Jump to content


Domaca Radinost


Krca44

Recommended Posts

Ma istripovali kao da prave hI end a ono pocetna klasa... glupost a za mene i bilo koga sa modernim kablovima nocna mora... pojacalo mora da se digne jedno 5 cm da moderi konektori i debeli kablovi prodju bez deformacije... primeti u sredini nisu obicni rca nego mini rca iz kanibala, to sam namerno trazio.  Kad sam kupovao phono kabl ( od phono preampa ) trazio sam opet manje konektore ali vec sa njima sam kabl pocne da se lomi ( ne vidi se taj na slici ne kacim ga vise kad radi Lux ).

Nego kako najlakse skinuti izolaciju sa malih bakarnih parica / zica ?

Link to comment
Share on other sites

Poceo sam da radim, uradicu onako kao je Father pokazao na slici, samo dok mi ne dodje lampas moracu da mase ne vezem nigde... ovaj Lux je previse komplikovan za voditi masu ispod do konektora za masu gramofona sto me dovodi do sledece stavke koja me zanima :

Za masu bih ostavio duze parce zice, kablove koje konektujem skratio na odgovarajucu duzinu, e sada ja bih na tu masu navukao izolaciju.

Kako i gde da nadjem prazan kabl izolator koji cu da navucem preko zice za masu ?

mogu sve i da naokolo oblepim izolator trakom ali shuplji kabl ( ne znam pravu terminologiju ) bi bio elegantnije resenje, da masa do mesta kontakta bude izolovana od okoline, shasije itd.

Ako neko zna gde ima napisite molim.  Duzine ne bi bile vece 25cm ( maximum ), a taj izolujuci sloj u vidu oplate kablovske moze da bude i malko siri da bih lakse gurnuo zicu mase.

Unapred Hvala :)

Link to comment
Share on other sites

Vezao kablove na Luxa, cuje se razlika u odnosu na Neotech licnu, sutra cu ozbiljnije poslusati, sada ne mogu da pustim ozbiljno, a javicu do sutra uvee makar prve utiske.  Vezao parice kao Father, bez uzemljenja mase,  ne cuje se nikakav pad na visokim.

Eto to je za veceras.

Pozdrav od Krce :)

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Krca44 said:

... bez uzemljenja mase,  ne cuje se nikakav pad na visokim. 

Kada se drenazna zica ne veze na uzemljenje dobija se intenzivnija i histericnija visina. Ostatk opsega sa blago omlitavi i izgubi na brzini.

Cela draz ovoga kabla je u odlicnoj izolovanosti od spoljnih uticaja, pa je vrlo vazno uzemljiti oklop preko drenazne zice sa strane izvora. Ima zasluga i u provodnicima, ali o tome nema mnogo informacija. Da nije kvalitetan bakar i njegova proizvodnja,  ne bi ni tako dobro svirao siguran sam. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Father said:

Kada se drenazna zica ne veze na uzemljenje dobija se intenzivnija i histericnija visina. Ostatk opsega sa blago omlitavi i izgubi na brzini.

Trenutno se nijedesilo ni jedno ni drugo.  Zasad cu reci da mislim da je zvuk drugaciji u odnosu na licnasti kabl.  Koliko tacno i kako ostaje da vidim ali imam utisak da cu ipak morati da vezujem masu inace imam utisak da svira kako bi trebao samo umanjeno u odnosu na ranije promene. 

Treba uzeti u obzir da nije drenziran, da nije sa lampasem, tek je stavljen pa treba i ja da cujem, radi sa Luxmanom koji nije bas nesto u odnosu na lampe i .. pazi sad sinoc sam video da mi je od letos pa do sinoc jedan zvucnicki kabl bio vezan u kontrafazi u odnosu na drugi, desni je bio ok a levi kontra.  Kako se ovo desilo .... da je gnjavim ovde uvek gledam kad vezujem ali tek sad mogu udjem iza zvucnika, ranije sam radio pola napamet,  prvo pogledam pa onda ostatak uradim na pipanje.

Link to comment
Share on other sites

Veceras stigao Pointe Lampash sa servisa a prethodno vece podesena glava Ortofon OMB10 sa protraktorom koji je napravio Father, mozda sam imao srece prilikom podesavanja jer sam proces zavrsio relativno brzo bez problema. 

Zvucnicki kablovi Neotech licna bakar/srebro ( naj jeftinija kombinacija ) je zamenjen za solid core 4x0,8mm bakar, jedan narandzasti kabl po kanalu, dakle dve parice za plus i dve za minus.  Prethodno je isti kabl proban kao IC na vezi phono/amp.  Na tom mestu je trenutno Neotech dok ne ode a sa zvucnickim eksperimentisem da vidim kakav zvuk moze da se dobije. U sadasnjoj postavci zica za masu nije uzemljena nigde, samo je izolirkom zasticena.  Ostaje da se proba drugacija kombinacija parica i mase na konekciju za masu sa strane pojacala.

Za sada svira vrlo cisto, bez debljanja u niskom spektru, generalno cistije od Neotecha, sa izrazenim visokim spektrom.  U tom gornjem delu nema siktanja ili nekih drugih anomalija, ali je balans definitivno pomeren na vise pa imam utisak kao da slusam ribonski visokotonac.  Da ovo ipak mozda nije normalno ukazuje je i blaga povucenost basa.  Na sve ovo moram da dodam da se razlicite produkcije jasno cuju, negde je opsti balans dobar a negde ide ka gornjem spektru vise nego sto treba.

Odluka je da uradim A / B test sa Neotech licnom jer to je zvuk koji ipak poznajem, pa da onda idem na druge konfiguracije narandzastog kabla.

Na kraju jedna slicica, ploce sekcija 2 ( desno ) i 3 ( levo ), kazetne vrpce u kutiji i kaktusi  :)               ispod gramofona je jazz, sto je sada sekcija 1, ploce poredjane po zanrovima i prioritetima.

Pozdrav od Krce

 

DSCN1772 copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Krca44 said:

Za sada svira vrlo cisto, bez debljanja u niskom spektru, generalno cistije od Neotecha, sa izrazenim visokim spektrom.  U tom gornjem delu nema siktanja ili nekih drugih anomalija, ali je balans definitivno pomeren na vise pa imam utisak kao da slusam ribonski visokotonac.  Da ovo ipak mozda nije normalno ukazuje je i blaga povucenost basa.  Na sve ovo moram da dodam da se razlicite produkcije jasno cuju, negde je opsti balans dobar a negde ide ka gornjem spektru vise nego sto treba.

Upravo je sam na to mislio. Doduše usviravanje mu je traje do 3 dana i pretenduje da bude dosta otvoren u početku. Kasnije se spusti izrazito dole i u midbass, da pomisliš da su visoki dosta povučeni, pa u jednom momentu istakne sredinu. Na kraju se izbalansira jako lepo. Na neki način, ovo deluje kao neko teglenje posle dugog sna! :)

Bez spojenog uzemljenja visina ostane izraženija a bass ne postane onoliko panči dinamičan i izgubi na energiji. Doduše najviše se izgubi u midbass-u gde je koren svog kvaliteta koji ovaj kabl pruža.

:crno-na-belo Zato ! čim pre ! spoji žicu uzemljenja za šasiju pojačala ili najpravilnije preko 1 žice i šuko utičnice za uzemljenje razvodne letve. :crno-na-belo

Na ovaj način će se skratiti vreme usviravanja i obezbediti pravilno funkcionisanje provodnika. Bez uzemljenog aluminijumskog omotača pojavljuje se kapacitet duž kabla koji šteti zvuku, a može da prizvede i nekakva minimalna pražnjenja prema provodnicima koja se povremeno mogu tiho čuti kao pucketanje ploča. Nije mi poznato kako to može da utiče na izlazne lampe, zvučnicima sigurno neće ništa da bude.

Ako ima neko ko poznaje materiju, neka dopuni objašnjenjem, da ne pričam napamet o nekakvom statičkom elektricitetu nakupljenom u foliji od talasa RF/EMI đubreta iz etra i el. magnetnog polja samog provodnika koji štiti ...:rolleyes:

Svakako bi bilo uputno sve to sa folije odvesti u zemlju, zato i kažem da je uzemljenje u šukou najbolje rešenje.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Krca44 said:

Na kraju jedna slicica, ploce sekcija 2 ( desno ) i 3 ( levo ), kazetne vrpce u kutiji i kaktusi  :)               ispod gramofona je jazz, sto je sada sekcija 1, ploce poredjane po zanrovima i prioritetima.

Znači osim što si bio vredan, bio si i vredan. Audiofilska prašina je usisana i sad predstoji novo usviravanje i taloženje novih utisaka. :P

Samo nemoj da potegneš kao Rus iz Izopropil boce kada se sedne da se odmori od teškoga rada! :D

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Father said:

Svakako bi bilo uputno sve to sa folije odvesti u zemlju

Ovaj deo moras da mi pojasnis, s koje folije tacno ?  ima ona mrezasta ispod izolacije pa zic mase, plava folija cini mi se,  pa kablici u providnoj foliji.  Ili plava / masa / mrezasta / providna sa kablicima ?

Nego vidi sta mislim : Amer ke koristio Belden mikrofonski kabl na zvucnicima i masu na konektorima koje koristio vezao da "pliva" sa obe strane.  E sad meni je u ovoj izjavi nesto cudno : da zanemarim mikrofonski kabl, kakve je on konektor uopste mogao da koristi gde ima mesto za masu ?  Jedino sto mi padad napamet jesu 2 mogucnosti : da je vezao kao ja tj. nije vezao nigde ili je prepravio skretnicu da prima RCA konektore umesto banana / gole zice.  Sta ti mislis o ovome, napisi molim te kasnije.     Kad vratim film sta je taj Amer radio, setim se da je on izveo skretnice van zvucnika u posebne kutije pa je mozda zaista stavio RCA konekcije.

Kabl kakav je sad, ne racunajuci usviravanje, i to da mi lampas nije bio tu 2 nedleje ( audio memorija je kratka ),  meni se cini da on u svakom slucaju svira cistije od licne samo isto tako mislim da nema onog efekta kakav je imao IC kabl kad smo ga ubacili u sisitem.  Znam da zvucnicki i IC nisu isto, mesta sama su drugacija,  opsti utisak mi to da nema one dubine ili je ja ne cujem kako treba...

Termo buzir za masu cu uzeti za dan dva,  najkrace mesto za masu je konektor maseni na phono sekciji, shuko je 2 metra dalje, realno gledano, da to sa shukom izvedem tako da ne bude zategnuto ili upetljano...radije bih isao na phono.

Dok ne uzmem termo buzir brisem prasinu  :D

Pozdrav, Krca

Link to comment
Share on other sites

Mnogo si se zapetljao. Stvari su jednostavne. 

Zuto/crvenu vezes na plus. 

Plavo/sivu vezes na minus. 

Srebrnu bez izolacije vezes na uzemljenje. 

To je to. 

Ta srebrna je u kontaktu sa folijom koja je u funkciji shield-a, koji je potrebno uzemljiti da bi obezbedio pravilno funkcionisanje kabla. 

Taj interkonekt koji imas izmedju phonoa i pojacala opasno degradira zvuk i ima ogroman uticaj na to sto cujes. Kada i njega zamenis otpusice se sve. Doduse, on je unosio uzasno mnogo bumi bassa, pa mi je sada cudno da se to ne cuje sa ovim narandzastim zvucnickim kablom. Sinergija je cudu, a dodatno je pitanje i kako je servis uticao na pojacalo po pitanju basa. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Father said:

Mnogo si se zapetljao. Stvari su jednostavne. 

Zuto/crvenu vezes na plus. 

Plavo/sivu vezes na minus. 

Srebrnu bez izolacije vezes na uzemljenje. 

To je to. 

Onda se nisam zapetljao, samo srebrnu nisam vezao nigde.  MIslim da servis nije uticao na zvuk, menjani su elektroliti u napajanju i jedan ... ne znam tacnu funkciju bez seme i vrlo detaljnog gledanja unutra, stavljen je isti pa nije bitno.

Link to comment
Share on other sites

Nije na servisu men.ano ono sto sam ti rekao al o tome na pp.  Pojacalo radi isto kao i pre,  zvuk je manje vise ... pa nije isti, cistiji je samo nema one dubinske perspektive koje se dobije sa IC kablom ,  ali nisam ni ja vezao masu.  Moram drugacije da isplaniram scecenje svega kad kupim termo buzir, minimalne razdaljine da zicu mase do konektora su mi 70cm i 40cm, da to tako uradjeno ne zapinje nigde i ne kaci nista.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Krca44 said:

Moram drugacije da isplaniram scecenje svega kad kupim termo buzir, minimalne razdaljine da zicu mase do konektora su mi 70cm i 40cm, da to tako uradjeno ne zapinje nigde i ne kaci nista.

Krco brkovi za uzemljenje ne treba da ti budu duzi od 10cm. Njih spojis uvrtanjem na krajevima od 1cm i zalemis. U tu tacku vezes novu zicu koju vodis do uzemljenja. Moze da bude i neka licna od 1kvadrat pa cak i 2m ako treba koju ubacis u skuo uticnicu i vezes za sraf predvidjen za uzemljenje. Znaci u suko uticnicu ulazi 1 zica. Njega ubacis u produzni i uzemljio si kabal. Samo molim te vodi racuna  !!!!! da vezes na uzemljenje !!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Ok ja mislim da je midbass mutio od zvucnika, ali nije to sad ni bitno, promenicu te elektrolite u svakom slucaju samo je pitanje dana i para da uzmem ono sto sam video i lemilicu.   Ne znam gde je moja a ona i nema vrh za rad kakav treba.  Ovde sam sino gledao nesto, nemaju bas one vrednosti koje meni trebaju a ono sto sam nasao je malo vise 680uF/400V , komad kosta od 1,300 do 2,000 din ( Nichicon )

Recimo da se usvirava sve zajedno, viskoki nisu vise izrazeni onoliko kao juce, basa ima malo vise, koliko treba, slika se izbalanirala.

Za uzemljenje, nemam tako debelu licnu, nego recimo da uradim tako kako kazes ali umesto shukoa, da odvedem do phono konektora za masu ?  Pretpostavljam da moze da radi ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...