitkama.

3A koliko znam je francuska kompanija ciji je vlasnik / glavni inzinjer otisao u Kanadu i osnovao 3A Reference ( ili tako nesto )... to je jedina veza izmedju ovoga i malih monitora / vecih podnostojecih koji su nagradjivani pocetkom veka.

Za Kopi Luwak sam imao zescu raspravu oko nehumanitarnih uslova zivotinjica na farmama ( sestra ) i pilica koji se svakodnevno papaju ( ja ) ...dok nije pristala da ode na farmu ako ima neke u blizini na nekom ostrvu gde je bila... dobro me podseti da imam u steku, cuvam ko babe brasno, secer i ulje kada biva rat... :lol::lol::screwy

Zvucnici rade skroz razlicito od prethodnih, kao sto rekoh soba ne ucestvuje zasada tako puno kao ranije... imam mesta da ih gurnem nazad sto upravo radim i da ih spustim koliko treba... da cujem kako ce da utice tehnika izmedju zvucnika, ranije je to bilo negativno a sa ovima mozda nece biti.

Osetljiviji su na produkciju, kad pomislim da nema basa i pustim materijal gde ga ima pojavi se,  isto je i sa cinelama... B&M imaju zadnji BR i uvek gruva puno cak i kad je metar od zida...kad se naviknem napisacu utiske malo vise.

:)

 

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Krca44 said:

Od drugog forumskog kolege : napajanje sa stabilizacijom napona i CSSom namenjeno za Macura phono... koji ce nadam se biti gotov do Sv. Jovana koliko sam brz  :D

 

DSCN2690 copy SIMETRICNO SHUNT CSS NAPAJANJE.jpg

Који је то тип регулатора? Излазни напон мора да буде максимално 18В, а оптимално 17В. Кондензатори су Панасоник и Ничикон, под условом да су оргинални. Мацура најбоље ради са нискошумним регулаторима. Нигде се на слици не види тзв. појачало грешке ( дискретно или ИЦ ) што је услов за нискошумне регулаторе какви се користе код фоно пред.

Објави шему ако је имаш.

Link to comment
Share on other sites

On April 12, 2019 at 10:15 PM, Krca44 said:

Dobro vece

Vec duze vremena razmisljam o zameni zvucnika i kakvi bi mogli biti naredni...pojavila se prilika od druga sa foruma i eto kod mene 3a Allegretto N50.

Privremeni polozaj dok ne nadjem stalke ( ili neke cigle  :D  )  ).

Drugacija prezentacija muzike od dosadasnje, 10" BR i dve hornice.

Pozicioniranje tek sledi,pravi stalci obavezno, cosak sa podnim nagnutim stalcima ala JBL 4311 mislim da cu obavezno probati...

MC zvucnica moze da radi prihvatljivo ( nove cevi & 93 dB nominalno zvuje )... mada trafuljci bolje obavljaju taj posao.

 

Dscn2707 3a Allegretto N50  April 2019 copy.jpg

U zdravlju i veselju da slusas Krco :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Solderer said:

Који је то тип регулатора?

317 u plusu i 337 u minusu.

Da li ima korekciju greske zaista ne znam, cena je bila vrlo povoljna i smatrao sam da ga treba kupiti, Kelco ima odgovarajuci pocetnicki trafo & ispravljanje kit ( mada ispravljanje postoji vec na ovoj pcb ploci ) a sem toga mislim da je bolje da postoji nekakva stabilizacija.  Napon je do 24V podesiv, moze da se smanji, na izlazu moze da se podesi veca struja uz dodavanje hladnjaka po potrebi.

Za mene maltene idealno i upotrebljivo za razne svrhe ( mislim ).  :)

 

MANICP SIMETRICNO SHUNT NAPAJANJE SHEMA.png

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Krca44 said:

317 u plusu i 337 u minusu.

Da li ima korekciju greske zaista ne znam, cena je bila vrlo povoljna i smatrao sam da ga treba kupiti, Kelco ima odgovarajuci pocetnicki trafo & ispravljanje kit ( mada ispravljanje postoji vec na ovoj pcb ploci ) a sem toga mislim da je bolje da postoji nekakva stabilizacija.  Napon je do 24V podesiv, moze da se smanji, na izlazu moze da se podesi veca struja uz dodavanje hladnjaka po potrebi.

Za mene maltene idealno i upotrebljivo za razne svrhe ( mislim ).  :)

 

MANICP SIMETRICNO SHUNT NAPAJANJE SHEMA.png

То је шант регулатор са пререгулацијом, и извором константне струје. Како ти је објашњено да се подешава излазни напон?

Link to comment
Share on other sites

Krco napon se podesava sa otporima R3 i R4. ALI tiu je posle prvog regulatora i sklop za ogranocenje struje pa onda shunt regulator. Veoma je vazno da ne prelazis odredjene granice potrosnje. Totalna struja potrosnje je ogranicena Strujnim limiterom (IC3/4) a regulise se vrednostima otpora R7/8 .

(Imas to sve u PDFu za LM pa pogledaj...)

Sto je veci napon veca ce biti i disipacija na shunt tranzistorima. Nije bas to tako jednostavno ugoditi. Koristi ga kako je i predvidjeno. Ako je struja kroz shunt mala manja od potrosaca gubi se smisao shunt regulatora...

Link to comment
Share on other sites

Р3 и Р4 подешавају излазни напон подесивих регулатора напона ( ИЦ1и 2), а то је и улазни напон на шант. Сам излазни део има напон који је одређен референтним напоном ЛЕ диода. Овде у шеми има 15 таквих диода и излазни напон је око 30 Волти. Подесиви регулатори би морали да имају напон на излазу најмање 35В. Једини начин да се смањи напон је смањење броја ЛЕ диода.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Majda said:

Sto je veci napon veca ce biti i disipacija na shunt tranzistorima. Nije bas to tako jednostavno ugoditi. Koristi ga kako je i predvidjeno. Ako je struja kroz shunt mala manja od potrosaca gubi se smisao shunt regulatora...

Mislim da je sada podeseno na plus/minus 24V i 80mA... da li 80mA po grani plus / minus... ako je tako onda... meni treba 17-18V i 80- do 100 mA po grani.... jasno i meni da nije jednostavno ali i dalje mislim da imam dobru stvar koja eventualno moze biti upotrebljena i za nesto drugo ako bas nikako ne moze za Macuru.

Utorak sam zauzet a inace slobodan, javim se pa se vidimo za RIAA

1 minute ago, Solderer said:

Р3 и Р4 подешавају излазни напон подесивих регулатора напона ( ИЦ1и 2), а то је и улазни напон на шант. Сам излазни део има напон који је одређен референтним напоном ЛЕ диода. Овде у шеми има 15 таквих диода и излазни напон је око 30 Волти. Подесиви регулатори би морали да имају напон на излазу најмање 35В. Једини начин да се смањи напон је смањење броја ЛЕ диода.

Da tako nekako dakle mora da se pokusa "balansirajuci akt" da se vidi sta se moze... elem ja sam to predvideo za kasniji stadijum rada...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...