Jump to content


Acoustic Energy AE-1 (Classic) clones


pera451

Recommended Posts

@Willi,

poceli smo od AE-1, pa smo diskutovali razne male dvosistemske kutije, BR, sa portom napred, jeftinije od AE, koje bi mogle da posluze kao jeftinija ulaznica u taj svet za nekog ko je navikao na dosta vece kutije.

Mislim, kupiti AE-1 i odgovarajuce stalke, amplifikaciju i ostalo, pa onda zakljuciti da ti ipak nedostaje sifonjer je prilicno bolan eksperiment...

A mozda se donekle povoljan efekat moze postici i nekom drugom kutijom, koja je uz to i manje zahtevna u pogledu ostatka sistema...

Otvoren i opusten razgovor, bez presije da iko bude u "pravu"...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

AE -1 je sve samo ne klasicna mala kutija,zato je i legenda uz sve kompromise  koje sa sobom nosi.

Zanositi se da ce 3-5 puta jeftinija kutija (tanoy 605 i sl.) koja trazi jeftiniju opremu dati i naznake dobro ugodjenog sistema sa AE-1 je nemoguce.Da nije nemoguce ovi ne bi ni bili legende.

U zadnjih par meseci su me dva drugara pitala koji gramofon jeftin da kupe ,da "ispitaju" kako to njima izgleda i da li je to za njih.Pa ako im se svidi da idu na nesto bolje i naravno i skuplje.Obojica imaju dobre sisteme sa digitalijom i odgovor je bio :"ne kupujte nista,tom metodom jeftin gram,glava,fono zvuk ce biti kakav moze u tom rangu,ni prici nece njihovoj digitaliji.Moraju cuti kod nekoga set up koji bi bio u rangu sa ostatkom njihovih sistema ili bolji da bi stekli realnu sliku sta gramofon njima moze da donese i da li ih to zanima!"

Pero mislim da i tebi moze da se desi slicno,reultat bi bio nisu za mene male kutije,a poredis ih sa velikim mnogo vislje kategorije.

Cuj taj AE-1 ili AE-2 ili proac SC-1 ili diapazone adamantes ....u nekom odlicnom sistemu i zagrizi na pravu stvar,bez medju koraka koji ne daju pravu sliku ili...... batali "prcvoljke".:D

 

ako se odlucis da probas i da zacinis pricu sa wooferom,ista prica batali jeftin canton,magnat i sl.....U GLAVU - REL!

Ja sam bio okoreli protivnik woofera,slusao svasta i .....dok nisam cuo REL T-7i    i   T-5i   i odusevio se.....i kupio!

Sad ni ovi sa hektarima membrana nemogu da mi zvocaju,prepoznace se oni sami....:P

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam razumeo pera trazi male i relativno jeftine bookshelf kutije za verovatno (privremeni) B sistem koje zvukom donekle podsecaju na AE-1, ako sam pogresno razumeo neka me ispravi. Vidim da je planirao slusanje Canton Karat 920 DC modela pa rekoh da mu kazem nesto o njemu. Bez slusanja naravno nista, to se podrazumeva. Takodje u taj manji budzet, a i po zeljenim dimenzijama spadaju Tannoy 603 koje sam mu preporucio.

Rado bih preporucio i neke druge engleske zvucnike da im zbog legendi koje se prenose sa koleno na koleno o tome kako samo englezi sviraju, a drugi su kante, cena nije otisla u nebesa.

Quad 11L koje je neko preporucio na prosloj strani sam vidjao prosle godine za 300 evra na KP oglasima i to je smatrano dobrom i povoljnom kupovinom, a sada se trazi 250 evra, doduse mislim da prodavac nije isti. Par tih Quad-ova je kostao 300-330 funti pre 7 godina, a funta za to vreme nije u toj meri varirala u odnosu na evro osim sto je u zadnje vreme pocela da pada, zna se zbog cega.

Dakle u Srbiji na zalost svaki mali engleski bookshelf zvucnik ima status legende i cena kao sto neko odavno rece pada u proseku 50 evra na svakih 10 godina. Ovome je za 7 godina pala 30 evra. Ipak legenda je to.

To je pretpostavljam peri vec odavno poznato pa zato na prvoj strani i pise ovo - "Moja razmisljanja su takodje bila usmerena u pravcu jedne zemlje kojoj se na forumu posvecuje manja paznja." Manja paznja, manje hvaljenja po forumima = manja cena.

@Willi Studer Mislim da sam donekle razumeo sta je Toza hteo da kaze u vezi neutralnosti i linearnog odaziva i bas sam na to mislio kada sam pricao o Karat 30 modelu. Kao primer uzecu jednu drugu kompresionu kutiju koju sam slusao dugo, a skretnica je na veoma niskih 1500Hz. Ta kutija po fabrickim merenjima daje veoma ravan odaziv u celom opsegu medjutim na uvce ne svira neutralno vec blago svetlije. Razlog tome je opseg odnosno tonovi koje bi po pravilu trebalo da emituje mid bass, a u ovom slucaju ih emituje visokotonac. Taj opseg je tu, nema rupe ali pojedini vokali i instrumenti nemaju telo u toj meri kao kada bi ih emitovao veci drajver koji je pritom od drugacijeg, punijeg materjala kroz koji zvuk prolazi na drugaciji nacin. Kada se takav zvucnik stavi pored recimo Canton Karat M40 kome je skretnica na dosta visih 3500Hz taj Canton ce na uvce zvucati relativno tamno medjutim dobar deo vokala i instrumenata ce dobiti "telo", a narocito puni muski vokali medjutim zvuk nece imati tu muzikalnost, tu eksploziju tonova, da se tako izrazim. Oba na fabrickim merenjima daju dosta linearan odaziv i moze se reci za oba da u principu sviraju neutralno medjutim kada se stave jedan pored drugog i proba na uvce postaje evidentno da jedan svira blago svetlije, a drugi blago tamnije. Dakle razlika nije ogromna ali se primecuje i konkretno u ovom slucaju razlika potice samo od rezne frekvencije i toga sta koji drajver emituje bez obzira na to sto su na merenjima ravni.

Karat 920 i 930 za raziku od pomenutih sviraju potpuno neutralno i ne vuku ni najmanje ni na jednu stranu, zato sam i napisao da lepo mogu da pokazu kako zvuci sistem kao celina. Smem da se kladim da bi rezultat na A/B testu izmedju recimo nemca od 75 evra (Karat 920 DC) i engleza od 250-300 evra (Quad 11L) bio veoma zanimljiv. 

Link to comment
Share on other sites

@patason,

mislim da je @technicssss vec delimicno odgovorio na moje pitanje.

Pitanje cene, odnosno "jeftinog" i "skupog" je cesto relativno, a pogotovo kod nas.

Ja i ne mislim da poredim kutije od 1000 funti i one od 200. Ali, da li, recimo, ima smisla porediti kutije od 500 funti i 1500 maraka nekada?

Hocu da kazem da su mnoge kutije koje se sada ovde prodaju po 100-tinjak evra nekada imale katalosku cenu od preko 1000 maraka, sto se pri prevodjenju u evre danas ne deli nuzno sa 2. Isto tako, i ako se nekadasnja cena u funtama pretvori u marke mnozenjem sa 3, vecina engleskih kutija koje se ovde prodaju je jeftina prema brojnim nemackim kutijama koje su nekada kostale 5 do 10.000 maraka, a sada se prodaju za par stotina evra.

Neko ce reci da su sve to kataloske cene, ali i RRP znaci isto - nisu sve engleske kutije prodavane po ceni iz Hi-Fi News and Record Review, kod Richer Sounds i slicnih cene su bile bitno drugacije.

A i AE-1 nisu (sve) nove, one koje se ovde vrte su isto stare 20-tak godina kao i mnoge nemacke kutije o kojima govorim, sa menjanim vesanjima itd.

E sad, sto kod nas Wharfedale Diamond I kosta na KP isto kao kutija koja je od njega bila skuplja 10 puta, to je drugo pitanje.

Nisam ja ni mislio na neke kutije iz robne kuce, nego na nesto tipa Celestion SL-a, T+A i slicno.

Nisam siguran da je neki T+A od nekadasnjih dve-tri hiljade maraka, sa dobrim VIFA ili slicnim drajverima bas "jeftina" kutija. Kolika je njena cena ovde je drugo pitanje.

Dakle, pokusavam da stvari posmatram otvoreno, bez osvrtanja na mitove i legende. 99% posto ljudi ovde ne bi vozilo Subaru cak ni kada bi svi dokazi ukazali na to da je to auto bolji ili pouzdaniji od "legendi". Ni u samoj Nemackoj statistika ne pokazuje da su domaci automobili najpouzdaniji, ali...

Zato sam i pokrenuo temu o najboljim nepoznatim albumima 80-tih godina - ima dobrih proizvoda (uredjaja, albuma, ...) koji prodju nedovoljno zapazeni.

A o REL-u i tome mislim da otvorim posebnu temu - tu tek imam dileme.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

"arat 920 i 930 za raziku od pomenutih sviraju potpuno neutralno i ne vuku ni najmanje ni na jednu stranu, zato sam i napisao da lepo mogu da pokazu kako zvuci sistem kao celina. Smem da se kladim da bi rezultat na A/B testu izmedju recimo nemca od 75 evra (Karat 920 DC) i engleza od 250-300 evra (Quad 11L) bio veoma zanimljiv. "

Šta zanimljiv? Taj Quad je kanta, kao i većina razvikanih engleskih uređaja i kutija. Slušao sam ih, Wharfedale, obučen u skuplje odelo. 

Link to comment
Share on other sites

@pera451

Bojim se da će po ko zna koji put tema otići u neželjenom smeru. Kolega @Technicssss jednostavno ima pristup kao lik sa njegovog prošlog avatara i njemu slični: izmisliš nešto, to inputiraš drugima i dovedeš ih u poziciju da se brane... Konkretno, ponovo pokušava da stvori utisak da ovde postoji nekakav zaverenički klan pristalica ''engleskih'' zvučnika koji ima za cilj da uništi prepoštene ''nemce''.

Uređaje ne treba deliti po ''nacionalnog osnovi''. Nisam još na forumu pročitao da neko omalovažava npr. nemačke uređaje generalno, tako da ne znam odakle potiče ta ''teorija zavere''.

Najmanje @patason ima razloga da piše protiv ''nemačkih'' kutija, kada i sam poseduje T+A aktivne kutije...

Dobro se sećam da je @SUROKVL više puta napisao da ''još nije čuo loše T+A pojačalo, naprotiv''....itd.

Po meni ta vrsta idolopoklonstva tipa ''nema to dok Nemac ne napravi'' više ima utemeljenja u nekoj psihološkoj problematici...kao neko opšte mesto ''deca partizana obožavaju švabe i do poda im se klanjaju''...

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, pera451 said:

Dakle, pokusavam da stvari posmatram otvoreno, bez osvrtanja na mitove i legende. 99% posto ljudi ovde ne bi vozilo Subaru cak ni kada bi svi dokazi ukazali na to da je to auto bolji ili pouzdaniji od "legendi". Ni u samoj Nemackoj statistika ne pokazuje da su domaci automobili najpouzdaniji, ali..

Vozim Subaru Forester već 8 godina i voziću ga i u buduće (pre par nedelja sam kupio novi model) uprkos preovlađujućem stavu ''nematodokšvabanenapravi''.

Bojim se da je nekima ovde cilj da upravo taj nekritički stav iz autoindustrije prenesu u HiFi.

Još samo nedostaje da ga prenesu i na polje modne industrije, ali to će biti već mnogo teže :D

Link to comment
Share on other sites

Taj kolega iz NS sam ja. Probacu vrlo kratko da opisem svoju muku sa kutijama i sta je to sto mi je mali ae1 doneo. Pre 1g sam postao vlasnik Dynaudio Contoura 1.3. U odnosu na prethodne zvucnike bili su osetno bolji, ali i dalje sa prisutnim woof efektom (ne znam kako da opisem drugacije) u basu koji je naravno kolorisao i midbass i midrange. Ovo mi je postalo jasno posle jedne posete drugom kolegi Naimovcu u NS. Kao ljubitelj Dynaudio brenda dosao sam u privremeni posed Contour 1.8 kutija. Trebalo je da prodam 1.3 i kupim 1.8. Kutija bez bas refleksa sa pasivnim radijatorom bila je daleko iskrenija i bolja od 1.3, bez previse (ako je uopste bilo) koloracija. Nazalost prodaja za kes bas ne ide sjajno i posle 8-9 meseci bezuspesne prodaje, cudnih poziva i besmislenih kritika odlucio sam da odustanem od prodaje i da 1.8 vratim svom vlasniku. U tom su se pojavili i ae1. Nekoliko ljudi me je pozitivno uputilo na te male kutije kao i pozitivno misljenje kritike pa sam odlucio da im dam sansu posto su mi 1.3 postale potpuno neslusljive. Ukratko, ako izuzmemo bas ispod 45-50Hz, ae1 svira neuporedivo iskrenike, cistije i bez ikakvih koloracija u srednjetonskom podrucju u poredjenju sa Dyn kutijama. 1.3 je cak imao ponekad i dublji bas od 1.8 ali totalno na racun woof efekta sto je kod ae1 svedene na minimum, tj prakticno ne postoji. Visoji tonovi su otvoreni ali ne u napadnom smislu. Desilo mi se da cujem neke detalje na snimku koje sa Dyn-ovima nisam mogao. Glasovi zvuce maltene studijski a slika je isturena jedno 1m ispred ravni kutija pa imate onaj osecaj da je izvodjac ispred vas. Uvek se naravno postavlja pitanje basa. Kao pocetnik hteo sam da kutija grmi. Sad znam da nije poenta u tome. Ja gotovo nikad ne slusam muziku na tom nivou da postignem onaj visceralni efekat pomeranja utrobe. Meni je daleko vaznije da kutija odsvira iskreno ono sto moze bez muljanja onog sto fizicki ne moze. U samom mom prostoru se ispostavilo da basa ima sasvim dovoljno. Napominjem, moj prostor i moja muzika. U ovom momentu, smoren neuspesnon prodajom, zeleo sam kutije koje sviraju bolje od onih koje sam imao. Stavise u sistemu nisam imao kutije koje sviraju bolje kada se sve sabere i oduzme. Svestan sam da je mozda u pitanju sinergija, oprema, izvor, prostor i sve ostalo, ali bas iz tog razloga kutije su ostale kod mene. Za sada toliko, izbegavam da se pocetnicki odusevljavam ali sam zaista zadovoljan sa ae1.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, pera451 said:

@patason,

mislim da je @technicssss vec delimicno odgovorio na moje pitanje.

Pitanje cene, odnosno "jeftinog" i "skupog" je cesto relativno, a pogotovo kod nas.

Ja i ne mislim da poredim kutije od 1000 funti i one od 200. Ali, da li, recimo, ima smisla porediti kutije od 500 funti i 1500 maraka nekada?

Hocu da kazem da su mnoge kutije koje se sada ovde prodaju po 100-tinjak evra nekada imale katalosku cenu od preko 1000 maraka, sto se pri prevodjenju u evre danas ne deli nuzno sa 2. Isto tako, i ako se nekadasnja cena u funtama pretvori u marke mnozenjem sa 3, vecina engleskih kutija koje se ovde prodaju je jeftina prema brojnim nemackim kutijama koje su nekada kostale 5 do 10.000 maraka, a sada se prodaju za par stotina evra.

Neko ce reci da su sve to kataloske cene, ali i RRP znaci isto - nisu sve engleske kutije prodavane po ceni iz Hi-Fi News and Record Review, kod Richer Sounds i slicnih cene su bile bitno drugacije.

A i AE-1 nisu (sve) nove, one koje se ovde vrte su isto stare 20-tak godina kao i mnoge nemacke kutije o kojima govorim, sa menjanim vesanjima itd.

E sad, sto kod nas Wharfedale Diamond I kosta na KP isto kao kutija koja je od njega bila skuplja 10 puta, to je drugo pitanje.

Nisam ja ni mislio na neke kutije iz robne kuce, nego na nesto tipa Celestion SL-a, T+A i slicno.

Nisam siguran da je neki T+A od nekadasnjih dve-tri hiljade maraka, sa dobrim VIFA ili slicnim drajverima bas "jeftina" kutija. Kolika je njena cena ovde je drugo pitanje.

Dakle, pokusavam da stvari posmatram otvoreno, bez osvrtanja na mitove i legende. 99% posto ljudi ovde ne bi vozilo Subaru cak ni kada bi svi dokazi ukazali na to da je to auto bolji ili pouzdaniji od "legendi". Ni u samoj Nemackoj statistika ne pokazuje da su domaci automobili najpouzdaniji, ali...

Zato sam i pokrenuo temu o najboljim nepoznatim albumima 80-tih godina - ima dobrih proizvoda (uredjaja, albuma, ...) koji prodju nedovoljno zapazeni.

A o REL-u i tome mislim da otvorim posebnu temu - tu tek imam dileme.

 

 

 

 

 

 

 

 

I dalje mi nije baš jasno da li želiš da napraviš ozbiljan sistem ili samo test sa malim zvučnicima.

Za test, koji će reći gotovo sve, dovoljni su i Diamond 9.1 ili nešto slično. Za kvalitetan test neophodni su i bitniji vrhunski stalci i krajnje ozbiljnan pristup pozicioniranju.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, pera451 said:

Stizu veceras (nocas) redom odgovori na vise pitanja :).

odlicno posto ovaj post nista ne razumem

 

13 sati ranije, pera451 said:

@patason,

mislim da je @technicssss vec delimicno odgovorio na moje pitanje.

Pitanje cene, odnosno "jeftinog" i "skupog" je cesto relativno, a pogotovo kod nas.

Ja i ne mislim da poredim kutije od 1000 funti i one od 200. Ali, da li, recimo, ima smisla porediti kutije od 500 funti i 1500 maraka nekada?

Hocu da kazem da su mnoge kutije koje se sada ovde prodaju po 100-tinjak evra nekada imale katalosku cenu od preko 1000 maraka, sto se pri prevodjenju u evre danas ne deli nuzno sa 2. Isto tako, i ako se nekadasnja cena u funtama pretvori u marke mnozenjem sa 3, vecina engleskih kutija koje se ovde prodaju je jeftina prema brojnim nemackim kutijama koje su nekada kostale 5 do 10.000 maraka, a sada se prodaju za par stotina evra.

Neko ce reci da su sve to kataloske cene, ali i RRP znaci isto - nisu sve engleske kutije prodavane po ceni iz Hi-Fi News and Record Review, kod Richer Sounds i slicnih cene su bile bitno drugacije.

A i AE-1 nisu (sve) nove, one koje se ovde vrte su isto stare 20-tak godina kao i mnoge nemacke kutije o kojima govorim, sa menjanim vesanjima itd.

E sad, sto kod nas Wharfedale Diamond I kosta na KP isto kao kutija koja je od njega bila skuplja 10 puta, to je drugo pitanje.

Nisam ja ni mislio na neke kutije iz robne kuce, nego na nesto tipa Celestion SL-a, T+A i slicno.

Nisam siguran da je neki T+A od nekadasnjih dve-tri hiljade maraka, sa dobrim VIFA ili slicnim drajverima bas "jeftina" kutija. Kolika je njena cena ovde je drugo pitanje.

Dakle, pokusavam da stvari posmatram otvoreno, bez osvrtanja na mitove i legende. 99% posto ljudi ovde ne bi vozilo Subaru cak ni kada bi svi dokazi ukazali na to da je to auto bolji ili pouzdaniji od "legendi". Ni u samoj Nemackoj statistika ne pokazuje da su domaci automobili najpouzdaniji, ali...

Zato sam i pokrenuo temu o najboljim nepoznatim albumima 80-tih godina - ima dobrih proizvoda (uredjaja, albuma, ...) koji prodju nedovoljno zapazeni.

A o REL-u i tome mislim da otvorim posebnu temu - tu tek imam dileme.

 

 

 

 

 

 

 

 

a na ovaj utopijski sam ja pisao

 

22 sati ranije, pera451 said:

@Willi,

poceli smo od AE-1, pa smo diskutovali razne male dvosistemske kutije, BR, sa portom napred, jeftinije od AE, koje bi mogle da posluze kao jeftinija ulaznica u taj svet za nekog ko je navikao na dosta vece kutije.

Mislim, kupiti AE-1 i odgovarajuce stalke, amplifikaciju i ostalo, pa onda zakljuciti da ti ipak nedostaje sifonjer je prilicno bolan eksperiment...

A mozda se donekle povoljan efekat moze postici i nekom drugom kutijom, koja je uz to i manje zahtevna u pogledu ostatka sistema...

Otvoren i opusten razgovor, bez presije da iko bude u "pravu"...

 

 

 

 

uraditi boldovano i razocarati se,

pa uraditi "crveni tekst" i biti zadovoljan......nauci nas sve ako ti uspe.

 

imam t+a aktivne dvosistemce a vifa drajverima (stratos A-11),i to je moj maximum za najbolji odnos ulozeno-dobijeno.

tu za cenu AE-1 (oko 500-550 evra) dobijes vrhunski zvucnik,savrseno uklopljene snagase i odlicne stalke.

nisam uspeo bolje i tu nema govora o tankom,malom zvuku bez basa...bije ko Sveti Ilija :order kompresija ko kod dizela :thumbsup2

 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, patason said:

odlicno posto ovaj post nista ne razumem

 

a na ovaj utopijski sam ja pisao

 

uraditi boldovano i razocarati se,

pa uraditi "crveni tekst" i biti zadovoljan......nauci nas sve ako ti uspe.

 

imam t+a aktivne dvosistemce a vifa drajverima (stratos A-11),i to je moj maximum za najbolji odnos ulozeno-dobijeno.

tu za cenu AE-1 (oko 500-550 evra) dobijes vrhunski zvucnik,savrseno uklopljene snagase i odlicne stalke.

nisam uspeo bolje i tu nema govora o tankom,malom zvuku bez basa...bije ko Sveti Ilija :order kompresija ko kod dizela :thumbsup2

 

Ako :D 

Dobro si opisao , ko nije cuo - dzaba je ziveo 

Link to comment
Share on other sites

Sad redom :).

@TurboMaximus,

ideja je da se prvo proba sa manjim kutijama u sistemu B, pa da se onda vidi sta dalje. Znaci, ne odmah na sistem A, i ne odmah sa puno para. Prvo se saziveti sa manjim kutijama.

Pokusacu da objasnim.

Zamisli da si poceo da se bavis ovim hobijem u nekim ranim godinama i da si ubrzo usao u fazon "vece je bolje". Recimo, tvoj ortak sklopi kutije sa Tannoy 15" Dual Concentric (i stavi ih u potpuno neadekvatan prostor, nije bitno za ostatak price) i ti onda potpuno udjes u obrazac dobra kutija = Tannoy Berkeley/Arden.

Onda malo rastes, kupujes sve vece kutije i sve veca pojacala (naravno cilj kome se tezi je pojacalo koje ne moze da digne jedan covek, sve i da je u punoj snazi). Odvajas se od roditelja, zivis na raznim mestima, dolazis do poveceg stana u centru, ali ipak ne kupujes magicni 15" DC. Treba u tom prostoru ziveti, prolaziti  kroz sobu itd.

Onda razmisljas da se selis iz centra, da zidas nesto na "selu", ne bi li konacno negde smestio, OK, znamo vec sta. U medjuvremenu zivot ide po svome, menjas poslove, krecu neke drasticne promene u zivotu i skapiras da se dileme u zivotu ne svode samo na to gde strpati..., sta drugo nego 15" DC .

Onda kako se nesto menja u zivotu, pocne da ti se menja i u glavi, vidis da ti sve cesce umesto "Purple haze/Brain damage" atmosfere lezi neka intimna atmosfera skandinavskog jazz trija, da menjas navike kako i kada slusas muziku i zapitas se da li bi i tvoj setup trebalo to da prati.

No, posto ne verujes u 180-stepeni-pod-rucnom, jer to trosi coveka, razmisljas o nekom laganom prelazu, bez velikog napora i rusenja mostova iza sebe.

To je ideja ove probe.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Aleksandar75,

ne mogu da tvrdim kakva je danas na forumu situacija u vezi nemackih kutija, ali mogu da se vratim u sada vec pomalo davnu (3 decenije) proslost.

80-tih, kada sam ja pocinjao da se bavim ovim hobijem, kojim se bavim sa prekidima i razlicitim intenzitetom vec poduze, nije bilo Internet-a, a izvora vrednih informacija bilo je malo. British Council Library je drzao "Hi-Fi News and Records Review" i "Gramophone", nekako su mogli da se nabave Stereo i jos neki "Nemci", americka citaonica je drzala "High Fidelity".

Vecina ljudi nije tada bas vladala engleskim, nemackim jos manje.

Tako da je za vecinu izvor informacija bio "Sam (svoj majstor)". Bilo je tu raznih bisera. Neko je, recimo, u ostrvskoj stampi procitao "woolly basses" i tako su nastali legendarni "vuneni basovi". "Woolly" inace znaci i "mutan, nejasan, neprecizan itd." i u tom smislu je originalno koriscen. 

Tih 80-tih godina Gojko Djogo je otisao u zatvor zbog knjige "Vunena vremena", zbog "Vunenih basova" nije niko, mada bi mozda bilo bolje.

Na bazi takvih poluinformacija lako su stvarani stereotipi i to ne samo u toj oblasti.

Tako se nekako stvorilo "ekspertsko misljenje" da su americke kutije za "cepacinu", Nemci "vriste", a jedino su Englezi fini, suptilni i prefinjeni.

Meni takve predrasude nikada nisu bile jasne, kako to da je nacija koja je imala Baha i Betovena tako tvrda na usima, kako to da nacija koja je imala Otto-a i Diesel-a, pa na kraju i brojne fizicare, ne ume da napravi zvucnik, pa to ti je...

Ma dzabe skupi drajveri i skupe komponente, ne umeju ljudi, samo Englezi umeju, i to sa "dime a dozen" komponentama.

Tako je vremenom stvarena nekakva vrsta (auto)cenzure gde je svako ko je pokusavao da postavi ovakva pitanja rizikovao da bude oznacen kao "seljak", "gastarbajter" i slicno.

Posedovanje engleskih kutija je bilo pitanje prestiza, kao i slusanje opskurnih bendova. Trebalo je samo naci bend za koji niko nije cuo (cak ni u UK) i covek zeljan afirmacije je vec bio u situaciji da svoju komunikaciju sa nedoraslom okolinom oznaci kao "bacanje bisera pred svinje".

Koliko je u Srbiji rasiren ovaj hype najbolje se vidi iz oglasa preprodavaca - oni najbolje koriste stereotipe. Prodavci nemackih kutija uglavnom koriste kao argument nekadasnje cene i govore o stanju, uz poneko pominjanje "Spitzenklasse". Prodavci engleskih pisu romane o "engleskom zvuku", "engleskoj skoli", "prefinjenom zvuku" itd.

Znaci, tretman jednih i drugih tradicionalno nije jednak... Mozda na forumu jeste, ali generalno nije.

Deo hype-a je i "besmislenost merenja", koncept koji je po meni prvobitno potekao iz UK stampe, a onda se ovde dobro rasirio. Ali, o tome u drugom postu, ako bude interesenata...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@pera451, nećeš bilo kojim malim zvučnicima steći taj utisak koji si hteo sa AE1 i koji samo punokrvni mini monitori imaju. Ne volim da citiram sebe ali evo mojih slušnih utisaka o AE1II u Hi-Filesu od pre sedam godina:

"Iako se na fotografijama iz studija AE1 često može videti ležerno postavljen, njegovo pozicioniranje je kritično: naime, udaljenost od zidova, posebno zadnjeg, pravi razliku između preciznog kućnog zvučnika i studijskog monitora u vidu uravnoteženja gornjeg basa. Sa druge strane, budući da je u pitanju ipak zvučnik za bliski monitoring, preporučujemo da udaljenost slušne pozicije ne prelazi 3 metra.
Prvi utisak je dosta sličan slušanju standardnih LS3/5 monitora u visokom spektru u vidu vrlo ugodne, nezamarajuće reprodukcije. Međutim, odmah je čujan i napredak u vidu poboljšane definicije i detaljnosti, iako je zbog ravne karakteristike i ekstenzije do 22 kHz ukupna slika na svetlijoj strani.
Neka vas veličina ne zavara, ovo je zvučnik od 200 vati koji sa osetljivošću od 88dB može da zasvira veoma glasno i bez naprezanja. Na glasnim nivoima, AE1 divno održava balans a njegova prostornost sa lakoćom uspostavlja zvučnu pozornicu na međusobnom razmaku od tri metra.
Približite zvučnike na tridesetak centimetara ka zadnjem zidu i dobićete pojačanje bas područja ali i jedno iznenađenje, a to je određena količina udarca, doduše ponovo u gornjem basu, ali će sve zajedno doprineti utisku celovite slike u kojoj, pored bogatstva detalja i čistih informacija u kojoj poslednje dve oktave ne nedostaju naročito.
Jedina zamerka koja se može staviti, imajući u vidu veličinu zvučne slike, jeste srazmerno uska slušna pozicija iz koje se relativno lako izlazi i izvan koje ne važe visoke performanse imidžinga i, posebno, visokog spektra."

Ovo ne može neki mali Quad, Canton, Tannoy... Jedino što bi moglo da mu priđe a da je klon je ultra retki Van Den Hul Diode.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...