Jump to content


Izvod iz Emisije "Ne moze to bez kabla" - CD vs File i sl.


Филип

Recommended Posts

4 minuta ranije, RingeRaja said:

Mogućnost da se muzika sluša legalno i legitimno sa datog nosača.

Da ne bude zabune, ne morališem, samo iznosim činjenice.

Može stvar da se postavi i na ovaj način: Da li je legitimno onemogućiti nekoga ko nema novca da uživa u lepom? Po meni nije, ali stvari ne funkcionišu tako u materijalističkom svetu.

Ringe o čemu pričate ovde, u kom veku živite? Bez ljutnje, priče o toj i takvoj pirateriji su u svetu prevaziđene pre više od 10 godina. Pojedini bendovi su počeli da kače besplatni download svojih novih albuma... YT je više uticao na smanjenu prodaju nosača zvuka nego bilo kakva piraterija...itd...itd...itd...

Link to comment
Share on other sites

Tidal je upravo za vinilase odlican.Brz nacin da se proveri da li album zavredjuje da se kupi na ploci i eventualno istrazi sire o drugim albumima muzicara na jedan klik.Imam ga dostupnog i na telefonu  pa kad odem na berzu ne da samo mogu da proverim preko discogsa da li neko preteruje cenom vec cak i da na brzinu poslusam.Da ne pominjem posao,odlazak na odmor,vikendicu...planiram jedan bluetooth zvucnik za bike na kom provedem nekad i po par sati jer su sluske opasne,doduse problematicna moze da bude mobilna mreza.Uopsteno muzika mobilna svugde i u odlicnom kvalitetu.

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Ringe o čemu pričate ovde, u kom veku živite? Bez ljutnje, priče o toj i takvoj pirateriji su u svetu prevaziđene pre više od 10 godina. Pojedini bendovi su počeli da kače besplatni download svojih novih albuma... YT je više uticao na smanjenu prodaju nosača zvuka nego bilo kakva piraterija...itd...itd...itd...

Ko kači svoj materijal i dozvoljava besplatan download je to omogućio i to je legalno.

Ko to ne dozvoljava, jedini način je da se kupi nosač ili plati download, sve ostalo se vodi kso zloupotreba.

I to što je youtube uticao da klinci danas slušaju muziku tako kako slušaju nije nikakvo opravdanje.

Da ne tupim... Radite kako mislite da je okay, ali po meni nije u redu hvaliti se javno, pa makar i ovako, poluanonimno, iza nicka....za neovlašteno kopiranje, naravno.

Link to comment
Share on other sites

Ringe o čemu pričate ovde, u kom veku živite? Bez ljutnje, priče o toj i takvoj pirateriji su u svetu prevaziđene pre više od 10 godina. Pojedini bendovi su počeli da kače besplatni download svojih novih albuma... YT je više uticao na smanjenu prodaju nosača zvuka nego bilo kakva piraterija...itd...itd...itd...

Pa nije bas u potpunosti tako. Taj Zapad je doneo odavno zakone u vezi sa pravima i rigorozno ih i dalje primenjuje bez obzira na YT.Pre nekoliko godina na jednom univerzitetu dobar drugar mog sina je uradio slicnu stvar ovoj koju pominje g.[mention=9887]aiwa[/mention]. To se završilo tako da je bio tuzen za povredu prava i osuđen u nagodbi da plati 0.5 miliona USD, sto su njegovi roditelji odmah isplatili da dete ne ode u zatvor i da mu se ne otvara dosije.

Naravno moze se postaviti x korektnih pitanja poput npr. zasto bas on kada je u istom momentu jos bar 10 studenata na univerzitetu isto to radilo. Odgovor njihovog advokata je bio veoma prost i kratak "jedino je on tuzen"-uhvacen u krađi.

Tome treba dodati da ne zele oni-Zapad "kod nas" nego mi hocemo "kod njih" pa je prirodno da bi trebali iz cistog interesa da postujemo njihove norme jer nas u protivnom nece hteti.

Da li je moralno sve to tu vec imam dilemu. Zaštita prava, intelektualne svojine je teritorijalni princip. Nisam siguran da bi bilo kom drzavljaninu USA zbog krade intelektualne svojine nekog našeg jadnika bilo sta falilo jer je drzava Srbija gde je to vlasništvo zastitio toliko slaba i jadna i ne moze da mu obezbedi tu zastitu za razliku od USA.

Konkretno ja kupujem sve, verovatno i zbog toga sto to mogu da priustim, ali ne mogu da poreknem da me ti dvostruki arsini ne nerviraju jer me stalno podsećaju na to da sam gradanin sveta nizeg reda samo zato sto sam roden i zivim u Srbiji.

Ja-matorac mogu da se kontrolišem ali mogu i da razumem mlade koji to sve dozivljavaju traumaticnije i definitivno ulaze u proces krsenja međunarodnih normi. Moraju nazalost da budu svesni pravila igre i potencijalno izrazito visoke cene nepostovanja iste. Pravo i pravda nisu sinonimi.

 

Srećko

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Srecko said:

Tome treba dodati da ne zele oni-Zapad "kod nas" nego mi hocemo "kod njih" pa je prirodno da bi trebali iz cistog interesa da postujemo njihove norme jer nas u protivnom nece hteti.

Na koje norme si mislio? Euro6 za izduvne gasove? Ja ne znam ko je više zaveden, stari penzioneri koji glasaju "po defaultu" za zna se već koga ili ovakvi ljudi koji misle da ćemo mi ikada biti zapad.

Da li vi znate o čega živi 90 % Srbije? Od polovnih stvari sa zapada, jer nema para za nove. Polovni automobili (makar euro3, što se to odavno ne menja, čuva se socijalni mir gospodo), polovna tehnika, mobilni telefoni i AUDIO KOMPONENTE (iako ne mogu baš da kažem da je to neophodnost),  i vrhunac polovna odeća, second hand prodavnice nikad posećenije.

Šta ćemo sa hranom? Kupujemo iste brendove kao na zapadu i tu se završava sličnost:

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/udruzenja-potrosaca-upozoravaju-veliki-brendovi-u-srbiji-prodaju-skart-robu/fft60gf

Kako to treba da poštujemo njihove norme? Tako što ti dođu u tvoju zemlju unište sve što su mogli i kupe nekom sićom i posle prodaju svoje đubre koje je 3x manje kvalitetno od našeg bivšeg?

Ko god nema para da kupi novi auto ni ne treba da se vozi. Ko god nema para da kupi nov TV ili računar ili mobilni telefon ni ne treba da gleda televiziju niti da se kači na Internet niti da razgovara. Ko god nema para da kupi novu odeću treba da ide pocepan ili go. Ko god nema para za Nutelu i Heinz kečap treba da crkne od gladi.

Oni su kolonisti mi smo kolonija i uvek će tako ostati, to niko nikada neće promeniti.

Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim, tvoje opravdanje što koristiš ono što nije tvoje je, da je tvoje pravo, da iako nemaš mogućnosti da isto kupiš, da ako imaš mogućnosti da "nabaviš" to i koristiš, jer je nepravda da ti neko oduzme pravo?

Po meni je to legitiman stav, i sam sam se osvrnuo na tu temu pre par postova. Ali...šta ćemo sa težnjom onoga ko je tu muziku napravio da ne dozvoli da neko koristi FOC? Mislim, ima čovek pravo, komponovao nešto, objavio, njegovo je...

Nije ovo baš tako jednostavno kao što na prvi pogled izgleda. Komercijalizacija je uzela danak, na kraju za sve mora da se da taj prokleti dinar, pa i za "hranu za dušu".

Link to comment
Share on other sites

Prosečan čovek na zapadu može da uštedi mesečno više para nego što prosečan stanovnik Srbije može da zaradi mesečno. Gde je tu logika? Auto i od 500 evra i od 500 000 evra troši isto gorivo, tj. isto košta. Ovo ovde nije život nego životarenje, na nečemu mora da se uštedi da bi se preživelo.

Link to comment
Share on other sites

Na koje norme si mislio? Euro6 za izduvne gasove? Ja ne znam ko je više zaveden, stari penzioneri koji glasaju "po defaultu" za zna se već koga ili ovakvi ljudi koji misle da ćemo mi ikada biti zapad. Da li vi znate o čega živi 90 % Srbije? Od polovnih stvari sa zapada, jer nema para za nove. Polovni automobili (makar euro3, što se to odavno ne menja, čuva se socijalni mir gospodo), polovna tehnika, mobilni telefoni i AUDIO KOMPONENTE (iako ne mogu baš da kažem da je to neophodnost),  i vrhunac polovna odeća, second hand prodavnice nikad posećenije.

Šta ćemo sa hranom? Kupujemo iste brendove kao na zapadu i tu se završava sličnost:

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/udruzenja-potrosaca-upozoravaju-veliki-brendovi-u-srbiji-prodaju-skart-robu/fft60gf

Kako to treba da poštujemo njihove norme? Tako što ti dođu u tvoju zemlju unište sve što su mogli i kupe nekom sićom i posle prodaju svoje đubre koje je 3x manje kvalitetno od našeg bivšeg?

Ko god nema para da kupi novi auto ni ne treba da se vozi. Ko god nema para da kupi nov TV ili računar ili mobilni telefon ni ne treba da gleda televiziju niti da se kači na Internet niti da razgovara. Ko god nema para da kupi novu odeću treba da ide pocepan ili go. Ko god nema para za Nutelu i Heinz kečap treba da crkne od gladi.

Oni su kolonisti mi smo kolonija i uvek će tako ostati, to niko nikada neće promeniti.

 

Voleo bi da grešim ali čini mi se da ste ogorčeni. Nije to dobra emocija govorim iz sopstvenog iskustva. Nigde nisam pomenuo svoj stav o tome šta bi ja uradio sa državom i koliko mi se ovo sviđa ili ne ali izborna većina određuje pravila igre. Ne mogu Vam biti krivi "oni" nego "naši". Da "naši" nisu loši i korumpirani ni oni ne bi mogli ono što sada mogu.

Šta me brine u Vašem rezonu. Lako ćemo sa autorskim pravima (samo na prvi pogled i ja npr. imam nekoliko patenata pa me i takve stvari pogadaju-intelektualna svojina) odlučite da ne postujete pravne norme-zakone izađete na internet npr. pribavite to što želite i nadate se da vas to "neće koštati".

No šta će biti ako alat za pribavljanje toga što želite kompjuter u ovom slučaju to ne bude mogao da odradi. Da li to znači da ćete promeniti alat u neki drugi (nedaj boze šake, ili nešto još gore). Civilizacijska tekovina su pravila i voljom većine se moraju poštovati. Ponavljam pravda i pravo nisu sinonimi.

 

Srećko

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Odosmo u debeli off...

Što se tiče stava CD ili fajl, ja sam tu miran, što se tiče mene.

Kad god mogu biram “hard copy”, iz više razloga i nemaju svi veze sa samim kvalitetom zvuka.

A koji je zvuk bolji nadam se da smo apsolvirali... dobar input, dobar output...nema pravila, mora da se proba, pa da se izvode zaključci da li je bolji vinyl ili cd, rip ili original, ovo ili ono izdanje.

Link to comment
Share on other sites

Da se osvrnem na pirateriju, ako se ne varam pre par godina veliki bend Radiohead je jedan svoj album zvanicno objavio na PB.
Ne vidim zasto tu nekom nesto smeta, dok je dostupno neka koristi svako kome je moralisanje sporedna/nebitna stvar.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Spachek said:

Da se osvrnem na pirateriju, ako se ne varam pre par godina veliki bend Radiohead je jedan svoj album zvanicno objavio na PB.
Ne vidim zasto tu nekom nesto smeta, dok je dostupno neka koristi svako kome je moralisanje sporedna/nebitna stvar.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 

Bittorrent je protokol koji nije zabranjen, zabranjeno je njegovo korišćenje za preuzimanje licenciranih sadržaja. Za ovo što ti pominješ koristi se tzv. Bittorrent Bundle koji omogućava kako preuzimanje besplatnih, tako i sadržaja koji moraju da se plate, a Thom Yorke iz Radiohead je, ako se ne varam, prvi lansirao svoj solo album na ovaj način. Inače, na trekeru koji pominješ može da se nađe samo ilegalna kopija istog albuma, tako da ne treba mešati babe i žabe...

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Spachek said:

To sta je torent moze svako da pronadje na wikipediji, ja nisam pricao ni o protokolima ni o programima, rekao sam da je zvanicno izdanje objavljeno na pomenutoj stranici, te i da se isto moglo legalno preuzeti.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 

Nije.

Link to comment
Share on other sites

On 10. 11. 2017 at 23:54, Krca44 said:

Da se vratimo u temu da li je neko od vas poredio Flac file i isti prebacen u Wav, pod uslovom da je Flac u startu dobar ?

Flac je dobar/loš, koliko i snimka. Najbolje, da proveriš sam...ripuj CD u flac i wav format i slušaj...foobar2000 nudi ABX-test, a možeš napraviti i null-test u Audacity-u. Oba softvera su besplatna.

Link to comment
Share on other sites


Da se vratimo u temu da li je neko od vas poredio Flac file i isti prebacen u Wav, pod uslovom da je Flac u startu dobar ?


Wav je originalni fajl od kojeg se kompresijom dobija flac. Bilo je svojevremeno pisanja na tu temu po domacim forumima pa pretrazi. Ili jos bolje izripuj sam i preslusavaj.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, prophet said:

izripuj sam i preslusavaj

Pitao sam iz sledeceg razloga : FLAC file dobrog kvaliteta, ne preterano kompresovan,  prebacio u WAV, proces ponovio sa Flac fileom odlicnog kvaliteta... dobio sam rezultate na granici subjektivnog u blagom plusu za WAV,  ali kao sto kazem to je meni granica subjektivnog, ne mogu tacno da procenim da li cujem zaista vrlo malu razliku na bolje... ili umisljam. 

Eto zato pitanje, da li neko ima iskustvo... pretraga na samom forumu je za neke teme ocajna,  za neke konkretne stvari npr. model kaset deka : ako je pisano o njemu pre nadjem preko googla forumsku stranu nego pretragom na samom forumu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...