Jump to content


Acoustic Energy AE-1 (Classic) clones


pera451

Recommended Posts

6 minuta ranije, black coffe said:

Dečki ! To sa snagom i kapacitetom je ko i obaranje ruke ? , ovaj  može impulsnom snagom najedamput i ak pobjedi naj jači je ? , al sam jedampot ? ak ne uspije ? . KONSTANTA je bitna ? . nhf ? :)

 

NHF i vama :) ako  odgovor nije po volji

Muzika nije sinusoida iz ton generatora

Link to comment
Share on other sites

@Black coffe,

Pretpostavljam da je Zoran mislio na to da je ovim kutijama potrebna amplifikacija koja moze konstantno da ih napaja na odgovarajuci nacin.

Razna pojacala mogu da obezbede "impuls", za kontinuirano stabilno napajanje potreban je adekvatan kapacitet.

Sto bi rekli Dire Straits: "If You want to run cool, You got to run on heavy, heavy fuel"...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, vdzele said:

Gledaj nešto da uzmeš na probu pa dođi kod mene u Indjiju da ih uporedimo sa mojim KSN. Tako ubiješ dve muve od jednom :order

Mora da bude tezak bullshit da bi se okupile dve ili vise muva. :)

Link to comment
Share on other sites

@pera451

Iskreno, mene si nisu previše dojmile AE-1 zbog tendencije da te „jure zvukom po sobi™“ :-)

U poređenju sa Usher S520, AE su imale agresivniji zvuk, napadniji, više „direktno u lice“. Usher S520 kad trebaju da sviraju mirno, tako i sviraju. A kad treba da daju energiju, onda se i potrude to da urade. Tako je meni sve to zvučalo - sa istim ostatkom sistema.

Mislim da ćeš teško posle TDL-a, u 20 kvadarata, da se privikneš na to da nema ništa ispod 50 Hz :-(

Link to comment
Share on other sites

kolega iz NS je upravo kupio Ae1,odusevljeno,nakon probe u svom sistemu.Poslao je u zasluzenu peMziju dva modela DY 1.3 i 1.8 koji su mu se btw odlicno slagali sa ampom(naim combo).Verujem da će se javiti kad smotri temu,a javiću mu i ja.

Sa malim,ali bas kao i sa velikim,kutijama najvazniji je odnos soba/zvucnici.Mali je broj malih zvucnika koji ce raditi dobro u 30m2.Ujedno u malim prostorima po meni bolje imati dobar zvucnik koji ide do 50hz nego muke s velikim.Zato cesto i preporucujem manje zvucnike,jednostavno mrzim muljačinu,ona tako sjajno s.ebe čitav spektar.Woofer nije uvek resenje jer su cesto mali zvucnici sa manjom disperzijom i zvuce kako treba samo iz blizine tzv near field.Ima naravno izuzetaka.Zato je proba u svojoj sobi jedino na sta treba obratiti paznju,a tuđa iskustva mačku o rep.mojih 2c

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, pera451 said:

@gvlada,

TDL SMC (Small Monitor Compact). Naravno, pojmove "small", "monitor" i "compact" treba shvatiti krajnje uslovno, u odnosu na najvece modele.

 

Хвала на одговору. Интересовао сам се за тдл ртл 3 кутије али ме бунила цена некад 400 фунти и данас 350е после 23 године. Нисам нашао људе који су их слушали уживо па зато питао.

Link to comment
Share on other sites

@pera451 Canton Karat 920 / 930 (kao i njihove DC verzije) su odlicne bookshelf kutije koje imaju svoj fazon zvuka. To nisu zvucnici tjunirani da oduseve na prvu pa da posle dva dana bude nosi ih iz kuce jer ne mogu da slusam, vec ono sto njihovi vlasnici cene je prvenstveno neutralnost i kompletnost zvuka. Taj fazon zvuka dele sa Plus XL modelom koji je u klasi sa JBL Control 1 koje si pomenuo u nekim od prolsih postova. AE-1 nisam cuo ali koliko se vidi po grafikonu on svira svetlije tako da ti mozda neutralni Canton ne bi legao.

AE188F2.jpg.3832f9cdfc2e8c24ffdb2cb1fb871a3a.jpg

Mozda bi prethodna generacija Karat 20 / 30 jer oni donekle vuku na svetliju stranu.

Sto se subwoofera tice ja vec neko vreme posedujem Canton Plus E koji je idealan match za Karat 920 kao i Ergo 70 za koji je po katalogu i preporucivan. U pitanju je pasivan sub koji se bez problema uklapa sa vecinom zvucnika koje sam probao, nije samo za one preko 90dB osetljivosti. Na sebe preuzima frekvencije do 120Hz i zanimljivo je kako se uklapa u zvucnu sliku, bez obzira na zvucnike sa kojima radi jednostavno ne izlazi iz zvucne slike, cak i sa malim satelitima.

Na KP oglasima sam za smesnih 30 evra vidjao primetno manje ozbiljan ali takodje zanimljiv Canton Plus C koji je veoma kompaktnih dimenzija (za toliki drajver) i radi u kompresiji. Odlican za one koji vole da eksperimentisu sa subovima.

Link to comment
Share on other sites

Nenad Napijalo je u intervjuu koji je objavio Šćepan rekao da većina proizvođača pravi male kutije sa basom na stereoidima (ovo je moj izraz, to je suma onog što je on rekao). To možeš čuti od 1:16:10 ovde

https://www.youtube.com/watch?v=YGmGBdOvKhE

Po njemu taj bas nije dobar, nije čist, cela kutija zbog toga daje kolorisan zvuk. To sam se i sam često uverio kod malih kutija velikih brendova. Ovo sada nije promocija njegovih KSN kutija već želja da se pomogne kolegi da bude na oprezu. Inače smatram da KSN mu nebi radile u sobi od 20m2 jer daju malo basa.

Ako je prioritet da se uzmu male kutije onda bi gledao da što čistije rade u donjem spektru, obično takve kutije ne idu duboko. Naravno za ovo treba iskustvo u prepoznavanju koja kutija ulazi u takvu kategoriju. NN napominje da su takve kutije retke u prodaji.

Onda bi valjalo imati i neki sub. U dobrim sistemima subovi imaju i svoje posebo pojačalo. Ja lično bi izbegao ovaku kombinaciju jer bi bila skuplja od one da se uzmu kutije koje su u proporciji soba / zvučnik.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Technicssss said:

@pera451 ...AE-1 nisam cuo ali koliko se vidi po grafikonu on svira svetlije...

 

Ne vredi ti konstatacija, da si ga cuo ne bi sigurno tako zakljucio... Prvi put sam ga cuo davne 1998 u studiju Juznog Vetra sa Marantz risiverom 2252B i to je bilo zbunjujuce... Odlican zvucnik... Malo preskup ali bez sve sumnje, dobar.

Link to comment
Share on other sites

@Technicssss

hvala za informacije o Canton-u. Uglavnom sam nesto nalazio o njima na nemackim forumima. A cena je dovoljno niska da covek moze malo da eksperimentise sa zvukom bez velikih finansijskih posledica. Rado bih probao DC, posto je malo noviji. Jedini koji je na KP trenutno na ponudi je kod coveka koji ima malo vise negativnih ocena, pitanje vezano za njega sam stavio u drugu temu.

Sto se sub-ova tice, mozemo o tome i odvojeno, jos formiram utiske o ovom aktivnom, koji je u prolaznoj sobi. Ja sam tada gledao i neke Canton-ove aktivne, ono sto je tada bilo u ponudi bilo je predvidjeno za pojacala sa LFE izlazom, a meni je trebalo nesto sto ima speaker in/speaker out. Pojacalo u tom sistemu je preslabo da pogoni pasivni sub, a nema ni LFE. Na kraju to sve radi u skladu sa namenom, a da bih ubacivao neki skuplji sub u bolji sistem treba jos da naucim o tome - tom temom se nikad nisam bavio.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pokusavao da utvrdim tacnu razliku izmedju 920 i 920 DC. Osim toga sto je DC noviji, izgleda da je razlika u visokotoncu, ali mi izvor informacija ne deluje potpuno pouzdano, pa ne mogu nista da tvrdim.

Nadam se da cu ga uskoro cuti, verovatno u NS.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...