Jump to content


The Death of High-End Audio?


Mingus,Mingus

Recommended Posts

Da zaradjujem 5 miliona dolara dnevno a da ne moram pro tom da radim, kao Bili Gates, kupio bih najzesce Pass Labs komponente, najbolji model recimo Ebena i obavezno Siltech kablove od po 35000 komad. U spavacoj sobi bih imao Blumenhofer sa Wavac elaktronikom i SME30 sa pomenutim Siltech kablovima.

I onda bih uzivao u muzici a drugima bih prepustio da moralisu, analiziraju i moralisu. Zakljucak: kada imas puno para, onda ne razmisljas o nekim stvarima. Razmisljas o nekim drugim ... :-)

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, DejanM said:

Da zaradjujem 5 miliona dolara dnevno a da ne moram pro tom da radim, kao Bili Gates, kupio bih najzesce Pass Labs komponente, najbolji model recimo Ebena i obavezno Siltech kablove od po 35000 komad. U spavacoj sobi bih imao Blumenhofer sa Wavac elaktronikom i SME30 sa pomenutim Siltech kablovima.

I onda bih uzivao u muzici a drugima bih prepustio da moralisu, analiziraju i moralisu. Zakljucak: kada imas puno para, onda ne razmisljas o nekim stvarima. Razmisljas o nekim drugim ... :-)

Apsolutno se slažem, i to bih sve duplo kupio, da ako mi se nešto slučajno pokvari - odmah pada zamena dok ne stigne sledeći komad ...

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, DejanM said:

Da zaradjujem 5 miliona dolara dnevno a da ne moram pro tom da radim, kao Bili Gates, kupio bih najzesce Pass Labs komponente, najbolji model recimo Ebena i obavezno Siltech kablove od po 35000 komad. U spavacoj sobi bih imao Blumenhofer sa Wavac elaktronikom i SME30 sa pomenutim Siltech kablovima.

I onda bih uzivao u muzici a drugima bih prepustio da moralisu, analiziraju i moralisu. Zakljucak: kada imas puno para, onda ne razmisljas o nekim stvarima. Razmisljas o nekim drugim ... :-)

Hahahhaha, sjajno!!!

:cheers

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Srecko said:

Pametni (koji su to pokazali i pokazuju svetu) poput Bill Gates-a, Warren Baffett-a i sličnih ne troše svoj novac na takav način (ako bi ko to mogao oni bi mogli). Potsetio bih vas da je samo Gates u poslednjoj deceniji dao u dobrotvorne svrhe preko 30 milijardi USD (verujem da je to nesamerljivo u odnosu na zadovoljstvo slušanja najskupljeg sistema). Ne potcenjujte ljudski rod, mali je broj onih o kojima ste vi pričali, naprotiv najveći broj ljudi veoma pametno i svrsishodno koristi svoj novac-skrećem pažnju na termin koristi a ne troši (ne na gluposti kao sto je ova o kojoj pričamo, zbog čega Hi-End brendovi i propadaju). Mislite li da je prestiž Baffetta poljuljan time sto živi u skromnoj kući u Nebraski koju je kupio pre više decenija i nije u njoj postavio audio sistem cenovnog ranga o kome pričate? Naprotiv!

Bogami Steve Jobs, jedan od glavnih tvoraca Apple-a, jeste bio pametan, a verujem da je i on darovao velike iznose u dobrotvorne svrhe. Koliko znam imao je skroman/normalan zivotni stil (za svoje mogucnosti). Ali jeste bio, izmedju ostalog, ljubitelj vrlo skupe Spectral elektronike. Nekako se to ne uklapa u vasu teoriju..

Pre ce biti da je covek bio ljubitelj dobrog zvuka koji se nije "izdigao" iznad tastine prosecnog hifi konzumenta i uzivao u zvucnim blagodetima recimo neke mini linije. Vec je nabavio nesto sto je stvarno zeleo jer mu se dopalo, a bio je u mogucnosti da sebi to priusti.

Ja licno, da imam milione, ne bih mario za skupu garderobu, izlaske u preskupe restorane, Ferarije i jahte. Ne bih prestao da se javljam ljudima u okolini i postao lik iz Nusicevih dela, ne bih promenio prijatelje.

Ali bih zato sa takvim zadovoljstvom potrosio novac na ovako nesto i lepu kolekciju muzike. :) 

Ovaj sistem sa slika sam slusao pre par godina i isti je, bez uvrede, zvucno galaksijama daleko od necega o cemu se ovde raspravlja kao necem "normalnom". Prosto receno neuporedivo je. Ocigledno da nam ocekivanja po pitanju zvuka nisu ista, pa dalja rasprava na ovaj nacin postaje bespredmetna.

112tad.1.thumb.jpg.f4071607363c605691451a56a8ff09ae.jpgD600-Gallery-4.jpg.2dff38de064a17a05a8b56294c307f70.jpgMAIN-Gallery-M400.jpg.6ac94a9c1f33b16fc416059d98ddccb5.jpg

D600-Gallery-5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Imam jednu prijateljicu koja je u humanitarnom udruzenju roditelja koja se bavi decom obolelih od retkih bolesti za koje drzava ne obezbeđuje lecenje,njeno nije preživelo bolest.Nazove ih čovek i kaže ja bih da platim tom detetu lečenje 50000€.Ona mu kaze mi smo udruzenje,pa imamo jos jedno dete koje je prvo na redu."Pa dobro,onda ću vam uplatiti još 50000€".Pravi highender...njemu zaista zavidim ali ne na parama već na mogućnosti da tako nešto uradi.Što ne znači da ne sme da ima dobar auto,skup hifi,sat ili pribor za pecanje od 10k...a i ima svašta,to je on pošteno zaaradio i treba da ima.Jednostavno ima čovek i za jedno i drugo,dobro zarađuje još bolje troši.Znam za jednu izjavu čoveka koji je mnogo uradio za svoj grad kad su ga pitali na tu temu: "Ko ume da deli ume i da množi".

Nasa je loša osobina da samo zavidimo i mislimo loše o našim ljudima sa punim džepom,ima ih neverovatno časnih.

Meriti i suditi drugima jer imaju nešto i kako troše lako je,a šta si ti uradio pravo je pitanje.

Mslm.naravno da ne bih propustio dobru hifu,pa i high end da je prilika.Nebi niko od nas,ali je lepo lagati sebe i posipati se pepelom.Sve go asketa...pa sta tražite ovde i što imate hifi preko svih svojih realnih mogućnosti...ko god je u ovom sportu.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, DejanM said:

Ovbi gore TAD zvucnici su naprosto sjajni. Slusao ih u raznim kombinacijama i uvek je sviralo fantasticno.

 

Just now, Филип said:

Hahaha, najzad da se slozimo oko ukusa. P.S. Ja sam onaj sto slusa Devialet :)

Toliko puta si mi ih hvalio da uopšte nemam dilemu gde da sprcam prvih slobodnih 30k eura.:lol:

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, siroma said:

Ljudi koji imaju(zarade tačnije) mnogo para ne padaju na potrošački mentalitet. Gejts je vozio Hondu a ne Kadilak ili Rols.

Da imam puno para ne verujem da bi me bolelo uvo za HiFu.

Sad nisam siguran da ne bih doveo Sofi Muter da mi gudi na svom Stradivariju lično.

+1 za ovo gore, upravo tako.

Ostvareni i zadovoljni ljudi nemaju potrebe za “izivljavanjem” bilo koje vrste.

Sto rece jedan nas distributer hife, “da zivim u Londonu, ne bih ulagao velike pare u uredjaje, vec bih svake nedelje posecivao koncerte”.

Ali ne zivimo u Londonu pa smo jel’te prinudjeni da se “snalazimo”.

Link to comment
Share on other sites

Bogami Steve Jobs, jedan od glavnih tvoraca Apple-a, jeste bio pametan, a verujem da je i on darovao velike iznose u dobrotvorne svrhe. Koliko znam imao je skroman/normalan zivotni stil (za svoje mogucnosti). Ali jeste bio, izmedju ostalog, ljubitelj vrlo skupe Spectral elektronike. Nekako se to ne uklapa u vasu teoriju..

Pre ce biti da je covek bio ljubitelj dobrog zvuka koji se nije "izdigao" iznad tastine prosecnog hifi konzumenta i uzivao u zvucnim blagodetima recimo neke mini linije. Vec je nabavio nesto sto je stvarno zeleo jer mu se dopalo, a bio je u mogucnosti da sebi to priusti.

Ja licno, da imam milione, ne bih mario za skupu garderobu, izlaske u preskupe restorane, Ferarije i jahte. Ne bih prestao da se javljam ljudima u okolini i postanem lik iz Nusicevih dela, ne bih promenio prijatelje.

Ali bih zato sa takvim zadovoljstvom potrosio novac na ovako nesto i lepu kolekciju muzike.  

Ovaj sistem sa slika sam slusao pre par godina i isti je, bez uvrede, zvucno galaksijama daleko od necega o cemu se ovde raspravlja kao necem "normalnom". Prosto receno neuporedivo je. Ocigledno da nam ocekivanja po pitanju zvuka nisu ista, pa dalja rasprava na ovaj nacin postaje bespredmetna.

112tad.1.thumb.jpg.f4071607363c605691451a56a8ff09ae.jpgD600-Gallery-4.jpg.2dff38de064a17a05a8b56294c307f70.jpgMAIN-Gallery-M400.jpg.6ac94a9c1f33b16fc416059d98ddccb5.jpg

D600-Gallery-5.jpg.78090097e25d181917dc4cb2667cca14.jpg

Ne razlikujem se ni po čemu od najvećeg broja članova foruma. Mnogo više imam slabosti nego vrlina mada bih naravno voleo da je drugačije.

Steve Jobs i porodica, pojavno, živeli su skromno. Kuća u kojoj je živeo skromnija je od 90% poseda na Dedinju (prošao sam pored nje bar stotinu puta). Njega nisam pomenuo jer je daleko kontroverznija ličnost od pomenutih. Da znam da je obožavao Spectral (personifikacija uživanja u lepom) i ne samo njega.

Priča se kao vic (čuo sam u Palo Alto-u) da je jedini on u Kaliforniji vozio neregistrovan auto (Mercedes neki, SLC ili SLK neznam koji je skuplji). Ustvari nije kršio zakon nego valjda tamo svako ima pravo da registraciju izvrši u nekom (za nas jako dugačkom periodu) od nekoliko meseci. I on je to valjda koristio jer je u trenutku kada je isticao rok za registraciju dobijao potpuno nov auto od Mercedesa pa je izgledalo da je on sa beneficijom da ne mora sa registruje auto (Mercedesu sjajna reklama njemu zadovoljena slabost isticanja posebnosti). Da ne pominjem jahtu specijalno dizajniranu koju nažalost nije ni stigao da vidi.

No, ne zaboravite da se tokom života i menjamo.

Iza Jobs-a “pitanje je šta je ostalo” (IBM je bio nešto poput Apple a sada ga se sećaju samo matorci poput mene).

Gates, Hewlet, Packard i mnogi drugi neznam šta nisu podigli i uradili za zajednicu pa će shodno tome ih i istorija tretirati. Znate li da je dečja klinika u Palo Alto-u (kažu najbolja na svetu donacija supruge Hewlet-a ili Packarda-a ne sećam se) da ne pričamo o brojnim laboratorijama po univerzitetima itd. To ostaje. To se vidi-gleda-pamti i sada i u budućnosti. A Jobs ništa od toga nije radio ni uradio. Nije “imao sreću” ni da Aple po njegovoj smrti propadne, naprotiv Tim Cook će ga dovesti do kapitalizacije od 1000 milijardi USD prvi put u istoriji berzanskog poslovanja.

Kada nemate šta sa jedete samo razmišljate o tome kako da nađete novac za hranu, a kada imate sve onda su razmišljanja u drugim dimenzijama (istorijskog nivoa).

Mislim da svi “veliki” razmišljaju o tome uz izuzetke naravno poput Jobs-a.

Svi naravno učimo (stičemo iskustvo) tokom života i menjamo se ali to može biti na način da koristimo civilizacijske tekovine i iskustva drugih ili kako to prelepo reče Sartr “Iskustva su najbolja škola, samo je školarina vrlo skupa.”.

Samo sam izneo svoj mišljenje o necemu poput HE potpuno svestan da je to samo jedan pogled.

 

 

Srećko

Link to comment
Share on other sites

@Filip, uživam u Vašim postovima o iskustvima u vezi sa prvenstveno muzikom a onda i sistemom.
Znam cene Devialet proizvoda i smatram ih racionalnim za kvalitet koji pružaju. Svi smo svesni da se u ovoj temi ne govori o Devialet-u, Kii-u i sličnim uređajima.
Ne da razumem sto ste se opredelili za Devialet i Avalon (ako sam u toku i nisam pogrešio) nego mislim da bi ste pogrešili da ste bilo šta drugo odabrali.
Zadovoljstvo (iskustvo) koje prenosite na nas čitaoce vaših postova je najblaže rečeno dragoceno, a da bi se to desilo mora postojati sinergija (počeću da mrzim tu reč) između vlasnika, sistema i muzike-materijala koji slušate.
Ali, znate li koliko ste Vi različiti (upoznajem Vas preko postova) od jednog broja članova koji ovom recicu “hobiju” pristupaju na potpuno drugaciji način kome neću dodeliti epitet.
Vi i nekoliko drugih članova poput Zexx, Surokvl, Woland, William Walas, InSide i drugi (nek se nepomenuti koje sam zaboravio ne ljute jer o ukusima ipak ne treba diskutovati) predstavljate razlog da svakoga dana izađem na forum siguran da ću pročitati nešto zanimljivo i naučiti nešto novo.


Srećko

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, Srecko said:

Ne razlikujem se ni po čemu od najvećeg broja članova foruma. Mnogo više imam slabosti nego vrlina mada bih naravno voleo da je drugačije.

Steve Jobs i porodica, pojavno, živeli su skromno. Kuća u kojoj je živeo skromnija je od 90% poseda na Dedinju (prošao sam pored nje bar stotinu puta). Njega nisam pomenuo jer je daleko kontroverznija ličnost od pomenutih. Da znam da je obožavao Spectral (personifikacija uživanja u lepom) i ne samo njega.

Priča se kao vic (čuo sam u Palo Alto-u) da je jedini on u Kaliforniji vozio neregistrovan auto (Mercedes neki, SLC ili SLK neznam koji je skuplji). Ustvari nije kršio zakon nego valjda tamo svako ima pravo da registraciju izvrši u nekom (za nas jako dugačkom periodu) od nekoliko meseci. I on je to valjda koristio jer je u trenutku kada je isticao rok za registraciju dobijao potpuno nov auto od Mercedesa pa je izgledalo da je on sa beneficijom da ne mora sa registruje auto (Mercedesu sjajna reklama njemu zadovoljena slabost isticanja posebnosti). Da ne pominjem jahtu specijalno dizajniranu koju nažalost nije ni stigao da vidi.

No, ne zaboravite da se tokom života i menjamo.

Iza Jobs-a “pitanje je šta je ostalo” (IBM je bio nešto poput Apple a sada ga se sećaju samo matorci poput mene).

Gates, Hewlet, Packard i mnogi drugi neznam šta nisu podigli i uradili za zajednicu pa će shodno tome ih i istorija tretirati. Znate li da je dečja klinika u Palo Alto-u (kažu najbolja na svetu donacija supruge Hewlet-a ili Packarda-a ne sećam se) da ne pričamo o brojnim laboratorijama po univerzitetima itd. To ostaje. To se vidi-gleda-pamti i sada i u budućnosti. A Jobs ništa od toga nije radio ni uradio. Nije “imao sreću” ni da Aple po njegovoj smrti propadne, naprotiv Tim Cook će ga dovesti do kapitalizacije od 1000 milijardi USD prvi put u istoriji berzanskog poslovanja.

Kada nemate šta sa jedete samo razmišljate o tome kako da nađete novac za hranu, a kada imate sve onda su razmišljanja u drugim dimenzijama (istorijskog nivoa).

Mislim da svi “veliki” razmišljaju o tome uz izuzetke naravno poput Jobs-a.

Svi naravno učimo (stičemo iskustvo) tokom života i menjamo se ali to može biti na način da koristimo civilizacijske tekovine i iskustva drugih ili kako to prelepo reče Sartr “Iskustva su najbolja škola, samo je školarina vrlo skupa.”.

Samo sam izneo svoj mišljenje o necemu poput HE potpuno svestan da je to samo jedan pogled.

 

 

Srećko

O da, razlikuješ se od većine članova jer se ispod svakog posta potpisuješ sa Srećko.

O da, u najboljoj dječjoj klinici na svijetu u Palo Altou se liječe besplatno djeca iz zemalja trećeg svijeta.

O da, itd.

Link to comment
Share on other sites

@Toza Sredoje mi je ime a zovu me Srećko. Izabrao sam da se predstavim nadimkom namerno zato sto sam alergican na ljude koji se predstavljaju sa često čudnim nick-name (samo na internetu) često iz “veoma pogrešnih razloga” da ne kažem nešto teze.
Mislim da ste slično postupili i Vi sa Vašim nick-name sto je meni lično izrazito simpatično.
Vidim da Vas je ono sto sam napisao u jednom od prethodnih postova pogodilo. izvinjavam se ako sam pogrešno zaključio. Nije mi bila namera da bilo šta ružno kažem, sto očito nisam uspeo, sobzirom na Vaše reakcije.
Da pojasnim, procitao sam komplet vašu temu o kablovima. Uživao sam dok sam je citao, ne zbog samih kablova (ne delim mišljenje mnogih sa foruma pa i vaše o kablovima) već zbog načina kako ste profesionalno pristupili definisanju, razradi i realizaciji Vaših ideja i nadasve ŽELJI DA POMOGNETE BILO KOME U VEZI SA SAMOGRADNJOM KABLOVA.
Na celom forumu, sa aspekta onoga sto ja držim da su vrednosti, (neverovatan angazman, izuzetno iskustvo, spremnost za pomoć zainteresovanima, pozitivan stav koji pleni ... ) Vaša tema je (za mene) br.1.
Kada ste odlucili da pokušate da komercijalizujete navedeno (kamo sreće da je više takvih pokušaja a smatram da određen broj članova ima uslova da razmišlja u tom pravcu) Vi ste tada razumljivo “promenili stranu” i ne ljutite se to neminovno svakome od nas sugeriše da u budućnosti Vaše savete i mišljenja posmatramo kroz drugu prizmu.
Nadam se da sam sada bolje objasnio svoj stav i da više neće imati potrebe za našim “dopisivanjem”.


Srećko

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Srecko said:

@Filip, uživam u Vašim postovima o iskustvima u vezi sa prvenstveno muzikom a onda i sistemom.
Znam cene Devialet proizvoda i smatram ih racionalnim za kvalitet koji pružaju. Svi smo svesni da se u ovoj temi ne govori o Devialet-u, Kii-u i sličnim uređajima.
Ne da razumem sto ste se opredelili za Devialet i Avalon (ako sam u toku i nisam pogrešio) nego mislim da bi ste pogrešili da ste bilo šta drugo odabrali.
Zadovoljstvo (iskustvo) koje prenosite na nas čitaoce vaših postova je najblaže rečeno dragoceno, a da bi se to desilo mora postojati sinergija (počeću da mrzim tu reč) između vlasnika, sistema i muzike-materijala koji slušate.
Ali, znate li koliko ste Vi različiti (upoznajem Vas preko postova) od jednog broja članova koji ovom recicu “hobiju” pristupaju na potpuno drugaciji način kome neću dodeliti epitet.
Vi i nekoliko drugih članova poput Zexx, Surokvl, Woland, William Walas, InSide i drugi (nek se nepomenuti koje sam zaboravio ne ljute jer o ukusima ipak ne treba diskutovati) predstavljate razlog da svakoga dana izađem na forum siguran da ću pročitati nešto zanimljivo i naučiti nešto novo.


Srećko

Hvala na komplimentu, pokusavam da se oglasim samo onda kada zaista verujem u to sto pisem, pre svega vodeci se licnim iskustvom.

Generalno gledajuci, cini mi se da je komunikacija na nasem skromnom forumu bolja nego ranijih godina. A na to upravo utice nivo komunikacije vecine clanova. Dobar deo aktivnih clanova se i poznaje, i to donekle olaksava razumevanje, makar i ono neverbalnog tipa :D

Ponekad je bolje uzdrzati se nego kasnije zazaliti kada se “opali” po tastaturi.

P.S. Avaloni su pre dve godine zamenjeni novim zvucnicima Vivid B1 Decade.

P.P.S. Poslednje sto bih voleo je da se moji postovi u ovoj temi shvate kao elitisticki. Podjednako cenim svaciji pristup ovom hobiju, pa i ovaj koji podrazumeva uzivanje u zvuku mini linije - ako je muzika prvi prioritet. Ali tesko je ne reagovati kada se previse namece sopstveni stav ili pogresno sagledava tudji.

Link to comment
Share on other sites

@Srecko sve ok. Opušteno, nije vrijedno polemike.

Sa Ultravoksom se zevzečim od ranije. 

Koliko sam ozbiljan u pristupu govori i samo ime "brenda" TozMood. Nastalo je iz zezanja i znači to što i piše, Toza Moodonja.

Što se nauke tiče i pristupa, postoje i druge nauke osim elektrotehnike koje izučavaju dodirne pojave ali na drugi način, sa isto tako ozbiljnim pristupom.

Živim u civilizaciji koja je okrutna, sa pomjerenim moralnim kompasom i nikako sebe ne mogu da nazovem intelektualcem, jer ako je život stvar izbora, sam sam izabrao da se zevzečim u ovom vremenu i prostoru. Stvar socijalizacije :)

Svako dobro :cheers

 

Link to comment
Share on other sites

@Toza, ne ljutite se ali mislim da grešite. To može da bude bar “poslic”. Pa svi na forumu koji drže do kablova pozivaju se na Vaše mišljenje i stavove.

Kad vidim šta se i po kojoj ceni prodaje a prateći logiku vašeg razmišljanja (u temi) siguran sam da vasi proizvodi nisu gori od proizvoda velikih brendova (Kimber i slični) ako nisu i bolji.

Razlika u ceni je apsolutno dovoljna da pokrije rizik losije cene u eventualnoj prodaji.

 

 

Srećko

 

Link to comment
Share on other sites

Sve je to zezanje.

Nema tu ni posla ni poslića, niti mogu da revalorizujem godine "istraživanja", "razvoja" i ulaganja. :lol:

Recimo da samo konektori na pojedinim kablovima koštaju koliko i neki polovni sistemi. Gdje je tu "bizMis"?

Dok sam davao džabe i nudio slušanjac, čak i nudio da ja donesem piće, ništa. Sad kad se kao uozbiljilo napokon ima pomaka. Ljudi se interesuju, poslušaju, skapiraju, a kome je skupo i dalje može sam da napravi ako ima dobre volje i zdravog razuma ;)

I dalje nemam firmu, nemam sajt, nemam fejsbuk stranicu, pa tako nisam ni "proizvođač i distributer".

Ma, nije vrijedno truda. Ali uopšte.

Link to comment
Share on other sites

@Toza sve ste sami rekli u poslednjoj rečenici. Ako vi sebe ne doživljavate “ozbiljno” ni drugi neće. A morali bi ste.

Ako sam Vas ja doživeo ozbiljno, a deklarisao sam se da nemamo isto mišljenje, onda možete biti sigurni da Vas ogroman broj shvata veoma, veoma ozbiljno.

Uvek se setim kako je Philips, kao u anegdoti, dao Sony-ju polovinu royalty-a da osmisle tehnologiju proizvodnje koja bi kao rezultat dala proizvod prihvatljive cene na tržištu.

Znam koliko kvalitetni konektori-strani mogu biti skupi (kupovali smo ih u ogromnim količinama za projekte) ali smo bili prinuđeni zbog specifičnosti upotrebe i izloženosti istih veoma agresivnoj sredini (izrazita termo mehanička opterećenja) neke specifične i da razvijamo.

Mogu Vam reci da smo bili zadovoljni i kvalitetom a o ceni da ne govorim sa sve izradom potrebnih alata.

Ne kažem da je ovo put kojim bi ste mogli ići već hoću da kažem da imate široko polje alternativa i da toliki uloženi rad do sada siguran sam ne može ostati bez benefita.

Lako nije (preteško je) ali duboko verujem da će se sve završiti na jedini mogući način, u pravcu rasta entropije, tj. zasluzenim uspehom.

Želim Vam kako to Marko Vidojkovic prelepo reče “da Vam se odmah i sada nešto lepo desi”.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...