Jump to content


The Death of High-End Audio?


Mingus,Mingus

Recommended Posts

Možda se mnogi neće saglasiti sa ovim mojim stavom ali mi se čini da na Hi-Fi sceni dolazi do smene velikih igrača.

Slušajući i citajuci komentare posetilaca sajma u vezi sa Kii sistemom i Devialet (uz Šolaju naravno) i pročitavši ovo:

http://m.scmp.com/magazines/style/tech-design/article/2119166/most-advanced-audio-system-world-possibly-kharmas-enigma

sve sam više ubeđen da previsoke cene i neulaganje u razvoj (naša Vintage pojačala gotovo da nisu inferiorna u odnosu na trenutne perjanice) konačno dolaze na naplatu velikima.

 

Srećko

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Srecko said:

Možda se mnogi neće saglasiti sa ovim mojim stavom ali mi se čini da na Hi-Fi sceni dolazi do smene velikih igrača.

Slušajući i citajuci komentare posetilaca sajma u vezi sa Kii sistemom i Devialet (uz Šolaju naravno) i pročitavši ovo:

http://m.scmp.com/magazines/style/tech-design/article/2119166/most-advanced-audio-system-world-possibly-kharmas-enigma

sve sam više ubeđen da previsoke cene i neulaganje u razvoj (naša Vintage pojačala gotovo da nisu inferiorna u odnosu na trenutne perjanice) konačno dolaze na naplatu velikima.

 

Srećko

 

 

 

 

интересантна је конфигурација високотонаца и средњетонаца на кутијама са линка  . Ко је експериментисао зна због чега тако стоје . :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ja znam samo jednu stvar. Da mi se sutra stvori 100 miliona eura na racunu nikad ali nikad ne bih dao npr 50.000e ili 100.000 e za neki amp ili par zvucnika, jer bih se tako popisao na sopstveni intelekt i sopstvenu svest.

Da jedan par hebenih zvucnika moze kostati par puta vise nego npr novi Volvo xc60 je u mojim očima vrhunska perverzija i gadost ali tek takva.

I kad bih imao silne pare, opet ne bih dao vise od par hiljada eura za neki sistem jer sam uveren da je to dovoljno da se dobije nesto sto svira odlicno.

Ovo je moje misljenje i stav i nemam nista protiv onih koji misle skroz drugacije.

 

Link to comment
Share on other sites

Da li ja to primecujem cinizam u vasem postu druze Tozo? 

Shvatam ja potpuno da su ti uredjaji uglavnom stvar prestiza ali nisu samo stvar prestiza jer ocito postoji jedan broj  istinskih audiofila koji iskreno i od srca smatraju da te masine vrede 50 ili 100 ili kolko god stotina hiljada evrica.

Imam i dokaz za to. U svedskom Hi Fi casopisu HIFI Music koji je pandan ovom nasem na cijem forumu smo, se rutinski i u sitna crevca recenziraju uredjaji od 40 ,50,60 i vise tisuca eura.

Ocito su te opsirne recenzije gde se sve zivo analizira namenjene istinskim audiofilima pa ih se ubedjuje kupiti isti zbog audio kvalitete. Sta je briga nekog snoba kako je napravljen neki uredjaj i kako to zvuci, ako ga vec kupuju kao statusni simbol, da ga pokazu i pohvale se?

I na kraju, sto se tice sirotinje i resivera od par stotine eura. Problem je u svetovima. U vasem svetu je to upravo tako a u mom se svetu ekonomski standard ne meri( a potpuno mi je glupo i meriti ga uopste) cenom uredjaja na kojima slusamo muziku vec nekim drugim stvarima, kako se covek oblaci, gde izlazi, gde idé na letovanja, koji auto vozi i tomé slicno.

Svakom svoje, sto bi se reklo.

 

Link to comment
Share on other sites

@Ultravox Razmisljaš potpuno zdravorazumski, ali hiend (ako govorimo o ultra skupim uređajima) nije iz te priče. 

Hiend, pogotovo u današnje vreme, nema veze samo sa kvalitetnom reprodukcijom (a neretko čak ni to), već što reče Toza, često je stvar prestiža i sa tim u vezi preterivanja. To je jedno ludilo koje može biti i pozitivno ukoliko čoveka ne odvede u propast, već mu pruži zadovoljstvo koje može sebi da priušti.

A kako su ljudi rođeni kao slobodna bića, uglavnom sami biraju svoju "propast" (passio = strast, stradanje).

Sve je pitanje konkretnog merila vrednosti. Susretao sam se sa rečenicama tipa "samo budala može da da 1.000 eur za slušalice". Bio je pitanju Sennheiser HD800 za koji sam se u tom momentu blago rečeno zapalio. Posle 5 min. ista osoba kaže "vidi što sam kupio Akrapovic auspuh na motoru". U pitanju je bio nov motor, ne znam šta je falilo fabričkom auspuhu..

Verujem da istinski uživaš u svojoj mini liniji, i to je sasvim dovoljno.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi kojima se na računu eto ''pojavi 100 miliona evra'' pošalju privatni avion iz Saudijske arabije u Pariz po kilo jagoda jer se jednoj od žena eto prijelo,a godisnji trošak familije je veći od srpskog budžeta.Prema tome je uređaj od 100k jedan od ''razumnijih'' troskova u godini.Imao sam prilike upoznati ljude koji su na brzinu došli do velikih novaca i to kako se lako troše pare u izmenjenoj zivotnoj situaciji jako je tesko i zamisliti.Ima ih dosta sto su posle par godina siromasniji neko kad su ih pare ''stekle''.Rođendanski pokloni od 150k,kafanski računi od 20-30k evra postoje verujte i kod nas,i čak iako ste na to pomislili i ne mora da se bude kriminalac za takve novce-nekad samo srećni sklop okolnosti ili dobra poslovna ideja u pravom momentu.Ako je nekom fetiš hifi sto bi me to čudilo da neko potroši velike pare. Jedna strujna instalacija u Novom Sadu urađena je Nordost Valhala kablom,samo jedan primer takvog fetiša.Naleteo sam i na jedan Bentley sa Naim sistemom za kola i pitam ''pa jel se dobro čuje?''Kaže čovek već dve godine ne mogu da nađem gde se stavlja CD pa bas lepo sto sam te upoznao i što  se razumes da mi pokazes,radio koji slušam je onako bzvz...Ma ne razumem se ja,slusam gramofone i vozim Klio...

Mslm čemu se opterećivati tuđim životom i novčanikom i kako ko troši pare.I čemu uopšte razmišljati ''šta bi ja, kad bi ja''...pa normalno je i ljudski je da bi svako izmenuo svoje navike i troškovnik istog momenta,valjda je jasno.Nisi se nasao u situaciji i jednostavno i ne znaš kako bi se ponašao da jesi.Samo neproduktivno maštarenje.

Link to comment
Share on other sites

Dugacka je ova tema i ne znam da li je vec neko spomenuo jednu grupu americkih proizvodjaca  koji su se kvalitetom primakli svetom gralu nazvanom hiend a pri tome se drze nekih razumnih cena i pre svega izbegavaju trgovinu u klasicnom smislu te reci , nego trguju direktno ...

Naime trgovci hifi opremom su ovde oznaceni kao glavni krivci koji su doveli do podizanja cena . Ovo nije moj stav, mada nisam daleko od toga,  nego nesto sto se moze procitati na raznim web sajtovima koji se bave tematikom HIFE malo sire  ...

Kako je prevoz i dostava ovde poprilicno jeftina kategorija , mnogi su odlucili da svoje proizvode oslobodjenje trgovacke zarade ponude na slusanje 30-60 dana pa ako vam se svide zadrzite ih, a ako ne platite transport nazad i vratite ih .

Neki kao Magnepan cak nude i programe nadogradnje koji podrazumevaju da kupite neki proizvod sa 60 dana probnog perioda (znaci mozete ga vratiti ako vam se ne svidja) ali ako vam se u toku 1. godine ide napred na jaci model mozete vratiti postojeci koji ce vam racunati 100% i doplaticete samo razliku do novog jaceg modela .

Mozda ce me nki ispljuvati kad kazem da su uovoj grupi Emotiva , Magnepan, D-Sonic , Benchmark itd ...bice tu mnogih koji ce reci pa kakav je to hiend ... 

Eto , to sam i ja mislio dok nisam cuo par stvari koje izgedaju potpuno nepretenciozno ali sviraju jako, jako dobro .

Dakle HIEND je jedna vrlo blatnjava teritorija u kojoj mnogi pecaju ...

Moram da naglasim da ima tu i firmi koje su na samoj granici danasnje tehnologije i koji prosto moraju da naplate istrazivanja i troskove razvoja, isprobavanja itd sto ovde nije uopste jeftino ... u tom smislu bih spomenuo MAGICO koji naizgled preskup ali nudi proizvod na ostrici noza najsavremenije tehnologije pa ko voli nek izvoli  da plati .

Dakle HIEND nije mrtav , samo se menja i transformise ... ima dosta ljudi sa puno para ali sa slabim kriterijumima ali ima i dosta razumnih koji znaju sta je muzika . Cinjenica je da za ovaj nas hobi treba stasti ali i para i to je ono sto hebe audiofile u Srbiji ...ovde je odnos zarade i svote potrebne za dobar HIFI sistem znatno manji ... recimo da inzenjer pocetnik moze da kupi solidan sistem za nekih 5-10 meseci rada (uz kredit za auto i stanarinu koja ovde nije mala ) ako se malo stisne , dok u Srbiji senior developer to moze samo da sanja kao visegodisnju investiciju .... pri tome su ovde cene daleko povoljnije a kredit se dobija za dna dva i to sa odlicnom kamatom.

Moja omiljena kombinacija ovde je Magnepan u skladu sa prosotorom , D-Sonic amplifikacija a sto se tice izvora ostao bih veran Auralicu , jedino sto bih ga uzeo polovnog jer su drasticno povoljniji .. u to bi ubacio po koji SVS sub ako zatreba . To bi sve skupa izaslo na  manje od 10.000 USD ...nesto slicno sam slusao kod jednog dilera i sistem je na mene ostavio odlican utisak ...mnogo vise HIEND nego sto bi to moglo da se kaze za neke postavke sa prethodnih sajmova, sa ciframa koje imaju 5 cifara a prva pocinje sa brojem 6 ...

Samo jos da napomenem da vecina kuca ovde ima posebnu tzv media room velicine obicno oko 4-5m x 6-7m u kojoj se postavi veliki TV i neka muzika i tu niko ne spava ...samo se gledaju filmovi , sportski dogadjaji i slusa muzika ...

Link to comment
Share on other sites

Eto me pretekoše Filip i Sondek.

Ultravox, jedno je kad nemaš krov nad glavom a imaš 100 000 pa ih spiskaš na nešto, a potpuno druga stvar kad imaš nekoliko krovova i sve što pripada uz njih. Iz te vizure, 100 000 je sad tu, i biće i sjutra tu. I preksjutra nekih novih 100 000 i za par dana, mjeseci opet nekih 100 000 jer se podrazumijeva da se zna kako da se zarade. 

Ili je gud karma pa padaju s neba. Ali padaju u kontinuitetu a ne jednom ili nikad u životu.

Živ bio!

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, sondek said:

Mslm čemu se opterećivati tuđim životom i novčanikom i kako ko troši pare.I čemu uopšte razmišljati ''šta bi ja, kad bi ja''...

 A vazi li ovo i u suprotnom smeru, da se ne proglasavaju siromasima oni koji slusaju uredjaje od par stotina eura? Izgleda da ne vazi.<_<

Stvar je u tomé sto mi pricamo o razlicitim stvarima. To kako ko trosi svoj novac me ne zanima. Ne zanima me ni kako ga je stekao. Ako je kriminalom, zna se ciji je to problem.

Ovde je druga stvar u pitanju i ne mora se nuzno odnositi na HIFI. Postoje i rucni satovi koji kostaju 100.000e ili vise. Postoji i hebeni otvarac za vino od 70.000 eura. 

To sto neko kupuju te satove i te otvarace mene iskreno ne zanima ali imam potpuno pravo da kazem da su cene tih stvari sulude ako se za " samo" 16.000 eura moze kupiti  Pezo 8. Sest Pezoa za jedan rucni sat ili 3 Pezoa za slusalice Orpheus?

Stvar je dakle potpuno jasna a ja sam potpuno siguran da bih isto ovako razmisljao i da imam 100 miliona eura na racunu. Ovde se radi o principima a oni kod mene ne zavise od salda u banci.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Vidi, "druže", nisam Ja zalutao na ribolovački forum da se istovarujem po članstvu zato što kupuju Abu Garsije i Berkeley od par hiljada nečega i uživaju u sportskom ribolovu, a za mene ubistvo  (pa makar i ribe) nije sport.

Ti si taj koji je došao sa cd risiverom na hi fi forum i hi end topik da se istovaruješ po članstvu.

Sad reci ko je tu ciničan? Da ne nabrajam ostale "atribute".

Link to comment
Share on other sites

A jel protivno forumskim propisima registrovati se i ucestvovati u diskusijama ako imas samo CD resiver u svom vlasnistvu? Ako jeste nek me moderatori obaveste, odoh ja sa foruma na jedan, dva.

Ako nije imam pravo na svoje misljenje o cenama Hi End opreme kao i bilo ko drugi. Ne verujem da ovde samo ja imam ovakav stav.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nisam saglasan sa Vašim mišljenjem[mention=29606]Toza[/mention] a ni sa[mention=11123]Filip[/mention] i[mention=11818]Sondek[/mention]. U pitanju je samo sopstvena svest i intelekt i ništa više; kako reče g.[mention=30661]Ultravox[/mention]. Svest i intelekt normalnom čoveku sigurno neće dozvoliti da tako nešto uradi bez obzira koliko novca ima (irelevantno je).

Pametni (koji su to pokazali i pokazuju svetu) poput Bill Gates-a, Warren Baffett-a i sličnih ne troše svoj novac na takav način (ako bi ko to mogao oni bi mogli). Potsetio bih vas da je samo Gates u poslednjoj deceniji dao u dobrotvorne svrhe preko 30 milijardi USD (verujem da je to nesamerljivo u odnosu na zadovoljstvo slušanja najskupljeg sistema). Ne potcenjujte ljudski rod, mali je broj onih o kojima ste vi pričali, naprotiv najveći broj ljudi veoma pametno i svrsishodno koristi svoj novac-skrećem pažnju na termin koristi a ne troši (ne na gluposti kao sto je ova o kojoj pričamo, zbog čega Hi-End brendovi i propadaju). Mislite li da je prestiž Baffetta poljuljan time sto živi u skromnoj kući u Nebraski koju je kupio pre više decenija i nije u njoj postavio audio sistem cenovnog ranga o kome pričate? Naprotiv!

Suština je da ja prvi a i vi i suviše dugo živimo u ovoj zabokrecini i imamo potpuno pogrešnu percepciju mnogih stvari pa i ove. U Srbiji svi oni koji imaju novac a i oni koji ga nemaju razmišljaju po sličnom modelu koji ste predstavili a ja bih ga nazvao model Braca Karic kojima su puna usta zaduzbinarstva i služenja zajednici a iza čega stoji samo goli interes. Oni i slični su odškolovali generacije moralno hendikepiranih, najčešće neobrazovanih koji sebi daju za pravo da imaju MERITORNO mišljenje o svemu i svačemu (protivnici vakcinacija) koje su nas nažalost navikle da i na humane akcije gledamo sa sumnjom, nevericom i podozrenjem (Katarina Rebraca, pojedini roditelji teško bolesne dece ....).

Naravno da tehnološki kvalitet ima cenu ali ona mora biti racionalna jer da nije tako sve bi se svelo na onaj vic o II svetskom ratu i nacinu kako uništiti nemacke podmornice-prosto-zagrevanjem Atlantika.

Ne bih da zagrevam Atlantik!!!

Jako držim do svog intelekta i obrazovanja!

 

 

Srećko

 

Link to comment
Share on other sites

Vidi, "druže", nisam Ja zalutao na ribolovački forum da se istovarujem po članstvu zato što kupuju Abu Garsije i Berkeley od par hiljada nečega i uživaju u sportskom ribolovu, a za mene ubistvo  (pa makar i ribe) nije sport.
Ti si taj koji je došao sa cd risiverom na hi fi forum i hi end topik da se istovaruješ po članstvu.
Sad reci ko je tu ciničan? Da ne nabrajam ostale "atribute".

Prinudili ste me (izazvali ste me) da napišem nešto adekvatno ovome Vašem postu.
Smatram sebe a i mnoge sa foruma TRENUTNO više članom nego Vas. Vi ste trenutno biznismen iz ove branše (koliko mi je poznato, izvinjavam se ako sam pogresio) i najblaže rečeno ne prilici Vam da se bilo kome na ovakav način obraćate.
Da je ovo sajt Vaše firme, ja se ne bih oglasio.
Link to comment
Share on other sites

Sad se i babo češka po glavi...

I ti si intelektualac kao što sam i ja biznismen. :)

O kom moralu i o kakvim ljudskim kvalitetima polemišeš? Živimo u vremenu kali (kaljuga, blato...) gdje niko više i ne zna šta je vrlina. Sve izvitopereno i izokrenuto i pričaš o Gejtsu kao dobrotvoru... i meni kao biznismenu :lol:

Ajde...

Link to comment
Share on other sites

Ukusi, vaspitanje, odrastanje... to je ono što nam usađuje principe, Sve to utiče na naše želje i hirove, na doživljaj šta je normalno a šta nije. I onda se finalno svede na mogućnost da ispunimo ono što želimo i smatramo da je normalno.

I ja imam principe da nikada neću nostiti sat od 50 000 € i hi-end od 100 000 €  pa makar imao milijarde, ali to su moji lični principi nastali u mom ličnom životu, detinjstvu i vaspitanju. Ja ne bih sa takvim satom želeo da sednem pred svoje roditelje, pred svoje stare prijatelje, jer bih se lično osećao loše. U mojoj glavi bih bio ponosan na sebe da sam bogat a ponašam se skromno i oblačim isto tako. HiFi strašno volim ali biram da verujem da je 10-15 hiljada sve što je potrebno da potrošim da bih maksimalno uživao. Dao bih toliko i za TV ako verujem da vredi. Tu bih cenu od mnogih ljudi čak i sakrio jer bi me pred nekima od njih bilo sramota da je obelodanim znajući kako su živeli i šta preživeli. Ali to je samo moja realnost i moji ideali. Nemam nameru da ih usađujem bilo kome drugom.

A sa druge strane kada znamo da ima prebogatih ljudi, što oni rođeni u takvim porodicama, što oni koji su bili mega sposobni da to zarade, pošteno ili nepošteno, to je nebitno... najgore što bi se moglo desiti je da su ti ljudi škrtice i da ta bogatstva zatvore u sefove. Nikome to ne godi jer onda on ništa ne vraća drugima. Ovako mu malo uzma vešt tvorac HiFi-a, malo vešt tvorac kablova, satova, sireva... Pa se to opet malo odlije i drugima. 

Na kraju krajeva, život je jedan (barem ja tako verujem) i ko ga živi slušajući druge ne živi ga pametno. Ako te hi-end čini srećnim - kupuj brate, ako te vikanje na vrh brda čini srećnim, viči brate, želiš ceo život da provedeš u bordelu - što da ne... sve dok to što radiš ne škodi drugima, samo cepaj. 

Link to comment
Share on other sites

Sad se i babo češka po glavi...

I ti si intelektualac kao što sam i ja biznismen. 

O kom moralu i o kakvim ljudskim kvalitetima polemišeš? Živimo u vremenu kali (kaljuga, blato...) gdje niko više i ne zna šta je vrlina. Sve izvitopereno i izokrenuto i pričaš o Gejtsu kao dobrotvoru... i meni kao biznismenu 

Ajde...

Možda je ispravnije reci da ja pokušavam da budem intelektualac kao sto Vi pokušavate da budete biznismen! Na onima koji nas poznaju je da prosude koliko nam to uspeva.

Saglasan sam da Gates nema briljantnu biografiju. Možda Fondacijom pere savest ali za one kojima je novac Fondacije pomogao, verujte to je irelevantno. Imao sam čast da upoznam devojku, Britanku, koja je završila Oksford i naravno dobro zarađuje i koja možete misliti trećinu svoje mesečne plate odvaja godinama za jednu dobrotvornu ustanovu (koju je sama odabrala). Voleo bih da sam taj ili sličan evolutivni nivo ljudske vrste ali na moju žalost nisam. Zato priznajem da vaša opaska o mojoj intelektualnosti i nije bez osnova.

 

 

Srećko

Link to comment
Share on other sites

Svaki ukusno sklopljen sistem, pa i Hiend gradi se godinama, srecom je tako, pa to dugotrajno ulaganje kako sistem napreduje kvalitativno sve vise prerasta u neprocenjivo zadovoljstvo i neku vrstu mikro Hienda sa licnim pecatom.

Hocu reci i taj Hiend koji se kupuje u jednom danu iako vredi citavo bogatstvo i nema toliku individualnu vrednost.

Uglavnom zbog toga i ne volim one/brand sisteme.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Ultravox said:

Ovo je moje misljenje i stav i nemam nista protiv onih koji misle skroz drugacije.

Hard Off

Da mi se u nekom trenutku nabacuje Monica B. ili da sam pronasao neku sicu za Playboy...

Izabrao bih Playboy

Ovo je moje misljenje i stav i nemam nista protiv onih koji misle skroz drugacije.

Kako da ne :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...