Jump to content


The Death of High-End Audio?


Mingus,Mingus

Recommended Posts

Za digitaliju se, kao i za analogiju, pokazalo da pate od istih decijih bolesti kao sto su definitivno npr. strujna napajanja ....stim sto se u smislu dobrog setup-a kod digitalije to sve dodatno komplikuje software-skim resenjima koja nisu sva idealna, pa se digitaliji valja na mnoge nacine ugoditi (uzmimo u obzir npr. razlicite zvucne domete audio player-a, streaming-a itd), pa i pojedinih hardver-a kako za digitaliju tako i za analogiju osetljivih na vibracije, kablovi, strujni filteri....zbog svega toga znacenje vrhunskog setup-a bilo kog audio sistema, nevezano koja je tehnologija zastupljena, dovodi u "high priority" znacaj, tacnije jedino bitan koji mora da se ispostuje u svakom najsitnijem detalju i to zapravo predstavlja Hi Fi.

Da ne pricamo o znacaju onoga kako je posao uradjen u samom studiju gde pre npr. tog gramofona stoje mikrofoni, kablovi...produkcija.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Srecko said:

Zamolio bih sve ucesnike rasprave: zastupnike i protivnike @Charles Vane, da se uzdrže od dalje rasprave u ovom tonu, čini se da nije konstruktivna.

Mislim da je jedini problem u ovoj raspravi tvoje persiranje.:D Nisi dugo na forumu, pa ne znaš da je ovako smiren ton prilično neuobičajena pojava.

I ja sam informatičar (šijem te za jednu godinu staža u IT-ju) i nisam antiprotivan novim tehnologijama, ali skrećem pažnju mladom kolegi da je, od toga da li je uređaj zapamtio koju sam pesmu poslednji put slušao, mnogo važnije kako on svira.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, ab said:

Za digitaliju se, kao i za analogiju, pokazalo da pate od istih decijih bolesti kao sto su definitivno npr. strujna napajanja ....stim sto se u smislu dobrog setup-a kod digitalije to sve dodatno komplikuje software-skim resenjima koja nisu sva idealna, pa se digitaliji valja na mnoge nacine ugoditi (uzmimo u obzir npr. razlicite zvucne domete audio player-a, streaming-a itd), pa i pojedinih hardver-a kako za digitaliju tako i za analogiju osetljivih na vibracije, kablovi, strujni filteri....zbog svega toga znacenje vrhunskog setup-a bilo kog audio sistema, nevezano koja je tehnologija zastupljena, dovodi u "high priority" znacaj, tacnije jedino bitan koji mora da se ispostuje u svakom najsitnijem detalju i to zapravo predstavlja Hi Fi.

Da ne pricamo o znacaju onoga kako je posao uradjen u samom studiju gde pre npr. tog gramofona stoje mikrofoni, kablovi...produkcija.

Bilo bi potpuno glupo da se u svakoj temi ne pomenu i kablovi i struja...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Odrastao sam uz analogni zvuk. CD sam čuo tek značajno kasnije. Desetak godina sam slušao i jedno i drugo, na dnevnom nivou. Potom pet ili šest godina znatno češće vinil. Poslednjih pet skoro isključivo fajlove.

Mogu da živim sa oba, ali sam raznim fazama dobio i uvid u dimenzije slušanja muzike koji se ne tiču samo zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Dobar vinil na dobrom gramofonu zvuči sjajno.

Dobar digitalni zapis propušten kroz dobar DAC zvuči isto tako sjajno.

Meni više godi ovo prvo, iako volim da slušam i ovo drugo.

Trenutno mi je analogni deo sistema bolji, ali sam uhvatio sebe da to da li slušam analogiju ili digitaliju prevashodno diktira kvalitet onoga šta slušam.

Link to comment
Share on other sites

Vinil je u odnosu na savremenu digitaliju isto što i parna mašina u odnosu na LirJet.

Po svim mogućim kriterijumima. Teorijskoj postavci, realizaciji, egzaktnim merenjima,...

Veoma nesavršen princip (brzina čitanja promenljiva pa najlepša pesma mora na A1, zahteva nelinearnu reprodukciju (RIAA), inferiorne dinamike i stereo separacije i povrh svega selfdestructiv prilikom upotrebe(svako slušanje oštećuje medijum)

Da se neki gramofonski setupi dobro čuju je stav koji se treba posebno diskutovati. Uopšteno taj stav, a pogotovo partikularnost i raritet takvih gramofonskih setupa, ne može da utemelji generalnu tvrdnju da je gramofon (analogni izvor) bolji od digitalije.

 

Neki audiofili su ljubitelji dobrog vernog zvuka.

Neki audiofili na svojim setupima slušaju muziku i čak štaviše i uživaju u njoj.

Neki audiofili su ljubitelji tehnike.  Svih komponenti u lancu. (izvor----pojačalo----zvučnici) Neki su i ljubitelji ekstravagandnih komponenti tipa kablova, podmetača za kablove, keramičkih (ili nekih drugih) podložaka za komponente, rodijumskih osigurača,.....

Ovi skupovi audiofila se ponekad i preklapaju

Generalno je svima zajedničko da su 40+ godina. Ovi mlađi su pragmatičniji. Ne sede i zaludno ne zure u svoje komponente, ne tragaju stalno za novim , ne palamude, ne gube vreme.

Muziku ( ako je to ono što slušaju)  koriste instant, za poneti. Mobilni, sluške i šlus. Mada ako je ono što slušaju MTV i IDJ i ne treba bolje.

U vezi stim ide i fadeout HiFe a i hajenda.. Hifa će se drastićno smanjiti a hajend će prateći svoj tržišni segment ( sveopšta polarizacija i distinkcija bogatih od srednje klase i siromašnih ) postajati sve skuplji i malobrojniji

Link to comment
Share on other sites

Ako audio sistem i njegovog vlasnika (slušatelja) posmatramo kao zatvorenu petlju upravljanja gde slušatelj izborima komponenti sistema i promenama setup i čega ne još, pokušava da dođe do svog svetog grala-savršenog zvuka; suocavamo se sa matematički i na svaki drugi način najkompleksnijim za sistemima za modeliranje. Najkompleksniji su jer je čovek taj koga još uvek niko nije dovoljno dobro matematički izmodelirao.

Zato su i ove rasprave upravo takve jer je suština da svi mi na različite nacine vidimo čoveka u tom sistemu i modelirani ga (neki kao deo sistema koji je jedini sposoban da razluci šta je dobro a šta ne, u smislu kvalitetnog tona, a drugi naprotiv kao jako nesavrsen senzor nesposoban da sagleda kvalitet).

Mislim, na ovom nivou nauke, da svi imamo prava na svoja ubeđenja i to će tako biti dok neko ne bude savršeno izmodelirao čoveka (artificial intelligence).

Možda će tako biti i posle toga jer da nije tako postavilo bi se pitanje i svih svetskih religija.

Do tada mislim da je razmišljanje@RingeRaja veoma racionalno a kako to lepo reče i @Charles Vane, počeo je da prati forum jer ga ocekuje koncipiranje njegovog sistema i jer je smatrao da će na forumu dobiti informacije (makar i one koje mu se ne sviđaju i koje su sigurno za njega neprihvatljive) koje će mu pomoći da koncipira svoj sistem.

U ovoj državi nigde se ne može dobiti bolji, brzi i dobronamerniji savet u vezi sa bilo čime iz oblasti Hi-Fi sto svima nama štedi silno vreme koje bi inače morali da utrošimo na istrazivanje.

Iz iskustva znam koliko članovi foruma poštuju osobenosti svakog od nas tako da u ogromnom broju slučajeva saveti iskristalisu najbolje solucije za onoga ko je otvorio temu.

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Charles Vane said:

@Srecko, postovanje za karijeru.

Nisam imao nameru da stvorim takav utisak. POSTENO B)

Ljudi na forumu su dobri poznavaoci audio opreme i bice mi potrebni kada budem kupovao - TU SMO  - NE SE BRIGAJ  , NAPRAVICEMO  najbolji sistem za najmanje para . Licno cu za to da ti se potrudim 

novo pojacalo i zvucnike ... izvinjavam se ako sam nekoga uvredio.

Navikao sam na drugaciji tempo i nacin diskutovanja na forumima.

 

 

Dobar si  :) Samo napred , ne koci  ni u krivinama . . Odlicno   driftujes 

IT je debelo zasao u hi - fi  , i tu nema dileme. Nule i jedinice  de fakto nose zvuk 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Woland said:

Audiofil je, pre svega, osoba koja uživa u vernoj reprodukciji zvuka, pa potom (ili usput, a u nekim slučajevima i ne) i u muzici.. da li će i kako isticati svoj status, zavisi od strukture njegove ličnosti..

 

Utisci su sjajna stvar, ali kada ih iznosi neko ko poseduje znanje i iskustvo.. očigledno je da ti ne poseduješ baš ništa od toga, pa čak ni svest o razmeri sopstvenog neznanja, tako da ti naravno ne predstavlja problem, da se neosnovano utiskuješ i spuštaš kriterijume na nivo koji možeš da spoznaš.

 

bilo bi korisno da si, pre ulaska u teorijsku raspravu o jedinicama, nulama, gramofonima i hiendu, predstavio svoj sistem, eventualno izložio pravac njegovog unapređenja - stvari bi tada bile mnogo jasnije..

 

Mladi gospon je tipični " baj d vej " konzumer  koji ne razumije ili ne razlikuje  zadovoljstvo od potrebe ? .  Hi fi slušam iz zadovoljstva , a  "pametni" telefon i ostale  IT điđe imam zbog potrebe . Moremo  pametovat do imendana ? , al ,  ko nije infictran Hi Fiom - hi endom  ne more imat  "osjećaj"  za  tzv ONO .  ONO  ne mogu prikazati 0 i 1 inice . ? al   nek se svako sluša kak mu paše i ne uvjerava druge da nisu u pravu ? Al ovo je čisti dokaz besmislenosti smisla  i nametanju  osobnog  doživljaja navedenog ? Pa ko koga sprečava da doma dela kaj hoće . 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Nomimasen said:

Technics 1200 je prilično daleko od hi-fi gramofona. DJ zvučnice nagruvane na gaznu silu od 3-4g to svakako ne popravljaju. Pokušaj da uvažiš - ti nisi još čuo pravi gramofonski setap koji reprodukuje adekvatno skladištene i korišćene ploče.

1210 je GRAMOFON za 99% hifi gramofona. Zvučnica koja se na njega stavi može biti više ili manje "audiofilska". 

Današnja tehnologija snimanja je odlična, nemerljivo bolja od onoga na čemu su snimane stare ploče, a današnji snimci, i muzika, nisu ni za k. Nije problem u tehnici, već u ljudima. HiFi je mrtav, postprodukcija, je kriva za sve. Stari snimci su urađeni kako treba, zato bolje zvuče od novih.

Link to comment
Share on other sites

Tema je postavljena isuviše ultimativno, "smrt" haj end audija je prejaka formulacija. Pre sam sklon da konstatujem suton, negoli smrt.

Žestina u razmeni suprotstavljenih stavova - kao i ko zna koliko puta do sada na ovom forumu - uslovljena je, čini mi se, nejednakom srazmerom životnog i slušalačkog iskustva učesnika na temi i predrasuda koje su u ova iskustva upletene. Otud ova trajna (hm... večna?) polarizacija između "mladih" i "starih".

Nezavisno od uzrasta, u pitanju su uvek egzistancijalno i ličnoistorijski locirani stavovi. Možda bi trebalo problem postaviti malo šire, kulturno i društvenoistorijski. Gledano iz šire razvojne perspektive, tehnike snimanja i reprodukovanja muzičkih sadržaja kontinuirano su poboljšavane, napredovale su. Od izumevanja fonografa do danas učinjen je ogroman napredak. Tehnički aspekt ovog razvoja je ključan. Bez odgovarajućih tehničkih rešenja mi danas ne bismo uopšte imali "slušanje muzike" kao društveni i kulturni fenomen o kojem se raspravlja.

Stoga je sečenje nožem za i protiv IT sektora u "muzici", naspram obnovljenog skandiranja "za" i "protiv" gramofona odnosno svega što u muzičkopsihološkom i konzumerističkom smislu "gramofon" podrazumeva, pomalo groteskno i infantilno. Jer, u pitanju je tek segment (mali? veliki? videćemo) u evoluciji reprodukcije muzike, koja je (prema mom ubeđenju) još uvek u fazi detinjstva. Nemamo predstavu (mada možemo zamišljati) u kom pravcu će se ova oblast razvijati i kako će izgledati u narednih sto godina (nakon dosadašnjih i početnih sto).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, steva said:

Današnja tehnologija snimanja je odlična, nemerljivo bolja od onoga na čemu su snimane stare ploče, a današnji snimci, i muzika, nisu ni za k. Nije problem u tehnici, već u ljudima. HiFi je mrtav, postprodukcija, je kriva za sve. Stari snimci su urađeni kako treba, zato bolje zvuče od novih.

Ova teza se prilično često ponavlja na forumu, izvori različiti.

Tvrdnja da današnja muzika nije ni za K je baš ishitrena.

Tvrdnja da danas nema muzike koja je producirana kvalitetno je ishitrena.

Obe me podsećaju na snegove od tri metra nekada davno.

Ne zvuči svaki stari snimak bolje od nekog novog, kao što ni svaki novi ne zvuči bolje od nekog starog. Rekao bih da je mogućnost užitka u poslednjih šezdesetak godina snimljene muzike, koja nam je danas na dlanu, suštinska prednost.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Woland said:

@black coffe ali stvari su tako jednostavne: jedinice i nule + RPi sa dodatnim napajanjem, ubivaju namrtvo svaki gramofonski setap, a njihove korisnike degradira na nivo amebe, koja se razmeće novcem međ drugim amebama.. pripisao sam to blaženom neznanju, ali mogao je i drugačiji film da se pusti

Treba ti sledece:

Rpi (ja inace koristim Rpi 2 jer nema wifi ), Rpi2 imate i u nasim oglasima.

http://iqaudio.co.uk/raspberry-pi/40-raspberry-pi-3.html

Dac za Rpi

http://iqaudio.co.uk/audio/8-pi-dac-0712411999643.html

Napajanje za Rpi... po zelji, 1 komad SD kartice (class 10 , 8GB) po zelji

i software: https://volumio.org/ ili https://kodi.tv/

Probaj. Nema svrhe da otvaram posebnu temu za projekat necega sto je na nivou sastavljanja lego kocki.

I naravno malo poznavanja linux-a.

 

Ono sto bih jako, jako voleo, jeste da neko od iskusnih audiofila ovo proba na svom ( $$$$$ vrednom )

pojacalu i zvucnicima i da mi kaze svoje utiske, ali realno i bez neke sentimentalnosti za starim vremenima.

Cena sastavljanja ovog kompleta je oko 30-50 eura, a uz to i rpi je i zanimljiva ... igracka..

Ako vam se ne svidi Rpi + Kodi i HDMI, sa malo podesavanja menjaju IPTV ili SBB-ov servis. ( nije lepo... ali ceo net prica o tome )

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Charles Vane ajd' ovako: prvi Raspberry Pi sam kupio u pretplati i duuugo čekao da se moj primerak proizvede, kasnije otpratio njegov dalji razvoj (nabavljao nove verzije), probao ga sa raznoraznim DACovima, od specijalizovanih za njega, do ozbiljnih sa USB, i rezultat je bio tek simpatičan, ne u odnosu na moj gramofonski setap, već u odnosu na moj digitalni setap srednje klase (hardverski audio player, DAC i NAS sve povezano Kablovima), a u odnosu na gramofonski setap (navođenje opreme ti baš ništa neće značiti) nije bio vredan spomena..

dakle, za razliku od tebe, ja veoma dobro znam o čemu pričam, zato što sam kod sebe to čuo i upoređivao, i birao (češće davao da se napravi i učestvovao u tome) analognu i digitalnu opremu za svoj sistem, po principu - šta bolje svira to i ostaje.. nekoliko značajnih brendova iz oblasti audia nije ostalo u sistemu.. i da, sistem mi je vredan $$$$$ kako si ti valorizovao, a za 54 godine se skupilo i nešto iskustva

hvala ti na želji i volji da me prosvetliš i uvedeš u digitalnu eru, ali to meni zaista nije potrebno, međutim tebi jeste, a to si mogao i sam na ovom forumu, samo da si pre nego što si otvorio vrata nogom i pokušao da moje kriterijume spustiš na sebi razumljiv nivo a usput prilepio etiketu sentimentalnosti (sukob generacija jbt), pogledao malo po forumu i pronašao teme o digitalnim, analognim sistemima, čak ima jedna (nekoliko možda) i o Raspberry Pi..

izguglaj šta je Konfučije rekao o onom ko ne zna, a ne zna da ne zna, možda pomogne prilikom doziranja.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Admiral said:

Stoga je sečenje nožem za i protiv IT sektora u "muzici", naspram obnovljenog skandiranja "za" i "protiv" gramofona odnosno svega što u muzičkopsihološkom i konzumerističkom smislu "gramofon" podrazumeva, pomalo groteskno i infantilno. Jer, u pitanju je tek segment (mali? veliki? videćemo) u evoluciji reprodukcije muzike, koja je (prema mom ubeđenju) još uvek u fazi detinjstva. Nemamo predstavu (mada možemo zamišljati) u kom pravcu će se ova oblast razvijati i kako će izgledati u narednih sto godina (nakon dosadašnjih i početnih sto).

Ove matore sa foruma i ne zanima iz opravdanih razloga (nece doziveti), pa se drze starih vrednosti, a ove mladje generacije se nadaju svetloj bliskoj buducnosti. :P

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Woland said:

@Charles Vane ajd' ovako: prvi Raspberry Pi sam kupio u pretplati i duuugo čekao da se moj primerak proizvede, kasnije otpratio njegov dalji razvoj (nabavljao nove verzije), probao ga sa raznoraznim DACovima, od specijalizovanih za njega, do ozbiljnih sa USB, i rezultat je bio tek simpatičan, ne u odnosu na moj gramofonski setap, već u odnosu na moj digitalni setap srednje klase (hardverski audio player, DAC i NAS sve povezano Kablovima), a u odnosu na gramofonski setap (navođenje opreme ti baš ništa neće značiti) nije bio vredan spomena..

dakle, za razliku od tebe, ja veoma dobro znam o čemu pričam, zato što sam kod sebe to čuo i upoređivao, i birao (češće davao da se napravi i učestvovao u tome) analognu i digitalnu opremu za svoj sistem, po principu - šta bolje svira to i ostaje.. nekoliko značajnih brendova iz oblasti audia nije ostalo u sistemu.. i da, sistem mi je vredan $$$$$ kako si ti valorizovao, a za 54 godine se skupilo i nešto iskustva

hvala ti na želji i volji da me prosvetliš i uvedeš u digitalnu eru, ali to meni zaista nije potrebno, međutim tebi jeste, a to si mogao i sam na ovom forumu, samo da si pre nego što si otvorio vrata nogom i pokušao da moje kriterijume spustiš na sebi razumljiv nivo a usput prilepio etiketu sentimentalnosti (sukob generacija jbt), pogledao malo po forumu i pronašao teme o digitalnim, analognim sistemima, čak ima jedna (nekoliko možda) i o Raspberry Pi..

izguglaj šta je Konfučije rekao o onom ko ne zna, a ne zna da ne zna, možda pomogne prilikom doziranja.

Hvala Vam na prenetim utiscima, vidim da pratite desavanja.

Moj sistem je tek na $$$ i nadam se da ce u toku ove ili sledece godine doci do $$$$.

Rpi je sada, mnogo lakse nabaviti, na radost nas koji su zainteresovani za razne DIY projekte.

Link to comment
Share on other sites

Британска аудио фирма Mayware je својевремено имала рекламни слоган: The only high in the high end is the price. Добрим делом су били у праву. Када би ми неко данас поклонио фоно предпојачало Boulder од 30000 долара , поклон бих примио са намером да га касније продам. Небих користио у мом аналогном систему уређај са односом сигнал/шум од 40ДБ и још горе са једносмерном струјом коју шаље у звучницу од огромних 2000 наноампера. У стању сам да направим и направио сам нешто много квалитетније.Или хај-енд Левинсон предпојачало са укупно шест операционих појачала АД797. И један домаћи произвођач нуди једно изузетно скупо фоно пред. које је конструисано са оп-амповима.Самоградња је једини пут да се избегну манипулације својствене потрошачком друштву.

Квалитетно снимљена и репродукована музика утиче и на саму уметничку перцепцију музике и то је неодвојиво. Старији снимци свих музичких жанрова звуче природније од новијих. Пре неколико година код неког уличног продавца плоча купио сам за изузетно ниску цену ЛП Марио Ланца The student prince RCA Read Seal етикети, снимњена 1959 а произведена у Индији 1961. Без обзира на извесну оштећеност бразде, плоча звучи спектакуларно природно , транспарентно и увек узрокује питање: Зашто данас нема овако добро снимљених и мастеризованих ЛП-а , ЦД-а итд.? Данашњи снимци класичне музике су углавном иритантни.Техникс 1200 је одличан грамофон. Наравно, у комбинацији са правом звучницом .Британски аудио магазини су као продужена рука њихове аудио индустрије водили кампању против директ драјв грамофона  а форсирали белт-драјв из једноставног разлога: Британци нису били на технолошком нивоу да их произведу.

Поновићу: Модерни снимци, а и стари ремастеризовани , тамо где је убијена динамика су уско грло и највећи проблем код савременог аудиофилства.

Link to comment
Share on other sites

Nevolje nastaju uglavnom masteringu. I to nije hir mastering-inžinjera, već proizvod ljudske sujete da je više dinamike manje poželjno, jer nije glasno na prvu loptu. Velik broj umetnika je u grču upravo zbog bojazni da će ono što su uradili biti tiše od nečeg drugog. Taj refleks razumem i suočavam se sa njim redovno.

Poteškoće sa bilo kojom vrstom recepcije koja nije na prvu loptu jeste sveprisutno stanje danas. Ne bih baš očajavao, jer još uvek je podosta publike koju zanima više.

Čuo sam mnogo nemasterizovanih mikseva značajnih albuma današnjice i uvek je bilo upečatljivo koliko je sve izuzetno brižljivo snimljeno. Mnoštvo pohvalnih karakteristika se u priličnoj meri anulira masteringom pod pritiskom.

Takođe, trenutni uvid u situaciju mi govori da je najkrizniji period prošao, iako je taj proces dosta postupan. Dosta toga što slušam je danas masterizovano osetno konzervativnije, što je sjajno.

 

Link to comment
Share on other sites

@Woland, primetno je da vi i određeni broj drugih članova foruma pratite sve u vezi sa elektronikom pogotovo onom koja može biti primenjena u Hi-Fi. Zato mislim da niko nije ni iznenađen da ste RPi nabavili još u pretplati. Sve sto ste napisali u svom postu kao odgovor na post @Charles Vane je tačno ali mislim da nije imalo potrebe za tim jer je dečko samo hteo da bude na usluzi članovima u onome sto je njegov Field Of Interest. Naravno da na forumu ima više razlicitih postova na tu temu, verovatno ih je i @Charles Vane video ali je on svojim postom, tako sam ja razumeo, saopstio članovima da on tu temu jako dobro poznaje i da im (pored drugih) može biti na usluzi u vezi sa tim, sto je jako lepo.


Srećko

Link to comment
Share on other sites

Cinjenica je da su moderne tehnologije omogucile mnogima da slusaju muziku bez zelje da u njoj uzivaju. Bitno je da im nesto zvrnda i da na slusalicama cuju poruku kad im stigne ili zvono ako ih neko zove. Za uzivanje u hifi-ju treba vreme i tisina. isto je i ako zelim da citam knjigu, ne mogu uz buku ili neki drugi vid ometanja jer ne mogu da uzivam u njoj sa svakom reci, radnjom ili tonom pisanja. Isto je i u mnogim drugim stvarima. Mogu da napravim poredjenje sa svima pristupacnim stvarima, jelom. Pa samo paprikas od iste ribe i iste vode na takmicenjima toliko razlicito naprave a ipak zelimo da uzivamo u onom najukusnijem. Tako gledano svi pomalo tezimo high-end-u.

Da high end izumire, ne bih rekao. ja na primer nisam u dvadesetim godinam mogao sebi da priustim slusalice od 100 maraka a danas Dre od 200 evra kupuju kao da je dzabe. Necu reci da je to high end ali moj prijatelj kupuje in-ear od 400 i vise evra i Fiio modifikuje da bi mogao na bajku da slusa muziku. Telefoni se kupuju od 1000 evra. meni je i to jedan vid high enda. pre 20 godina sam kupovao Alkatel easy za ispod 100 maraka i sada ne bih dao vise od 100 evra za telefon ali zato za kablove, uredjaje, cipele... cak i vise. Prema tome ta prica o izumiranju high enda mislim da ne pije vodu. Dok god je covek u sebi ipak covek uvek ce u nekom segmentu zeleti savrsenstvo pa tako i odredjeni broj iz dela hifi-ja. Samo je na nama da li cemo pustiti nove generacije da se zatupe u telefonu ili cemo im predociti lepotu zivog razgovora sa smehom, gestovima, da uzivaju u svakom delu zivota... i formirati ih kao osobu sa izrazenom zeljom za lepim osecanjima.

i da ne tupim vise, zelim Vam da sto vise zelite skupe stvari, pa makar to bile i one sa oglasa od pre 30-40 godinakoje nismo imali sanse tada da kupimo i da sem zvuka i druga osecanja probude u vama.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...