Jump to content


Izvod iz Emisije "Ne moze to bez kabla" - CD vs File i sl.


Филип

Recommended Posts

2 sati ranije, bec said:

Pogledao sam i zadnje dve emisije , obe su bile dobre , a posebno mi je drago kada je Kosta rekao za Flac naspram cd ploce ...ljudi skidaju sa interneta i prodaju kao da je bolje nego original  JVC XRCD ....

Mali off..

O tacnosti boldiranog mozemo da polemisemo, ali samo u slucaju poredjenja originala i "tamo neke" kopije sa intereneta. 

Dakle, u slucaju ripovanja identicnog CD albuma u flac fajl (ili WAV) ja licno nemam niti jednu nedoumicu u zvucnu inferiornost "fajla". Radi se o identicnoj kopiji, ali na drugom mediju (HD). Imam lepu kolekciju CD originala (pogotovo XRCD albuma) koje nemam nameru ikada da prodajem iz vise razloga.

Ali nemam nikakvu dilemu da fajl procitan putem optickog transporta radi imalo bolje u odnosu na ripovanu kopiju na HD. Ja dodose ne koristim klasican racunar kao izvor, ali to ipak jeste neka vrsta prilagodjenog racunara sa interno izolovanim NAS-om i Linux-om kao operativnim sistemom i internim reclocker-om.

Verovatnije ce biti da gospodin Kosta do sada nije imao prilike da se susretne sa pravim i kvalitetnim predstavnikom nove generacije digitalnih transporta (neoptickih). Jer sam po sebi DAC nije dovoljan da iznese vrhunski zvuk bez podrske kvalitetnog transporta, ma kako da je isti opremljen asinhronim USB ulazom/risiverom koji u teoriji relativizuje kvalitet samog transporta (neka vrsta racunara). Bilo i ostalo, mnogo zavisi od kvaliteta transporta.

Link to comment
Share on other sites

@nkrgovic - bio bih vam zahvalan da obriste moj post koji jeste totalni off kao sto sam i sam naglasio. Takodje da je moderacija ovoliko revnostna po pitanju off-a i na drugim temama ovaj forum bi bio mnogo lepse mesto za posecivanje. 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Филип said:

Mali off..

O tacnosti boldiranog mozemo da polemisemo, ali samo u slucaju poredjenja originala i "tamo neke" kopije sa intereneta. 

Dakle, u slucaju ripovanja identicnog CD albuma u flac fajl (ili WAV) ja licno nemam niti jednu nedoumicu u zvucnu inferiornost "fajla". Radi se o identicnoj kopiji, ali na drugom mediju (HD). Imam lepu kolekciju CD originala (pogotovo XRCD albuma) koje nemam nameru ikada da prodajem iz vise razloga.

Ali nemam nikakvu dilemu da fajl procitan putem optickog transporta radi imalo bolje u odnosu na ripovanu kopiju na HD. Ja dodose ne koristim klasican racunar kao izvor, ali to ipak jeste neka vrsta prilagodjenog racunara sa interno izolovanim NAS-om i Linux-om kao operativnim sistemom i internim reclocker-om.

Mislim da si u pravu i da u teorijskom smislu nema nikakve razlike između digitalnog zapisa na CD-u i digitalnog zapisa na HD-u dobijenog ripovanjem sa CD-a (ako je ripovanje korektno odrađeno).

Činjenica je da često ''fajl'' može bolje da zvuči od CD-a, u to sam se lično uverio, ali se ne radi o tome da je ''fajl'' na HD-u postao bolji činom ripovanja, već najverovatnije da CD player nije dorastao komp+DAC setup-u.

Takođe je činjenica da ima dosta ripova vrlo sumnjivog porekla.

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Mislim da si u pravu i da u teorijskom smislu nema nikakve razlike između digitalnog zapisa na CD-u i digitalnog zapisa na HD-u dobijenog ripovanjem sa CD-a (ako je ripovanje korektno odrađeno).

Činjenica je da često ''fajl'' može bolje da zvuči od CD-a, u to sam se lično uverio, ali se ne radi o tome da je ''fajl'' na HD-u postao bolji činom ripovanja, već najverovatnije da CD player nije dorastao komp+DAC setup-u.

Takođe je činjenica da ima dosta ripova vrlo sumnjivog porekla.

Upravo sam ovo hteo da kazem, treba razbiti zablude.

CD fajl = HD fajl.. sve dalje je pitanje kvaliteta transporta.

Bilo da se radi o vrhunskom Metronome CD transportu, namenskom uredjaju tipa Melco, ili na kraju krajeva racunaru optimizovanom za audio.

IMG_9811.JPG.bf9fb86e682aca615e6fa4182ce1b913.JPG

IMG_9813.JPG.3d4f7ac4b76cce9e44efaffd39247a80.JPG

Link to comment
Share on other sites

Morao bih da skrenem  pažnju da

CD track = HD fajl  .... nije pravilno napisano :nono

CD track = HDD fajl  ... bi bilo ispravnije za potuno razumevanje. :nerd

Šta želim reći,

Ovako se stiče utisak da je fail ripovan (ovako ili onako) na harddisk (HDD) pa podignut u HD rezoluciju, što sam imao prilike da zateknem na po nekom mestu, kao, po meni ozbiljan jeres, gde se čak tvrdi da je tako "napanjen fail" bolje zvučeći čak i od 16/44.1 originalnog faila.

Na žalost meni faliovi sa HD Tracks-a bolje sviraju od original CD-ova koje posedujem. Takođe bih istakao da failove puštam iz Foobar-a na USB ulaz u Oppo 105D, a CD-e direktno na Oppo-u gde obradu vrši njegov interni player, koji smo imali prilike da ocrnimo par meseci unazad.

Takođe moja iskustva daju prednost u zvuku (pod uslovom kvalitetnog ripovanja) narezanom CD-u na CD-R medijama sa crnom podlogom, čuveni Vinil CD-R-ovi, a o toj temi je i bilo potvrda da ima razlike od medije do medije ...

Da ne odlutam previše, mislim da su savremeni Fail player-i u najmanju ruku identični sa CD originalom, ako ne i superiorniji podrazumevajući pažljivi tretman pri ripovanju.

Link to comment
Share on other sites

kad čitam ovakve nedoumice onda se nakon njih stvarno ne kajem što sam i dalje u taboru Koste Matejića zbog zdravorazumske skepse oko standardizovanja formata i modova konverzije digitalnog formata.

nemam ništa protiv toga da ljudi po kućama digitalnu muziku prebacuju sa CD-a na hard-diskove. Sam proces prebacivanja i konverzije u drugi format ne bi trebao da poboljša osnovnu informaciju, zar ne?

sa druge strane veoma se malo obraća pažnje na trend budzašto prodaje original CD ploča koji je po meni identičan onoj gluposti radprodaje kolekcije vinila pre 20-tak godina. Ko ne veruje neka proveri cene CD-a na Discogs-u.

Šta želim reći?

Ko ima dobar CD plejer/ transport, njemu su sad zlatna vremena za kompletiranje opasno dobre kolekcije na ovom medijumu. :)

psssst!

ovo sam već video kod mog drugara cedejdžije koji malo-malo pa dovuče gajbicu polovnjaka kući Three Blind Mices, JVC XRCD, Chesky, samo pršti 3-4 CD-a po ceni jednog jadnog LP-a

Link to comment
Share on other sites

@zflazar

bilo bi lepo da je tako, ali nije bas.

Nazalost, ja ne vidim da je doslo do takve rasprodaje - mozda je na Discogs-u tako, mozda to vazi za neka izdanja, ali na trzistu ovde, a i ponegde drugde, nije.

Dovoljno je pogledati cene ECM-a, na primer.

Pogledah, kao slucajan izbor, disk Andy LaVerne-a (DMP) na Amazonu-u - 25$.

Verovatno se neki CD-ovi mogu nabaviti vrlo povoljno, ali kvalitetna izdanja ne nuzno.

Ako neko ima dobar izvor za takve "prilike", tu sam...

Link to comment
Share on other sites

Da li si pravio neku kalkulaciju cena, uzimajuci u obzir international shipping + insurance?

Gledam, recimo, neke oglase iz Austrije, tu je samo postarina po disku 4 evra.

Dodje se, bez problema, do cene od preko 10 evra po disku.

A ima tu Chesky-ja i za 15 evra, bez shipping-a.

Pri tome, ne zaboravimo, govorimo o polovnim diskovima

Kupovao sam kvalitetne CD-ove i po 1 evro u Nemackoj kada sam imao srece (ljudi zavrsavaju studije, sele se, nece da vuku nista sto ne moraju), i to pre skoro 15 godina.

Hocu da kazem, ne vidim iz ovoga da je krenula neka "rasprodaja" diskova. Polovnih diskova ima po raznim cenama oduvek. Nije to nuzno vezano sa prelaskom na slusanje sa HDD-a.

Link to comment
Share on other sites

Treba gledati oglase na discogsu od radnji ili ljudi koji imaju dosta toga,bolje su organizovani tj povoljniji oko postarine.Većina ih na dodatni disk dodaje po 50 centi,a vrlo cesto na preko 50€ daju free shipping.

Obzirom da se pravilno izripovan CD uz odobar dac ili jos bolje streamer cuje isto ili logicno bi bilo i bolje nazalost to gomilanje diskova je mrtav kapital i čist gubitak.Za razliku od vinila koji su pored zadovoljstva i ulaganje,a cesto vremenom i zarada. Imam ne mali broj vinila koje sam kupovao za 5-10€ koji danas vrede 50-100€.Discogs je odlican za brzinsku "terensku" proveru.Desavalo mi se bezbroj puta da platim nesto 15-20€,a da posle vidim da to vredi na discogsu do 5usd.Najsveziji primer vidim jedan album Chick Corea japansko izdanje za 25 i ipak mi bilo skupo,ali bih mozda i dao 20,...15 odmah.Kupio sam ga uz asistenciju kolege iz USA za nekih 3usd u odlicnom stanju,USA izdanje.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

Morao bih da skrenem  pažnju da

CD track = HD fajl  .... nije pravilno napisano :nono

CD track = HDD fajl  ... bi bilo ispravnije za potuno razumevanje. :nerd

Takođe moja iskustva daju prednost u zvuku (pod uslovom kvalitetnog ripovanja) narezanom CD-u na CD-R medijama sa crnom podlogom, čuveni Vinil CD-R-ovi, a o toj temi je i bilo potvrda da ima razlike od medije do medije ...

Da ne odlutam previše, mislim da su savremeni Fail player-i u najmanju ruku identični sa CD originalom, ako ne i superiorniji podrazumevajući pažljivi tretman pri ripovanju.

Hvala na dodatnom pojasnjenju u vezi hard diska!

Ovo je takodje moguce, ali ne treba prevideti daleko kraci vek zapisa rezanih diskova u odnosu originale, ipak radi se o drugacijoj tehnologiji u korist fabricke proizvodnje. 

A sto se tice plejera mislim da, i pored njihovih nesavrsenosti, stvarno nije u redu da ih nazivas ovako pogrdnim imenima :D

 

4 sati ranije, pera451 said:

@zflazar

bilo bi lepo da je tako, ali nije bas.

Nazalost, ja ne vidim da je doslo do takve rasprodaje - mozda je na Discogs-u tako, mozda to vazi za neka izdanja, ali na trzistu ovde, a i ponegde drugde, nije.

Dovoljno je pogledati cene ECM-a, na primer.

Pogledah, kao slucajan izbor, disk Andy LaVerne-a (DMP) na Amazonu-u - 25$.

Verovatno se neki CD-ovi mogu nabaviti vrlo povoljno, ali kvalitetna izdanja ne nuzno.

Ako neko ima dobar izvor za takve "prilike", tu sam...

+1...... Kome nije potreban, kod mene je dobar "softver" uvek dobrodosao :)

 

1 sat ranije, sondek said:

Obzirom da se pravilno izripovan CD uz odobar dac ili jos bolje streamer cuje isto ili logicno bi bilo i bolje nazalost to gomilanje diskova je mrtav kapital i čist gubitak.

Imam bekap kompletne muzicke kolekcije.... ali su ipak najbolji bekap sami fizicki originali.
Ima pride i omot sa knjizicom ako se ponekad uzelim plastike :)

Link to comment
Share on other sites

@Sondek,

znas kako, kolekcionarstvo je posebna vrsta sporta.

Mada 90% vremena slusam SB, jednostavno volim da imam i CD.

Kao sto sam nekad voleo da imam LP, veeeliki omot...

Pa jos ako ima omot neku "foru" unutra kao "Thick as a brick", ili je omot radio Roger Dean, ili Hypgnosis, kao da si kupio umetnicku sliku.

Mislim, moze covek da lista booklet sa HDD-a, ali nije to bas to.

Gomila vinila ne vredi nista ako covek ne zeli da odvoji vreme da njima trguje - za nekoga ko ima malo vremena sve je to podjednako mrtav kapital.

Takodje, preracunaj vreme koje si ulozio u trazenje ploce po nizoj ceni i pretvori ga u novac, pa proceni da li si nesto dobio... Mozda si to vreme mogao da prodas skuplje od tih 12$ koje si ustedeo.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Филип said:

Ovo je takodje moguce, ali ne treba prevideti daleko kraci vek zapisa rezanih diskova u odnosu originale, ipak radi se o drugacijoj tehnologiji u korist fabricke proizvodnje. 

A sto se tice plejera mislim da, i pored njihovih nesavrsenosti, stvarno nije u redu da ih nazivas ovako pogrdnim imenima :D

Naravno to je dobro poznato. Samo sam iznosio iskustvo sa presnimljenim diskovima po pitanju reprodukcije muzike.

Oh pardon, htedoh napisati "File player" a ispade pola Srpski pola Engliš, i na kraju "neuspešni player" . :P 

 

Link to comment
Share on other sites

Čitam ovde svakojake komentare vezano za zvuk ali jedno prosto pitanje, ako prebacujete na hard diskove muziku pa vam hard disk jednog dana crkne šta se onda dešava sa svim tim ripovima i td. Mora svako od vas da zna da svaki hard disk ima vek trajanja od 5 do 7 godina i onda počinje da zeza i polako da umire.

Link to comment
Share on other sites

Ja mogu da ti kazem moje iskustvo.

Moja muzika se nalazi na jednom WD Black od 2 TB. On se koristi samo za cuvanje i sa njega se muzika ne reprodukuje.

Sa njega se radi backup na 2 NAS-a sa WD koji sluze samo za inkrementalni backup.

Muzika se pusta sa 4. harda koji se po potrebi zamenjuje.

Sve ovo je narezano i na JVC Taiyo Yuden brzinom 4 x.

Dakle kompletna kolekcija 3 x HDD + 1 x DVD, a delovi jos i na eksternim hardovima...

Da ne pricamo o tome da nekoliko stotina tih albuma imam kao originale, a nekoliko stotina sam narezao...

Link to comment
Share on other sites

@pera451Opušteno,mahom na berzi uz čašicu razgovora,beg od posla i zene, i svakako bez sikiracije kod sjajnih ljudi koji već unapred znaju sta mi treba...pa mi kažu evo ovde je tvoj bunt ili mi uredno posalju spisak na mail.Ploče od njih i za mene su sve pod garancijom,mogu da ih vratim tj.zamenim za nesto drugo ako mi se ne svide ili ne daj bože nesto nije uredu s njima.Tu privilegiju NE zloupotrebljavam,već u 99% situacija dočekam bolje raspoloženje za nju.Takođe u novije vreme i uz klik mišem na discogsu ili Amazonu,gde uglavnom vrlo precizno odrede stanje i nude money back.Nema tu ni bog zna kakvog vremena,a za mene je to vreme toliko dobro provedeno da sam za to da se plaća od strane nas vinil hedonista,a ne da mislim kako bi vrat od posla polomio negde.Što se discogsa tu je bar jasno da je tu sve na klik.Vidis lepo da u lejli neko sasvim legitimno pokusao da ti odere kožu s leđa za Milt Jacksona sa 5000din,odes na Discogs nađeš ih 70-80kom,odabereš sebi mint primerak za 7-8e i opušteno klikneš,platiš državi sta treba i zamenis svoj stari primerak boljim.Pijace, tavane i podrume već dugo ne posećujem to ume zaista da smori,ali ima profita ako ti je do toga,to prepustam trgovcima i to im se vreme treba platiti.Nisam trgovac i ploče prodajem samo kad već zaista nema gde sa njima i nakon bar decenijskog nekorišćenja ili najčesće zamenom za USA izdanje,lepse se cuju i tiše puckaju.

Link to comment
Share on other sites

@sondek,

kod nas su na berzi cene solidne.

Ostao sam na dva dobavljaca koja mi posalju spisak, pa ja proberem. Najcesce imam vikendom tako malo vremena da nedeljama ne stignem ni da pokupim (dobavljaci znaju da sam dobra musterija, pa me trpe).

Opet je sve to utrosak vremena, makar ga ti nazivao i zadovoljstvom :).

Inace sam, kada sam poceo da zamenjujem ploce ocuvanijim, digao ruke od vinila.

Imam i dalje par stotina ploca, ali se vise na to ne vracam - prestalo je da mi predstavlja zadovoljstvo sve to zajedno.

Tako da su mi CD ostali kao srednji put izmedju vinila i fajla - opipljivo, a ipak se (uglavnom) kupuje jednom.

Mozda je mrtav kapital, ali kad pogledam pola zida u originalima - nekako mi toplo oko srca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...