Jump to content


Domaca Radinost


Krca44

Recommended Posts

3 hours ago, Aoxomoxoa said:

Da li se za taj novac mogla kupiti neka nova glava,u istom rangu?

U svakom slucaju ako je pomak na bolje u odnosu na staru,investicija se vec isplatila.

Vidi ovako V 15 mk 3 ili III je uvedena prvi put 1970ih godina ( 1979. ? ).  Kupio sam je iz radoznalosti.  Ova moja je jako dobro ocuvana, kao da je kupljena prosle godine ( ili pre 5 godina, imam Elac iz 72' na kojoj se vide sve te godine ).

Shure original igala za 3,4 i model V ( 5 ) koje bih mogao staviti nema.  Prave se neke kopije, Jico je pravio High End igle sa jako visokim cenama, osnovna verzija Jico koja se jos ponegde moze naci kosta 200$ i pritom ima radnji koje prodaju tra la la iglu pod Jico imenom ( tako kazu na stranim forumima i moja potraga za sada ).   Jico online ( Japan ) prodaje HyperEliptical, navodno Shure, za 150$.

Postoji ( trebam proveriti ) i mozda varijanta da se npr. Audio Technica sa MicroLine vrhom stavi na Shure nosac ( ili neka Ortofon Nude Eliptical ili Fine Line ), mada je to onda svojevrsni hibrid.

Nesto od ovog gore cu probati, sada je neka nepoznata igla.  Zvucnica svira sa utiskom vrlo dobre glave sa velikim potencijalom koja trenutno nosi "obicnu" iglu... uglavnom vrlo sam zadovoljan cak i ovim rezultatom.   Ortofon 2M Blue je dobra ali meni ne prija iz nekih nedefenisanih razloga.

Nova glava sa novom iglom sigurno moze da se kupi, nisam jos radio nikakve uporedne testove, zato ne bih za sad tvrdio kojesta sem da mi vise odgovara od svega dosada ( Benz izuzimam ).

( Audio manija !?  )   :D

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Kuršum said:

http://www.edsaunders.com/shurestylus.htm

Ovi su bili poznati kao proizvođači vrhunskih zamenskih igala za Shure.

Hvala Kurshume, uzecu u obzir.

Kazu povukao se Ed Saunders, prodao firmu i sad se Ameri pitaju da li je kvalitet na starom nivou ili nije....

Svakako cu gledati da pazarim nesto dobro, tek se informisem

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Krca44 said:

 

( Audio manija !?  )   :D

Ne znam,nisam cika doktor.Samo,toliko je variabila u sastavljanju sistema,ne zna im se kombinacija.A ti jos od dve komponente pravis jednu:order

Uzmes novu glavu koja odgovara rucici,i zavrsis sa gramofonom.Onda se bacis na trazenje zvucnika,i zavrsis sa sistemom.

Ja sam tako bacao pare,jer nisam znao kako da zavrsim sa sistemom.Sada cu da uzmem pojacalo sa phono ulazom(po mogustvu i sa dacom),i kasnije bolju zvucnicu.to je za penziju.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Aoxomoxoa said:

Ne znam,nisam cika doktor.Samo,toliko je variabila u sastavljanju sistema,ne zna im se kombinacija.A ti jos od dve komponente pravis jednu:order

Uzmes novu glavu koja odgovara rucici,i zavrsis sa gramofonom.Onda se bacis na trazenje zvucnika,i zavrsis sa sistemom.

Sasvim razumno, to je bio i ostao plan ali je bilo i radoznalosti, kad sam shvatio u nekoj maloj meri sta bih zeleo a sta ne bih, presekao sam da rizikujem i da probam Shure V15 kao nesto sto bi mi vise odgovaralo. To ispade tacno.  Kalkulacija sa iglama se svodi na to da se uzme dobra, ona moze da poboljsa citanje informacija sa ploce, ne bi trebala dramaticno promeniti bazicni zvuk koji daje sama glava.

Da mi se Shure uklapa u sistem i licno svidja to sam znao, samo sam hteo potencijalno bolje.  Neki drugi izbor medju novim glavama bio bi isto tako kockanje, moglo bi da se desi da sam pazario neku Nagaoku ( bila u planu ) i da posle godinu dana kazem sam sebi "nisam zadovoljan sa ovim hocu drugacije".

Promena zvucnika je sledeca bitna stavka ali to ce po svemu sudeci potrajati...

Pozdrav & sve najbolje, Krca   :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dobro vece

Pre nekog vremena nabavio sam polovnu Elac STS 455 glavu i kupio iglu.  Glavu sam montirao na rezervni shell, mase iste kao Technics original, na 1210 gramofonu.

Imam sledeci problem : membrane vibriraju kao lude a takodje se jasno vidi da sama zvucnica sa shellom vibrira zestoko tokom reprodukcije.

Pretpostavljam da postoji neuklapanje komplijanse, samo ne znam da li je tacno to ili nesto drugo i da li za ovo ima nekog resenja na 1210 gramofonu. Sa drugim glavama ovaj problem ne postoji.  S obzirom da je generic igla nova, da li je u pitanju problem unutar glave ?

Ako neko zna sta je u pitanju, molim za informacije, moze i na pp.

Hvala, Krca

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Aoxomoxoa said:

Sada sam racunao,sa povecanjem mase rucice/zvucnice,dobices jos manju rezonancu.Velika je komplijansa zvucnice.

Hvala za proracun, nisam mogao naci te podatke nigde, za original a sa generic iglom, mislio sam da je to svakako malo poremeceno ( hocu reci nije ista kao originalna al' ocigledno blizu ).

Hvala svima na odgovorima, znace, steta za Elac, danas cu jos probati, mozda ode na rezervni gramofon ako ne moze da radi na Technicsu.

Pozdrav & Hvala, Krca

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, Krca44 said:

Dobro vece

Pre nekog vremena nabavio sam polovnu Elac STS 455 glavu i kupio iglu.  Glavu sam montirao na rezervni shell, mase iste kao Technics original, na 1210 gramofonu.

Imam sledeci problem : membrane vibriraju kao lude a takodje se jasno vidi da sama zvucnica sa shellom vibrira zestoko tokom reprodukcije.

Pretpostavljam da postoji neuklapanje komplijanse, samo ne znam da li je tacno to ili nesto drugo i da li za ovo ima nekog resenja na 1210 gramofonu. Sa drugim glavama ovaj problem ne postoji.  S obzirom da je generic igla nova, da li je u pitanju problem unutar glave ?

Ako neko zna sta je u pitanju, molim za informacije, moze i na pp.

Hvala, Krca

jeszi rešio problem?

Link to comment
Share on other sites

https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=19&t=43799#p342930

Svkako ti treba lakši headshell, ali ćeš teško nabaviti išta što će ti dobaciti efektivnu masu manju od 5g. Možeš donekle da podigneš rezonancnu freq. ali nikada dovoljno da budeš u safe zoni. Gornji link ima lepu matemtiku svih težina u matematici pa se iz toga lako uočava da su komplianse veće od 20 na samoj granici, onako napamet govoreći. Sve iznad je daleko od idealnog.

Ubaci u kalkulator za rez.freq. na VE minimalnu efektivnu masu i težinu glave pa vidi sa kojom kompliansom dobijaš 10Hz.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Father said:

Ubaci u kalkulator za rez.freq. na VE minimalnu efektivnu masu i težinu glave pa vidi sa kojom kompliansom dobijaš 10Hz.

Vidi kad sam trazio podatke za Elac STS455E jedva nadjoh sta ima, bez podatka za komplijansu, ni sad ne znam kolika je formalno.

Kopija SME shella je zasad otpala ( mora de se prezici ), mislim da takodje moram skratiti srafove koje imam, nista od probe za neko krace vreme.

Ova glava je bila eksperiment za malo para, svira lepo ali ne toliko dobro da je koristim umesto Shure V15.

Samo me je zanimalo to cudno ponasanje, pogotovo kad sam video da vibrira i sama glava sa shellom dok svira.....   kad nesto uspem da uradim za jedno 20 dana sa tom SME kopijom, javljam.

Hvala za link, videcu sta ima.

Pozdrav, Krca  :)

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Aoxomoxoa said:

Komliansa je 40

Aiiii ... fatamorgana...

Nasao u medjuvremenu neke stare podatke za original gde tvrde 33, sto mu dodje isto tako visoko.

To su pravili '72 godine za Miracord gramofone, nasao neki stari flyer.

Pa videcemo.... Hvala svima na informacijama !

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Aoxomoxoa said:

Rucica bi morala da ima efektivnu masu od 2g,da bi rezonantna frekvencija bila 8.16 hz. :nono

Tako je! Na teči je bez šela 4.5g tako da nema vajde.

Kod mene na gramofonu ispada posle snimanja i analize da mi je efektivna težina ručice sa hedšelom oko 5g pa mi nova OM10 glava sa 25cu bude 10hz.

Ima o tome kod mene u temi mog sistema na 3 strani.

https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/30496-father-ov-sistem/&do=findComment&comment=645120

Link to comment
Share on other sites

Elac STS 455 E ... proradio na Zeonovu foru ( dodata plocica, crna kvadratna, dodatak za 1210 shellove ).

Membrane ne vibriraju, sama zvucnica sa shellom ne vibrira, kako i zasto... ne znam, kontraintuitivno...

Ipak imam utisak da bi bolje svirala na nekoj laganijoj rucki.

Evo kako izgleda matora zvucnica ( na srafove koji prave rogove dodata je plocica, ovo je stara slika bez nje )

 

Dscn2168 ELAC STS 455 E copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...