Jump to content


The Death of High-End Audio?


Mingus,Mingus

Recommended Posts

13 sati ranije, patason said:

 Zexx nije reagovao da bi naucio starog psa novim trikovima vec da neko mlad,nov,neiskusan ne pomisli da je nesto od onoga tacno.

100% Tacno,i treba odreagovati zbog mladih narastaja koji tek dolaze,

Mi matori,za koje prvo sebe smatram,skupljali smo znanja,praksu,iskustvo i ucili godinama na audio elektronici dok je jos bila na zdravim nogama.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, RingeRaja said:

Ko zna i želi da podeli neka piše i dobrodošao je, ko ne zna neka čita i uči, a ko je soća, pa čuva sve za sebe nije mu ni mesto na bilo kom forumu.

Ovo je suštinski osnova zdravog dijaloga koju svako normalan očekuje na forumu. Po neka šala tu i tamo je ok, zbog mentalnog zdravlja i da se razbije štreberaj.

Dobra namera učesnika i uzdržavanje od nekulture i potcenjivanja drugih je svakako lekovito za ovaj forum. Jenom rečju potrebno je razvijati Altruizam.

Link to comment
Share on other sites

@Srecko

"To ili imate ili ne (Ja kupim amp i preamp McIntosh i stalno sam nešto nezadovoljan a moj drugar Slobodan kupi istovremeno receiver Marantz 2230 čini mi se, ubedjen da je njegovo zeleno plavo svetlo aurora borealis u njegovoj sobi). Ako niste takvi kao moj drugar postajete senzor (mašina i to mnogo nesavrsenija od postojećih). Ne slušate muziku nego zvuk."

Tvoj drugar je u pravu. Treba slušati muziku koju voliš, a ne zvuk. Najviše sam se naslušao muzike na starim AR kutijama i Kenwood KR-720 risiveru. To je sviralo po ceo dan i sve je bilo slušljivo. Dobri snimci su se čuli dobro, loši podnošljivo, a uživanje neizmerno!

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, steva said:

@Srecko

"To ili imate ili ne (Ja kupim amp i preamp McIntosh i stalno sam nešto nezadovoljan a moj drugar Slobodan kupi istovremeno receiver Marantz 2230 čini mi se, ubedjen da je njegovo zeleno plavo svetlo aurora borealis u njegovoj sobi). Ako niste takvi kao moj drugar postajete senzor (mašina i to mnogo nesavrsenija od postojećih). Ne slušate muziku nego zvuk."

Tvoj drugar je u pravu. Treba slušati muziku koju voliš, a ne zvuk. Najviše sam se naslušao muzike na starim AR kutijama i Kenwood KR-720 risiveru. To je sviralo po ceo dan i sve je bilo slušljivo. Dobri snimci su se čuli dobro, loši podnošljivo, a uživanje neizmerno!

S jedne strane si u pravu.

I ja sam nekad slušao muziku i volio sam da slušam muziku.

Sad volim muziku da osluškujem, a slušam sprave. S ove strane i nisi u pravu.

Šta ko voli nek izvoli. :)

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2017 at 2:06 AM, Nomimasen said:

 

Uz duboko uvažavanje, ti nisi čuo dobar gramofon nikada u životu. Odličan tek ne.

 

Lagano sa istupima, ne bi bilo loše.

 

Ne mogu da odgovorim svima, ali cu probati, Moj sud je zasnovan i na mom poznavanju tehnike.

Gramofon je elektro mehancika sprava i samim tim je neprecizna i ogranicena. Kao hard - disk, samo ovo je podlozno uticaju prasine i raznih drugih spoljnih faktora.

Sa druge strane su digitalni uredjaji, ne ne govorim o CD-Player-u, on ima pokretne delove.Govorim o uredjaju koji koristi USB ili SSD. Ti uredjaji nemaju pokretnih delova.

Da li sam video/cuo bolji gramaforn, jesam kod jednog DJ, pre nesto malo vise od godinu dana, to je bio Technics 1200. Miles Davis i njegov jazz je bio odlican ali... nesto novije, zeppelini, mejdeni .... ne.  Bilo je tu i po malo suma i po malo pucketanja itd.

Mozda je ta jazz i pravljen da se lepo cuje na tim arhaicnim uredjajima.

Da li je bilo bolje od kupog-statusni-simbol walkmana 80tih ili dek-a 90 tih. Za walkman sam siguran da jeste ali za dek, ne.

Ako se to poredi sa novim digitalnim uredjajima, ne, nije bolje.  Zvuk je cistiji, nema konstantnog suma nikada, nema pucketanja.

Drugo FLAC fajlovi se ne kvare kopiranjem, 0 i 1ce ne sakupljaju prasinu i uvek su iste. Ploce ... to nisu.

On 9/2/2017 at 3:20 PM, vdzele said:

Po meni su IT tehnologije donele više štete nego koristi muzici i audio industriji. U par tačaka ću pokušati da pojasnim stav.

1. IT tehnologije su donele softvere koje su u proseku degradirale muzičke zapise ...

https://www.youtube.com/watch?v=u9Fb3rWNWDA

....

Koristio sam isti onaj softver koji koriste i profesionalci, samo naravno piratsku verziju.

...

2. IT tehnologije su razvile muzičke zapise lošeg kvaliteta,

...

Ima više razloga zašto se više sluša mp3, evo prva dva:

- Neograničena i brza dostupnost preko interneta.

- Pad životnog standarda na zapadu j

...

Čak i za zapadne prilike teže ćemo tamo danas naći kolekcionare ploča i CD-ova nego pre 20-30 godina. Cena mp3 je dosta manja nego većih rezolucija.

....

Ako govorimo o tome da su IT tehnologije razvile muzičke zapise veće rezolucije nego što smo mi imali, onda je to mali plus na njihovoj strani. Kažem mali jer koliko od današnje generacije sluša takav zapis?

....

3. IT tehnologije su podstakle proces minijaturizacije i gedžetiranja audio opreme. Kao rezultat imamo masovnu proizvodnju audio komponenti veoma sumnjivog kvaliteta, kako po pitanju dugotrajnosti tako i zvučnog karaktera.

....

Zbog toga što je sve postalo gedžet, to jest svuda imamo male struje, pesme koje su se u ranijem periodu pravile su postale beskorisne. Na ovakve male impotentne uređaje se mogu puštati samo pesme sa mnogo većom kompresijom. O tome priča i Bob Katz. Podigo se nivo glasnoće za neverovatnih 20db, u periodu od neke 1983 do danas.

Impotencija se kompenzuje kompresijom, a kompresija muzike do njegog degradiranja. To je jedan začaran krug.

....

Nove generacije i ne mogu da prepoznaju da je današnji zvuk apsolutno degradiran. Oni su rođeni u doba kad je svuda sve degradirano pa ne znaju šta je bolje.

4. IT tehnologije su donele radikalno nove životne navike. Današnja generacija daleko više vremena provodi uz društvene mreže i video igrice. Mi smo mnogo više pažnje posvećivali muzici i njenom ukupnom kvalitetu.

... produkcijskim kućama i na radio stanici "filteri ukusa" ...

Današnja muzika je treće-razredna zabava tako da se svi limiteri skinuti. Današnje radio stanice ....

5. IT tehnologije su donele da današnje radio stanice i web-portali puštaju muziku preko softvera. Kako je svaka pesma različitog nivoa oni moraju da uključuju softvere koji će "u letu" da nivelišu pesme.

Za kompresiju pesama sam već objasnio koji je efekat. Ali kad imamo slučaj smanjenje glasnoće onda imamo neartikulisani pad dinamike, efekat valovitosti. To je kao da slušate operskog pevača sa teškom astmom.

Usput mnogo je više stanica i portala koji puštaju mp3 nego wav.

6. IT tehnologije su donele veoma laku pristupačnost "muzičke opreme za produkciju". ....

Na ovu hiper produkciju ...

7. IT tehnologije su donele pravu poplavu novih jeftinih uređaja. Sve one se moraju kačiti na strujnu mrežu.

....

Prljava struja

....

struja bila bolja

....

Stim u vezi imamo slučaj ovog japanskog fundamentaliste koji je čitavu strujnu mrežu van kuće podesio da zvuk bude kako treba.

https://www.youtube.com/watch?v=XJJy6VJvSCk

Kao što vidite nisam neki ljubitelj novih tehnologija kad je muzika u pitanju. Mislim da su neki boljitak doneli ali su dosta više toga oduzeli. Mogao sam još neke tačke da stavim ali ovo je dovoljno za početak....

1. Uzmi u obzir da su procesori, maticne ploce i ostale komponente 90-tih bile smesne za danajsnji racunar od 300-400 eura

naravno da je nesto moralo da se zrtvuje. I video je tada bio i nize rezolucije i losije kompresovan.

 

Aha, korsitio si piratski software i slusao piratski audio ? Da vidis IT je i to doneo... da dobijes nesto skupo i kada nemas da platis.

Ne podrzavam pirateriju ( to jeste i kradja i kriminal ) ali... ljudi iz IT-a su i to omogucili.

 

2. Jesu, mp3 je los, ali nekada je i prosecan korsinik imao slab procesor, malo memorije, mali HDD.

To se eto za nepune dve decenije potpuno promenilo. Sada mnogo jaci multicore - procesor i veliku kolicinu memorije kupis za... 30-40 eura. A za jos 20 ima i DAC.

Pad zivotnoga standarda je tesko komentarisati, posto je i sva kucna tehnika postala jeftina, automobili su postali jeftiniji i pouzdaniji, mozda je samo zivotni prostor poskupeo... ali ima nas sada 7 milijard.

 

Nema potrebe za kolekcionarima LP-a tj ploca....

HDD od 1,2,4TB je dostupan, 25GB Blue Ray je dostupan, brz internet je postao dostupan....

 

3. Uvek je bilo tehnike "sumnjivog" kvaliteta. Ali pogledaj telefone, retko ces naci neki kojem zvuk suska i pucketa ili zvuci kao walkman.

Pusti FLAC na mobilnom, koji, uz put ima quad-core procesor i dvocifren broj GB neke memorije.

Gde je ono sustanje SONY walkmana ? Pucketanje gramofonske ploce ? Nema ga.

 

Opet, telefon mozes, koristiti i kao NAS ili streamer :) iz dzepa.... 1 i 0 ce teci tvojom mrezom bezicno ili zicno, kako god hoces, savrsene i neiskvarene do nekog audio uredjaja.

Da rekao sam neiskvarene, jer sam video skupe HDMI i Ethernet kablove, ne zelim to da kometarisem.... stvarno...

4. Znam, znam:

- u tvoje vreme deca nisu sedela za racunarom vec su se igrala loptom , a danasnja ne znaju da sutnu loptu ( moja mama)

- u tvoje vreme deca nisu imala loptom , vec us se igrala motkama i stapovima, a danasnje dete ne zna nozem da iscec stap  ( moj deda )

Vreme prolazi... navike se menjaju, tehnika postaje bolja.

Ja cu mozda, nadam se reci:

- u moje vreme deca nisu koristila neuro-sta-ti-ja-znam-interface, vec su kucala rukama, a danasnje dete....

Pa znas, to tako ide.

5. Ma ko jos slusa radio i neke tamo urednik. Zasto bih ja dozvolio da mi on bira sta da ja slusam.

6. Naravno, demokratija.

Umesto da podmicuju skupe zadrigle menadzere  (kao iskusne producente ) i njihove advokate ( uz placanje eskorta za njih ako si musko ili placanje u naturi - ako si zensko ), svako moze da ima YouTube kanal.

Uzas, ali za te "producente" ili sta su vec.

Isto je Steam i crowdsourcing uradio za video igre.

7. I ranije si imao busilice, zamrzivace, lose televizore i ostalo nakaceno na mrezu. Nema razlike.

Sta mislis da li je tada elektrodistribucija koristila transformatore sa zlatnim ozicenjem ? Da kako da ne.

Danas su cak uredjaji mnogo efikasniji nego nekada. Pogledaj samo LED sijalice (znam .... nisu prijatne za oko ....

kupi onu od 2700K Philipsovu pa ce biti....).

NAPOMENA:

Malo sam isekao njegov post zato sto je dugacak, a i moj odgovor je.... hvala na razumevanju

 

Za zvunike razumem donekle zasto su skupi, ali... to u nekom drugom postu....

On 9/3/2017 at 9:14 AM, pera451 said:

Mislim da svako treba da uziva u onome sto odgovara njegovim potrebama i zahtevima.

Ako Pi zadovoljava potrebe naseg novog kolege-forumasa, to je sasvim OK.

Ako je njemu to bolje od dobrog gramofona i to je OK, sve dok je svestan da je to njemu tako.

Drugi ce za zadovoljenje svojih potreba verovatno morati da odvoje znatno vise - svako prema potrebama i mogucnostima.

 

 


Rpi sam po sebi ne zadovoljava... nista,  treba mu odgovarajuci software kao Volumio ili KODI

3.5mm izlaz na Rpi je los.

Tek dodavanjem Pi-DAC+ -a dobijas nesto.

Opet Rpi nema pokretnih delova i da moguce mu je dodati linear PSU.

 

Opet sto se tice gramofona, zar posedovanje LP-a, njihova priprema, podizanje i spustanje igle itd... nisu deo

"look'n'feel" -a te tehnologije ?

Mozda njegove nesavrsenosti i taj ritual pustanja LP-a cine da se nekome zvuk te arhaicne naprave cine

boljim ? Toplijim ? A ne sam kvalitet zvuka.

 

Link to comment
Share on other sites

Не само тзв. хај-енд , него и базични хи-фи није у доброј позицији.То је данак времену у којем живимо и тај процес је започео доста давно. Аудио уређаји за широке масе су третирани као потрошачка електроника, што они у суштини и јесу. И увек је постојао јаз између њих и професионалне аудио електронике. То је тешко схватљиво са обзиром да и један и други манипулишу аудио сигнал , тј. музику. Хај-енд је и настао да би се дистанцирао од масовно произведене аудио електронике , тада углавном јапанске,  и да створи утисак озбиљнијег приступа репродукцији музике. А професионалци су имали свој приступ који је сасвим различит и од комерцијале и од хај-енда. Они , за разлику од комерцијале, нису сваке године избацивали нову линију уређаја. Нпр. Нојман је произвео само три типа резача плоча у својој дугогодишњој историји. И Штудер је ретко избацивао нове моделе магнетофона. Они су исправно схватали да суштински развој аудио технике није такав да би уређај стар годину дана био превазиђен . А сви аналогни снимци које и данас са задовољством слушамо настали су на таквим уређајима. Најбољи аудио снимци које сам до сада чуо настали су 1959 и 1961 год. Често се питам дали је технологија снимања звука уопште напредовала од тог времена.

Америчке хај-енд компаније су своја често једноставна аудио кола смештали на лепо урађене штампане плоче  , користили су најбоље пасивне компоненте и то смештали у лепе кутије од црног елоксираног алуминијума. Поносни власник таквог уређаја показивао га је својим пријатељима истовремено понижавајући Сансуи, Пионир , Кенвуд итд. То је био и статусни симбол  исто и као данас фоно предпојачало од 50000 долара. Или једно од 30000 долара које име однос сигнал/шум од 40 децибела!То је мање од онога што прописује стари ДИН стандард.Али зато га је Стереофил препоручио.Каблови су посебна прича. Сви наши референтни снимци су настали са стандарним, професионалним микрофонским балансираним кабловима од максимално два долара по метру. А и и златно доба правог аудиа се је говорило да су носачи звука лимитирајући фактор. Међутим, када данас слушамо ЛП плоче из тог доба видимо да су оне веома доброг квалитета. А негде 1995 је почео ужас који се зове компресија аудио сигнала. Компаније су изашле у сусрет широким масама који слушају музику у колима и на прометним местима и појачале и најтише сигнале у снимку и уништиле динамику. Увек сам сматрао да је хај-фај у колима највећа глупост. Шта уопште слушају данашњи власници хај -енда? И високорезолутни фајлови се подвргавају третманима. Реиздања ЛП плоча су такође сумњива. Инжињери за мастеринг воле да се играју еквилајзерима.

Слушање музике на традиционални начин све се мање примењује. Појава интернета је условила популарност лако доступне а још увек недовољно квалитетне музике. рави Прави аудиофили постају чудаци.

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/30/2017 at 9:17 AM, pera451 said:

Uredaji koji spadaju u Hi-End su prvo statusni simbol, a onda uredjaji za reprodukciju zvuka.

Na isti nacin ni satovi od 100.000 evra nisu primarno namenjeni za pokazivanje vremena (tu funkciju uspesno obavljaju i uredjaji koji kostaju 1000 i vise puta manje). Ti satovi cesto salju odredjene poruke, kao i kajle kriminalaca ili tetovaze robijasa - naravno, onima koji takve poruke razumeju.

Ogroman broj vlasnika Hi-End uredjaja niti ima vremena da ih slusa previse pazljivo, niti poseduje potrebna znanja.

Veliki broj njih ih cak i ne kupuju sami, uredjaje kupuju strucnjaci angazovani od strane arhitekata ciji je zadatak da opreme "zamkove" bogatasa.

To je svedeozivota u odredjenimsocijalnimkrugovima.

 

 

Hi-End audio uredjaj bi trebao da bude onaj uredjaj koji vrisiti "ja sam poslednja rec tehnike".

To je elektronika, kao racunar, laptop, smartphone...

A ne ...gramofon ...

Hi-Fi uredjaji se ne nose na rukama, vozaju marinama ili ulicom, oni stoje kod kuce u nekoj sobi.

 

 

Zamislite da Microsoft prodaje 

Word bez save opcije za 100$

Word sa save opcijom   za  1 000 $

Word sa save i copy/paste opcijom   za  10 000$

Word sa save i copy/paste opcijom   i tabelama za  100 000$

Jer eto, samo bogati treba u svojim dokumentima da imaju tabele.

 

[Izvinite za edit, chrome "zaboravlja" space charactere]

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Charles Vane said:

Ne mogu da odgovorim svima, ali cu probati, Moj sud je zasnovan i na mom poznavanju tehnike.

Gramofon je elektro mehancika sprava i samim tim je neprecizna i ogranicena. Kao hard - disk, samo ovo je podlozno uticaju prasine i raznih drugih spoljnih faktora.

Sa druge strane su digitalni uredjaji, ne ne govorim o CD-Player-u, on ima pokretne delove.Govorim o uredjaju koji koristi USB ili SSD. Ti uredjaji nemaju pokretnih delova.

Da li sam video/cuo bolji gramaforn, jesam kod jednog DJ, pre nesto malo vise od godinu dana, to je bio Technics 1200. Miles Davis i njegov jazz je bio odlican ali... nesto novije, zeppelini, mejdeni .... ne.  Bilo je tu i po malo suma i po malo pucketanja itd.

Mozda je ta jazz i pravljen da se lepo cuje na tim arhaicnim uredjajima.

Da li je bilo bolje od kupog-statusni-simbol walkmana 80tih ili dek-a 90 tih. Za walkman sam siguran da jeste ali za dek, ne.

Ako se to poredi sa novim digitalnim uredjajima, ne, nije bolje.  Zvuk je cistiji, nema konstantnog suma nikada, nema pucketanja.

Drugo FLAC fajlovi se ne kvare kopiranjem, 0 i 1ce ne sakupljaju prasinu i uvek su iste. Ploce ... to nisu.

Dobro. Jasno mi je koje su polazne tačke.

Ne znam kako bismo simulirali putovanje u budućnost, ali bih voleo da mi kažeš kako ćeš za tridesetak godina reprodukovati digitalni materijal koji si 2017. arhivirao na eksterni hard sa USB 2.0 interfejsom.

Glorifikovanje digitalnog zapisa kao rešenja za sve probleme koje smo ikada imali je prilično kratkog dometa.

Imam HP 710C inkjet štampač iz 1998. godine, koji sam tada kupio. Koristi LPT. Sada mogu da ga uključim ili u neki od izrazito retkih (i nimalo jeftinih) LPT-USB konvertera (problematične učinkovitosti) ili sebi u zna-se-šta.

Još uvek ne postoji permanentniji nosač zvuka od vinila, naprosto. Kada bude ustanovljen, biće mi izuzetno drago. Digitalni domen još uvek ne dopušta definitivno skladištenje materijala. Vinil ima svoje mane, razume se.

Što se tiče pucketavih ploča - malo brige o njima (od samog početka) i dobro podešena ručka eliminiše bilo šta što bih nazvao intruzivnim, na duže staze. 

Technics 1200 je prilično daleko od hi-fi gramofona. DJ zvučnice nagruvane na gaznu silu od 3-4g to svakako ne popravljaju. Pokušaj da uvažiš - ti nisi još čuo pravi gramofonski setap koji reprodukuje adekvatno skladištene i korišćene ploče.

Look-and-feel aspekat ima svoje delovanje. Jedno od njih je stpljivije i istrajnije slušanje muzike i odvajanje pune pažnje. Za moje pojmove to donosi samo dobro, na više frontova.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nomimasen said:

...

Ne znam kako bismo simulirali putovanje u budućnost, ali bih voleo da mi kažeš kako ćeš za tridesetak godina reprodukovati digitalni materijal koji si 2017. arhivirao na eksterni hard sa USB 2.0 interfejsom. 

...

Isto kao sto sada koristim materijal koji je nekada 1985te skladisten na floppy disketama (https://en.wikipedia.org/wiki/Floppy_disk

Taj materijal je vremenom prenesen na druge medije.

To su samo jedinice i nule....

8 minutes ago, Nomimasen said:

...

Imam HP 710C inkjet štampač iz 1998. godina, koji sam tada kupio. Koristi LPT. Sada mogu da ga uključim ili u neki od izrazito retkih (i nimalo jeftinih) LPT-USB konvertera (problematične učinkovitosti) ili sebi u zna-se-šta.

...

 

To je sada vec star i zastareo model. Predji na nesto modernije.

Uostalom, zasto jos stampas dokumente ?

Iskreno se ne secam kada sam poslednji put nesto stampao a da to nije trazila drzava ili neka banka (ovo je sada retko).

Dobio sam stampane ugovore, ali valjda ce i to uskoro nestati.

8 minutes ago, Nomimasen said:

...

Još uvek ne postoji permanentniji nosač zvuka od vinila, naprosto. Kada bude ustanovljen, biće mi izuzetno drago. Digitalni domen još uvek ne dopušta definitivno skladištenje materijala. Vinil ima svoje mane, razume se.

...

 

Ne bih rekao da je vinil permanentan, ipak svaki put kada slusas plocu, ona se malo deformise.

Sta se desi posle recimo 10 000 slusanja ?

Digitalni 1 i 0 ostaju to sto jesu... zauvek, bez obzira na broj kopija.

Traka isto, pri svakom slusanju se po malo deformise i isprlja i na kraju imas samo fini prah.

8 minutes ago, Nomimasen said:

...

Što se tiče pucketavih ploča - malo brige o njima (od samog početka) i dobro podešena ručka eliminiše bilo šta što bih nazvao intruzivnim, na duže staze.

...

 

8 minutes ago, Nomimasen said:

...

Technics 1200 je prilično daleko od hi-fi gramofona. DJ zvučnice nagruvane na gaznu silu od 3-4g to svakako ne popravljaju. Pokušaj da uvažiš - ti nisi još čuo pravi gramofonski setap koji reprodukuje adekvatno skladištene i korišćene ploče.

...

Videcu sta mogu da uradim/nadjem/probam. Stay tuned...

Sada vidim http://www.hi-files.com/forum/index.php?/forum/18-hi-fi-dešavanja/

Ako bude nesto opet, probacu da dodjem.

8 minutes ago, Nomimasen said:

...

Look-and-feel aspekat ima svoje delovanje. Jedno od njih je stpljivije i istrajnije slušanje muzike i odvajanje pune pažnje. Za moje pojmove to donosi samo dobro, na više frontova.

...

Mozda su onda slusaoci gramofonskih ploca samo vise fokusirani, nego mi koji touch skrinom "surfujemo" izmedju najnovijih filmova i albuma ?

 

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, Charles Vane said:

Isto kao sto sada koristim materijal koji je nekada 1985te skladisten na floppy disketama (https://en.wikipedia.org/wiki/Floppy_disk

Taj materijal je vremenom prenesen na druge medije.

To su samo jedinice i nule....

 

To je sada vec star i zastareo model. Predji na nesto modernije.

Uostalom, zasto jos stampas dokumente ?

Iskreno se ne secam kada sam poslednji put nesto stampao a da to nije trazila drzava ili neka banka (ovo je sada retko).

Dobio sam stampane ugovore, ali valjda ce i to uskoro nestati... !!!!!!!!!


Ne bih rekao da je vinil permanentan, i

pak svaki put kada slusas plocu, ona se malo deformise. !!!!!!!!!!

Sta se desi

posle recimo 10 000 slusanja ? ( i mnogoooo manje )  dovoljno je i 50 x

Digitalni 1 i 0 ostaju to sto jesu... zauvek, bez obzira na broj kopija.

Traka isto, pri svakom slusanju se po malo deformise i isprlja i na kraju imas samo fini prah.

 

Videcu sta mogu da uradim/nadjem/probam. Stay tuned...

Sada vidim http://www.hi-files.com/forum/index.php?/forum/18-hi-fi-dešavanja/

Ako bude nesto opet, probacu da dodjem.

Mozda su onda slusaoci gramofonskih ploca samo vise fokusirani, nego mi koji touch skrinom "surfujemo" izmedju najnovijih filmova i albuma ?

 

hmmm ..;) Postovanje . Krenulo malo cim je zaladnelo - postujem  . TEsko je bilo slusati sistem ovog leta na + 37 

 Jako  realno je sve ovo sto si  unazad par postova  ovde izneo. Respect . Jbga mnogo si surov i realan , a to zna malo da bolucka 

Mi audiofili  smo  nazalost "  vrsta koja izumire  , ko dinosaurusi . Ili cemo se prilagoditi,  ili izumreti :D

HELP US !!!!

ps

Imas li neki lekic za mene da se skinem sa igle 

 

Link to comment
Share on other sites

@Charles Vane 

Ovde na forumu sam među mlađima, ali mi se čini da ti jesi mlađi i od mene. To je super, ali malo opreza i odmerenosti ne bi bilo na odmet.

Video sam u par navrata kako deluje slušanje muzike kada je dostupan touchscreen interfejs. Uglavnom je prva stvar koju želim da uradim napuštanje objekta. 

Kod čitanja više od dvadesetak stranica bilo kakve literature sa monitora, prva stvar koji želim je da laptop naglo zatvorim i pod hitno nabavim (ili odštampam) papirno izdanje. 

Što ćeš.

Nego, kod tog nužnog prebacivanja fajlova na sve novije i novije medije je moguća i greška. Kada jednom ostanemo bez prethodnog formata kojim premostimo vremensku distancu, vratiti se na generaciju pre njega postaje vrlo teško, gotovo nemoguće.

 

Link to comment
Share on other sites

Ne, samo iznosimo svoje utiske i tu i tamo koje razocarenje.

 

Uostalom zar audiofil ne bi trebalo da bude neko ko voli muziku, pre svega ?

A ne neko ko zeli da istakne svoj status necim sto lici na 10 000$ svajcarski sat ?

Audiofil je, pre svega, osoba koja uživa u vernoj reprodukciji zvuka, pa potom (ili usput, a u nekim slučajevima i ne) i u muzici.. da li će i kako isticati svoj status, zavisi od strukture njegove ličnosti..

 

Utisci su sjajna stvar, ali kada ih iznosi neko ko poseduje znanje i iskustvo.. očigledno je da ti ne poseduješ baš ništa od toga, pa čak ni svest o razmeri sopstvenog neznanja, tako da ti naravno ne predstavlja problem, da se neosnovano utiskuješ i spuštaš kriterijume na nivo koji možeš da spoznaš.

 

bilo bi korisno da si, pre ulaska u teorijsku raspravu o jedinicama, nulama, gramofonima i hiendu, predstavio svoj sistem, eventualno izložio pravac njegovog unapređenja - stvari bi tada bile mnogo jasnije..

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Charles Vane said:

Hi-End audio uredjaj bi trebao da bude onaj uredjaj koji vrisiti "ja sam poslednja rec tehnike".

Ovo nema veze... već sam ti napomenuo da su audiofili ljubitelji dobrog zvuka a ne tehnološki naprednih gedžeta. Na slici dole imaš jednu high-end postavku u kojoj nema ničega čega nije bilo pre pedeset (i više) godina. Ako bi umesto ovog gramofona ubacio najnoviji digitalni izvor, da bi parirao zvukom, morao bi za njega da rikneš 5-10kEur... čak i onda bi, verovatno, barem neke ploče bolje zvučale.

Kolege te dobro savetuju - morao bi da poslušaš nešto kvalitetnih audio postavki, da bi, makar, znao o čemu se tu radi.:rolleyes:

TGEsys1_09.JPG

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Nomimasen said:

@Charles Vane 

Ovde na forumu sam među mlađima, ali mi se čini da ti jesi mlađi i od mene. To je super, ali malo opreza i odmerenosti ne bi bilo na odmet.

Video sam u par navrata kako deluje slušanje muzike kada je dostupan touchscreen interfejs. Uglavnom je prva stvar koju želim da uradim napuštanje objekta. 

Kod čitanja više od dvadesetak stranica bilo kakve literature sa monitora, prva stvar koji želim je da laptop naglo zatvorim i pod hitno nabavim (ili odštampam) papirno izdanje. 

Što ćeš.

Nego, kod tog nužnog prebacivanja fajlova na sve novije i novije medije je moguća i greška. Kada jednom ostanemo bez prethodnog formata kojim premostimo vremensku distancu, vratiti se na generaciju pre njega postaje vrlo teško, gotovo nemoguće.

 

Dobro, ali zasto bi se vracao na prethodne formate ? Niko se u IT svetu ne vraca na floppy diskete ili cak CD-ROM.

Ako nisi siguran da je CD/DVD/BD pouzdan, napravi vise kopija uz ukljucenu proveru greske + neko cloud resenje.

Pomocu nekog Linux distro-a cak i to mozes da kontrolises  - parametre snimanja BD medija.

Fajl je fajl i ima isti sadrzaj bez obzira na medij.

Da to nije tako, bilo bi strasno. Zamisli da se pri kopiranju recimo Word dokumenata po koji karakter nasumice promeni !

 

Sa druge strane upravo to se desava sa vinyl tj plocama. Igla se krece po ploci i postoji trenje i sama igla se greje...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Vinil je najpermanentniji nosač zvuka. Dajte bilo koju ploču napravljenu pre 60 godina, koja je prikladno čuvana, i reprodukovaćemo je danas bolje no što je to ikada bilo moguće.

Hard-disk sa audio-fajlovima kao arhiv audio-materijala iz 2017. će, po svemu sudeći, za 60 godina biti potpuno neupotrebljiv. Interfejs, fajl-format, particiona tabela, milion stvari koje će visiti kao artefakt prošlosti.

Ovde ne ulazim u to šta bolje zvuči, nije mesto, niti je takvo takmičenje umesno ili produktivno.

Vinil nije napredniji, naprotiv. Činjenica je da su neke zvučne karakteristike vinila su još uvek zaista neverovatne, uprkos svim ograničenjima. Za to je potreban dobar gramofonski setap. Izletanje sa izjavama da je nešto bolje od bilo kog (svakog) gramofona jeste problematično, jer je izvesno da su kontakti sa kvalitetnim analognim zvukom izostali.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, beatgoeson said:

Ovo nema veze... već sam ti napomenuo da su audiofili ljubitelji dobrog zvuka a ne tehnološki naprednih gedžeta. Na slici dole imaš jednu high-end postavku u kojoj nema ničega čega nije bilo pre pedeset (i više) godina. Ako bi umesto ovog gramofona ubacio najnoviji digitalni izvor, da bi parirao zvukom, morao bi za njega da rikneš 5-10kEur... čak i onda bi, verovatno, barem neke ploče bolje zvučale.

Kolege te dobro savetuju - morao bi da poslušaš nešto kvalitetnih audio postavki, da bi, makar, znao o čemu se tu radi.:rolleyes:

TGEsys1_09.JPG

 

U redu, cimbudemi ako budem mogao...

 

12 minutes ago, Nomimasen said:

Vinil je najpermanentniji nosač zvuka. Dajte bilo koju ploču napravljenu pre 60 godina, koja je prikladno čuvana, i reprodukovaćemo je danas bolje no što je to ikada bilo moguće.

Hard-disk sa audio-fajlovimakaoarhiv audio-materijalaiz 2017. će, po svemu sudeći, za 60 godina biti potpuno neupotrebljiv. Interfejs, fajl-format, particiona tabela, milion stvari koje će visiti kao artefakt prošlosti.

Ovde ne ulazim u to šta bolje zvuči, nije mesto, niti je takvo takmičenje umesno ili produktivno.

Vinil nije napredniji, naprotiv. Činjenica je da su neke zvučne karakteristike vinila su još uvek zaista neverovatne, uprkos svim ograničenjima. Za to je potreban dobar gramofonski setap. Izletanje sa izjavama da je nešto bolje od bilo kog (svakog) gramofona jeste problematično, jer je izvesno da su kontakti sa kvalitetnim analognim zvukom izostali.

 

2077 taj hard disk ce odavno biti recikliran ili unisten, ali ce vremenom fajlovi biti prenoseni na nove medije,

kao igre za Commodore 64 i 8bit Atari racunare

Traka -> Floppy -> HDD/CD-ROM - >  BD -> internet -> ko zna sta

Ne znam da li to znas ali cak i ti fajlovi stari 30tak godina su i te kako zivi. I mogu se naci online.

I idealno su ocuvani.

Sto se tice file-formata, tacno, neko ce mozda morati da C++ code koji pusta mp3/FLAC prilagodi nekom novom

racunaru/OS-u/sistemu. Ali i to je radjeno. Vidi emulatore za te masine.

Mp3/FLAC su u sustini algoritmi https://github.com/xiph/flac

Tvoju plocu nije moguce kopirati... ako se slusa ona ce propasti.

Ako stoji u ne idealnim uslovima... isto ce propasti.

Traka... jos gore.

 

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Nomimasen said:

Nego, kod tog nužnog prebacivanja fajlova na sve novije i novije medije je moguća i greška. Kada jednom ostanemo bez prethodnog formata kojim premostimo vremensku distancu, vratiti se na generaciju pre njega postaje vrlo teško, gotovo nemoguće.

Greške su naravno moguće, ali odavno su razvijene tehnike za detekciju i korekciju grešaka, a uobičajena praksa  je da se važni podaci čuvaju u više kopija koje mogu da budu na različitim uređajima, medijima, formatima i geografskim lokacijama. Sve fajlove koje sam ikada napravio, a koji su mi bitni iz nekog razloga, pa makar to bila i nostalgija, imam i dan-danas, i potpuno su čitljivi odgovarajućim softverima sadašnje generacije, a oni važniji su konvertovani u novije formate. Doduše, moje prve BASIC i Pascal programe koje sam pisao na Amstrad-Schneider računaru sredinom 80-tih, nemam više na kompakt kasetama koje su tada bile medijum za zapisivanje i čitanje podataka, ali i dalje imam te listinge koji jednostavno preko OCR softvera, recimo, mogu ponovo da se učitaju u neki kompajler moderne generacije. Ipak, problem koji se zove digitalna zastarelost zaista postoji, a jedan od načina za njegovo prevazilaženje ili barem ublažavanje eventualnih posledica je korišćenje softvera i formata otvorenog koda. S obzirom da je FLAC takođe otvoren i potpuno besplatan format, ja se ne bih preterano brinuo kada je budućnost naših muzičkih biblioteka u pitanju... 

Link to comment
Share on other sites

Jaz između IT i non-IT ljubitelja dobrog zvuka je jednostavno nepremostiv, 100x bilo na ovom i drugim forumima.

Jednostavno, IT razmišlja binarno, non-IT ne razmišlja, sluša. Ima i prelaznih formi (u koje i sam spadam), koje naginju malo više ulevo ili udesno, ali sa svakim kompjuterašem sa kojim sam potegao temu digitalije i muzike nisam mogao da se nađem, zato što 99% njih brani tezu jedinica i nula, kako je digitalna informacija uvek identična, šta god to bilo, nebitno. Ja se ne slažem, zato što sam čuo drugačije.

Link to comment
Share on other sites

Zamolio bih sve ucesnike rasprave: zastupnike i protivnike @Charles Vane, da se uzdrže od dalje rasprave u ovom tonu, čini se da nije konstruktivna.

Verujem da nam je svima interes da slušamo i uživamo u muzici sa tehnološki najnaprednijih i najkvalitetnijih audio uređaja za sto niži obim ulaganja; bilo da nam je field of interest Hi-Fi ili IT (ima nas koji smo u IT- softverskoj industriji desetine godina, ja npr. od 1982. ali smo isto toliko vremena i zaljubljenici u Hi-Fi).

Gospodine @Charles Vane potpuno razumem Vaše stavove (dosta su mi bliski) ali zar ne mislite da bi bar ton vašeg obraćanja mogao biti primereniji jer ih ipak iznosite na forumu sajta prvenstveno namenjenog Hi-Fi; osim ako ne mislite da ako već treba progutati žabe onda treba izabrati najveću i progutati je prvu (Đinđić, neznam da li je on nekoga citirao).

Po istupanju naslućujem da ste mladi (u dobrom smislu, jer kako Sartr reče ko u mladosti nije bio revolucionaran, u zrelom dobu umeren i u starosti konzervativan taj nije ni živeo) i verovatno niste razmišljali da od prejakog leka može i da se umre.

Ne kažem da će ovde mnogi poumirati zbog Vaših "istina". Nije jednostavno i lako prihvatiti da se oblast, koju volite (u koju ste uložili veliki rad tragajući za optimalnim rešenjima, analizirajuci ih, upoređujući proizvode i formirajući iskustvene baze podataka koje nesebično delite bas na ovom forumu,) ne kreće u pravom smeru jer ova tema ne bi bila ni pokrenuta da svi ne razumeju "da ipak ima nešto trulo u državi Danskoj".

To nam možete saopstiti na način da razumemo izneto kao dobronameran, polemički i argumentovan stav ili uz (molim Vas ne ljutite se) isključivost (lični utisak).

Da ne zelite da čujete i naša mišljenja ne verujem ni da bi ste nam se obratili.

Zato apelujem da prekinemo sa ovom nepotrebnom i bezrazloznom konfrontacijom.

 

 

Srećko

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...