Jump to content


Acoustic Energy AE-1 (Classic) clones


pera451

Recommended Posts

Ne vredi ti konstatacija, da si ga cuo ne bi sigurno tako zakljucio... Prvi put sam ga cuo davne 1998 u studiju Juznog Vetra sa Marantz risiverom 2252B i to je bilo zbunjujuce... Odlican zvucnik... Malo preskup ali bez sve sumnje, dobar.


Interesantno, ali onako kako je na tom grafikonu, tako taj zvučnik i radi. Bar kod mene, u mom dobro poznatom prostoru, sa mono blokovima dovoljne snage i višestruko skupljim od njih samih.

Svi imamo drugačije poimanje neutralnog zvuka, ali da li si slušao AE1 u nekom drugom okruženju?

Slažem se da je ok zvučnik, ali bih rekao da je na strani muzikalnosti (ako tako možemo reći), izražene i ispoljene energije u srednjem i visokom području, a ne na strani neutralnosti.

Svidelo mi se što su bili relativno laki za smeštaj u prostoriji od 15 kvadrata, ali to se može objasniti prednjim br otvorom i slabijem području ispod 60at Hz. Onda malo soba to izdigne i može korektno da zvuči bez mnogo mozganja oko akustike prostora i sl...
Link to comment
Share on other sites

Molio bih istu ekipu kao i u drugim temama ako moze bez smaranja i zagadjivanja i ove teme, bio bih vam bio puno zahvalan. AE-1 nisam cuo, nisam rekao da znam kako svira vec da se po grafikonu vidi koje frekvencije imaju ne tako blagi boost tako da ocigledno AE-1 ne svira neutralno, zato sam pokretacu teme i rekao da mu se mozda neutralni Canton ne bi dopao.

Postoji jedna odlicna tema koja nije bas zazivela, a pokretac je bio mislim Turbo (mozda i gresim) i pricalo se bas o boji zvuka i tome kako svako od nas "cuje" odredjeni zvuk. Nekima zvucnici sa naglasenim srednjim i visokim sviraju toplo i neutralno medjutim oni to nisu. Nekima od nas tamniji zvucnici sa prigusenijim visokim opsegom i naglasenim srednjim sviraju hladno, a oni takodje to nisu. Neutralni zvucnik ne naglasava ni jedan opseg, ne zvuci toliko "muzikalno" jer se trudi da sve odradi ravno. Kada na A/B testu stavis neutralni i svetliji zvucnik jedan pored drugog vidis sta je i kojoj meri naglasenije.

@steva Canton Karat 100 je prethodnik Karat 20 modela, nedaj da te zbuni to sto prethodni model ima vecu brojnu oznaku. Prednost im je samo to sto rade na 8 ohm inace Karat 20 je bolji u svakom pogledu.

@pera451 Sto se bookshelf modela tice to hronoloski ide ovako od praistorije pa na dalje:

Quinto 510 < Karat 100 < Karat 20 < Karat 920 < Karat 920 DC < Ergo 21 DC < Ergo 22 DC < Ergo 200 DC < Ergo 202 < Ergo 602 < Ergo 620 (nov trenutno 93000 dinara u 4audio)

Quinto 520 < Karat 200 < Karat 30 < Karat 930 < Karat 930 DC < Ergo 31 DC < Ergo 32 DC < Ergo 300 DC < Ergo 302 < Ergo 603

Prva generacija dvocifrenih modela (Karat 20 i 30) sviraju blago svetlije i imaju jako detaljan visokotonac koji se koristi i na odlicnoj CT seriji (CT 800 i cuveni CT 1000). Kod Karat 30 skretnica je postavljena nize nego obicno, na 2KHz, tako da jedan deo muskih vokala i punijih instrumenata emituje visokotonac umesto mid/bass-a sto zvucnoj slici daje vise prostora i vazduha ali im takodje blago nedostaje tela, da se tako izrazim. Neki upravo to traze u zvuku i lako se moze desiti da vecini Karat 30 zvuci dopadljivije zbog te boje zvuka. Karat 920 i 930 koriste pitomiji visokotonac koji svira neutralnije tj blago ravnije nego kod prethodnih modela i njega ces prepoznati po metalnoj mrezici u cijem centru se nalazi crni krug koji sluzi da dampira frekvencije preko 20KHz. Isto tako izgledaju i ovi najnoviji koji se dan danas ugradjuju. Zvuk je bas kao sto sam rekao u proslom postu, jako neutralan i bez obzira na glasnocu nista ne nedostaje u zvucnoj slici, a takodje nista i ne strci van nje. Zbog toga jako lepo pokazuju kakav je zvucni potpis ostatka sistema.

U danasnje vreme ni jedan od njih se naravno ne moze smatrati vrhunskim zvucnicima jer to nisu bili si kada su bili novi medjutim uz dobar ostatak sistema mogli bi lagano da ismeju neki od novih bookshelfova srednje klase.

Sto se DC verzija tice (Displacement Control) one na skretnici imaju jedan poprilcno veliki kondenzator (1000uF ako se ne varam) koji sluzi da odsece bass na nekoj nizoj frekvenciji i da pritom pojede jedan deo snage. Canton tvrdi da on radi isto ono sto radi i subsonic filter mada mislim da nije bas tako. Uglavnom na DC verzijama je iseceno samo ono sto bass ne moze pravilno da emituje. Da se ja pitam ja bih tako radio na svim zvucnicima.

Evo slika skretnice, levo je 930, a desno 930 DC.

Untitled-1.thumb.jpg.b3c746accfce2b5fee5393ff27bbe202.jpg

Pored tog velikog plavog kondenzatora (inace Canton sve radi sam za svoje zvucnike) ima i drugih razlika u elementima na skretnici dok su kabinet, rezne frekvencije kao i drajveri 100% isti kao na verzijama koje nisu DC.

Link to comment
Share on other sites

Naime, ako neki uređaj ima linearan frekventni odziv (zvučna kutija recimo), ne znači nužno i da je neutralna. U zavisnosti od koječega može da svira na tamnijoj strani, da bude neutralna i da bude na svjetlijoj strani.

Ni jedno ni drugo, ni neutralnost ni linearnost frekventnog odziva nemaju nikakve veze sa muzikalnošću. 

Link to comment
Share on other sites

Baš tako.

Potenciranje linearnosti samo po sebi ne znači mnogo dok se kutije me upregnu u sistem i poslušaju kako treba.

Da predupredim dežurne ljubitelje sinusoida u startu, merenje da, naravno i obavezno, neutralnost (ili ne) po želji, ali muzikalnost je ono što treba da bude svrha, tj. poenta je da zvuk bude prihvatljiv uhu i mozgu onoga ko sluša.

Link to comment
Share on other sites

@Technicssss,

puno hvala!

Ne secam se da sam na forumu video jedan post u kome je bila sadrzana ovolika kolicina korisnih informacija.

Ne kazem to da bih ispao ljubazan, nego zato sto sam jurio informacije i po Hi-Fi-wikiju:

http://www.hifi-wiki.de/index.php/Hauptseite

i po forumima gde je bas Canton-u posveceno dosta paznje, ali nisam nasao toliko podataka ni razbacanih na n strana, a kamoli u jednom postu...

Recimo, sad mi je jasnije sta je DC...

Kod Canton-a je i inace tesko pohvatati serije, dvocifrene i trocifrene oznake itd.

Tih ranih Ergo kod nas malo manje ima u ponudi, verovatno je 920 DC i najrealnija kupovina.

Jos jedno pitanje, ako ne gnjavim.

U cemu je tajna tog CT1000? Vidim da po specijalizovanim forumima ima kultni status, a i cena je zavidna za nesto tog "uzrasta".

Mislim, kad mi neko pomene prve Quad elektrostatike jasno mi je da je nastao "proboj", jasan mi je i status IMF transmisija, sta je ovde u pitanju?

Hvala!

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Čisto onako... Slušni test je subjektivan, na ovaj ili onaj način. Najčešće je povezan sa parama, pa onda sluhom čoveka koji testira. Zato nigde nema više prodavanja magle nego u HIFI-ju. Ko hoće, neka pročita par testova na Stereophile sajtu. Slušač ishvali nešto, a onaj koji ih izmeri pokušava da lepim rečima kaže, da je dotični uređaj *ranje :)

Merenja nisu, ako se daju tačni uslovi i upotrebljeni instrumenti, jako su ponovljiva i proverljiva.

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se za offtopic.
Preporucio bih pokretacu teme da obavezno uzme u obzir Acoustic Energy AE1.
Radi se o vrhunskim malim kutijama koje nisu slucajno zasluzile status "legende".
Nedavno su jedne bile na KP, mislim da ih je prodavao clan foruma ali su ocigledno prodate posto ih nema vise u ponudi.
Molio bih poznavaoce da pojasne razliku izmedju AE MkI i AE MkII.
Takodje me zanima kakve su nove AE1?
Osim sto je proizvodnja preseljena u Kinu, da li postoji bilo kakva razlika u odnosu na starije iteracije?


Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Ako je čovek sklon tome da lako usvaja tuđe stavove kao svoje, ne pomaže tu ni 100 dijagrama.

Ono što sam hteo da kažem, merenje uvek, naravno, zato što je to polazna tačka odakle treba krenuti kada se traga za kutijama koje su adekvatne onome što slušalac želi.

Posle toga slušni test, po mogućstvu u sosptvenom prostoru, sa komplet uređajima sa kojima se planira korišćenje kutija.

I po meni, ovo treba uraditi bez prisustva treće strane, već 1:1 sa muzikom. Pa ako odgovara, to je to, pošto kada je tu neko drugi uvek će da bude komentara (što je najnormalnije), koji mogu da skrenu čoveka na stranputicu (ne mora da znači, ali se dešava).

U mom slučaju, npr. Mark&Daniel Topaz kutije koje su trenutno u sistemu (i koje ne planiram da menjam) su došle kao rezultat slušnog testa kod drugara u njegovom sistemu, u kombinaciji sa karakteristikama same kutije u odnosu na prostor kod mene. Dakle, prvo sa ih čuo, pa pogledao specifikacije, pa pročitao dosta tekstova o uticaju prostorije na zvuk i šta je ono što im pogoduje, pa sam ih opet čuo kod sebe, i na kraju sam ih kupio. Posle toga je samo dorađivano sa promenom kablova i još nekih komponenti, ali karakter zvuka je uvek isti, koliko god da se menja i kombinuje.

Prostorija je pola zvuka, tako da i merenja treba uzeti sa rezervom (ali ih nikako ne odbacivati).

Eto, neka od mene bude preporuka za ove malce koje trenutno imam, vrhunske kutije u svakom pogledu, ali im treba dobrano ugoditi:

1. Strujno potentno pojačalo, izlaznih minimum 4 tranzistora po kanalu

2. Veća prostorija, po mogućstvu pravougaonog oblika, sa postavkom kutija na kraćoj strani pravougaonika

3. Postavka kutija što je moguće dalje od zida i stranica (u mom slučaju stoje 2 metra od zadnjeg zida i pola metra od bočnog - bolje zvuče kad se izvuku više od zadnjeg i pomere ispred police, pa su i od bočnog oko metar odaljene)

4. Masivniji stalci

Link to comment
Share on other sites

@RingeRaja,

hvala :). Drago mi je da ponovo mozemo da komuniciramo na ovaj nacin :).

@Aleksandar75

to su verovatno one na koje ja mislim i koje sam pomenuo u jednom od ranih postova.

Prodavao ih je covek koji na KP koristi ime Vlada, ili slicno. Ne znam da li je covek clan foruma, nije postavljao veliki broj oglasa, sve sto je imao delovalo je solidno.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...