Jump to content


Domaca Radinost


Krca44

Recommended Posts

3 hours ago, giZ_Mo said:

Сума сумарум и није неки потрошач по питању грејања, макс 20W.

Toи сама кутија (читај доња плоча или задња) може да о'лади

Sa prvim se ne bih slozio - za DC potreban je trafo sa 1,6-2-2,5x vise struje sa dva sekundara pa tom potom svaki sek na grec pa recimo LT1084 / x2 regulatora ukupno ( svaki kanal ima posebno grejanje - i to vec nije malo : 4 cevi grejati sa 1 regulatorom ).

Ako se dobro secam Kirhof zakona sva struja u kolu se sabira - 2x0,9A + 2x0,3A = 2,04 A DC sto mu dodje 4,5(5A) na sekundaru, ako se koristi grec & 6,3Vdc na sekundaru postaje 9V ac, dakle 9 x 5 = 45 W ( bez koeficijenta mnozenja 0,7 radi manje indukcije ) - to je 50W jedan kanal, dakle trafo od 100W za krsteno DC grejanje. Ili 80W trafo motan na 100W-atnom jezgru.

Valjda sam dobro sabrao. Verovatno sam malo preterao.

[ za zadnji phono sa 6N1P : 6,3 Vdc / 0,6 A + E180F 6,3 Vdc / 0,3 A za jedan kanal proracun trafo sekundara je 10V ac/ 2,5 A - ja sam se malo zeznuo, trebalo je 9 Vac / 2,5 A.  Pa jos jedan kanal - trafo je solidno opterecen ].

Ako posmatram stvari ovako ( i pritom ne gresim - ispravite me ako treba ) - trafo za DC grejanje je minimum duplo jaci od trafoa za AC grejanje.

 

Hladnjak pozadi u slucaju DC grejanja bi bilo najzgodnije.

 

P.S. Racunica je uradjena sad ovako napamet.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, giZ_Mo said:

Значи грејање је 6,3В једносмерно направљено са ЛТ регулатором.

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока
 

Bice tako ako 807 cevi budu imale shum sa AC grejanjem - dok ne testiram cevi ne znam tacno sta cu odabrati.

Ne svidja mi se potencijalna mogucnost da cevi moram grejati DC sa regulatorima.

Mislim ima metoda DC grejanja bez regulatora.... ali sve ovo sto smo diskutovali treba prvo proveriti sa konkretnim cevima i odluciti sta raditi finalno.  Meni je svakako pomoglo da makar napamet izracunam koliko je vece opterecenje DC grejanje u pojacalu snage.

Link to comment
Share on other sites

Дисипација ЛТ-а, улазни напон мање излазни напон па пута струја потрошње, на то сам мислио. Ваљда сам добро напис'о?

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, giZ_Mo said:

Дисипација ЛТ-а, улазни напон мање излазни напон па пута струја потрошње

Da

ulazni napon oko 12 Vdc ( moze i manje ako se koristi LT1084 - cini mi se )

izlazni napon sa LT1084 - 6,3 Vdc / 2,04 A za jedan kanal

Link to comment
Share on other sites

On 22. 8. 2023. at 22:09, Krca44 said:

Pa.... u stvari ja planiram da to izvedem sa Pavouk pcb.

Miro-va pcb sa regulatorima - to je predvidjeno kao finale, kad prodju razni eksperimenti.

🤣

Mislio sam da si promenio planove. Miro PCB ne mora da se secka, samo se ne ugrađuju delovi za I/U već se to odradi na posebnoj pločici. Što se napajanja tiče, dosta su i dva dodatna, +5 i -5V. I to se može odraditi sa regulatorima iz Vremeplova. Ista pločica koju si pravio za ova dva napajanja može i za to. 

A Pavouk ostavi takav kakav je. Uvek mu možeš dodati Kineski Amanero USB ili AK4113 SPDIF ili Bluetooth modul za neki mali rezervni dak. Dovoljan je jedan mali trafo iz Kelco, 9V+9V 10VA da to sve radi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nixie said:

Mislio sam da si promenio planove

Pa.... planovi su uvek bili da se iskoristi Pavouk kao osnovna digitalna platforma dok se ne pronadje analogni izlaz koji zadovoljava moje potrebe.

( Pavouk je u startu i bila mnogo jeftinija varijanta ).

Tad sagledati koja je pcb bolja kao finalna digitalna platforma za odgovarajuci analogni stepen - i sve to onda krshteno spakovati ako je moguce u jednu kutiju.

Sta god da uradim sa cevima ja ne znam unapred kako ce to raditi - znaci sve je to u fazi tekuceg eksperimenta.

 

P.S. Ovo je trenutno tekuce razmisljanje.... mozda se i to promeni.

🤣

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...