Jump to content


Amaterski sistem u razvijanju :)


djolodjolo

Recommended Posts

Zdravo, evo da se javim posle dosta dugo posto sam se preselio u mnogo vecu sobu i sad sam resio opet da se vratim u Hi-Fi vode i da poradim na sistemu.

 

Sistem je sledeci:

Zvucnici: Tannoy M4 (DIY varijanta)

SW: Elac ESP101

Pojacalo: Marantz SR6006 7.1 & Denon PMA-980R

Izvor: Macbook Pro 2011 early / uglavnom flac i premium Deezer stream preko HDMI-ja ili kad setam laptop onda preko Google Chromecast Audio-a

Kablovi: Oehlbach Rattlesnake 3 

 

Sistem je amaterski ali se meni jako svidja kako ovo zvuci, doduse ne u ovoj sobi posto je dosta veca od prethodne i postoje refleksije, ali radim na tome, takodje gramofon ce biti dodat u celu pricu cim stigne polica :) Na ovim slikama se ne vide ali su dodate i metalne zaluzine na prozore i vrata pa je situacija malo bolja, mozda dodam i zavese ali videcu jos...

To je to za sad, trenutno cekam da mi se napravi polica (ona klasina modularna sa metalnim delovima u tri oslonca) da bih mogao uredjaje da pomerim u stranu, konkretno na poziciju gde su ova dva cveta na drvenim stalcima. Soba je nova, akustika nije odradjena jos ali se radi na tome. Konkretno plan mi je da stavim ispred zvucnika neke one shaggy tepihe, iza zvucnika ugaoni sundjer a na suprotni zid od zvucnika ce ici one slike na canvasu od par kvadrata koje su dodatno da napunim peskirima (video sam odlican tutorijal na YT gde se ODLICNO ublazuju refleksije i odzvanjanja u sobi sto je meni apsolutno potrebno).

Posto sam trenutno dekintiran, neki sledeci upgrade koji zelim jeste da uzmem Wharfedale 240 zvucnike + centar ali nisam siguran sta bih mogao da iskoristim kao one "surround" zvucnike posto mi je ugaona tik do zida. Planiram da je odvojim 20-30cm i da stavim neki pult kao ali ne znam koji bi zvucnici radili tako blizu a daju dobru zvucnu sliku. Konkretno bih isao na 5.1 sistem pa mi vise od dva surround zvucnika ne treba.

Sve sugestije su i vise nego dobrodosle :)

DSC_0482.jpg
DSC_0480.jpg
DSC_0481.jpg
upload my photo

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, laky said:

Ova soba je prelepa,koliko je visoka.

Hvala ali bice jos bolja uskoro kad se upotpuni kako sam zamislio :)

U tom srednjem delu oko 2.5m

1 sat ranije, Nomimasen said:

Razmere prostorije i veličina su sjajni. Ovde ima uslova za izuzetne rezultate.

Od kog je materijala pod? 

Materijal je laminat od 10mm, vece tvrdoce.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, gvlada said:

Лепо изгледа, који пројектор и које платно користиш?

За ту собу као суроунд мин је 7 звучника и 2 суб.

Raspored sobe je nezahvalan za 7.2 odnosno nemoguce je da ga izvedem kako treba. Eto slike u prilogu.

Projektor je Epson EH-TW5200 a platno neko Vega 240cmx240cm samo sam ga ja namestio da izvlaci ovu 16:9 varijantu. Dijagonala je oko 105".

Takodje risiver koji imam je 7.1. Ima dva SW izlaza ali koliko sam razumeo dele signal, koliko je to lose ne znam...

 

Screenshot_20170716_204258.png
image storage api

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Treba mi pomoc.

Naime suprotni zid od zvucnika je totalno go trenutno a zelim da odradim sta mogu kako bih sprecio refleksije. Moja neka idelna varijanta je bila da napravim onaj drveni difusor medjutim to je difusor sto znaci da ne ublazava refleksije vec ih razbacuje zvuk po sobi.

Neka moja zamisao je da napravim isto to samo sto bih koristio neki srednje tvrd sundjer ali bih zadrzao oblik (koji mi se mnoooogo svidja) - i napravio recimo 2-3 kvadrata te povrsine. Da li bi to imalo nekog smisla? 

Proverena varijanta tj plan B je da uzmem neku vecu sliku razvijenu na blind ram i da odradim ovo - sto je zapravo slika na platnu/canvasu ali je onaj prazni prostor ispunjen peskirima u tom slucaju i gotovo da nikakav zvuk ne prolazi - bar je tako na testovima sa snimka.

Sta je bolje od ove dve i da li ima nesto sto je mozda bolje a da je cenovno slicno?

Ispred zvucnika sam stavio veliki shaggy/cupavi tepih i to je dosta ublazilo refleksije i generalno poboljsalo zvuk ali ima tu jos mesta za eksperimente.

Link to comment
Share on other sites

Zvuk je bio zamuljan, osecalo se da postoji reverb/eho. Nisam neki strucnjak posto slusam elektronsku muziku vecinom ali znam kako trake treba da zvuce i svaki ton je imao mnogo duze trajanje nego sto treba. Kad sam ubacio tepih to se dosta ispravilo ali i sad osecam da odredjeni deo spektra vraca mojim usima i opet imam to muljanje.

Kad ustanem i prilazim zvucnicima to nestaje i zvuk je daleko potpuniji. Ofc - najbolje sve zvuci kad sam u sweetspotu jednakostranicnog trougla ali to mi je sredina soba i nemoguce je da tu formiram bilo kako sedenje.

Zvucnici su udaljeni od mene sigurno 5m ako ne i vise a zid iza 1.5m i kapiram da tu ima nekih 5-10ms laga i onda dobijam i tu refleksiju pa mi se sve cuje lose. Nije mi sistem nista specijalno ali i dalje bih da ispeglam to sto mogu.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, djolodjolo said:

Zvuk je bio zamuljan, osecalo se da postoji reverb/eho. Nisam neki strucnjak posto slusam elektronsku muziku vecinom ali znam kako trake treba da zvuce i svaki ton je imao mnogo duze trajanje nego sto treba. Kad sam ubacio tepih to se dosta ispravilo ali i sad osecam da odredjeni deo spektra vraca mojim usima i opet imam to muljanje.

Kad ustanem i prilazim zvucnicima to nestaje i zvuk je daleko potpuniji. Ofc - najbolje sve zvuci kad sam u sweetspotu jednakostranicnog trougla ali to mi je sredina soba i nemoguce je da tu formiram bilo kako sedenje.

Zvucnici su udaljeni od mene sigurno 5m ako ne i vise a zid iza 1.5m i kapiram da tu ima nekih 5-10ms laga i onda dobijam i tu refleksiju pa mi se sve cuje lose. Nije mi sistem nista specijalno ali i dalje bih da ispeglam to sto mogu.

 

Na osnovu fotografija, polazim od toga da je sobi potreban izvestan tretman. Čini mi se da je novogradnja, i kombinacija materijala od kojih su zidovi sa laminatom može da proizvede prilično neprijatan zvučni efekat.

Predložio bih ti da ne srljaš u apsorpciju na neviđeno. Često se, ako se zaletimo, stvari koje smo tako izgubili (uz neke dobitke) nikako ne mogu povratiti. A te stvari su često suštinske.

Deluje mi da imaš prostora da se u sobi raširiš. Zvučnici su, za sve pojmove, preudaljeni od mesta slušanja. Spoj zvučnika doslovno gurnutih uza zid i slušnog mesta na drugom kraju sobe je velikim delom zaslužno za ono što čuješ i što ti smeta.

Da li bi mogao da ih izvučeš do dovratka (vrata levo) i postaviš u toj ravni, za početak? 

Drugi korak bi bilo približavanje troseda sredini sobe, makar za metar.

Link to comment
Share on other sites

Nazalost udaljavanje zvucnika nije opcija kao ni priblizavanje troseda.

Deluje da mogu da izvucem zvucnike jos medjutim ako pomerim desni jos za 10cm bukvalno ce stajati ispred vrata od terase a to je no no.

Pomeranjem troseda cu izgubiti odredjeni prolaz koji se nalazi izmedju desnog coska i troseda tako da ni to nije opcija.

Mozda ce se situacija promeniti posto planiram da promenim zvucnike - moja sledeca kupovina bi bili Wharfedale Diamond 240 koji bi trebalo da su daleko potentniji od ovih; jedino nisam siguran koliko ce moje trenutno pojacalo moci da se nosi sa njima s obzirom da su deklarisani na 4ohm-a a pojacalo u oficijalnim specifikacijama ne podrzava to tj nema informacije (Marantz SR6006).

Takodje bi trebala (makar u teoriji) da se poboljsa slika posto cu odmah pored cveca da stavim i stalak za opremu, tako da ce SW stajati tacno izmedju zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎16‎/‎2017 at 16:39, djolodjolo said:


DSC_0480.jpg
 

Ja predlažem da malo odvojiš trosed od zadnjeg zida i uvedeš jedan masivniji element kao na slici ili nešto slično. Moglo bi dobro da posluži u akustičnom smislu a možeš da imaš i štek u donjoj zoni gde bi se naslanjao naslon troseda...?

bookshelf-wall.thumb.jpg.0280de2a8b01d384eb21a61630adab2f.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Father said:

Ja predlažem da malo odvojiš trosed od zadnjeg zida i uvedeš jedan masivniji element kao na slici ili nešto slično. Moglo bi dobro da posluži u akustičnom smislu a možeš da imaš i štek u donjoj zoni gde bi se naslanjao naslon troseda...?

bookshelf-wall.thumb.jpg.0280de2a8b01d384eb21a61630adab2f.jpg

Tako nesto je i meni padalo na pamet ali bih to ostavio kao poslednje resenje posto je i najkomplikovanje a ne bih nesto da punim prostor policama ako ne moram.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, djolodjolo said:

Nazalost udaljavanje zvucnika nije opcija kao ni priblizavanje troseda.

Deluje da mogu da izvucem zvucnike jos medjutim ako pomerim desni jos za 10cm bukvalno ce stajati ispred vrata od terase a to je no no.

Pomeranjem troseda cu izgubiti odredjeni prolaz koji se nalazi izmedju desnog coska i troseda tako da ni to nije opcija.

Mozda ce se situacija promeniti posto planiram da promenim zvucnike - moja sledeca kupovina bi bili Wharfedale Diamond 240 koji bi trebalo da su daleko potentniji od ovih; jedino nisam siguran koliko ce moje trenutno pojacalo moci da se nosi sa njima s obzirom da su deklarisani na 4ohm-a a pojacalo u oficijalnim specifikacijama ne podrzava to tj nema informacije (Marantz SR6006).

Takodje bi trebala (makar u teoriji) da se poboljsa slika posto cu odmah pored cveca da stavim i stalak za opremu, tako da ce SW stajati tacno izmedju zvucnika.

Jasno.

Koliko ti je izvodljiva jedna fotelja za slušanje muzike negde na sredini sobe? Mesta ima.

Sa postavkom kao na slici, nećeš ništa značajnije postići promenom zvučnika. Verovatno je da u ovim spravama već imaš zvuk, ali ga je potrebno izmamiti.

Što se tiče sunđera i staklene vune i sličnog - zaista ti preporučujem da ne ulaziš u to u kućnim uslovima, iz soptvenog iskustva. Celu stvar možeš mnogo elegantnije rešiti sa tepihom ili foteljom na pravom mestu. Možda nekom policom, iako si naveo da bi to izbegao.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Nomimasen said:

Jasno.

Koliko ti je izvodljiva jedna fotelja za slušanje muzike negde na sredini sobe? Mesta ima.

Sa postavkom kao na slici, nećeš ništa značajnije postići promenom zvučnika. Verovatno je da u ovim spravama već imaš zvuk, ali ga je potrebno izmamiti.

Što se tiče sunđera i staklene vune i sličnog - zaista ti preporučujem da ne ulaziš u to u kućnim uslovima, iz soptvenog iskustva. Celu stvar možeš mnogo elegantnije rešiti sa tepihom ili foteljom na pravom mestu. Možda nekom policom, iako si naveo da bi to izbegao.

E to sa foteljom je i meni padalo na pamet i moguce je da se pozabavim i tim. Vise sam hteo nekog lenjivca ali okej - moze i fotelja sa nekim tabureom. Takodje mi ta varijanta sa foteljom i nije toliko dobro resenje jer ja vecinu vremena na ugaonoj i nisam toliko vezan za mesto odnosno da sedim i slusam muziku - vise volim da mogu da obavljam neke druge stvari dok ona svira a da to opet ima smisla :)

Generalno bih izbegao varijante gde umanjujem prostor ove sobe posto i nije nesto velika a treba svakako da ubacim jos par delova namestaja - doduse ne u tom delu izmedju zvucnika i ugaone.

 

Link to comment
Share on other sites

Na udaljenosti na kojoj slušaš već dominiraju refleksije i to ne znači nužno da soba nije u redu, već da je geometrija rasporeda neodgovarajuća. Ako zvučnike ne možeš da približiš sebi, približi se ti njima, kao što je predloženo. U međuvremenu sačekaj da čuješ šta će da uradi polica.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, djolodjolo said:

Tako nesto je i meni padalo na pamet ali bih to ostavio kao poslednje resenje posto je i najkomplikovanje a ne bih nesto da punim prostor policama ako ne moram.

U estetskom smislu mislim da bi značajno doprinelo toplini ambijenta, a u akustičnom verujem, ponavljam verujem, i neka me isprave oni koji imaju iskustva sa masivnijim policama na zadnjem zidu, da bi značajno doprinela umirujući prostor po pitanju reverberacija poslatih u taj desni đep 110x320cm i njihovog povratno odbijenog kovitlanja na mesto slušanja ...

Svakako imaš opciju koja nije jeftina u smislu osnovne zamišljene namene, ali bi prostoru dodalo u vizuelnom smislu kvalitet više, te bi tu možda našlo svoje opravdanje i u finansijkom smislu.

Link to comment
Share on other sites

On 7/16/2017 at 16:39, djolodjolo said:

Zdravo, evo da se javim posle dosta dugo posto sam se preselio u mnogo vecu sobu i sad sam resio opet da se vratim u Hi-Fi vode i da poradim na sistemu.

 

Sistem je sledeci:

Zvucnici: Tannoy M4 (DIY varijanta)

SW: Elac ESP101

Pojacalo: Marantz SR6006 7.1 & Denon PMA-980R

Izvor: Macbook Pro 2011 early / uglavnom flac i premium Deezer stream preko HDMI-ja ili kad setam laptop onda preko Google Chromecast Audio-a

Kablovi: Oehlbach Rattlesnake 3 

 

Bez ljutnje ! , men se čini da bi ova sjedeća garnitura mogla ići na sredinu sobe tako da se sa svih strana more prolazit i napred kolko more zbog onog ćoška ? , ono otraga ( tv i činimi se sonyeve zvučnike ) rasprodat i napravit na zadnjem zidu neakvu policu ili regal ? za knjige i sl . koji bi "ubio" zadnje refleksije . Time bi se približio sweet spotu ? , a ne bi onemogućio komunikaciju u prostoru ? . Teško je ovako odokativno  procijeniti percepciju prostora , zato ovo je kao ideja ? , i onda još sa strane stanu neke slike  0,3 police ( ne sa staklom) , i za to je naravno zadužena ( bolja polovica ) , ako nije "man cave " . :)

Link to comment
Share on other sites

Ja takođe ne volim zavese jer mi je stan sa dobrim pogledom i u krošnji drveća pa bi bilo steta shebati ga zbog hife, ali ona bi ti resila dosta refleksija,teska zavesa mozda samo za upotrebu dok se slusa ozbiljnije muzika.Ja sam stavio drvene venecijanere i pokazalo se kao dobro,inace je bio je ocaj.Vidim da ti je stolarija u boji drveta pa me asociralo na moj slucaj i resenje.Zadnji zid je dobar,ali je TV takođe velika reflektujuća povrsina,probaj ga prekriti necim na momenat da vidis da li je i do njega.Ali ono sto će svakako pomoci i od cega treba poći je tepih,moj kad se odnese na čišćenje soba zvoni ko u pećini.Probaj prvo to dok sunđerima ne upropastis lep prostor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...