Jump to content


Izvod iz Emisije "Ne moze to bez kabla" - CD vs File i sl.


Филип

Recommended Posts

5 minuta ranije, Krca44 said:

Pitao sam iz sledeceg razloga : FLAC file dobrog kvaliteta, ne preterano kompresovan,  prebacio u WAV, proces ponovio sa Flac fileom odlicnog kvaliteta... dobio sam rezultate na granici subjektivnog u blagom plusu za WAV,  ali kao sto kazem to je meni granica subjektivnog, ne mogu tacno da procenim da li cujem zaista vrlo malu razliku na bolje... ili umisljam. 

Eto zato pitanje, da li neko ima iskustvo... pretraga na samom forumu je za neke teme ocajna,  za neke konkretne stvari npr. model kaset deka : ako je pisano o njemu pre nadjem preko googla forumsku stranu nego pretragom na samom forumu.

Kakav je to FLAC dobrog, odnosno odličnog kvaliteta?!

Link to comment
Share on other sites

U suprotnom slucaju 45 minuta muzike u Flac fileu sabijno na 160mb .... ne svira dobro  ( neki Shelly Manne ako se dobro secam ).

Interesuje me da li ima smisla prebaciti ono sto se dobro cuje u Flac formatu .. u Wav da bi se jos dodatno izvukao kvalitet kad je bez kompresije ?   Da li sam ja zaista cuo vrlo malu razliku kad vratim file u Wav ili sam umislio ?

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Krca44 said:

Kompresija 8  ( ja nisam nikad radio kompresiju bilo cega u Flac, ali vidim razne cifre a znatno nize imaju los zvuk )  procena ako muzika nekompresovana treba da zauzima recimo 500mb a u Flacu ima 400/450mb ... kompresija nije velika....  da skratim dobar zvuk u svakom slucaju.

FLAC kompresija nema veze s kvalitetom, samo se vreme potrebno da se WAV komprimuje u FLAC razlikuje. Veća kompresija zahteva više procesorskog vremena, ali fajl zauzima manje mesta, i obrnuto. Obrnutim procesom dobija se uvek originalni WAV fajl, bez obzira da li je kompresija 0 ili 8.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Krca44 said:

U suprotnom slucaju 45 minuta muzike u Flac fileu sabijno na 160mb .... ne svira dobro  ( neki Shelly Manne ako se dobro secam ).

Interesuje me da li ima smisla prebaciti ono sto se dobro cuje u Flac formatu .. u Wav da bi se jos dodatno izvukao kvalitet kad je bez kompresije ?   Da li sam ja zaista cuo vrlo malu razliku kad vratim file u Wav ili sam umislio ?

Veličina  FLAC fajla zavisi i od sadržaja originalnog fajla, ne samo od kompresije, pa će manje kompleksan materijal, recimo solo klavir, biti značajno manji u odnosu na 45 minuta neke orkestarske muzike.

1 minut ranije, Krca44 said:

Aha, znaci tamo gde su snimci losi, to nema veze sa Flacom vec sa izvorom,  razumem , Hvala !

Garbage in - garbage out, uvek bilo, i biće...:rolleyes: Izvorno loš snimak i WAV fajl koji je nastao od takvog snimka neće se pogoršati kompresijom u FLAC, i obrnuto...

Link to comment
Share on other sites

Hvala sve je jasno,  imam gomilu prilicno kompresovanih Flac fileova jazz muzike koji zvuce lose, nije mp3, ali nije dobro, pa pomislih da nije do kompresije u Flac ako se ona poveca ( pa ipak nastane neki gubitak iako je kako kazu lossless/bez gubitka kompresija ).

Hvala za pojasnjenje !

Pozdrav, Krca :)

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Krca44 said:

znaci tamo gde su snimci losi, to nema veze sa Flacom vec sa izvorom

Baš tako, nema veze jel' snimak dobar ili loš, flac ili wav su njegovi klonovi.

Evo slike:

1) - snimak sa CD putem foobara2000 u wav

    - isti snimak, isto foobar, u flac 8

    - obrati pažnju na volume (dobro, sviraju obadva zajedno, ali to za suštinu nema veze)

2)- wav format ostavljen original

    - flac 8 invertiran (što je bilo "gore/pozitivno" sad je "dole/negativno" - naopačke je

   - opet sviraju obadva istovremeno ali rezultat je nula (ne čuje se ništa, ne vidi se ništa) pošto su oba formata identični te se anuliraju...isto, kao da zbrajaš dva broja iste absolutne veličine, ali je jedan pozitivan, a drugi negativan npr. 2 + (-2) = 0.

 

Wav Flac 8.PNG

Wav Flac 8 null test.PNG

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Krca44 said:

imam gomilu prilicno kompresovanih Flac fileova jazz muzike koji zvuce lose, nije mp3

Može biti razlog i u tome, da ti flacovi u stvari i nisu flacovi, nego npr. "apgrejdovani" mp3 fajlovi - ako nisi ripao sam, teško češ znati. I još nešto, da je mp3 loš, je samo predrasuda - jeste, da ima gubitaka, ali mp3 sa 320kbps (i čak manjim ili varijabilnim bitrejtom) u slepom testu nečeš razlučiti od losless formata.

Link to comment
Share on other sites

MP3 je kompresija sa nepovratnom degradacijom kvaliteta, dok je FLAC kompresija bez ikakvih gubitaka.

Kod FLAC-a je praktično uvek kvalitet samog izvora problem jer je mnogo različitih izdanja, remastera i čega sve ne u opticaju. A mnogi ljudi nažalost brzopleto donesu neke progrešne zaključke zbog toga.

Evo dajem primer iz ličnog iskustva kada sam tek prelazio na PC kao izvor. Imam originalni album Norah Jones - Feels Like Home na CD-u ali sam hteo da ga slušam sa kompa. I pošto nemam nikakav disk čitač na kompu ja skinem FLAC sa neta... ali zvuk nekako lošiji, sve nešto isušen... skinem ja dva tri različita i nijedan mi ne zvuči baš kao moj disk... Na kraju ripujem sam svoj disk na nekom laptopu, prebacim WAV na svoj komp i poslušam, odličan zvuk... kompesujem ga u FLAC i poslušam - i dalje je to taj zvuk. Na kraju sam i na netu našao izdaje koje zvuči potpuno isto kao moje, to je prvi originalni master. Zato sam posle sve svoje diskove čiji sam zvuk voleo izripovao sam da se ne kockam po netu.

Poenta, da sam bio brzoplet zaključio bih da FLAC ne valja, ili da je PC očajan transport, ili šta već... A nije tako, barem u mom sistemu, o hi-end varijantama ne znam i ne pričam.

Pominjali su se ovde i Vinyl ripovi, ja sam probao nekoliko takvih varijanti i meni se barem to nijednom nije svidelo, mahom to kod mene zvuči previše meko i svetlo, kao da sam ga propustio kroz neki filter za veštačku finoću, ili kao kad korsitim rodijumski utikač na pojačalu. :D Ali eto, kontam da ako možda nema dobrog CD izdanja a ima dobrog Vinyla, možda tada i može biti bolja varijanta, samo ja još nisam naišao. 

Link to comment
Share on other sites

ne kazem da je dobro uradjen mp3 katastrofa, nije, ali kad pustim original cujem razliku itekako a isto vaci i za dobar Flac,  pogotovu HD Flac,  pritom uzmi u obzir da ja nemam DAC.

Sto se tice originala snimio sebi Talking Headse i Grace Jones, pa kad je crkao HDD,  nadjem Flac al' nije isto,  koristili neki losiji izvor i to se cuje

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, Aibo said:

Pominjali su se ovde i Vinyl ripovi, ja sam probao nekoliko takvih varijanti i meni se barem to nijednom nije svidelo, mahom to kod mene zvuči previše meko i svetlo, kao da sam ga propustio kroz neki filter za veštačku finoću, ili kao kad korsitim rodijumski utikač na pojačalu. :D

Molim te, objasni ovo.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Vidi ja sam napravim mp3 320, sa pravim stereom i jos nekim varijabilama za visi kvalitet pa provalim razliku izmedju mp3 i originala cim cujem original.

Verujem ti, ali to nije merodavan test, pošto mešaš jabuke i kruške. Treba da radiš sa istim snimkom i puštaš ga sa istog izvora (kompa npr.) ili pak napraviš null-test, gde nema autosugestije, ni slušalačkog znanja, ni mladih/matorih ušiju itd....samo činjenice.

1 sat ranije, Krca44 said:

ne kazem da je dobro uradjen mp3 katastrofa, nije, ali kad pustim original cujem razliku itekako a isto vaci i za dobar Flac,  pogotovu HD Flac,  pritom uzmi u obzir da ja nemam DAC.

Sto se tice originala snimio sebi Talking Headse i Grace Jones, pa kad je crkao HDD,  nadjem Flac al' nije isto,  koristili neki losiji izvor i to se cuje

Pa ne treba ti DAC. Ubaci CD u kompa, napravi wav ili flac (to je identičan fajl kao na CD-ju), pa slušaj i CD i fajl sa kompa. Nemoj, da tražiš flacove iz razloga kako bi uspoređivao kvalitet formata sa nekim tvojim snimkom, pošto im ne znaš izvor.

Slika ti prikazuje mp3 320 konvertiran u flac 8 i 0 - ništa bolje, bitrejt je veči i time sam fajl...što znači, da bitrejt i veličina nekog flaca, kojemu ne znaš izvora, ne potvrđuju automatski, da je fajl i u biti flac.5a0cc253843ac_mp3320vflac8in0.PNG.f974ee4552d0d9a22de21022097289a3.PNG

Ako želiš videti/čuti razliku između pojedinih formata oni moraju biti jedan te isti snimak, konvertirani u format koji te baš zanima.

 

P.S. Zaboravih sliku...evo je.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, borchee said:

Verujem ti, ali to nije merodavan test, pošto mešaš jabuke i kruške. Treba da radiš sa istim snimkom i puštaš ga sa istog izvora (kompa npr.) ili pak napraviš null-test, gde nema autosugestije, ni slušalačkog znanja, ni mladih/matorih ušiju itd....samo činjenice.

Ako radim sa istim snimkom, moj original gde sam napravio mp3 najbolje sto mogu,  a kasnije slusao taj original u Wav formatu... sa istog kompa,  cd player nemam, sve ide sa HDDa na zvucnu kartu, Foobar, pa dakle cuje se razlika... moze mp3 da ima ok zvuk ali kad pustim original ( Wav ) odmah je jasno da postoji kvalitativna razlika koja je meni velika.

Vidi hvala za ti grafikone, razjasnile su mi se neke stvari ali ne bih dalje da nastavljamo pricu oko mp3-ja, meni licno taj format sluzi samo kad apsolutno nemam nista bolje ili u informativne svrhe, nemam nista protiv da ga ti ili neko drugi koristi za slusanje,  samo mi se ne vodi diskusija na tu temu.  

Pozdrav od Krce  :)

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Krca44 said:

ali ne bih dalje da nastavljamo pricu oko mp3-ja, meni licno taj format sluzi samo kad apsolutno nemam nista bolje ili u informativne svrhe, nemam nista protiv da ga ti ili neko drugi koristi za slusanje,  samo mi se ne vodi diskusija na tu temu

Nema problema...ni meni u stvari. :D

Pozdrav

Borut

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, ab said:

Molim te, objasni ovo.

Pa nisam siguran da li umem bolje ali da probam. U par navrata sam isprobavao Vinyl ripove sa neta, obično su bili FLAC 24/96 ili 24/192 fajlovi, neko tamo priloži kompletan setup u opisu kako je ripovana ploča... I meni su svi isprobani imali jasno lošiji zvuk od CD ripova. Zajedničko za sve njih mi je bilo da zvuk deluje nešto svetlije, da je pozadinska tišina lošija, da slušam muziku sa manje energije,  težine i detalja. Npr. bubanj je obično mekši i fali mu praviu dar, trzaji žica imaju slabiju energiju i definiciju. Sve u svemu prilično neubedljivo i nezanimljivo. 

 

Opet da se ogradim, mislim da sam 5-6 albuma pokušao tako da čujem dok nisam shvatio da meni i mom sistemu to ne prija i digao ruke. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala Aibo na dodatnom objasnjenju, nisam na to mislio ali sam sve shvatio, pa ne moras nista dodatno - inace ja te Vinyl ripove takodje ne misrisem nikako.

Ima jedan zanimljiv na koji sam naleteo kod Rusa - Enigma (album gde je Sadennes - 2 strane po 20min) ripovane sa AT330 i Ortofon 2M uporedo u istom setupu gde se jasno cuje karakter obe.

U tom slucaju, mada nije za poredjenje, AT330 je tako informativna i odlicno uhvacen ambijent i smek vinyla, mada mora da ima nesto i do AT.

Link to comment
Share on other sites

On 11/15/2017 at 22:28, borchee said:

I još nešto, da je mp3 loš, je samo predrasuda - jeste, da ima gubitaka, ali mp3 sa 320kbps (i čak manjim ili varijabilnim bitrejtom) u slepom testu nečeš razlučiti od losless formata.

Svako ima pravo na svoje mišljenje, razlog ovakvog leži u opremi, ušima ili, kako je prethodno navedeno, predrasudi. Ne znam šta je u pitanju ali cijenim hrabrost ovakve izjave.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...