Jump to content


The Death of High-End Audio?


Mingus,Mingus

Recommended Posts

1 sat ranije, zflazar said:

Da vas ja pitam onako drugarski: da li ste posle nekog koncerta (amplifikovanog/neamplifikovanog svejedno) ili nakon slušanja nekog muzičara uživo (pa makar on bio gitarista/violinista/saksofonista na ulici) otišli kući i upalili vaš cenjeni hajfaj/hajend sistem?

...kako vam je zvučao?

To je to. Muzika uživo je nešto za šta vredi živeti. Bili analogni ili digitalni, naspram koncerta su svi kućni sistemi zonska liga. Bar oni koje sam ja čuo...

Link to comment
Share on other sites

Slabo ste nešto slušali dobre sisteme.

A ima ih, nije da ih nema i da ne može da se doživi to što opisujete.

Osim dobrog sistema, potreban je i vrhunski snimak, produkcija, etc.

Što će reći, potreban je hi - end u svakom pogledu.

A pošto mnogi nisu čuli, a nije baš ni dostupno, onda je priča o "smrti" hi - end a potpuno razumljiva.

Link to comment
Share on other sites

Sada videh da je par postova ranije u stvari bilo reči o firewire kablu kao vezi ka S/PDIF-u, a ne o S/PDIF kablu. Moja greška. :)

Svejedno, to ne menja suštinu onoga o čemu je bilo reči u vezi prenosa podataka preko mreže.

Ovoliko za sada, očekuje me neki veći posao u sledećih nekoliko dana, tako da možemo nastaviti tek sredinom sledeće nedelje. :)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, 空也 said:

Ne znam na šta tačno misliš.

Evo primera s Avaxa (moja greška - repair)

J.J. Johnson - The Complete Columbia J.J. Johnson Small Group Sessions (1956-61) {7CD Mosaic MD7-169 rel 1996}
EAC rip (secure mode) | FLAC (tracks)+CUE+LOG -> 2.78 Gb | MP3 @320 -> 1.10 Gb
Full Artwork @ 300 dpi (jpg) -> 82 Mb | 5% repair rar
© 1956-61, 1996 Mosaic Records / Columbia / Sony Music | MD7-169
Jazz / Hard Bop / Trombone

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, TurboMaximus said:

Evo primera s Avaxa (moja greška - repair)

J.J. Johnson - The Complete Columbia J.J. Johnson Small Group Sessions (1956-61) {7CD Mosaic MD7-169 rel 1996}
EAC rip (secure mode) | FLAC (tracks)+CUE+LOG -> 2.78 Gb | MP3 @320 -> 1.10 Gb
Full Artwork @ 300 dpi (jpg) -> 82 Mb | 5% repair rar
© 1956-61, 1996 Mosaic Records / Columbia / Sony Music | MD7-169
Jazz / Hard Bop / Trombone

To znači da je RAR fajlu dodat recovery record, odnosno specijalni tip redundantnih podataka koji štiti RAR fajl od oštećenja. Takva RAR datoteka je zbog toga veća, ali omogućava oporavak podataka unutar datoteke čak i u slučaju fizičkog oštećenja. Ova funkcionalnost primenjiva je samo na RAR fajlove, dok ZIP arhive nisu podržane.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, zflazar said:

izvinjavam se što ću temu dalje da guram u offtopic pravcu. Čitam je od početka manje-više pažljivo i ne mogu da se otmem utisku da je veoma brzo izrasla dečije cipele problematike da li HEA izumire ili ne pa se diskusija usmerila u drugom pravcu (ne)savršenosti analognog/digitalnog načina pohranjivanja/reprodukcije muzike, slušnih utisaka, varki, (samo)obmana.

Da vas ja pitam onako drugarski: da li ste posle nekog koncerta (amplifikovanog/neamplifikovanog svejedno) ili nakon slušanja nekog muzičara uživo (pa makar on bio gitarista/violinista/saksofonista na ulici) otišli kući i upalili vaš cenjeni hajfaj/hajend sistem?

...kako vam je zvučao?

Meni iskreno svaki put kao kanta.

Kad sam slušao manje sastave neamplifikovane uživo pa posle svoj sistem kod kuće uvek sam imao utisak da "ima manje basa i visokih" uživo nego na sistemu dok ako sam slušao neamplifikovane velike orkestre imao sam utisak da (sem manje basova uživo) nikad nisam osetio tu strahovitu  mikro-i-makro dinamiku izvođenja uživo na hifi sistemu.

Sa druge strane amplifikovana muzika uživo je uvek stavljala mene kao slušača na milost i nemilost liku koji stoji iza šibera razglasne opreme i tu je već bilo više basova i visokih čak i u odnosu na iste baseve i visoke nego u mom audio-sistemu.

Ako mogu živeti sa određenom dozom samoobmane koju implicira ovakav moj zaključak onda mi ne preostaje ništa drugo nego da uzmem najbolje od sva tri sveta:

-uživo neamplifikovanog,

-uživo amplifikovanog i

-kućnog sistema.

Voleo bih da čujem vaše utiske na tu temu, ne nužno u HEA temi.

Odlično  ! . Da bi dobili točan rezultat moraramo pravilno postaviti zadatak ?. Daklem u životu AUDIOFILA postoje 2 načina slušanja glazbe ? , aktivno i pasivno , u stvari 3 . Znači . 1. Koncert u živo  ( bio amplificirali ili ne ), prvi sustav za AKTIVNO i kritičko slušanje ( u prikladnoj prostoriji ) i nekakvi 2 sustav koji je obično u dnevnom boravku , kuhnji,  garaži  vikendici ili sl ? . Di je razlika ? , na koncertu uživamo u originalnoj izvedbi , doma u ADEKVATNOM  prostoru u  visoko vjernoj rekreaciji ili reprodukciji istog , a na inim uživamo u toj istoj glazbi  BTW , ne bitno dal pečemo ajvar il pišemo  doktorsku dizertaciju ? :) Izvedenica iz cijele priče je - , naravno radite što hoćete ," al uz malu pomoć svojih prijatelja ? :)"

Link to comment
Share on other sites

Bio sam sluzbeno odsutan, pa sam temu samo citao, a nisam nista pisao. Imam par komentara.

Prvo bih vas zamolio za ucesce u jednom malom misaonom eksperimentu.

Pretpostavimo da vam se jednog dana obrati nekakva NVO, Fondacija, stagod i kaze: "Mi smo pratili Vase ucesce na forumu, vidimo da ste pravi audiofil i odlucili smo da Vam poklonimo najbolji sistem na svetu. Sistem je izabrao komitet sastavljen od najvecih svetskih eksperata za HF. Jedini je uslov da slusate iskljucivo taj sistem i nista drugo - ono Vase zaboravite."

Vi pristanete, sistem stigne i vi pocnete da slusate muziku (samo) na njemu. Nakon izvesnog vremena ustanovite da vam nesto to i ne prija, mozete da ga slusate 15 minuta, pa se uzvrpoljite, ili nekako ne uspeva da vas "veze", ili vas nekako iritira, ili Vam nesto drugo nedostaje.

Nakon tog iskustva vi odlucujete da:

- a: zadrzite sistem i slusate ga do kraja zivota, makar vam krv posla iz usiju, jer ipak je najbolje najbolje (valjda eksperti znaju sta je najbolje) ili

- b: vratite sistem vlasnicima i nastavite da slusate sistem koji reprodukuje muziku onako kako vi smatrate da to treba da izgleda.

Sta je vas izbor?

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

Pero, mislim da stvari ne funkcionišu na taj način. 

Nemoj i ti da srozavaš ulogu eksperta. Ekspert je ekspert i ne može, osim teoretski, da se desi takva situacija.

Nije ekspert zato što on ili ja kažemo da je tako, nego je ekspert zato što i drugi eksperti potvrđuju njegove zaključke.

Link to comment
Share on other sites

Visoka vjernost u startu podrazumijeva jedan vjerodostojan prikaz instrumenata, timbra, pozornice i svrga ostalog što na koncertu, što u studiju.

Meni je očigledno iz komentara da je jako mali broj ljudi, a zabrinjavajuće i audiofila čuo sistem koji zvuči visoko vjerno.

Link to comment
Share on other sites

Mislim, o kojoj visokj vjernosti i hi - endu pričamo, ako kući sistem zvuči kao kanta u odnosu na koncert? 

Pitam se kako je moguće uopšte toliko nerazumijevanje da sistem može i treba da zvuči upravo kao na koncertu, u suprotnom nije hi - fi tj. visoka vjernost.

Link to comment
Share on other sites

I da se ne zamajavamo više, najviše komentara na ovoj temi je od ljudi koji nemaju niti su čuli sistem koji je u stanju da reprodukuje visoku vjernost.

Nemam ništa protiv bilo čijeg mišljenja, ali imam protiv porivu da se dovede do apsurda i banalizuje apsolutno sve čega se dohvatimo. Što zbog sopstvene nemoći (ekonomske, finansijske), što zbog nedostatka znanja i iskustva (i neke blentave sujetne radničke potrebe da se sroza i podjebe ugled i znanje)

 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Toza said:

Mislim, o kojoj visokj vjernosti i hi - endu pričamo, ako kući sistem zvuči kao kanta u odnosu na koncert? 

Pitam se kako je moguće uopšte toliko nerazumijevanje da sistem može i treba da zvuči upravo kao na koncertu, u suprotnom nije hi - fi tj. visoka vjernost.

Pa več je preko nekoliko puta rečeno da se dopušta osobna vizualizacija ? ili slušalizacija navedenog ? aj da po ko zna koji put zaboravimo priču te veslamo po sredini rijeke i kesimo se levo i desno ? jer ak postoji nezavršena priča ovo je ta ? :)

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se što sam pomenuo Beatov sistem...

Nisam imao podle namjere, već je to zaista sistem koji vrlo upečatljivo prenosi atmosferu koncerta i pomenuo sam ga isključivo u tom kontekstu.

Ono o čemu očekujem da polemišemo su finese i detalji u hi - fiju, hi- endu, a ne da se bespredmetno i besciljno raspravljamo oko nepotrebnih stvari.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Zexx said:

To znači da je RAR fajlu dodat recovery record, odnosno specijalni tip redundantnih podataka koji štiti RAR fajl od oštećenja. Takva RAR datoteka je zbog toga veća, ali omogućava oporavak podataka unutar datoteke čak i u slučaju fizičkog oštećenja. Ova funkcionalnost primenjiva je samo na RAR fajlove, dok ZIP arhive nisu podržane.

Kad kažeš fizičko, verovatno ne misliš na čekić. Kako oštećenje digitalnog zapisa nastaje?

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, TurboMaximus said:

Ako obrišeno "čak i u slučaju fizičkog", odgovor glasi?

Nije baš česta pojava da fajlovi budu koruptirani, ali se dešava. Razlozi mogu da budu različiti i najčešće nastaju prilikom čuvanja ili kopiranja fajla zbog nestanka napajanja ili krahiranja programa kojim se fajl čuva ili kopira. Takođe, "abartovani" računari, odnosno overklokovani CPU, kao i loši memorijski moduli mogu da budu uzrok koruptiranih fajlova, kao i loše izvedena računarska mreža, neispravni mrežni uređaji, itd. Što se torent fajlova tiče, mala je verovatnoća da takvi fajlovi budu koruptirani, jer svaki segment takvog fajla ima odgovarajući hash koji torent klijent proverava i ukoliko pronađe neslaganje, taj segment se odbacuje i ponovo preuzima.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, TurboMaximus said:

Ako obrišeno "čak i u slučaju fizičkog", odgovor glasi?

Odgovor je da fajl sadrzi odredjeni broj bajtova koji se prilikom kopiranja, raspakivanja ili bilo kakve manipulacije mogu izgubiti. Ne u smislu da nestanu vec da softver koji koristi te fajlove zatrokira ili da recimo odredjeni buffer zalaguje ili zakoci itd.

Klasican primer za to je torrent. Cim krene da se downloaduje bilo sta hdd popuni odredjeni prostor tim fajlom ili da kazemo kostur; i onda se lagano skidaju blokovi/ kilobajti/jedinice i nule: posle toga se radi verifikacija sa originalom i to je to.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...