Jump to content


Zvucnici za staro pojacalo


shone88

Recommended Posts

Pozdrav svima, kao novajlija u svetu audiofila, moram da se izvinim za eventualno gluposti koje cu pitati, ali sta cu, moram nekako da naucim.

Imam jedno staro pojacalo Akai AA-R20, koje, pre svega, ima sentimentalnu vrednost za mene (bilo je caletovo),  pa sam resio da ga malo "opametim" i digitalizujem, i uzmem odgovarajuce zvucnike za isto.

Za digitalizaciju sam imao na umu Yamaha WXAD-10.

A sto se tice zvucnika imao sam na umu Wharfedale Diamond 220.

Po onome sto sam malo citao po netu, trebalo bi da se sve ovo uklapa i funkcionise.

Sto se da videti iz primera koje sam naveo nisam bas spreman da potrosim neke velike sume novca na ovo, ali bih voleo da imam pristojan zvuk.

Voleo bih da cujem vase misljenje, i eventualne preporuke za neku drugu kombinaciju, da li uopste vredi ovo raditi...

Hvala puno!

Link to comment
Share on other sites

Ovisi što slušaš, kako glasno slušaš i u kojem prostoru slušaš, tehnički podaci nisu uvijek pokazatelj konačnog rezultata, ali ipak potraži nešto oko 90dB.

Evo pogledaj ovdje test: http://www.soundstagehifi.com/index.php/equipment-reviews/911-wharfedale-diamond-220-loudspeakers

As for Wharfedale’s specifications, the Diamond 220 has a nominal impedance of 8 ohms, dipping to 4.1 ohms, and a sensitivity of 86dB/W/m. Although 4.1 ohms shouldn’t be a concern for any decent solid-state amp, the sensitivity is slightly below average. To get them to boogie in my room, I had to set the volume level higher than I usually do. For best sound, you’ll probably want to drive the Diamond 220s with a high-current amp that outputs at least 50Wpc.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nino69 said:

Ovisi što slušaš, kako glasno slušaš i u kojem prostoru slušaš, tehnički podaci nisu uvijek pokazatelj konačnog rezultata, ali ipak potraži nešto oko 90dB.

Evo pogledaj ovdje test: http://www.soundstagehifi.com/index.php/equipment-reviews/911-wharfedale-diamond-220-loudspeakers

As for Wharfedale’s specifications, the Diamond 220 has a nominal impedance of 8 ohms, dipping to 4.1 ohms, and a sensitivity of 86dB/W/m. Although 4.1 ohms shouldn’t be a concern for any decent solid-state amp, the sensitivity is slightly below average. To get them to boogie in my room, I had to set the volume level higher than I usually do. For best sound, you’ll probably want to drive the Diamond 220s with a high-current amp that outputs at least 50Wpc.

Ova recenzija, koliko god da je detaljna, ima par stvari koje prosto nisu najpreciznije. Jedna od njih je efikasnost. Wharfedale Diamond 220 je zesce efikasan zvucnik i nemam predstavu odakle autoru ideja da im treba minimum 50W. Ja sam ih testirao cak i na jednoj staroj Panasonic mini liniji, koja pitanje da li ima i 20W, pa su bili sasvim dovoljno glasni u sobi osrednje velicine. Moguce da se u vecim prostorijama stvari drasticno menjaju, nisam primetio da je navedena velicina prostorije u kojoj ih je autor testirao, ali u sobama manje ili srednje velicine efikasnost ne bi smela da bude problem, tako da bi u vecini prostorija Shonetov Akai trebalo da ima sasvim dovoljno snage da ih potera. Kako ce se zvucni potpis risivera uklopiti sa zvucnicima, to je drugo pitanje ali snage ne bi trebalo da nedostaje.

 

Druga stvar iz ove recenzija koja po meni ne odgovara istini je i deo kada kaze:

Still, the Diamond 220s weren’t ideally suited for music with a heavy bass line, such as some hip-hop and rock. The full dynamic range of “The Monster,” from Eminem’s The Marshall Mathers LP 2 (16/44.1 FLAC, Aftermath), was lacking. But if hip-hop is your thing, this deficiency can be overcome with the addition of a subwoofer.

Iako to retko, prilicno retko slusam, hip hop sija na ovim zvucnicima. Prosto, dobar bass plus dobri vokali i ne moze da ne valja kad je taj zanr u pitanju. Naravno, desi se da tu i tamo naleti neki album koji zvuci malo losije od proseka ali ne vidim koji drugi novi zvucnici ove velicine, i cene, mogu da isporuce bolju reprodukciju onoga sto se trazi u hip hopu.

 

Ostatak recenzije je manje vise realan. Visoki su ok, mozda ih je malo previse nahvalio (isto vazi i za soundstage), dok su pozicioniranje (imaging), vokali, i bass, vrhunski kao sto je i opisano.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, zek said:

Umesto Yamahe WXAD-10, mnogo jeftinije ti je da uzmeš Chromecast Audio. a radi isti posao.

Kakva su iskustva sa Chromecast Audio? Vidim da je svuda nahvaljen. Citao sam i u HiFilesu da je za preporuku. Konkretno me zanima za prikljucenje na DAC sa optikom. Samo tako, valjda i moze da se prikljuci, ako se ne varam. Izvinjavam se sto upadam ovako u ovu temu, ali sa cenom kostanja moze biti interesantan vecem broju ljudi.

Link to comment
Share on other sites

@stoN_Cold, hvala, ali koliko vidim @Kuršum je u pravu, u specifikaciji za te zvucnike stoji da je minimum preporuceno pojacalo 30W.

@Boycie, hvala na detaljnom objasnjenju, znaci tvoje misljenje je da bi moje pojacalo moglo da ih potera. Mozda cu postaviti glupo pitanje, ali sta je zvucni potpis risivera, i kako bih mogao da utvrdim da li su zvucnici poklapaju?

@zak and @Preddrag, gledao sam i chromecast, i isprobao sam ga. Ima par razloga sto mislim da je bolji izbor Yamahin WXAD-10.

Prvi je kvalitetniji DAC, Yamaha je u stanju da reprodukuje FLAC fajlove 24bit/192khz za razliku od chromecastovih 24bit/48khz, ne znam koliko ce to moci da se bas oseti na ostatku setup-a koji planiram da napravim, to bih isto voleo da mi neko odgovori ako moze, koliko je to bitno na ovom pojacalu i zvucnicima?

Drugi je mogucnost vise konekcija, WiFI, Bluetooth, i Ethernet kabl, gde chromecast nudi samo WiFi. Lossless audio fajlovi znaju da imaju i po vise stotina MB, a WiFi zna da bude nepouzdan prilicno.

Trece su izlazi, chromecast nudi samo 3.5mm izlaz, koji je navodno neki hibrid optike i analognog izlaza sto mi je jako cudno, i nisam siguran da to razumem bas... Dok Yamaha WXAD-10 nudi dva analogna izlaza jedan 3.5mm i jedan RCA koji mi i treba za ulaz na moje pojacalo, mada bi mogao i 3.5mm da koristim, ali nekako mi ovo logicnije bilo, mozda gresim.

I poslednje je sto podrzava AirPlay protokol, koji Chromecast, logicno, ne podrzava, niti ce verovatno ikada. A ja i ostatak porodice koristimo Apple uredjaje, pa bi nam znacilo da moze da se castuje sa njih muzika. Takodje Yamaha ima jako finu aplikaciju koja se zovi MusicCast za kontrolu uredjaja.

Veliki minus je naravno razlika u ceni... Chromecast je tricavih 35 evra otprilike, a Yamaha se bogme krece oko 160 evra.

Tako da sad koliko dobijas za taj novac nisam siguran, ali nekako mi Yamaha deluje kao bolja opcija za mene, ako neko ima argumente da me ispravi i nagovori da je Chromecast bolji, vrlo rado bih da ih cujem i spasim 120 evra! :D

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, shone88 said:

@stoN_Cold, hvala, ali koliko vidim @Kuršum je u pravu, u specifikaciji za te zvucnike stoji da je minimum preporuceno pojacalo 30W.

Да, али водио сам се поређењем података B&W CDM 2  и Wharfedale Diamond 220.

Гледајући бас јединице Diamond 220 је играчка.

Ипак треба послушати са дотичним рисивером. 

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, shone88 said:

chromecast nudi samo 3.5mm izlaz, koji je navodno neki hibrid optike i analognog izlaza sto mi je jako cudno, i nisam siguran da to razumem bas..

Ako već koristiš Apple uređaje , onda verovatno treba da znaš da Mac ima na 3,5mm audio izlazu i digitalni optički izlaz (nije nikakav hibrid nego na istom konektoru postoji i optički senzor na vrhu 3,5mm konektora).

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zek said:

Ako već koristiš Apple uređaje , onda verovatno treba da znaš da Mac ima na 3,5mm audio izlazu i digitalni optički izlaz (nije nikakav hibrid nego na istom konektoru postoji i optički senzor na vrhu 3,5mm konektora).

Nemam Mac, imam samo iPhone/iPad. Ali da, onda je verovatno i ovo isti princip.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, zek said:

A sa čega će da se pušta muzika (računar, laptop), neće valjda sa IPhone/iPad-a?

Pa ne u sustini, ono sto sam ja planirao je da na WXAD-10 nakacim komp, ili neki NAS, i da onda preko MusicCast aplikacije instalirane na telefonu pustam muziku sa tog racunara/NAS-a.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shone88 said:

 

@Boycie, hvala na detaljnom objasnjenju, znaci tvoje misljenje je da bi moje pojacalo moglo da ih potera. Mozda cu postaviti glupo pitanje, ali sta je zvucni potpis risivera, i kako bih mogao da utvrdim da li su zvucnici poklapaju?

Звучни потпис ти је оно како појачало или рисивер звучи. Исто као што сваки звучници или слушалице имају различит фреквенцијски опсег, тј звуче другачије, е то исто ти важи и за појачала. Сваки бренд и сваки модел имају неки свој потпис. Неки имају мекши бас, неки израженије високе, итд. И то је суштина свега. Да нађеш звучнике који ће да звуче добро уз твоје појачало тј рисивер. А то можеш да утврдиш или слушањем, да одеш у радњу и понесеш појачало па да провериш како иде уз звучнике који те занимају, или да ти неко ко је слушао баш ту комбинацију преприча утиске. Наравно, прва опција ти је увек боља, уколико је изводљива.

Дакле, што се тиче снаге не мораш да бринеш. Дајмондима не треба пуно и твој акаи ће их лагано потерати, једино је питање како ће се звучно уклопити једно са другим.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, shone88 said:

@Boycie, hvala jos jednom na detaljnom objasnjenju! Mislim da bih mozda i bio u mogucnosti da odnesem pojacalo u prodavnicu i isprobam vise zvucnika, ali koliko moje neuke usi mogu da prepoznaju sta se uklapa, a sta ne, je vec druga prica... :)

Nešto sumnjam da će ti u prodavnici povezivati staro pojačalo na nove zvučnike. A i ne znam zašto juriš nove zvučnike uopšte.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne čitam pregleda u časopisima koji se izdržavaju upravo od te iste HI FI industrije. To je jedna velika greška milenijumske generacije koja se oslanja na takve stvari. U tim opisima malo šta konkretno možeš spoznati o kvalitetu a još manje možeš naći neku reč kritike.

Zato ja verujem samo onim pojedincia kroz čije ruke je prošlo dosta uređaja. Stime da treba i čuti kakav je to zvuk pa videti da li su vam ukusi slični. Na žalost takvih ljudi je malo kod nas, a biće ih još manje jer nove generacije kupuju ovakve stvari preko interneta verujući tamo nekom plaćenom profesionalcu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...