Jump to content


Room correction: Suvisan feature?


nkrgovic

Recommended Posts

 Ovih dana videh nove Rotel HT komponente, pored procesora koji izgleda fenomenalno vec neko vreme sad je tu i "Surround Amplified Processor". Vrlo zanimljiva komponenta, ima 7 pojacala, deluje pristojno napravljena, ima Dolby Atmos 7.1.4 podrsku sa izlazima za Height kanale (treba dodati eksterno pojacalo) i nema NIKAKAV room correction. Nema audissey, nema dirac, nema merni mikrofon, NISTA. Risiver bez radio prijemnika i bez iceg suvisnog. 

 E sad, ima delay po zvucniku, ima setovanje udaljenosti zvucnika i mogucnost da se namesti za svaki zvucnik neki level adjustment (rucno), ima cutoff na skretnici za sub po zvucniku i ima 10-kanalni ekvilajzer. Rudimentalno, ali ne zastareva, plus nema cene tih sistema u ceni. 

 Setih da Anthem ima drugi pristup: Ima room correction, ali ne radi na risiveru. Instalira se softver na racunar, pokrenje merenje i onda se samo parametri "upucaju" u risiver. Nesto slicno je moguce uraditi i na ovom Rotel-u: Uzme se dobar merni mikrofon, dobar softver (Dirac ili sta vec), odrade proracuni i podesi risiver po nivoima plus ekvilajzer. Za nesto sto kosta 3000+ EUR ne verujem da je problem da ovo odradi diler pri kupovini. 

 Sto vise razmisljam to mi se vise svidja. Realno, vecina ljudi ne menja cesto setup. Oni koji menjaju opet mogu da nabave sami opremu. Zapravo, ne vidim sta bi se izgubilo? Koliko ljudi realno koriste to, a posebno vise nego jednom? Zasto ga placati i zasto komplikovati? Plus, ako to radi neko usluzno mozete izabrati nekog ko ima bolju mernu opremu i dobiti verovatno bolji rezultat. Kao bonus, ako vam se ne svijda Dirac, predjete na Audissey. :) 

 Sta kolege misle o ovome? 

Link to comment
Share on other sites

Корекција звука код суроунд система је неопходна. Најчешће људи немају услове идеалне позиције звучника у још мање идеалним просторијама. Подешавање на уво је дискутабилно...

Одисеј који долази уз уређаје је квалитетно урађен али и захтеван, све се обара на 48/24 да би имало довољно процесорске снаге за обраду (код филмова није проблем). Постоји Одисеј про код скупљих уређаја које професионалци раде уз накнаду али не знам да ли тога има код нас. То није само еквилајзер већ рачуна и удаљеност звучника за потребно кашњење звука, померање фазе, издизање или спуштање у зависности од гласноће и сл.

Идеја обраде преко компа је ок за мерење али уређај мора бити у стању да сам обрађује звук приликом слушања. Треба набавити подржан микрофон и пробати, мада сам наштеловати 9, 11 и више канала је мучно. Доста је зезнуто код најнижих фреквенција, Одисеј ХТ32 има 512 филтера за то.

Причаш о новом Ротелу од 3600е? Доста га хвале, само не знам да ли могу његова појачала да се преусмере а додатни снагаш да буде нпр за предње.

Link to comment
Share on other sites

 Da, pricam o novom, mada i njihov top model pre/pro radi isto (samo on nema height kanale, cist je 7.1): Imas 10-kanalni ekvilajzer plus delay i volume control po zvucniku. Nista od toga nije zahtevno, sve to imas u analognom domenu. Ideja je: Platis nekome da uradi merenje nekom jako dobrom opremom, da odradi kalibraciju SOBE, nadje room mods i sve, popegla to na ekvilajzeru, podesi rezne frekvencije i nivo/delay po zvucniku i nemas real-time DSP nista. U digitalnom domenu radis D/A konverziju i razdvajanje kanala. 

 Nekako mi se cini da je to, mozda, bolje nego DSP i risiveru/procesoru... OK, traje par sati, realno, mozda i pola dana - pa sta? Ne pomeras zvucnike svako malo, vecina zvucnika u surround sistemu su, obicno, montirani na fiksne pozicije na zidu ili plafonu. Ja sam jedino prednje zvucnike vidjao da su "pomerljivi", a njih mozes da podesis prvo iz par pokusaja najbolje moguce pomeranjem, pa onda da dalje radis korekcije iz merenja i ekvilizacije. 

Link to comment
Share on other sites

Звук филмова је миксован на референтном нивоу за биоскопе са односом високих, ниских, средњих тонова да звуче што природније. На авр са Одисејом после калибрације референтни ниво звука је на 0дБ. У кућним условима често није могуће толико гласно слушати а када се утиша високи постану изражени а бас слабији па често људи појачавају суб, што је грешка. Потребно је да авр стално прилагођава звук трењнутној јачини да осећај буде као да се слуша на референтном нивоу. Одисеј смањи макс јачину за 9дБ јер може неке тонове толико појачати да би избегао клипинг.

Код музике нема референтног нивоа па Одисеј не ради толико успешно, што је за вишеканалну музику отежавајућа околност.

По поменутом примеру без дсп, мислим да би требало слушати на великим гласноћама да би се све чуло и осетило. Опет нисам ни видео уживо нови модел па можда грешим. Мораћу да прелистам који систем користи, шта тачно (не) ради и сл... али идеја јесте добра, што мање чачкања то боље.

Link to comment
Share on other sites

 Razumem o cemu pricas, ali sa druge strane mi je u glavi ideja "Sto manje cackanja to bolje", kao sto si i sam rekao :) 

 Druga stvar o kojoj razmisljam je: Ako izbacimo downsampling, plus ako merenja i proracuni budu osetno bolji, pre svega jer se ne rade real-time i jer se rade sa mnogo boljom opremom od one koja se dobije uz risiver, posebno nize-srednje klase, da li cemo, realno, ISTA izbubiti? 

 Pri tom, ako slusalac zna da ce slusati recimo 10dB ispod nekog "referentnog" nivoa, a softver koji se vrti na racunaru sa koga se racuna kalibracija zna da uradi blagi loudness compensation, sta se gubi? Bice "napucan" zvuk ona dva puta kad budes slusao na referentnom nivou, ali opet.... 

Link to comment
Share on other sites

Када искључим Одисеј и пустим филм звучи осетно слабије него са укљученом опцијом. Много тонова се не чују, нема исте динамике звука а задњи звучници као да утихну. Користим Маранц 7008 који има ХТ32, али нема про опцију.

Дневне собе нису махом добре ни за стерео а камоли суроунд звук. Претпостављам да би твоја идеја била одлична за наменску просторију кућног биоскопа где се све подеси, измери, акустички третира, звучници подједнако удаљени са простором за дисање и после само ужива. Буду ли разне уградне или зидне верзије, мислим да је активна корекција неизбежна.

Код музике је блажа опција јер обично доста појачам па је боље. За стерео звук гасим Одисеј јер некако пренагласи високе тонове и поремети просторност звука.

Постоји и опција корекције звука где се леви и десни канал не дирају а сви остали се процесирају. Можда је то добитно за стерео где би се само суб сигнал сређивао, који и тражи највише пажње. Тренутно нисам аудиофил, немам предње звучнике па не могу додатно да тестирам хехе...

Link to comment
Share on other sites

 Da, ali ja ne pricam o varijanti da ISKLJUCIS procesor. Kad ga iskljucis ti si onesposobio ekvilizaciju. Ja pricam o scenariju gde je ona ukljucena, ali sa parametrima koji se ne menjaju. Realno, ti nemas merni mikrofon prikljucen sve vreme, merenja su predefinisana u oba slucaja. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

...i nemas real-time DSP nista. 

Pa i nemas nista ni kod jednog uredjaja.

Svi rade po istom principu koji si naveo - odrade merenja i na osnovu toga naprave fiksnu konfiguraciju i to je to. U suprotnom bi mikrofon(i) morali da budu sve vreme aktivni. Ne znam sta te buni.

DSP sluzi upravo za obradu zvuka u digitalnom domenu na osnovu te konfiguracije, a i za razne efekte koji uglavnom ne sluze nicemu.

Link to comment
Share on other sites

 Da, ali, kao sto je i gvlada objasnio, vecina procesora ima DSP koji sve vreme pegla zvuk u digitalnom domenu. Da bi to radilo mora da downsample-uje na neku frekvenciju (ono sto je on nasao je cak jako lose), pa da onda radi real-time procesiranje, a sve to da bi dobio krivu koju je merenje dalo. 

 Ja ovde razmisljam o analognom pristupu: parametarski ekvilajzer u analognom domenu, D/A konverzija pre toga, ili cak i digitalni ekvilajzer ali na ogranicenom broju kanala (eto npr. 10), a zauzvrat bolja merna oprema. Uz bolju opremu i softver mi se cini da je moguce da pristup bude zvucno bolji, a dodatno je verovatno jevtiniji, jer procesor nije opterecen cenom slozenih DSP-ova za te namene, niti licencama za room correction softver. 

 Ovo poslednje me je zapravo navelo na razmisljanje: Proizvodjac realno licencira, za korisnika, softver - koji korisnik koristi najcesce jednom. 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, lalelala said:

mene ovo zanima ali u 2.0 konfiguraciji kao posebna kutija izmedju dig izvora i DAC-a ....

 A kao nesto izmedju DAC-a i pojacala, ili izmedju pretpojacala i pojacala? Tipa neki ekvilajzer, potpomognut softverom koji radi na racunaru? Cisto dajem ideju.... 

Link to comment
Share on other sites

malo sam se zanimao sa inerakcijom sobe i zvucnika ... postoje online proracuni gde se moze grubo videti gde soba njavise utice na zvuk ...

ubacio sam svoje podatke o dimenzijama i materijalima koji su primenjeni i namenu sobe kao soba za slusanje muzike ....uglavnom sa dobio rezultate da imam problema sa basom na oko 125Hz i 250Hz ....sad koliko je to precizno nisam siguran ...

preporuke idu na temu ubaci oko 30m2 nekih akustickih materijala i sve ce bit ok ....

moja ideja je drugacija , sto ne bi kupio za te iste pare uredjaj koji ce premeriti sobu i u digitalnom domenu srediti stvar ? uredjaj je prenosive prirode pa kad prodam stan mogu da ga ponesem  u kucu ...

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, lalelala said:

mene ovo zanima ali u 2.0 konfiguraciji kao posebna kutija izmedju dig izvora i DAC-a ....

 

 

jel imate neku preporuku ? 

Dirac ili AudioVero Acourate što se softvera tiče, MiniDSP ili računar kao hardver. Ako bih birao All-in-one rešenje, to bi bio neki DEQX, recimo, ali košta u pm...

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, lalelala said:

pogledajte ovaj test ....

www.theabsolutesound.com/articles/dspeaker-anti-mode-20-dualcore-digital-signal-processor/

 Zanimljivo, posebno u delu koji govori o korekciji visokih frekvencija i parametaskim ekvilajzerima - zao mi je sto i tu nema merenja. 

 Kapiram da korekcija u digitalnom domenu moze da bude bolja, stavise ne sporim je. Ali opet, sve se svodi i na implementaciju, plus kvalitet merne opreme.... I to je ono o cemu ja razmisljam. Da li se boljom mernom opremom i boljim softverom, u kombinaciji sa nekim parametarskim ekvilajzerima, ako ih ima dovoljno moze postici bolji rezultat?

 Ja idem na koncept gde se novac koji bi otisao na algoritme/softver i prilozene merne mikrofone upuca u bolje ekvilajzere, a korisniku ostavi da (do-)plati merenje i koriscenje softvera, gde dodje neki profesionalac, naplati uslugu, a on ima neki dobar DEQX mikrofon i Dirac softver na laptopu..... 

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, nkrgovic said:

 Da, ali, kao sto je i gvlada objasnio, vecina procesora ima DSP koji sve vreme pegla zvuk u digitalnom domenu. Da bi to radilo mora da downsample-uje na neku frekvenciju (ono sto je on nasao je cak jako lose), pa da onda radi real-time procesiranje, a sve to da bi dobio krivu koju je merenje dalo. 

 Ja ovde razmisljam o analognom pristupu: parametarski ekvilajzer u analognom domenu, D/A konverzija pre toga, ili cak i digitalni ekvilajzer ali na ogranicenom broju kanala (eto npr. 10), a zauzvrat bolja merna oprema. Uz bolju opremu i softver mi se cini da je moguce da pristup bude zvucno bolji, a dodatno je verovatno jevtiniji, jer procesor nije opterecen cenom slozenih DSP-ova za te namene, niti licencama za room correction softver. 

 Ovo poslednje me je zapravo navelo na razmisljanje: Proizvodjac realno licencira, za korisnika, softver - koji korisnik koristi najcesce jednom. 

Није једном, Одисеј ради сваки пут када се гледа неки филм. Сигнал за сваки канал се обреађује. Опет мерење се понавља променом звучника или позиција. Постоје и процесори који не деградирају већ раде на 96/24, 192/24 али коштају преко 10к $. Додуше имају и 30-ак канала... углавном за праве кућне биоскопе. Они обавезно имају про калибеацију и, макар по утисцима других, музика такође звучи перфектно. Највећи проблем тих система за стерео јесте што немају референтну тачку на основу које би упоређивали и кориговали.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, gvlada said:

Није једном, Одисеј ради сваки пут када се гледа неки филм. Сигнал за сваки канал се обреађује. Опет мерење се понавља променом звучника или позиција. Постоје и процесори који не деградирају већ раде на 96/24, 192/24 али коштају преко 10к $. Додуше имају и 30-ак канала... углавном за праве кућне биоскопе. Они обавезно имају про калибеацију и, макар по утисцима других, музика такође звучи перфектно. Највећи проблем тих система за стерео јесте што немају референтну тачку на основу које би упоређивали и кориговали.

 Mislio sam radi jednom tipa "jednom meri i radi kalibraciju", na dalje on radi svaki put kad gledas film, naravno, ali radi ekvilizaciju u skladu sa nekom krivom koja je odredjena merenjima.... To radi DSP u procesoru i taj deo ume da napravi (i pravi) inzenjer u timu koji pravi procesor. Ono sto se licencira, koliko ja razumem je algoriram za merenje i pravljenje tih krivih? 

Link to comment
Share on other sites

 OK, je'l sad razumes sta mislim pod "platio da se pokrene jednom"? :) Tebi treba DSP / Analogni ekvilajzer za slusanje, softver za merenje i kalibrisani mikrofon su placeni a koristis ih, ajde, retko? Vecina ljudi samo jednom... Nije li bolje iznajmiti ih?

 Ja sam softveras, meni ovde fali neki SaaS model. 

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, nkrgovic said:

 OK, je'l sad razumes sta mislim pod "platio da se pokrene jednom"? :) Tebi treba DSP / Analogni ekvilajzer za slusanje, softver za merenje i kalibrisani mikrofon su placeni a koristis ih, ajde, retko? Vecina ljudi samo jednom... Nije li bolje iznajmiti ih?

 Ja sam softveras, meni ovde fali neki SaaS model. 

Sav taj softver košta manje nego prosečan interkonekt kabl, a takve pomake u zvuku ne može ni deset puta skuplji kabl da donese.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...