Jump to content


The Death of High-End Audio?


Mingus,Mingus

Recommended Posts

Gore postavljen TAD sistem je po mom mišljenju i izuzetno lep. Možda je nekome to krajnje nebitna kategorija ali barem meni je to nešto što kao i sve drugo treba lepo da se uklopi u dnevni boravak, po mogućstvu vrlo prostrani penthouse tipa. I onda se kasno uveče zavrti Sinatra uz čašicu neke stare žestine što sama klizi. 

Mala diverzija, pitam lepšu polovinu koliko ona misli da bih ja potrošio na HiFi da sam u mogućnosti a ona kaže opušteno "par desetina hiljada evra". Ja odgovaram da ne bih, ipak je to previše... a ona mi odgovara "ha tico, to možeš samo sebe da lažeš". Reče još i da nikakav problem nije ako zbog toga ne pate putovanja (što je njena boljka i crna rupa što se finansija tiče). Tako da sam barem sa tim načisto da cenu ne bih morao da krijem. :) 

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da niste shvatili poentu: zene nas na fini nacin podsticu da se bavimo HiFi-jem. One jedino vode racuna o tome da kupovine kojekakvih sprava ne ugroze kupovine cipela, tasni i garderobe. Tu je granica iza koje pocinje pobuna: u pocetku opomenom a kasnije se primenjuju i teze kaznene mere.

A razlog je jednostavan: sve dok sede kuci i osluskuju nesto sto samo oni i kuce cuju, mirni su, ne piju, ne kockaju se, i sto je najvaznije ne jure druge zenske objekte - a to je sve veci potencijalni trosak i vodi znacajno brzem priblizavanju granice !

Naravno svaka strategija ima svoje nedostatke, pa tako i ova zenska. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

 

4 sati ranije, microfarad said:

HI-FI je hobi, a svaki hobi, vremenom pređe u strast i pasiju. To je neminovnost, što za posledicu ima, da ljudi troše za svoj hobi, više od svojih, materijalnih mogućnosti!!!

 ...a sto i podržavam.

Mi smo ovde toliki fanatici za hifu da ih nema na planeti.Lale kad je ispričao u USA nekim hifistima sta mi ovde trošimo od hife pitali ga,a sto si dosao ovde? Daj da mi idemo malo u tu Srbiju pa da imamo takve sprave...malo i pate od Evrope,pa im je sve ovo tamo ekskluziva.Ja kad sam jenom englezu s kojim sam se sprijateljio rekao da ovde doktori rade za 500E i on nikako ne moze da shvati odakle takav entuzijazam za hifi kao dosta skup hobi.Objasnio sam mu da se pravi narkoman uvek snađe za pare.E to je već razumeo...

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, sondek said:

 

 ...Ja kad sam jenom englezu s kojim sam se sprijateljio rekao da ovde doktori rade za 500E i on nikako ne moze da shvati odakle takav entuzijazam za hifi kao dosta skup hobi.Objasnio sam mu da se pravi narkoman uvek snađe za pare.E to je već razumeo...

Meni došo Amer da odradi neki posao. Posao se odužio, mi se združili baš fes, pa ga ja vodio u stan da vidi i čuje HiFu. Pita on mene jel ovo tvoj stan? Moj nego kako , platio sam ga 40$.:evil: (morao sam da budem malo zajedljiv al ništa nisam slagao,). Šta stan, za vikend te vodim na ranč da čuješ sistem B, C i D. Otišli mi a on se dzveri. 9 ari placa, kuća zidana od kamena i cigle a ne koliba od dasaka pod hipotekom do penzije kakvu on ima u Meriki. Sedimo mi , malo pod maliganima , i on mi reče: Ti si srećan čovek. U Meriki retko ko može da ima stan i kuću a bez kredita. Kad sam mu reko da svake godine letujem u Grčkoj, tu sam ga načisto dotepao. Merikanac može samo da sanja da ode jednom u Grčku i to kad se pemzioniše.

Tako da je sve stvar referentnog sistema iz koga se gleda

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Aibo said:

Gore postavljen TAD sistem je po mom mišljenju i izuzetno lep. Možda je nekome to krajnje nebitna kategorija ali barem meni je to nešto što kao i sve drugo treba lepo da se uklopi u dnevni boravak, po mogućstvu vrlo prostrani penthouse tipa. I onda se kasno uveče zavrti Sinatra uz čašicu neke stare žestine što sama klizi. 

Mala diverzija, pitam lepšu polovinu koliko ona misli da bih ja potrošio na HiFi da sam u mogućnosti a ona kaže opušteno "par desetina hiljada evra". Ja odgovaram da ne bih, ipak je to previše... a ona mi odgovara "ha tico, to možeš samo sebe da lažeš". Reče još i da nikakav problem nije ako zbog toga ne pate putovanja (što je njena boljka i crna rupa što se finansija tiče). Tako da sam barem sa tim načisto da cenu ne bih morao da krijem. :) 

TAD je za mene licno najuspeliji industrijski dizajn u hifi. Zvuk je samo slag na torti.

Pozdravljam ovo za lepsu polovinu.. Svojoj sam obecao da cu joj jednog dana, ako zaista bude zelela da zna, objasniti finansijski deo.

Premda sam misljenja da pre penzije nema smisla :D

22 sati ranije, Aibo said:

Monica B. je vintage hi-end. Ne bih se bunio uopšte ali ipak preferiram nešto novije proizvodnje. :D

Jeste vintage, ali top model u mint stanju!!

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, DejanM said:

Ja mislim da niste shvatili poentu: zene nas na fini nacin podsticu da se bavimo HiFi-jem. One jedino vode racuna o tome da kupovine kojekakvih sprava ne ugroze kupovine cipela, tasni i garderobe. Tu je granica iza koje pocinje pobuna: u pocetku opomenom a kasnije se primenjuju i teze kaznene mere.

A razlog je jednostavan: sve dok sede kuci i osluskuju nesto sto samo oni i kuce cuju, mirni su, ne piju, ne kockaju se, i sto je najvaznije ne jure druge zenske objekte - a to je sve veci potencijalni trosak i vodi znacajno brzem priblizavanju granice !

Naravno svaka strategija ima svoje nedostatke, pa tako i ova zenska. :ph34r:

Moram da ispricam jednu anegdotu u vezi sa boldiranim.

Sedi neko hifilisticko drustvo, medju njima i ja.. Pricamo o cemu nego o hifi, tema su bili neki skupi kablovi. Prilazi nam jedan dopisni clan i kaze "Ljudi, pa o cemu vi to pricate, o kablovima??!! ........ (dramska pauza)...... Pa ja od kad imam svalerku ne razmisljam vise o hifi i trosenju para".

Covek je mislio da se resio bede, a meni kad god se setim ovoga suze same naviru na oci :D

Link to comment
Share on other sites

Moj jedan hifilističar ima mans cave.Sobna bicikla, džak, za udaranje, teratana,  kafemat, šank, viskoteka, i ..naravno hifa. Odvojeno od stana u kome živi sa porodicom. Nema problema da dodjemo kad hoćemo,, puštamo "glupu" muziku glasno koliko hoćemo, popijemo koliko hoćemo...

Njegova supruga kaže" ja bih poludela da ovaj moj nema hobi". Ceo dan da mi sedi u kući?!?!

Link to comment
Share on other sites

Rekao bih da se ovde radi o nesporazumu. To sto ja mislim da je primera radi cena N 536 pojacala Mark Levinsona od tricavih 35.000 eura cista perverzija i besmislica, apsolutno ne znaci da imam ista protiv onih koji to kupe ili zele kupiti ili da smatram da su te osobe budale.

Neko to uradi zbog sujete i zelje za isticanjem drustvenog statusa a neko zbog ogromne strasti i ljubavi prema Hi-Fi- ju i Hi Endu.

A kao sto svi znamo, ljubav je obicno slepa. Za tih 35.000 eura se mogu npr kupiti 2 potpuno nove Mazde 3, jedna za sebe a druga za zenu. Ili ljubavnicu. Ili super stan u provinciji.

Ne znam gde gosn Levinson pravi svoje uredjaje ali cisto sumnjam da je kao i ogromna vecina drugih mrdnuo dalje od Kine i Vijetnama sto bi znacilo da je cena kostanja bila vrlo mala.

Cisto sumnjam da i TAD pravi svoje uredjaje u Japanu.

Znaci moja kritika je uperena iskljucivo protiv tih kompanija a ne protiv kupaca koji su po meni zrtve svojih ljudskih slabosti.

Toliko.

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2017 at 22:31, Ultravox said:

Rekao bih da se ovde radi o nesporazumu. To sto ja mislim da je primera radi cena N 536 pojacala Mark Levinsona od tricavih 35.000 eura cista perverzija i besmislica, apsolutno ne znaci da imam ista protiv onih koji to kupe ili zele kupiti ili da smatram da su te osobe budale.

Neko to uradi zbog sujete i zelje za isticanjem drustvenog statusa a neko zbog ogromne strasti i ljubavi prema Hi-Fi- ju i Hi Endu.

A kao sto svi znamo, ljubav je obicno slepa. Za tih 35.000 eura se mogu npr kupiti 2 potpuno nove Mazde 3, jedna za sebe a druga za zenu. Ili ljubavnicu. Ili super stan u provinciji.

Ne znam gde gosn Levinson pravi svoje uredjaje ali cisto sumnjam da je kao i ogromna vecina drugih mrdnuo dalje od Kine i Vijetnama sto bi znacilo da je cena kostanja bila vrlo mala.

Cisto sumnjam da i TAD pravi svoje uredjaje u Japanu.

Znaci moja kritika je uperena iskljucivo protiv tih kompanija a ne protiv kupaca koji su po meni zrtve svojih ljudskih slabosti.

Toliko.

 

Problem je u tome sto taj ko da 35000 za Levinsona ili 10 x vise za Wavac, vozi Ferrari a ljubavnici kupuje Mercedes Cabrio. Mazdu 3 ti ljudi ne smatraju za auto. Radi se upravo o tome sto su razlike toliko velike, da je mnogima tesko i da predpostave koliko su one velike.

Link to comment
Share on other sites

Mi ne pricamo o ljudima koji kupuju High End kao statusni simbol ( oni su van zone spasa ) vec o audiofilima.

Nego seca li se neko one afere sa " High End" CD plejerom Goldmund Eidos 18cd koji je pre desetak godina prodavan za oko 6000 eura a ispostavilo se da je unutra indentican obicnom DVD plejeru Pioneer DV 585a koji je tada kostao 150 eura? B)

Ko umije njemu dvije.<_<

 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Ultravox said:

Nego seca li se neko one afere sa " High End" CD plejerom Goldmund Eidos 18cd koji je pre desetak godina prodavan za oko 6000 eura a ispostavilo se da je unutra indentican obicnom DVD plejeru Pioneer DV 585a koji je tada kostao 150 eura? 

Наравно да се сећамо.  :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, RingeRaja said:

A evo i nešto novije produkcije...:thumbsup2

https://www.moon-audio.com/bryston-bdp-pi-digital-player.html

I ja sam napravio nešto slično kao i Bryston, a izašlo me 10x manje.

Doduše, nije u tako lepom enclosure-u, ne piše Bryston, nema color display, ali radi za sve pare.

šta ima tvoja mašina

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Ultravox said:

Mi ne pricamo o ljudima koji kupuju High End kao statusni simbol ( oni su van zone spasa ) vec o audiofilima.

 

 

Ovo su predrasude. Navescu jedan primer ...

Da li je neko od vas cuo za Manho Ho ?

Manho Ho je Juzno Korejski milijarder. Jako bogat ali voli muziku i nadavse HiFi. Posebno ima sklonost prema Western Electric hornama koje su pravljene pocetkom dvadesetog veka u Americi za potrebe ondasnjih bioskopa. Tako je Manho Ho poceo da skuplja stare Western Electric zvucnike. Posto su oni prilicno velikih gabarita, a on ih je u medjuvremenu dosta nakupovao, Manho Ho je napravio muzej za Western ELectric horne.

Ali posto je jako bogat i voli lampe, narocito retke WE - napravio je i HiFi firmu pod imenom Silbatone.

http://www.silbatoneacoustics.com/index.html

Prave odlicna lampaska pojacala, predpojacala, phono pojacala, .... za sladokusce. Skupa roba, retke lampe, odlicni delovi ...

Ali Manho Ho obozava muziku. Za potrebe Minhenskog sajma svake godine donese jednu WE hornu iz svog muzeja zajedno sa svojim Silbatone sistemom. Te horne su toliko velike da moraju dizalicom preko krova Minhenskog sajma da se unose u prostoriju. Prema sopstvenim recima, samo transport tih zvucnika iz muzeja u Juznoj Koreji do Minhena ga kosta preko 100.000 dolara ! Manho Ho to cini iz ljubavi prema muzici. Svako ko je imao prilike da ga gleda kako prezentira svoje horne, odmah vidi da se tu radi o jednoj strasti ... strasti prema reprodukciji muzike na nacin kako to rade stare horne pokretane SET lampaskim pojacalima malih snaga. Manho Ho doduse time reklamira svoje Silbatone proizvode ali ga necete cuti da mnogo prica o tome. Njega zarada ne interesuje. Ionako je previse bogat. On zeli svetu da pokaze jedno zaboravljeno vreme ... jedan zaboravljeni nacin repordukovanja muzike, za koji tvrdi da je i dan-danas najbolji. I Manho Ho ima jako dobre argumente za tu svoju tvrdnju.

Ima jos ovakvih Manho Hoa ... Za njega smo svi mi ovde na forumu zajedno mala deca, kada je ljubav i strast prema HiFi i muzici u pitanju. Da li njemu ima spasa ? Nadam se da ne ...

Link to comment
Share on other sites

Pa ne znam ... Oni koji kupuju statusni sistem, kupuju B&O ili Bose ili tako nesto slicno: sto lepo izgleda i za koje su ljudi culi. Za Wavac niko nije cuo. Ili za Eben ... Za takve stvari treba imati ipak neko znanje. Statusni simbol podrazumeva da je proizvod poznat, da su ljudi za njega culi kako bi onda mogli da mu se dive.

Ali moguce je da ce neko da kupi jedan Kronos samo zato sto lepo i interesantno izgleda a i skup je pa ne moze svako da ga ima.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, DejanM said:

. Oni koji kupuju statusni sistem, kupuju B&O ili Bose ili tako nesto slicno: sto lepo izgleda i za koje su ljudi culi. Za Wavac niko nije cuo. Ili za Eben ... Za takve stvari treba imati ipak neko znanje. Statusni simbol podrazumeva da je proizvod poznat, da su ljudi za njega culi kako bi onda mogli da mu se dive.

 

Sa ovim se slažem.

Moj gazda ima Banga i Olafsona, i jahtu, i bmw od 120k, i dobre štapove za golf, i ženu-plavušu-trofej, i gomilu svega....

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, DejanM said:

Pa ne znam ... Oni koji kupuju statusni sistem, kupuju B&O ili Bose ili tako nesto slicno: sto lepo izgleda i za koje su ljudi culi. Za Wavac niko nije cuo. Ili za Eben ... Za takve stvari treba imati ipak neko znanje. Statusni simbol podrazumeva da je proizvod poznat, da su ljudi za njega culi kako bi onda mogli da mu se dive.

Ali moguce je da ce neko da kupi jedan Kronos samo zato sto lepo i interesantno izgleda a i skup je pa ne moze svako da ga ima.

Pa zar je Bose High End? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...