Jump to content


The Death of High-End Audio?


Mingus,Mingus

Recommended Posts

1 sat ranije, zflazar said:

Rade, zar Ciare HW 132 nije bas-zvučnik?

Greška ,  hw 131  mid bas od 13 cm , koji može biti i mid bas a recimo može da radi i kao klasičan srednjetonac . Postoji komercijalna kutija koja koristi  dva komada i visokotonac .......nešto preko 3000 evra .

1 sat ranije, Aleksandar75 said:

Nisam najbolje shvatio tok eksperimenta. Da li moze pojasnjenje ili jos bolje slike?
Da li eksperiment podrazumeva i merenja?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

test na slušanje ......mislim kakvo bi to bilo merenje sa zvučnikom ispod miške :) .

  Dakle , dovati se 4-5 zvučnika i jedan po jedan kače na pojačalo .Pušta se jedna te ista melodija / najbolje sa ljudskim glasom / i onda se sluša . Ne treba tu biti ekspert na slušanje da bi se utvrdilo kako koji radi .

 

 PS  stavljanje zvučnika pod mišku je najednostavniji metod , usput i najbrži . U svakom slučaju metod koji ne pokazuje maksimum pojedinih zvučnika , ali pošto su svi testirani u istim okolnostima , pokazuje sasvim dovoljno .

 

Link to comment
Share on other sites

PS   Imao sam nekih dogovora sa našim drugarom iz Beča u vezi slanja nekih kutija . Onda se ovde situacija poprilično iskomlikovala pa se od toga odustalo . Sada je situacija mnogo bolja i imam šansu da te kutije pošaljem za Srbiju .

  Moja je ideja da uradim / već sam uradio / male kutije i namontiram jedan zvučnik koji odslikava sve ono što ja pišem . Ideja je da ga pošaljem za Srbiju / odatle može mnogo lakše da dođe i do beča / gde  bi recimo zainterosavani mogli da poslušaju u svom sistemu i da daju neku ocenu i procenu .

Moj jedini uslov je da se  zna kod koga su i da se ne unište u smislu da neko gurne ruku ili šafciger u membranu :) .

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, RADE said:

napravi jedan mali test , iščupaš srednjetonac i priključiš ga na pojačalo , staviš ga pod mišku tako da ruka pravi mali panel i odvoji makar malo emisije zvuka .

 Onda staviš neki snimak gitare i napišeš koliko je velika gitara ....tj ti čuješ gitaru , ali mene interesuje koliko je velika :rolleyes:

Teško da ću uspeti istovremeno da držim zvučnik ispod miške i da ga slušam.:D Razumem šta hoćeš da kažeš, donedavno su mi low-mid drajveri stajali iznad srednje/visokotonca, pa su pojedine udaraljke dolazile malo odozgo, a i ceo zvuk je "veći". Takođe, kada odvrnem devetu simfoniju, deluje kao da je ceo hor malo poviše... fazon je u tome što i uživo hor dolazi odozgo, pa ne vidim u tome ništa loše.B) 

Generalno, bolje da mali instrumenti zvuče kao veliki, nego obrnuto. Uostalom, sve to zavisi i od produkcije albuma.

Moja napomena se više odnosila na Blek kofe-ov utisak sa koncerta Diane Krall, gde izvor zvuka svakako nije bio tačkast, nego neka vrsta kolumne ili panela. No, imam još uvek i Tannoy DC 15" i rekao bih (po sećanju, odavno ga nisam slušao), da instrumenti nisu mali, iako je u pitanju ordinarno tačkast izvor. Mislim da ima tu više stvari za razmatranje, na primer "autoritet" kojim drajver svira ceo niži spektar.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, RADE said:

napravi jedan mali test , iščupaš srednjetonac i priključiš ga na pojačalo , staviš ga pod mišku tako da ruka pravi mali panel i odvoji makar malo emisije zvuka .

 Jos ako ispod miske vire  i siske,eto nama i prirodnih apsorbera zadnjih talasa ^_^

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, beatgoeson said:

Teško da ću uspeti istovremeno da držim zvučnik ispod miške i da ga slušam.:D Razumem šta hoćeš da kažeš,

 

 

ja samo hoću da kažem da ako je zvučnik sam za sebe gluv onda je gluv i kada stoji pored nećeg drugog . To znači da ako sam ne ume da stvori veličinu gitare u prirodnoj veličini , neće moći ni sa njih 100 okolo . :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, RADE said:

a samo hoću da kažem da ako je zvučnik sam za sebe gluv onda je gluv i kada stoji pored nećeg drugog . To znači da ako sam ne ume da stvori veličinu gitare u prirodnoj veličini , neće moći ni sa njih 100 okolo .

E, ovo nisam razumeo. Ovo "gluv", valjda, treba da znači da nije muzikalan, nije sposoban da verno reprodukuje?

Zaista, ako neko ima jedan loš zvučnik, koji će mu (...) sto loših zvučnika?:D Ili govoriš o pojedinačnim drajverima? Razradi malo tezu.

Tvoje insistiranje na prirodnoj veličini instrumenata mi je malo, onako, nepotrebno. Ako Diani Krall nije smetalo da uživo bude velika kao kuća, zašto bi nama smetalo da nam u sobi zvuk nekih instrumenata bude veći nego što bi bilo za očekivati? Pritom ne znamo da li je već na samom snimku ta veličina promenjena. Gitara može da se snimi i tako da joj zvuk zauzima čitavu scenu.

Konstrukcija kutije često zahteva određeni raspored drajvera, pa će i neki instrumenti biti "veći". Ali će, zato, većina drugih parametara koji određuju kvalitet zvuka takođe, možda, biti veliki, odn. superiorni. Na primer, teško je nekom sistemu sa hornama prebaciti "velike" instrumente, zato što su mu drajveri razbacani u prostoru.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, beatgoeson said:

E, ovo nisam razumeo. Ovo "gluv", valjda, treba da znači da nije muzikalan, nije sposoban da verno reprodukuje?

Zaista, ako neko ima jedan loš zvučnik, koji će mu (...) sto loših zvučnika?:D Ili govoriš o pojedinačnim drajverima? Razradi malo tezu.

Tvoje insistiranje na prirodnoj veličini instrumenata mi je malo, onako, nepotrebno. Ako Diani Krall nije smetalo da uživo bude velika kao kuća, zašto bi nama smetalo da nam u sobi zvuk nekih instrumenata bude veći nego što bi bilo za očekivati? Pritom ne znamo da li je već na samom snimku ta veličina promenjena. Gitara može da se snimi i tako da joj zvuk zauzima čitavu scenu.

Konstrukcija kutije često zahteva određeni raspored drajvera, pa će i neki instrumenti biti "veći". Ali će, zato, većina drugih parametara koji određuju kvalitet zvuka takođe, možda, biti veliki, odn. superiorni. Na primer, teško je nekom sistemu sa hornama prebaciti "velike" instrumente, zato što su mu drajveri razbacani u prostoru.

ma ne insistiram ja ništa , samo kažem . Odavno me prošla volja da menjam nešto :) .

Link to comment
Share on other sites

Kako god ko hoce ali hifi i svirka uzivo mi je kao kada se izjutra na odmoru probudite na balkonu uz obalu mora pijuckajuci jutarnju kaficu, gledajuci kako se priroda budi i udisuci sve one predivne mirise prirode. Onda u inspiraciji uhvatite besni DSLR i napravite par fotografija. Gledanje slike na 27" IPS monitoru i ono sto je covek uzivo doziveo ne moze da se poredi. Isti takav mi je osecaj kod muzike. Hifi je samo zamena za ono za cega nemamo vremena i mogucnosti svaki dan da upraznjavamo - kao sto ni svaki dan ne mozemo sedeti na balkonu pored mora. Cim zvucni signal doce do prvog mikrofona i kabla nema tu vise hifi-ja, svaka komponenta ima svoje distorzije,  okruzenje u kojem je snimak nastao je potpuno drugaciji od onog u kojem ga slusamo, da ne nabrajam dalje. 

Link to comment
Share on other sites

Kad pomenuste paralelu sa TV-ima novijih tehnologija...

Kao što je kod njih slika presaturisana i preoštra, takoreći nadrealno dobra, tako je i u HiEndu zvuk pre detaljan i previše prijatan nego u neposrednom izvođenju u prirodi.

To su svere, nadrealno prijatnih doživljaja i ne sreću se u prirodi. Kod slike je napredak otišao daleko od onoga što obično oko vidi, a kod audia je ipak dostižno u realnosti samo ako nabijate uvo direktno ispred rezonatora instrumenta ili stanete na 20cm od pevača, odnosno izvora zvuka.

Pucketanje usana i grla pevačice i kuckanje noktima po klavijaturi je ne moguće čuti na koncertu. Ipak zašto bežati od tih čari ako su nam dostupne. Svako voli po nešto pa ko želi to da čuje ili vidi odvaja enormne sume novca za takve sprave da kupi gotova rešenja ili ih konstruiše u svojoj izvedbi za znatno manje novca.

Neke to uopšte ne zanima i to nazivaju kliničkom reprodukcijom. Ko je tu na gubitku, a ko na dobitku je već pitanje za psihologe. Obe krajnosti su poprilično isključive i mišljenja sam da ih treba posmatrati odvojeno svaku za sebe, nikako ih suprotstavljati jednu protiv druge argumentacijama koje ističu ovu ili onu.

Dakle mišljenja sam da je HiEnd u zvučnom smislu vrlo dostižan za mnogo prihvatljiviji novac, ali često nije za gledanje već isključivo za slušanje. :D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, alex67 said:

Kako god ko hoce ali hifi i svirka uzivo mi je kao kada se izjutra na odmoru probudite na balkonu uz obalu mora pijuckajuci jutarnju kaficu, gledajuci kako se priroda budi i udisuci sve one predivne mirise prirode. Onda u inspiraciji uhvatite besni DSLR i napravite par fotografija. Gledanje slike na 27" IPS monitoru i ono sto je covek uzivo doziveo ne moze da se poredi. Isti takav mi je osecaj kod muzike. Hifi je samo zamena za ono za cega nemamo vremena i mogucnosti svaki dan da upraznjavamo - kao sto ni svaki dan ne mozemo sedeti na balkonu pored mora. Cim zvucni signal doce do prvog mikrofona i kabla nema tu vise hifi-ja, svaka komponenta ima svoje distorzije,  okruzenje u kojem je snimak nastao je potpuno drugaciji od onog u kojem ga slusamo, da ne nabrajam dalje. 

 

22 sati ranije, ab said:

Muzika je vise prostor nego materija. ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

....tako je i u HiEndu zvuk pre detaljan i previše prijatan nego u neposrednom izvođenju u prirodi.

Ne marim ja što je previše detaljan, već što je previše prijatan. Već sam upotrebio jednom izraz - ulagivački. Nisam ni siguran da li prevelika detaljnost i prijatnost mogu uvek da idu zajedno.

Za ovakve uređaje ide i određena produkcija koja je opet ulagivačka, to se čuje u tonovima nekih diskografskih kuća. A posebno bi izdvojio Super Audio CD-ove koji su izrazito ulagivački. Veliki trud je uložen da se podiđe audiofilima. Razumem, neracionalno veliki novci su dati, mora da prija - pa makar bilo i neprirodno.

Snimci sa SACD-ova me podsećaju na retuširane crno-bele filmove koji su postali preko noći kolor. Lepo za videti ali mozak stalno javlja da je sve nerealno.

Link to comment
Share on other sites

E pa sad... previše prijatno i previše detaljno... previše napadno... previše ovoga, previše onoga...

Od sistema tražim jednostavnost. Ta jednostavnost se ogleda u sledećem:

Potpuna transparencija i rezolucija da može da se isprati svaki ton svakog instrumenta sa potrebnom mikrodinamikom, ako ti se hoće da seciraš, ako ti se neće, onda te zaokupi muzički performans na onaj meditativan način kad te muzika tako obuzme, a organizam to doživljava potpuno nesputano i spontano, bez bilo kakvih iritantnih zvukova, da polagano uroniš u dremku.

Da li aj end ili fifi ili šta god, to je za mene jednostavnost zvuka sistema.

Link to comment
Share on other sites

hehe realno niko ovde ne slusa high end.Al zato se pljucka za medalju.Ko kad tri debele domaćice sede na verandi pa vide mladu, lepu komšinku kako prolazi pa kažu "ma nije nikakva"...rekoh ja kiselo grožđe je neminovno.

Jel ima neki pozitivan primer uopšte?

Ja bih prijavio recimo novi all Quad valve/esl sistem.Meni to noge odseca,a nije skuplje od jednog bubrega.Sa drugim moze da se preživi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...