Jump to content


Izvod iz Emisije "Ne moze to bez kabla" - CD vs File i sl.


Филип

Recommended Posts

5 sati ranije, pera451 said:

@zflazar

bilo bi lepo da je tako, ali nije bas.

Nazalost, ja ne vidim da je doslo do takve rasprodaje - mozda je na Discogs-u tako, mozda to vazi za neka izdanja, ali na trzistu ovde, a i ponegde drugde, nije.

Dovoljno je pogledati cene ECM-a, na primer.

Pogledah, kao slucajan izbor, disk Andy LaVerne-a (DMP) na Amazonu-u - 25$.

Verovatno se neki CD-ovi mogu nabaviti vrlo povoljno, ali kvalitetna izdanja ne nuzno.

 

ne bih puno da se mesam u ovu raspravu sad,ja sam svoje ECM CDove koje sam zamenio LP-ima,bese ne mali broj,prodavao po cca 5-6-7 eura/komad,iz prve ruke..isto tako sam i kupovao neke ECM naslove (kupujem i sad),iz prve ruke za iste pare..berze su majka za ovakve stvari,samo treba imati zivaca za to,mnogo vise no za listanje LP-a (barem neni)..inace u zadnje vreme po ebayovini kupujem CDove po ceni od 2-5 eura,sve bili naslovi za koje se za LP format traze vec nebulozne cene od 50-100 eura,pretezno iz UK,sa minimalnim postarinama..gubilo se vec par stvari,i ti prodavci od kojih kupujem rade na veliko,nadoknadjuju bez problema cenu,kolatelarna steta je moja,postarina koja je mala,u vecini slucajeva cena jedne Coca Cole iz automata...tante za kukuriku....B)

Link to comment
Share on other sites

@paja959,

ne tvrdim ja da polovni CD-ovi ne mogu da se nadju povoljno, moj komentar je bio primarno da ne vidim jasnu uzrocno-posledicnu vezu izmedju cena polovnih CD-a i slusanja muzike sa HDD-a, odnosno da je sada neko posebno povoljno vreme za kupovinu CD-ova.

Sto se cena novih ECM-ova tice, dovoljno je posetiti sajt One Hi-Fi-ja.

Inace, sto se tice ripovanja i ostalog, moguce je da u ovom trenutku ripovanje sa vinila nije tako uspesno, mozda primarno zbog lose AD konverzije. Mozda je i razlog to sto se ripovanjem bave ljudi bez dovoljno dobrog analognog sistema.

Medjutim, rekao bih da se digitalna tehnika razvija brze od analogne.

Postavlja se pitanje sta ce biti kada covek bude mogao da na HDT ili slicnom mestu skine kvalitetan vinil rip koji zvuci bolje od lp-a pustenih na 90% prosecnih i prosecno podesenih gramofona, tj. kada ce tom ripu reprodukovanom na digitalnom sistemu od 1000- evra moci da pridje tek gramofonski sistem od 5000+ evra?

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, pera451 said:

Postavlja se pitanje sta ce biti kada covek bude mogao da na HDT ili slicnom mestu skine vinil rip koji zvuci bolje od lp-a na 90% prosecnih i prosecno podesenih gramofona, tj. kada ce tom ripu reprodukovanom na digitalnom sistemu od 1000- evra moci da pridje tek gramofonski sistem od 5000+ evra?

Suština cele misterije!

Relativizuje polemiku šta je bolje, naravno iz ugla zaljubljenika u muziku.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, pera451 said:

@paja959,

ne tvrdim ja da polovni CD-ovi ne mogu da se nadju povoljno, moj komentar je bio primarno da ne vidim jasnu uzrocno-posledicnu vezu izmedju cena polovnih CD-a i slusanja muzike sa HDD-a, odnosno da je sada neko posebno povoljno vreme za kupovinu CD-ova.

Sto se cena novih ECM-ova tice, dovoljno je posetiti sajt One Hi-Fi-ja.

Inace, sto se tice ripovanja i ostalog, moguce je da u ovom trenutku ripovanje sa vinila nije tako uspesno, mozda primarno zbog lose AD konverzije. Mozda je i razlog to sto se ripovanjem bave ljudi bez dovoljno dobrog analognog sistema.

Medjutim, rekao bih da se digitalna tehnika razvija brze od analogne.

Postavlja se pitanje sta ce biti kada covek bude mogao da na HDT ili slicnom mestu skine kvalitetan vinil rip koji zvuci bolje od lp-a pustenih na 90% prosecnih i prosecno podesenih gramofona, tj. kada ce tom ripu reprodukovanom na digitalnom sistemu od 1000- evra moci da pridje tek gramofonski sistem od 5000+ evra?

@pera451:ono sto sam ja napisao je cisto iz moje perspektive,iskustva,zanrova sto meni treba,i sto koristim od muzike,i isto mogu,barem iz te perspektive da kazem da je sad vreme kupovine CDova,jer su jeftini..sta je sa ostalima,iskreno,ne me interesira..cene novih diskova su opet prica za sebe,gde gledas (drzava),koji muzicki materijal je u pitanju,ko je izdavac i slicne stvari,tako da se i tu mogu naci veeelike disipacije...za ono ostalo,iz drugih pasusa posta,sve je relativno,sto rece Einstein :)  imas freakove koji ce slusati radije i NAD 5120,ili Lenco L-75 sa nekom jeftinom zvucnicom tipa AT95E,Shure M44-7,Shure SC35C nasparm hi res snimaka,jer jednostavno ti hi-res snimci im smetaju,jer unose pometnju u muzicke materijale sa viskom informacija,na koje nisu navikli,i nemaju potreba za time :D i onda tu mozes da zavrsis pricu  i 1000eura terabajt generacije vs 5000eura analogicara,jer ce se prvi poklati analogicari,da li treba uopste i 5000 eura utrositi...

:P :lol:

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, pera451 said:

Po mom iskustvu, nema dobre "analogije" za male pare i bez puno truda.

pa trendovi oko analogije se menjaju,ciklicno,sad duvaju neki vetrovi,gde se dokazuje da ima dobre analogije i jeftino,ili jeftinije u odnosu na neka demode (skupa) vidjenja iz '70-'80..proveri te sadasnje trendove,bajke se pricaju....:D

Link to comment
Share on other sites

nisam hteo da dižem tenzije u tuđem/ digitalnom dvorištu, prosto sam primetio sledeću pojavu na Discogs-u:

-kad god tražim neki album i kliknem na opciju kupovine istog, sa filtrom podešenim na listanje od najjeftinijeg prema najskupljem u ponudi, ubedljivo je odnos cena/očuvanost medija na strani CD izdanja. Plus, troškovi transporta ( shipment costs) su uvek veći za vinil nego za CD.

Eto, to me je ponukalo da usmerim fokus na problematiku kupovine polovnih CD-a v.s. kupovine polovnih vinila.

plus, pojava tihih kupaca CD-a na veliko poput mog drugara iz ZR-a koji ima neki najnoviji NAIM CD koji zvuči stvarno prekrasno tako da reči nemam. Mislim da je trenutno mudra odluka iskoristiti sadašnju situaciju nemilosti ovog medija ako imate dobar cede transport i dovoljno mesta na polici.

Moja prva CD ploča kupljena pre oko 30+ godina i dalje je u funkciji, bez obzira što nije više kod mene, jer sam batalio celu digitalnu zajebanciju i predao celu kolekciju bratu. Za HD ne znam, do daljeg mi je vinil sasvim dovoljna zabava.

Link to comment
Share on other sites

nisam hteo da dižem tenzije u tuđem/ digitalnom dvorištu, prosto sam primetio sledeću pojavu na Discogs-u:
-kad god tražim neki album i kliknem na opciju kupovine istog, sa filtrom podešenim na listanje od najjeftinijeg prema najskupljem u ponudi, ubedljivo je odnos cena/očuvanost medija na strani CD izdanja. Plus, troškovi transporta ( shipment costs) su uvek veći za vinil nego za CD.
Eto, to me je ponukalo da usmerim fokus na problematiku kupovine polovnih CD-a v.s. kupovine polovnih vinila.
plus, pojava tihih kupaca CD-a na veliko poput mog drugara iz ZR-a koji ima neki najnoviji NAIM CD koji zvuči stvarno prekrasno tako da reči nemam. Mislim da je trenutno mudra odluka iskoristiti sadašnju situaciju nemilosti ovog medija ako imate dobar cede transport i dovoljno mesta na polici.
Moja prva CD ploča kupljena pre oko 30+ godina i dalje je u funkciji, bez obzira što nije više kod mene, jer sam batalio celu digitalnu zajebanciju i predao celu kolekciju bratu. Za HD ne znam, do daljeg mi je vinil sasvim dovoljna zabava.
stvar je u tome što su kupci vinila naviknuti na visoke cene ploča + transport, pa nam je CD + transport jeftin..digitalcima to očigledno nije
Link to comment
Share on other sites

'Ajde za pocetak da definisemo sta je jeftin CD.

Kategorije  rock-pop, jazz, jazz digipack, limited edition, stagod?

Koliko kosta jeftin Coltrane ili Holdsworth? Izdanje Impulse, Blue Note, ECM? 

Ja sam moje prve CD-ove 1985. godine placao 30 do 40 DEM.

Mozda pricamo o istom, samo se dobro ne razumemo jer nismo definisali osnovne pojmove...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zflazar said:

nisam hteo da dižem tenzije u tuđem/ digitalnom dvorištu, prosto sam primetio sledeću pojavu na Discogs-u:

-kad god tražim neki album i kliknem na opciju kupovine istog, sa filtrom podešenim na listanje od najjeftinijeg prema najskupljem u ponudi, ubedljivo je odnos cena/očuvanost medija na strani CD izdanja. Plus, troškovi transporta ( shipment costs) su uvek veći za vinil nego za CD.

Eto, to me je ponukalo da usmerim fokus na problematiku kupovine polovnih CD-a v.s. kupovine polovnih vinila.

plus, pojava tihih kupaca CD-a na veliko poput mog drugara iz ZR-a koji ima neki najnoviji NAIM CD koji zvuči stvarno prekrasno tako da reči nemam. Mislim da je trenutno mudra odluka iskoristiti sadašnju situaciju nemilosti ovog medija ako imate dobar cede transport i dovoljno mesta na polici.

Moja prva CD ploča kupljena pre oko 30+ godina i dalje je u funkciji, bez obzira što nije više kod mene, jer sam batalio celu digitalnu zajebanciju i predao celu kolekciju bratu. Za HD ne znam, do daljeg mi je vinil sasvim dovoljna zabava.

Lazare uz to sto imas jos jedan streaming servis tipa tidal,spotify,deezer za informativno slusanje,koji je uz solidan stariji Dac koji se nađe za male pare i imas zvuk na nivou dobrog CD plejera bez kupovine diskova.Ujedno i proveru pre kupovine vinila.Ja sam presao na tu kombinaciju.

 

12 minuta ranije, pera451 said:

'Ajde za pocetak da definisemo sta je jeftin CD.

Kategorije  rock-pop, jazz, jazz digipack, limited edition, stagod?

Koliko kosta jeftin Coltrane ili Holdsworth? Izdanje Impulse, Blue Note, ECM? 

 

 

Evo recimo kad pokrenuste raspravu imao sam Pat Metheny Secret story album u ruci.Originalno USA izdanje videh za 2usd na discogsu ma CD-u.Istovremeno najjeftiniji vinil na discogsu 68usd.

Link to comment
Share on other sites

@pera451

Kako ces definirati jeftino? Nije svima isto, meni je super cijena kada nađem na Amazon UK CD za 3-4 funte + 1,8 funti shipping. Prije par dana uzeo Diana Krall - Love scene za 2,48, danas Brad Mehldau Trio - Live za 10,52 (jučer mi pobjegao isti za 9). Ovisi što tražiš, 

Link to comment
Share on other sites

@sondek

OK, to je jeftino. Ja sam taj album svojevremeno platio 10+ evra.

@nino69,

ja upravo o tome i govorim. U temi se generalno prica o jeftinim CD-ovima, ja ne volim generalnu pricu, treba da definisemo sta to znaci. Zato sam i predlozio neke kategorije.

Diana Krall za 2,48 je definitivno jeftina...

Kako se kod vas tamo carina ponasa prema naruciocima nosilaca zvuka?

Link to comment
Share on other sites

Ja po malo kupujem po discogs-u, pa uvek možemo da se dogovorimo :)

Inače, i tu ima svega, od prepoštenih prodavaca, do muljatora ala KP.  Mora se voditi računa, ali generalno, em je bolji izbor, em su cene (sa sve transportom) ipak bolje nego da se kupuje kod nas (naravno, ja idem na to da uzmem solidan broj vinila od jednog prodavca, pa je transport obično oko 1 EUR po ploči kad se podeli cifra od npr. 20 EUR na 20 komada). Kad uračunam i carinu + pdv (a dobar broj puta sam prošao free), max. izađe do 1,5 EUR po vinilu, što je okay cifra, pogotovo ako se uporede cene određenih izdanja kod nas i tamo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Tema je vrlo korisna, posjedujem skromnu kolekciju originalnih CD-ova koju se trudim da prosirujem, ali pored toga svakodnevno slusam flac-ove sa PC-ja. Ne ripujem svoje materijale (dijelim misljenja vecine da je to bespotrebno), sa neta skidam ono sto nemam i sa tim materijalima sam vise nego zadovoljan, prije svega sto su besplatni a i zvuce odlicno.

Iz licnog iskustva, treba obratiti paznju na materijale ripovane sa vinila (24bit - 192kHz) jer je za kvalitet presudna izvorna oprema, losi gramofon, rucka i igla ne donose nista dobro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...