Jump to content


The Death of High-End Audio?


Mingus,Mingus

Recommended Posts

i dalje stojim iza stava da nije visoka vernost reprodukcije samo dobrozvučeće nego i vernozvučeće. U praksi kao da je pojava pojačivača ukusa iz prehrambene industrije prešla u pojačivače visokoverne reprodukcije muzike u hajfaj industriji.

da probam to objasniti na sledeći način:

mnogi koje znam vole da im akustička gitara na sistemu zvuči kao mitrsljeska paljba sa rikošetom od svakog pa i komšijskog zida, da im mala gitara popuni i sobu i mozak i nogavice pri svakom trzanju žice gitare, dok je sa bas/kontrabasom takva situacija da mora da ti izmasira stomak sa niskim frekvencijama. Što je prijatno i ispunjava ponosom vlasnika takvog sistema ali to u praksi uživo ne zvuči tako.

Malo je sistema koji su i tonski korektni, dinamski prihvatljivi a uz to imaju i neku realnu dimenziju instrumenata odnosno izvođača.

da citiram uvaženog člana AnubisGrau: "ono kad imaš osećaj da bas svira snežni čovek"...

 

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, zflazar said:

i dalje stojim iza stava da nije visoka vernost reprodukcije samo dobrozvučeće nego i vernozvučeće.

Sa ovim se potpuno slažem.

Problem koji sam naišao kod ubedljive većine dobrih Hi Fi sistema je da loše reprodukuju rock muziku. Što je ritam brži to su ispoljenije mane za ovaj žanr muzike. Ovo ima za posledicu da sistem, za moj ukus, "farba" zvuk na njemu svojstven način. Razlike između produkcije pesama su male.

Tako da za mene uglavnom postoji veoma dobro zvučeći sistemi visoke klase dok je vrlo mali broj njih ujedno i verno zvučeći. To me i ne čudi jer te sisteme uglavnom kupuju starije osobe, a oni sa druge strane uglavnom ne slušaju ovaj žanr. Hi End industrija gleda da udovolji toj ciljnoj grupi.

Link to comment
Share on other sites

Odlučio sam da prekinem studijski boravak na internetu. Čovek se deprimira pred bezbrojnim problemima digitalnog sveta. Stiče se utisak da je 95% aktivnosti digitalnog sistema usmereno na ispravljanje sranja koja sam pravi.

Popričao sam s ćerkom (radi diplomski na nekom programiranju na FTN). Pitao sam je da li se prenos internetom može smatrati apsolutno pouzdanim. Odgovor je glasio da se ništa ne može smatrati apsolutno pouzdanim. Zlato tatino nema nasledni idiotizam, kao ni oni koji projektuju takve sisteme. Imaju svest o realnosti.

Naravno da ovo ne dokazuje ništa, ni meni. Mnogo više me impresionira otpor prema rezultatima slušnog testa, gotovo religujsko potiskivanje realnog u korist sterilnih teorija i indirektnih merenja.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Toza said:

E pa sad, 'oćeš da ti akustična gitara svira na uvce kao uživo ili hoćeš da ti svira kao na koncertu sa ozvučenjem?

;)

paaaa, bilo šta samo da nemam osećaj kao da mi je glava u rezonatoru gitare ili u krilu gitariste što krasi mnoge hifi -sisteme čak se sa tim efektom i ponose njihovi vlasnici. De gustibus non disputandum.

p.s. violina je jedini instrument koji volim da slušam na uvce ostale ne puštam blizu!!! :)

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, TurboMaximus said:

Odlučio sam da prekinem studijski boravak na internetu. Čovek se deprimira pred bezbrojnim problemima digitalnog sveta. Stiče se utisak da je 95% aktivnosti digitalnog sistema usmereno na ispravljanje sranja koja sam pravi.

Popričao sam s ćerkom (radi diplomski na nekom programiranju na FTN). Pitao sam je da li se prenos internetom može smatrati apsolutno pouzdanim. Odgovor je glasio da se ništa ne može smatrati apsolutno pouzdanim. Zlato tatino nema nasledni idiotizam, kao ni oni koji projektuju takve sisteme. Imaju svest o realnosti.

Naravno da ovo ne dokazuje ništa, ni meni. Mnogo više me impresionira otpor prema rezultatima slušnog testa, gotovo religujsko potiskivanje realnog u korist sterilnih teorija i indirektnih merenja.

Ludizam modernog doba...

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, zflazar said:

paaaa, bilo šta samo da nemam osećaj kao da mi je glava u rezonatoru gitare ili u krilu gitariste što krasi mnoge hifi -sisteme čak se sa tim efektom i ponose njihovi vlasnici. De gustibus non disputandum.

p.s. violina je jedini instrument koji volim da slušam na uvce ostale ne puštam blizu!!! :)

Nemojte da bezite od "sobe pune zvuka".

Stejdz mora da bude "slojevit" po dubini, visini i sirini, ali se glavno desavanje mora odigrati ispred samih zvucnika i da bude u fokusu. Sve ove dimenzije moraju da su jedna celina, pa se nemojte uplasiti ako je scena velika - nece Vam sesti u krilo. :)

Najbitnije od svega je da bude muzikalno.

Link to comment
Share on other sites

Koncertni i kućni zvuk mogu se porediti samo uz niz ograda.

Akustički uslovi veoma utiču na zvuk instrumenta. Poređenje zvuka instrumenta u jednom i njegovog snimka načinjenog u drugom prostoru (uslovima) ne vodi identičnosti.

Ni poređenje sa snimkom u istom prostoru ne vodi jednoznačnosti. Oprema, snimateljski postupak, zanatska i umetnička namera snimatelja i muzičara samo su deo objektivnih i subjektivnih faktora koji se isprečuju između budućeg slušaoca i instrumenta, mnogo pre no što je materijal reprodukovan u kućnom sistemu.

U ozbiljnim recenzijama se često može pročitati kako zvuk sistema odgovara udaljenosti trećeg, petog ili desetog reda. Koliko god takav podatak govorio o subjektivnosti odluke audio dizajnera, toliko je i bilo koja slušna pozicija na koncertu neuniverzalno merilo.

Ne znam mnogo o tome ili je bolje reći da znam malo, ali imam utisak da je dobar snimak žestokog amplificiranog nastupa najteže napraviti. Snimak koji će preneti energiju i razglasnu atmosferu, sačuvavši jasnoću i rezoluciju. Verovatno ih je zato jako malo. Studijski snimci i kamerni amplificirani nastupi su u svojim međusvetovima i kao takvi, ne bih rekao referenca za prethodno.

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, ab said:

Nemojte da bezite od "sobe pune zvuka".

Stejdz mora da bude "slojevit" po dubini, visini i sirini, ali se glavno desavanje mora odigrati ispred samih zvucnika i da bude u fokusu. Sve ove dimenzije moraju da su jedna celina, pa se nemojte uplasiti ako je scena velika - nece Vam sesti u krilo. :)

Najbitnije od svega je da bude muzikalno.

ko kaze?

ne mora....vrhunski sitem radi oba tri.....kad svira oznojeni bend-scena je iza linije zvucnika,a kad peva sisata pevacica sa ogromnim dekolteom-tad je scena "in your face" tj. da glavu mozes da joj zgnjuris medju sise......

 

ako sistem to ne moze......bulja!!!

polozaj mikrofona i produkcija s tim nemaju ama bas nikakve veze....u dobrim sistemima!

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, patason said:

ko kaze?

ne mora....vrhunski sitem radi oba tri.....

ako sistem to ne moze......bulja!!!

polozaj mikrofona i produkcija s tim nemaju ama bas nikakve veze....u dobrim sistemima!

Dobar sistem, izdresiran. Mozes li i da se povatas sa prikazom i da osetis dah? :)

Onda je sasvim bitno da oznojeni bend bude duboko iza zvucnika. :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...