Jump to content


Izvod iz Emisije "Ne moze to bez kabla" - CD vs File i sl.


Филип

Recommended Posts

Ja to svakako neću raditi, ne zbog 2€-već zato sto je to protivzakonito i protiv mojih moralnih normi i odnosu prema muzici pre svega.Piše na svakom CD-u ili ploči jasno,nazalost neki ih nisu ni drzali u ruci.Kad poseduješ neki CD i izripuješ ga on je legalan.Prodaš taj Cd i na drugoj strani zakona si sa svojim ripom,da ne pominjem distribuciju.

Ja svoj streaming pošteno plaćam i zvuči izvanredno,ujednačeno i jasno mu je poreklo i sa kog izdanja je,zvuči čak lakse za uši od CD-a,verovatno zato sto je tiši.Preporučujem ga svakom i zbog kvaliteta ali i legalnosti.Na Tidal mislim.Uskoro će takav streaming biti u visokoj rezoluciji siroko rasprostranjen, cena prihvatljiva.Za cenu jednog albuma dobićeš pristup izuzetno velikom broju albuma,milionima pesama i nećeš biti na milost i nemilost slucaju dobroj volji i znanju, neznanju nekog ko se bavi piraterijom sa radošću.

Ne bih vas vise zadrzavao,poenta javljanja i nije bila da li se neko razume ili ne razume već da ne generalizujete sa tim vinil ripovima koji pre svega zavise od kvaliteta gramofona.Što znači ogroman opseg i nikakva garancija sto je nesto s vinila poreklom pa digitalizovano,pa opet konvertovano u analogno.

Nek proba da vam opise neki gramofondžija razliku između nekog osrednjeg i odličnog gramofona koje je imao u vlasništvu. Ponestaće mu reči.

Link to comment
Share on other sites

Ali ti takođe generalizuješ i bez ikakve rezerve uzimaš Tidal, Deezer, Sound hound  i ostale servise kao 100 % kvalitetne. Gde su dokazi o izvoru sa streaming servisa?

O copyright-u kao moralnoj normi je suviše blesavo pričati iz Srbije, to je posebna tema.  Da smo se svi držali originala pre 30 godina (da nismo nasnimavali stotine i stotine CD-a i ploča na kasete) koliko bi bilo ljubitelja muzike? Ja sam 80-ih imao 30-ak ploča svojih i još 50-ak od pokojnog oca, od pojave CD-a kod nas do prve piraterije (bugarskih CD-a) sam nakupovao možda stotinak CD-a. Slušao se radio? Tačno. I još sam snimao sa radija, lovio numere. A danas? Klinci u 2 klika imaju sve. Nekad je ljubitelj muzike morao da se potrudi i da za to u nekom obliku plati, bilo kroz original izdanja bilo kroz prazne kasete da bi slušao ono što ON  hoće. danas je sve besplatno, da ne pominjem da ti za slušanje treba jedan kvalitetan smart telefon i slušalice, minimalno ulaganje.

 

Tema dakle jeste o copyright-u jer postoji cela jedna zajednica koja HOĆE nešto kvalitetno da podeli za DŽ.

Ako se nekome ne sviđa lineage sa ripovanja shift+del i skinite drugu verziju, nema brige, nema potrebe za diskutovanjem ili osporavanjem, nije vas ništa koštalo.

 

Ovo tvoje osporavanje me podsetilo kao na ljude koji su išli u vojsku pa podcenjuju ljude koji nisu išli (moje mišljenje je negde na sredini o tome, bio sam u regularnoj vojsci). Tako ti koji daješ pare za original osporavaš da neko može da uradi kvalitetan rip iste te ploče koju ti imaš, samo zato jer si ti za nju izdvojio 30 dolara i ja recimo nisam.

Ja samo kažem da će takav vinyl rip (ne mora da bude vinyl, može DVD-a, SACD, Bluray rip) na mom sistemu od 1000 evra bolje zvučati nego original CD ili EAC CD rip. To ne može da se uporedi sa puštanjem te ploče na tvom sistemu od 5000 evra ali to nije ni bila ideja.

Link to comment
Share on other sites

@aiwa moja rezerva se odnosila na gramofonski setap kojim se ripovalo i na upotrebu softvera - taj setap prosto ne može da prebaci svoje (skromne) mogućnosti a softversko procesuiranje snimka takav snimak dodatno degradira.. imam drugačije iskustvo u pogledu kvaliteta vinil ripa u odnosu na EAC od tvog, ali ono je zasnovano samo na prostom poređenju, posedovanje nema veze sa tim..

naravno je da je moguće napraviti dobar vinil rip, ali je to teško učiniti u kućnim uslovima, bez obzira na entuzijazam i motivaciju, koju ne osporavam..

Link to comment
Share on other sites

Aiwa diskutujemo,o nečem se slaže o nečem ne,u svakom slučaju ne svađamo se.Nakupovao sam se ja piratskih diskova u vreme neopradvdanih i ničim izazvanih sankcija :) kad smo bili izopšteni iz sveta.Danas su neke stvari promenjene,kupujemo legalno i odavde i sa ebay i sa discogs.Klinci poput nas ne moraju da jure po radiju i snimaju muziku s reklamom ili voditeljom koji upada u sred pesme.Mogu da skidaju muziku sa piratskih sajtova ili da im uplatis deezer za 500-600dindzi kod telenora.Moj pusta mahom sa YT.Mi koji ipak nesto zaradjujemo i znamo vise o kvalitetu zvuka culi smo za Tidal,Spotify ili Qobuz

Link to comment
Share on other sites

Ja samo hoću da kažem da je izbor digitalnih zapisa mnogo veći nego što se nudi na javnim torentima (TPB i RUT),  postoji izabrana zajednica elitnih muzičkih trackera koja broji samo par hiljada članova a ja sam jedan od njih tako da imam uvid šta se nudi.

Moj je izbor da ulažem u hard diskove umesto u ploče, ne napadam bilo koga, to je izbor svakoga od nas. I sam sam doprineo zajednici sa ripovanjem mojih CD-a besplatno, za ripovanje ploče nemam iskustva za sada.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, aiwa said:

Moj je izbor da ulažem u hard diskove umesto u ploče, ne napadam bilo koga, to je izbor svakoga od nas. I sam sam doprineo zajednici sa ripovanjem mojih CD-a besplatno, za ripovanje ploče nemam iskustva za sada.

Kao što je i u pravilima foruma napisano, na našem forumu je piraterija zabranjena.

Na to šta će članovi foruma (uključujući i tebe) privatno raditi ne možemo uticati, ali podršku pirateriji nećemo dozvoliti na forumu.

Link to comment
Share on other sites

Aiwa,samo istine radi nisam nikad pomenuo ništa drugo osim Tidala koji koristim u HIFI kvalitetu,tj.u CD rezoluciji jer je dosta tih pomenutih servisa u mp3 formatu.Kod Tidala je naznačeno koju verziju diska slušaš,nekad je i po tri verzije albuma.Naravno i to ne kao neki suv kvalitet,već kao opciju da steamuješ potpuno legalno ogroman broj albuma u CD kvalitetu po ceni jedne ploče.Ja ga koristim isključivo informativno ali uzivam baš kao i sa cd,yt,radia,tv,u autu.Kad zelim pravi hifi uzitak slusam gramofon.Pun i jedini pravi uzitak muzike je na koncertu i tu retko sta sto me interesuje propustim.Ako kreneš unazad mozes i da vidiš kojim redom ide uzivanje,uz povremena iznenađenja i izuzetke.

Piraterija i propaganda iste nisu samo zakonom zabranjene već su i u pravilima foruma.Ja stvarno ne zelim da budem ničija savest,ni policaajac,ni da stajem nekom na muku sto ne može da plati 5,10 ili 20€ za originalno izdanje.Ali zato mogu i hoću da propagiram legalan steaming koji srećom postaje pristupačniji.Daj bože da i hi rez streaming bude pristupačan preko servisa pa će cela rasprava biti suvišna.

Baj d vej ako se nekad ne slazemo ne znači da se svađamo,samo svako voli ili propagira svoje.No had feelings to anybody.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Infidel said:

Kao što je i u pravilima foruma napisano, na našem forumu je piraterija zabranjena.

Na to šta će članovi foruma (uključujući i tebe) privatno raditi ne možemo uticati, ali podršku pirateriji nećemo dozvoliti na forumu.

Piraterija na forumu znači da je zabranjeno kačenje linkova ka istoj. Zabrana diskutovanja na temu piraterije se zove cenzura i jednoumlje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Piraterija i propaganda iste nisu samo zakonom zabranjene već su i u pravilima foruma.Ja stvarno ne zelim da budem ničija savest,ni policaajac,ni da stajem nekom na muku sto ne može da plati 5,10 ili 20€ za originalno izdanje.Ali zato mogu i hoću da propagiram legalan steaming koji srećom postaje pristupačniji.Daj bože da i hi rez streaming bude pristupačan preko servisa pa će cela rasprava biti suvišna.

Baj d vej ako se nekad ne slazemo ne znači da se svađamo,samo svako voli ili propagira svoje.No had feelings to anybody.

Baj d vej Krivičnim zakonikom su takođe propisana krivična dela Poreska utaja i Nedozvoljena trgovina, pa si više puta upućivao članove da se obrate ljudima koji ''donose'' uređaje iz inostranstva.

NHF

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Krca44 said:

PIRATERIJA DOMACIH AUTORA JE MORALNO NEISPRAVNA !

Izvinjavam se ali moram ovo da naglasim !

Mala dopuna, piraterija domaćih autora NOVIH albuma je nemoralna,

https://www.kupujemprodajem.com/Sarlo-akrobata-Bistriji-ili-tuplji-covek-biva-kad-52303837-oglas.htm?filter_id=140637932

niko ne može da me ubedi da jedna ploča koja je izašla pre skoro 40 godina vredi 100 i više evra a ovo nije usamljen slučaj po oglasima. Pošto ne može nova da se nabavi u prodaji po normalnoj ceni, recimo do 1000 din, da bih slušao ovaj album ja moram da izdvojim 100 evra. Hau jes nou....

Link to comment
Share on other sites

Slazem se da ne vredi 100 Eu

Dalje da razjasnim sta je tacno prava piraterija :

ILEGALANA PROIZVODNJA I STAVLJANJE U PROMET  ( ZA NOVAC )

Ako cu ja da sebi ripujem plocu i snimim jedan primerak za dzabe svom prijatelju ( Hipoteza ),  to onda legalno / pravno jeste i dalje piraterija zato sto tako pise na ploci / disku... ali za mene....koji nisam njemu uzeo novac...

Dao sam komentar da je piraterija domacih autora nemoralna misleci na zive i one koji su aktivni u biznisu danas, a muzicki biznis je takav da se od muzike tesko zivi  ( eventualno izuzimam uspesne svadbare i narodnjake koji zaradjuju dobro...  mada i oni svi rade poaso koji nije lak ).

:)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, RingeRaja said:

To da li vredi (ili ne vredi) 100 EUR ne odlučuješ ti ni bilo ko od nas, već kupac.

Ako se proda za 100 EUR onda vredi, ako ne, ne vredi.

A ima ploča i za više para koje se itekako prodaju, kupuju ljudi, što što znači da vrede.

Izjednačavanje plaćanja tražene cene sa mogućnošću slušanja istog albuma se zove?

Link to comment
Share on other sites

@Aleksandar75 : Smaraš, i u oftopiku si debelom,pa zbog očiglednog flejma možeš da zaradiš ban.Nisi prozvan,vadiš stvari iz malog mozga od pre par godina poznate svakom iz ovog hobija,kao da ih držiš u pripravnosti, čemu hejt? Zbog drugačijeg mišljenja,podrške legalnom streamingu,pravilima foruma...Jel' mi to možda i indirektno pretiš što sam dva tri puta pomenuo gle čuda da neko može da donese spravu iz UK.Ma otkrio sam Ameriku.Čovek bio tri sata u omiljenoj nam emisiji,nema ko od nas nije kupio od njega...

Ljudi koji se pomenutim kurirskim poslom javno se reklamiraju na kraju svakog svog oglasa,ja im sa svoja tri komentara najmanje značim u životu.

ajd ti sad lepo u policiju i prijavi nas sve koji smo pominjali donosenje uređaja iz inostranstva kao organizatore kriminalne grupe

Link to comment
Share on other sites

Na ovom forumu razlikujemo:

1. audiofila-ljubitelja audio komponenti

2. muzikofila-ljubitelja muzike, nebitan nosač zvuka

3. kolekcionar audio komponenti (samo par takvih je ovde) plaća traženu cenu samo da bi imao nešto, ne pita za cenu

4. kolekcionar muzike, spreman je da plati i 100 evra za jedan primerak ploče da bi je samo posedovao, ne pita za cenu

Neka se svako prepozna. Ja sam broj 2

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, sondek said:

ajd ti sad lepo u policiju i prijavi nas sve koji smo pominjali donosenje uređaja iz inostranstva kao organizatore kriminalne grupe

Ako nas je troje onda smo organizovana krim grupa a boss ne moze da postane svedok saradnik :)

Da se vratimo u temu da li je neko od vas poredio Flac file i isti prebacen u Wav, pod uslovom da je Flac u startu dobar ?

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, sondek said:

@Aleksandar75 : Smaraš, i u oftopiku si debelom,pa zbog očiglednog flejma možeš da zaradiš ban.Nisi prozvan,vadiš stvari iz malog mozga od pre par godina poznate svakom iz ovog hobija,kao da ih držiš u pripravnosti, čemu hejt? Zbog drugačijeg mišljenja,podrške legalnom streamingu,pravilima foruma...Jel' mi to možda i indirektno pretiš što sam dva tri puta pomenuo gle čuda da neko može da donese spravu iz UK.Ma otkrio sam Ameriku.Čovek bio tri sata u omiljenoj nam emisiji,nema ko od nas nije kupio od njega...

Ljudi koji se pomenutim kurirskim poslom javno se reklamiraju na kraju svakog svog oglasa,ja im sa svoja tri komentara najmanje značim u životu.

ajd ti sad lepo u policiju i prijavi nas sve koji smo pominjali donosenje uređaja iz inostranstva kao organizatore kriminalne grupe

Komentarišući moj post očigledno si se više bio ponesen emocijama nego razumom pa si potpuno promašio temu.

Suštine je bila u sledećem: ako je nama u zemlji tako veliki (zakonski i moralni) problem piraterija...onda nam je super. Izigravanje ''legaliste'' u jednom domenu a podržavanje ''onog drugog'' u drugom domenu je najobičnije licemerje...ali je valjda fensi biti protiv piraterije.

Ja nisam od onih koji ''idu u policiju'' još manje prizivam moderaciju da nekog banuje. Naprotiv, da budem neskroman i patetičan, ljudi me znaju uravo kao borca protiv ''policijske države'', jednoumlja, ograničavanja sloboda... 

Kada sam spominjao tvoje preporuke da neko ''donese'' nešto, nisam mislio ni na koga konkretno i to sam spomenuo samo principijelno da pokažem da nije u redu da se olako pljuju ljudi koji nemaju lovu za fensi nosače zvuka pa se dovijaju, a sa druge strane je ok nešto švercovati.

Ali znam na koga misliš. Od tog  čoveka sam kupio konektore i javno to ovde preporučio. Sve si pogrešno shvatio jer se vodiš modernom logikom kojom upravlja ''politička korektnost''. Ja takve ljude mogu da razumem i na nikoga se ne ''bacam kamenom''...

Samo mi je pripalo muka od lamentiranja nad sudbinom neke jadne Bijonse koju je oštetio neki klinac skidanjem njenog glupog albuma.

 

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, aiwa said:

Izjednačavanje plaćanja tražene cene sa mogućnošću slušanja istog albuma se zove?

Mogućnost da se muzika sluša legalno i legitimno sa datog nosača.

Da ne bude zabune, ne morališem, samo iznosim činjenice.

Može stvar da se postavi i na ovaj način: Da li je legitimno onemogućiti nekoga ko nema novca da uživa u lepom? Po meni nije, ali stvari ne funkcionišu tako u materijalističkom svetu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...