Jump to content


Izvod iz Emisije "Ne moze to bez kabla" - CD vs File i sl.


Филип

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Treba probati na sistemu pa videti rezultate, ovako me nisu u potpunosti ubedili.

Coldplay je toliko dinamički bedan i sve je prenapanjeno da je teško išta uporediti od buke, a Jay Z je muzika mašina koje su u osnovi semplovi i ritam mašine.

Važno je da nisam zakazao na akustici! :rolleyes:

Dosta sam se premišljao kod Neil Young-a

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče ripovanja sa vinila oni su po mom mišljenju bolji nego današnja cd izdanja. Naravno za to je potrebna vrhunska oprema, takvi su jako retki. Takođe smatram da su stara cd izdanja dosta bolja nego današnja.

Ono što sam primetio je da digitalci ne vode uopšte računa o izdanju koji slušaju za razliku od gramofondžija. Verovatno misle cd je cd, nula i jedinica je svuda isto. Zato dosta više poverenja imam u ono što gramofondžija opiše kao zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Kako ne vode? Ako se skida album kako treba (sa proverenih mesta) onda se dobije i info o izdanju i procesu ripovanja

Green Day - American Idiot (2004) [VINYL] {UK 1st pressing 24bit-96kHz}

The Setup:


-Music Hall MMF-5 turntable with Goldring G1012 cartridge

-Music Hall Cruise Control speed box

-Cambridge Azur 640P phono pre-amplifier

-NAD C352 integrated amplifier

-E-MU 0404 External Soundcard (ASIO)  

-Blue Jeans Cables interconnects

 

 

The Process:


>>  Recorded using Steinberg Wavelab 5 (24Bit\96kHz)

>>  Click Repair with light settings was used on all tracks to clean up any major clicks or pops (24 bit/96kHz)

      -DeClick 10
      -DeCrackle 0

>>  Stray clicks and pops manually removed using Adobe Audition 3.0 (32 bit float/96kHz)

 

***No other Noise Reduction or EQ software was used***

 

Link to comment
Share on other sites

Apsolutno se slažem!

Ne razumem zašto bi iko želeo da nakon, da uslovno kažemo vrhunske i predane digitalizacije, krene nešto da filtrira i koriguje korišćenjem procesa koji otvaraju i zatvaraju master digitalni zapis sa aktivnostima u stišavanju amplituda pozicija gde se nalaze tako nam draga pucketanja vinila. Svakakva intervencija na masteru izaziva njegovu degradaciju.

Meni ovo nema nikakvog smila, ni iz tehničkog ni iz hedonističkog ugla gledanja. 

Link to comment
Share on other sites

@aiwa - Da si pažljivo pročitao ono što sam napisao shvatio bi da mislim na digitalce koji slušaju CD i CD ripove. Na ovom forumu postoji velika tema o kvalitetu vinil izdanja dok tako nešto ne postoji za CD izdanja.

Ovo je za mene veliki minus za taj svet. To sam primetio i dok sam slušao prezentacije na Hi Fi šou pre neki dan. Nisam mogao da verujem da je moguće da neko pušta remastere iz 2014 na opremi od desetak hiljada eura. Potpuni amaterizam.

Inače bi se složio sa wolandom i fatherom da taj vinil rip ne obećava.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vdzele said:

@aiwa - Da si pažljivo pročitao ono što sam napisao shvatio bi da mislim na digitalce koji slušaju CD i CD ripove. Na ovom forumu postoji velika tema o kvalitetu vinil izdanja dok tako nešto ne postoji za CD izdanja.

Ovo je za mene veliki minus za taj svet. To sam primetio i dok sam slušao prezentacije na Hi Fi šou pre neki dan. Nisam mogao da verujem da je moguće da neko pušta remastere iz 2014 na opremi od desetak hiljada eura. Potpuni amaterizam.

Inače bi se složio sa wolandom i fatherom da taj vinil rip ne obećava.

Ako nema ovde upoređivanja izdanja ima na stranim sajtovima

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, aiwa said:

U svakom slučaju je bolje od bilo kog CD rip izdanja.

U ovo verujem jer su CD izdanja za takvu muziku izuzetno glasna, tako da vinil rip na nekom prosečnom sistemu ga vrlo lako pobeđuje.

Toliko o "vrhunskoj i predanoj digitalizaciji" koja se radi u studiju za CD izdanja.

Link to comment
Share on other sites

@vdzele

Ja stvarno ne razumem kako tebi uspeva da uživaš u muzici i da se opustiš uz nju, kada toliko prezireš digitalizaciju, a osnovni i jedini izvor ti je digitalni zapis u sistemu.

Što ne pazariš više gramofon i počneš da kuliraš onako kako i propovedaš? MIslim izrazito se oseća frustracija i ne zadovoljsvo, da ne kažem prezir prema svemu što je nastalo iza 1995 u tvom pisanju.

Zaista nemam zlu nameru u komentraru, samo se naglas pitam? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Jeste digitalni zapis, za gramofon nemam para jer ne slušam cele albume. Nema nikakve frustracije,

Samo ističem da su odpanjili glasnoću na većini muzike koju ja slušam. To je iritantno ali ja je i dalje mogu slušati tako degradiranu. Valjda je moje legitimno pravo da ovde istaknem da je muzika koja se digitalizuje, pa na CD baca, tehnički neispravna? Naravno ovde potenciram na pop-rock-disco-dens-house muziku. Ostala jazz i klasika se uglavnom i dalje dobro producira.

Ne vidim šta ti smeta da tako nešto napišem? Valjda i drugi imaju pravo da to znaju, pogotovo mladi koji nemaju predstavu o tome.

Eto aiwa je prepoznao kvalitet u tom vinil ripu iako je sniman na budžet opremi. Ako je neko uznemiren jer se postavlja pitanje kvaliteta njegove digitalne kolekcije, pa bože moj - čovek se uči dok je živ. Kome je ona i dalje ok - opet dobro.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, vdzele said:

pop-rock-disco-dens-house muziku.

Ova ekipa muzičara nikada nije imala love da plati i producira ništa zvučno kvalitetno. Možda kasnije kada su namakli neku kintu i značaj u svetu muzike, pa da se povelo računa. Ja sumnjam da je ova muzika i na vinilu mnogo bogatija kvalitetnim zvukom. Ne tvrdim ništa sa apsolutnom sigurnošću jer ne slušam tu muziku, ali imam par vinila tog pravca i sve meni to tanko i bledo zvuči. Poprilično drečavo i napando.

Rap naprimer i Regge su daleko masniji i puniji, a o jazz-u i klasici da i ne govorim. Sve se to prilično odnosi i na vreme CD-a i digitalizacije.

Link to comment
Share on other sites

Ni ja ne bih generalizovao, pošto danas ima i jako dobrih digitalnih izdanja, kako 16bit-nih, tako i 24bit-nih.

Takođe, prave se i dobri vinili, nije sve novo krš, a staro dobro.

Ali, ako se podvuče neka crta, evidentno je da je većina stare "uobičajene" produkcije dobrano kvalitetnija od iste takve nove. Ovde ne uzimam u obzir audiofilske mastere, već regularna izdanja. Ranije si od nekog "običnog" vinila dobijao "više muzike" nego danas, uostalom, velika većina originalnih vinila koje imam, a iz doba su "zlatnih" osamdesetih, mnogo bolje zvuče od ovih današnjih 180 gramskih. Ali nikako ne može da se izvuče zaključak da je sve od ranije bolje, pošto to nije. 

Link to comment
Share on other sites

Velik broj tih vinil ripova je vrlo upitnog kvaliteta, sa nekih krseva od gramofona i sa ko zna kakvom AD konverzijom,lošom glavom,ko zna kako podešenom...sta se palite i generalizujete. Sama razlika medju gramofonima je do te mere drastična da neki zvuče gore od najgoreg CD-a.Ljudi se pale sad na gramofone k'o hepo kocke,na kraju će neko sa toske i grčke ploče nesto izripovati i neko će da mašta o highend snimku samo zato što pucka ploča.Neko ko ima high end gramofon i koga jedno slusanje preracunato samo kroz vek vrhunske glave kosta 2e će baš da se bakće oko ripovanja i deli to po netu.Nemaju ozbiljni ljudi pametnija posla...a da ne pominjem razlike od ploče do ploče.

Kad ste se već kurtalisali gramofona  uzivajte u tisini surfejz nojsa digitalnih zapisa, sta vas sad spopalo.Uzivajte u prednostima koji svaki medij ima,a ima ih svakako. Sad ispade da je slusanje digatalije sa problemima vinila IN,samo berete loše strane i jednog i drugog,a neujednačenost snimaka, nivoa i sl. vam slabi nervni sistem umesto da se relaksirate kroz muziku.Mene je to prikupljanje muzike sa sto strana smaralo jos u vreme kasetdekova.Naravno to je moje mišljenje,moje smaranjenekog je i tad palilo da pravi ''kompilacije'' i i mota traku, al je bar bilo sve u analognom domenu.Ja sam i tad i sad slusao gotovo iskljucivo cele albume da me razliciti snimci godine snimanja  i produkcije ne odvlače od muzike,a muzika mi je daleko iznad zvuka u sistemu vrednosti. Poštujem i kome nije-njegov sistem njegovo uzivanje,onako kako i šta najvise voli.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sondek said:

.Neko ko ima high end gramofon i koga jedno slusanje preracunato samo kroz vek vrhunske glave kosta 2e će baš da se bakće oko ripovanja i deli to po netu.Nemaju ozbiljni ljudi pametnija posla...a da ne pominjem razlike od ploče do ploče.

Da li si čuo za PBTHAL-a?

Link to comment
Share on other sites

Cenim tvoje pisanje ovde, ali nemoj da pišeš o stvarima u koje se ne razumeš, molim te. Ako ti ne želiš da potrošiš 2 evra vredno trošenje glave na ripovanje ploče koju ćeš posle besplatno da okačiš na Internet, veruj mi da postoje ljudi koji će to uraditi sa zadovoljstvom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...