Jump to content


Domaca Radinost


Krca44

Recommended Posts

  • 1 month later...

Beli je buduci deo strujnog kabla, jedna komponenta.

Narandzasti je na zvucnicima jer kod mene taj radi bolje od drugih koje posedujem.

Kad nadjem bolji jednog dana, letece i on.

Nemojte da pravite fetish od kablova za to sluze 300B sa kruskastim / ramen balonom i slicne cevi.

Ko ima mali... fetish... taj krije u kutiji EL84   :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Stigao kabl sa ugradjenim 200 pF kondovima u muskim rca, da cujemo treba li Shurki V15/3 400 pF da svirucka lepo ili treba suprotno ( maknuti sve kondove pa samo kabl & konekcije cca. 100pF ).

Kondove donirao Solderer a kabl napravio Zeon po mojoj zelji.

Sve cevi u phono sekciji i pojacalu promenjene ( tj. ostale signalne u ampu, bice brzo i one ).

Stavio sam Ei Nis EL84 i iznenadio se, trebao sam da to uradim jos pre tri meseca.

Pojacalo svira kao da ima 25% vise snage, bolje i jasnije.

Opsti utisak je da je sa starim izlaznim cevima sviralo priguseno.

Ali je i tako sviralo dobro, eto sta su cevi   :D

 

DSCN2531 copy KOND 200pF.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Krca44 Ipak izmeri kapacitivnost direktno izmedju - i +.

Moja iskustva su da se kapacitivnost povecava i to osetno u zavisnosti koliko je i na koji nacin stegnut kabl u keziste rca konektora. To sam utvrdio mereci samo kabl bez RCA konektora i sa njima. (Sam kabl je pokazivao vrednosti koje su i bile po specifikaciji za tu duzinu). Razlike su bile drasticne. Onda sam jednostavo odsekao parce bizu konektora i izmerio oko 40pF. ne secam se tacno. Posto ima 2 konektora to je bilo duplo dodato na vec postojecu kapacitivnos kabla... Isti RCA "Prazan" konektor skoro da nije imao kapacitivnost. Na osnovu toga sam posle preko tog mesta gde se steze kabl u konrktor, fiziciki, dodao bogatiju izolaciju i stegao kabl u lezizste. potpuno druge manje vrednosti, blize onima koje ima sam kabl...

U ovom primeru su kablovi kratki, a vrednost dodatog C je poznata. Ne bi trebalo da je sve skupa znacajno vece od nekih 220pF?

Link to comment
Share on other sites

Nisam jos merio, nemam zasad merni instrument ( nadam se da cu uskoro imati ), kad navrne neki drugar izmericemo.   Ovaj kabl je za eksperiment, elementi nisu nesto posebnog kvaliteta, vise da se vidi sta se desava kad se ispostuje Shure preporuka za total od 400 pF ( verovatno ce biti nesto malko vise ).

Da ja cujem kako to radi iz prve ruke kad ima toliko pF.

Pa da onda pokusam napraviti neku procenu da li je bolje tako ili cca. 250 pF koliko ima bez tog eksperiment kabl umetka i da li vredi ici na izbacivanje svih kondova do prve cevi  E88CC.

Link to comment
Share on other sites

EL84 tri sorte :

levo : 6P14P-EV  XIII  76, Sdelano v SSSR,  3 u pravougaoniku,  OTK 2  ( Reflektor, Saratov gledajuci logo sa druge strane )

centar : Ei Nis EL84  "vitka dama"

desno : Tungsram EL84

Ei i Tungsram su prva klasa, kaze gos. Sindric.

SSSR-ke su kod mene sviruckale naizgled malo tvrdje u frek. ekstremima, radile jako dugo, rekao bih robustne ove militantne ruskinje.

Pentoda valvola madness ili investicija kako bi neki rekli ( uvek moze da se proda za iste ili nesto vece novce )... eLeM prosudite sami.

Imam 4 Ei kutijice u dobrom stanju ako neko ima neke druge mozemo da se menjamo. :D

Prenosim tekst koji je napisao DejanM o Tungsram i Ei EL84 cevima :

"Tungsram je proizvodio EL84 uglavnom u svojoj fabrici u Becu i te lampe su bile poznate kao dobre. Razlikovale su se po tome (izmedju ostalog) i sto su imale na unutrasnjoj strani balona mrlje, koje su izgledale kao da su nastale kao posledica izgorevanja lampe. Medjutim to je bila samo posledica nacina proizvodnje ovih lampi. Kada je Philips kupio Tungsram, onda su Tungsram EL84 pocele jako da lice na Valvo EL84 (nisu vise imale tu mrlju). Valvo je inace bila cerka-firma Philipsa. Postoji opravdana sumnja da je Philips onda poceo da prodaje Valvo EL84 pod dva razlicita branda - sto u ono vreme nije bilo nista neobicno. Postoje medjutim glasine da su te Valvo EL84 zapravo proizvodjene u Siemensu i da su samo etikete bile Valvo. NOS Siemens EL84 je inace na jako dobrom glasu i neki tvrde da se po performansama priblizava Telefunkenu - koji je za EL84 zakon.

E sad - zna se da je Ei Nis proizvodio sve do pocetka 90-tih (sankcije) godina EL84 za Siemens. Lampe su samo re-brandirane za Siemens. Ei je proizvodio i EL84 pod svojim imenom i te lampe su bile poznate po tome sto su imale nesto uzi balon. Ei EL84 je zbog toga bila jedina EL84 koja je mogla da se stavi u stara Marshall DSL401 pojacala.

Uzgred, Ei je imao i Elite seriju EL84, koja je trebala da bude neka vrsta super EL84 i koje je danas dosta tesko naci.

Da li je znaci Ei proizvodeci EL84 za Siemens, preko nekih dogovora izmedju Siemensa i Philipsa, takodje snabdevao i Valvo, a onda nakon kupovine Tungsrama od strane Philipsa su te lampe dobijale i logo Tungsram - to je nesto sto nije vise tako lako utvrditi. Ali je moguce da se upravo to desilo ...

Ei Elite serija nije bila samo sminka. Ei je pokusao da napravi "ultimativne" varijante pojedinih tipova cevi: EL84, ECC83, 6DJ8, .... Pre svega su bile konstrukciono posebno uradjene. O konstrukcionim detaljima ne znam puno ... znam recimo da je Ei ECC83 Elite bila dobrim delom kopija Telefunkenove cevi istog tipa ("flat plate"). Postojale su "obicne" elite varijante i one sa pozlacenim pinovima, koje su bile jos i posebno selektirane.

Ei Elite lampe su vazile za dobre ali su imale i mana. Pre svega u proizvodnji i kontroli kvaliteta: nisu bas bile ujednacene, pa se desavalo da lampe istog tipa znaju prilicno razlicito da "sviraju" ali i da pokazuju razlicite el. karakteristike. Jednom sam cak natrcao na internetu na Ei Elite sa srebrnim pinovima: srebrnim zato sto je neko u fabrici zaboravio da izvrsi pozlatu, pa su se prodavale kao silver varijanta ispod pola cene ... Poznato zvuci ova prica, zar ne ... Ali i pored toga lista firmi koje su koristile Ei Elite lampe je poprilicno dugacka, izgleda najvise zbog toga sto su nudile solidan kvalitet i nadprosecne performanse za veoma razumnu cenu.

Evo slike jedne Tungsram EL84. Kao sto vidis naspram mrlje nalaze se i dve okrugle rupe - zastitni znak tadasnjih Tungsram EL84."

DejanM hvala za ovaj tekst ( objavljen ovde na forumu pre par godina ), nadam se da nije problem sto ga prenosim.

Slike sam uslikao danas :

 

Dscn2544  EL84 Cevi  !!! copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kupuješ par ili po jedan komad za kolekciju?

Nisam pazio na času, što se lampi tiče. Ove lampe su tipovi koji se nalaze u tvojim uređajima, pa ćeš ih u nekom momentu sve redom poslušati kako rade ili samo praviš kolekciju nekih koje su ti iz nekog razloga zanimljive?

Link to comment
Share on other sites

Skupljam samo kutijice bez cevi unutra, ove sam dobio za dz u nekoj razmeni ali za egzotike cu verovatno morati da pazarim komplete sa cevima, doduse tu ima cevi zanimljivih oblikom staklenog balona a svakako i karakteristika za neki diy.  Cevi za moj amp i phono dolaze neke u Ei kutijama a neke u belim opste namene.

Nesto mi se cini da se dizajn Bensedina nije menjao jos od 90ih, da bude prepoznatljiv momentalno 

:D

Link to comment
Share on other sites

A neeee šta će mo sa onim od ranije, nije valjda Bensić izmišljen devedesetih.

Ni ti ne skupljaš kutijice lampi koje mi konzumiramo nego koje su koristili naši stari. :lol:

Mora nešto da je bilo i pre devedesetih. Let iznad kukavičijeg gnezda se snimao mnoooogo ranije. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Montirao sam Jico Hypereliptical iglu na Shure V15/3 i mogu reci da se ta kupovina isplati, cini mi se mnogo vise od kupovine obicnih zamena.  Ima znatno vise informacija iz brazde.

Eksperimentisao sa dodatim kapacitetom tako da sad ima u totalu cca. 450 pF i cini mi se zasada da to ovoj zvucnici treba ( Shure preporuka je 400 pF ).   Na uvce zvuci bolje od klot varijante gde je nekih 250 pF zbirno. 

Zvucna slika se dovela u red u smislu perspektive.  Cini se da ima vise basa ali ne naustrb visokih i srednjih tonova vec tako da je citava zvucna slika i reprodukcija instrumentata dovedena u red.

Ako neko ima preporuku ciji bi se kondenzator mogao staviti na ulaz ( 270/330 pF ) a da radi dobro sa cevima molim vas neka napise, kupio bih nesto pristojno ( ne skupo )  kod Hi Fi Collectiva.

 

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Krca44 said:

ko neko ima preporuku ciji bi se kondenzator mogao staviti na ulaz ( 270/330 pF ) a da radi dobro sa cevima molim vas neka napise, kupio bih nesto pristojno ( ne skupo )  kod Hi Fi Collectiva.

Донираћу ти ја четири НОС стирофлекс кондензатора од 330 пф.Ти улазни (оптеретни) кондензатори немају везе са топологијом уређаја.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Solderer said:

Донираћу ти ја четири НОС стирофлекс кондензатора од 330 пф.Ти улазни (оптеретни) кондензатори немају везе са топологијом уређаја.

Hvala, ja sam probu uradio sa onima od 200 pF koje ste mi dali ( dva puta, i ostavio sa njima ).

Cekam odgovor od gos. Sindrica, ima nesto sto mi nije jasno kad gledam pcb, nisam siguran koji je kondenzator stavio pre cevi ( kao opterecenje ), sve zbog toga sto na pcb ploci postoji i MC stepen, iako neaktivan,  malo pravi zbrku da se snadjem.... mislim da je Wima MKP10 blok vrednosti 0,22 samo ne znam cega ( nano ili piko, moram da opet otvorim uredjaj ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Jico VN35HE za Shure V15/3 stigla igla posle tri meseca... i jos ponesto 

 

2040255655_DSCN2432JICOVN35HEcopy2.thumb.jpg.dc83f867a0dbbab966a66cee7a4bb9f9.jpg

456418938_DSCN2431copy2.thumb.jpg.862a9b207b59c824b2a6703e4d23fd5e.jpg

Kako si nabavio Jico iglu? Tj. kako se Jico igle nabavljaju / naručuju iz Srbije, koliki su troškovi itd? Moj gramamofon troši samo p-mount glave, a njih nema baš mnogo, pa bih da izvučem maksimum iz onog što imam default_smile.png

 

Послато са 8079 уз помоћ Тапатока

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...