Jump to content


Acoustic Energy AE-1 (Classic) clones


pera451

Recommended Posts

Za pocetak (ako bude potrebno elaboriracu) da li znate za kutije koje su slicne Acoustic Energy AE-1 (Classic) (zato klon u naslovu), ali sa bitno nizom cenom (OK, i kvalitetom).

Znaci, nesto sto sledi ovaj koncept (mala kutija, bas refleks, otvor(i) napred, srezan frekventni odziv u basu, "holografski" prostor), ali dostupnije (manja osnovna cena, ne trazi stalke koji kostaju kao pristojne kutije...).

Sve ideje dobrodosle :).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Denise, hvala.

Kutija deluje interesantno, znam da se jedno vreme o njoj kod nas dosta govorilo.

Sto se cena tice, to je uvek relativno, odnosno za koliko i kada se sta moze da kupi.

Na KP ima samo jedan par  Usher-a, za 360 evra (navodno najskuplja zavrsna obrada).

Sto se AE-1 tice, u poslednje vreme sam vidjao samo jedan par na KP, vesanja menjana kod NN, cena je bila 550 evra.

Naravno, odnos cena novih je potpuno nesrazmeran odnosu cena koriscenih...

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala, hvala :lol:!

To je mozda neki sledeci korak - u ovom trenutku sam vise za neki jeftiniji ulaz u svet kutija kakve nikada nisam imao :).

Ideja je dobra, imacu je u vidu. Mada imam neki otpor prema ribonima - nisam siguran zasto, nekako se stvorio davno i ostao...

Usluge NN sam koristio u par navrata :).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja ti samo ovo mogu preporuciti... Na zalost, retke kod nas, u Ameriki i Kanadi se mogu nabaviti sasvim povoljno... U pitanju je Koss Dynamite M80... Nema reflex otvor ali mu ne nedostaje niceg... Ako te interesuje, donecu ti ih da cujes... Neverovatno rade...

Koss_m80_plus_bookshelf_speakers.jpg

Link to comment
Share on other sites

Usher S520 može i dalje da se kupi nov u Srbiji, pa pre svake kupovine polovnog preporučujem da se proveri cena novog :)

Quad 11l sam u trenutku nekakvog ludila otišao da čujem prošle godine - to nije ličilo ni na šta (rotirali, par dostupnih izvora, pojačala, stalci, odmicali od zida, itd...)! Obzirom da sam kutiju dosta davno čuo u boljem izdanju (bar tako pamtim) ovaj susret mi je bio prava misterija - da li sam naleteo na nekakav neispravan primerak zaista ne znam?

Svratio sam samo da pozdravim pokretača teme!

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, sondek said:

Pozdravljam perin povratak :cheers

Sto ne uzmeš napijalove KSN kutije na probu,par forumasa su ih bas nahvalili.Najvaznije sto ih covek daje na probu.Raal ribon i novi zvucnici za 500€,zvuci kao " bargain".

http://www.nnacoustics.com/p_ksn.php

Takodje i moja preporuka za N.N.Acoustics KSN,slusao sam ih kod mene u sistemu i sjajno su se pokazali :listen :thumbsup2 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, ras said:

Usher S520 može i dalje da se kupi nov u Srbiji, pa pre svake kupovine polovnog preporučujem da se proveri cena novog :)

Proveravao sam ja pre nego što sam skoro prodao moje – novi su od 420 € pa na više, u klasičnoj furnir varijanti.

Ali cena od ~250 evra za polovne, u mint stanju, je korektna.

Jedino, ono što bih sada mogao da kažem, da traže jače i kvalitetnije pojačalo da bi dale svoj maksimum. Znači ne važi ona „radiće dobro i sa prosečnim integralcem“…

 

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav Rasu i Scepi :).

AE-1 je jedna od retkih kutija koje su me kupile na prvo slusanje, i to na sajmu (gde me tipicno nista ne privuce)! Dugorocno razmisljam o njima mada je to potpuno drugacije od onoga sto imam (i ne mislim da menjam) - velike (transmisione) kutije itd.

Ali o AE-1 u svoje vreme - mozda bih cak prvo kupio njihove stalke, ako na njih relativno povoljno naletim, pa onda njih same. Takodje bih verovatno morao da pravim jos neke izmene u sistemu da bih se njima prilagodio.

U medjuvremenu sam hteo da se "blazim" putem naviknem na taj pristup reprodukciji muzike (blaza kriva ucenja).

Moja razmisljanja su takodje bila usmerena u pravcu jedne zemlje kojoj se na forumu posvecuje manja paznja.

Sticajem okolnosti sam za jednu sobu koja nije namenjena slusanju sastavio mali sistem, u kome su se nasli i Magnat M2 i Magnat sub (kupovani odvojeno).

Taj M2 me je podstakao da razmisljam o tako necemu, makar ne za primarni prostor za slusanje. Znaci, u pitanju je relativno mala (ne klasa JBL Control 1, ali mala), teska, dvosistemska kutija sa portom napred.

Jedna od kutija koju planiram da uskoro cujem je Canton 920 DC. Takodje ima i nekih T+A koje bi mogle da mi budu interesantne (Pulsar TAR 400E je mozda premali, vecih modela iz te serije kod nas slabo ima u ponudi). Onda bih nastavio sa skupljim modelima.

Ako se postepeno naviknem na zvuk manjih kutija kao primarnog izvora, onda bih tek razmisljao o vecoj investiciji, pri cemu bi primat u razmatranju opet imao AE-1.

U medjuvremenu gledam nesto sto je mozda manje "na glasu" (recimo zbog zemlje porekla), a opet interesantno kao ulaznica u drugi pristup slusanju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, pera451 said:

Pozdrav Rasu i Scepi :).

AE-1 je jedna od retkih kutija koje su me kupile na prvo slusanje, i to na sajmu (gde me tipicno nista ne privuce)! Dugorocno razmisljam o njima mada je to potpuno drugacije od onoga sto imam (i ne mislim da menjam) - velike (transmisione) kutije itd.

Ali o AE-1 u svoje vreme - mozda bih cak prvo kupio njihove stalke, ako na njih relativno povoljno naletim, pa onda njih same. Takodje bih verovatno morao da pravim jos neke izmene u sistemu da bih se njima prilagodio.

U medjuvremenu sam hteo da se "blazim" putem naviknem na taj pristup reprodukciji muzike (blaza kriva ucenja).

Moja razmisljanja su takodje bila usmerena u pravcu jedne zemlje kojoj se na forumu posvecuje manja paznja.

Sticajem okolnosti sam za jednu sobu koja nije namenjena slusanju sastavio mali sistem, u kome su se nasli i Magnat M2 i Magnat sub (kupovani odvojeno).

Taj M2 me je podstakao da razmisljam o tako necemu, makar ne za primarni prostor za slusanje. Znaci, u pitanju je relativno mala (ne klasa JBL Control 1, ali mala), teska, dvosistemska kutija sa portom napred.

Jedna od kutija koju planiram da uskoro cujem je Canton 920 DC. Takodje ima i nekih T+A koje bi mogle da mi budu interesantne (Pulsar TAR 400E je mozda premali, vecih modela iz te serije kod nas slabo ima u ponudi). Onda bih nastavio sa skupljim modelima.

Ako se postepeno naviknem na zvuk manjih kutija kao primarnog izvora, onda bih tek razmisljao o vecoj investiciji, pri cemu bi primat u razmatranju opet imao AE-1.

U medjuvremenu gledam nesto sto je mozda manje "na glasu" (recimo zbog zemlje porekla), a opet interesantno kao ulaznica u drugi pristup slusanju.

Taj Magnat M2 si potpomogao subwooferom.

Koliko je to velika prostorija gde bi ih stavio?

Ja sam slušao AE1 (stariju verziju), a u dva navrata sam imao Usher S520. Korektna reprodukcija svega osim niskih frekvencija. Te kutije koje nabrajaš, imaju odličnu energiju u srednjetonskom području. Verovatno su ti se zbog toga i svidele. Osetljivost Ushera S520 je u realnom životu manja nego na papiru, tj. treba im snage da bi se pokrenule i da bi svirale kako treba. I donji midbas im je tanji, bez „mesa“, bez punoće. Tu je problem konkretno kod njih. I pojačalo će biti dosta skuplja stavka od njih samih :-(

Realno, odsečene su dole. Ima tu pulsirajućeg basa, ali instrumenti deluju tanje i nerealnije.

Ovo sve govorim o pruženim uslovima prostora od 15 m² u kojim sam ih slušao, bez subwoofera.

 

 

Link to comment
Share on other sites

To sam cuo, zato sam i rekao da ce bii potrebno neka priprema da se dodje do njih.

Realno ne ocekujem da ce SS Korato imati problem sa pogonom AE-1 (bar ne u domenu snage), pogotovo pri zvucnim nivoima koje imam u planu, ali ostaje da se vidi.

@Zorane,

osim snage, koje bi jos po tebi uslove trebalo da ispuni ciljno pojacalo? Koja konkretna ogranicenja namece pomenuta slozenost skretnice?

 

Link to comment
Share on other sites

@Denise,

pitanje prostorije je jedno od onih koje treba da resim pre kupovine AE-1.

Moja primarna prostorija za slusanje ima oko 20 m2, ali u njoj je TDL, koga ne bih da se lisavam (a unutar stana tesko da moze da ode na drugu poziciju). Jedna razumna mogucnost bi bila da u tom prostoru naizmenicno rade dva sistema.

Druga potencijalna prostorija je oko 15 m2, mada donekle nezahvalnog oblika (u njoj je sada B&M HM17, koji ce verovatno da se seli u "vikendicu").

Magnat je u prostoriji od takodje nekih 15 m2, ali ta prostorija sigurno nije za ozbiljniji sistem, jer je u solidnoj meri "prolazna". Taj sistem je namenjen za jutarnje slusanje, uz spremanje za posao, odnosno neko neobavezno slusanje tokom dana (prostorija je "centralna" u stanu, tako da se zvuk lepo "siri").

Generalno bi M2 svoju funkciju u tom sistemu mogao da vrsi i bez sub-a, ali mi je bilo najlakse da sa njim sprovedem eksperiment sa subom.

Naime, sub je jedna od stvari koje nikada nisam imao, pa hocu da utvrdim da li je to nesto sa cim mogu da zivim. Utoliko pre sto je i to nauka za sebe, pogotovo ako imas "klasican" sistem, bez LFE i slicnih opcija.

Neki ljudi cije misljenje cenim su imali sub-ove, i to cak prilicno solidne, pa brzo odustajali, tako da je i mene zainteresovalo da vidim kako sve to izgleda u praksi.

Posto nemam vremena za prodaju stvari (hrpa stvari koje ne koristim lezi po tavanu itd.) izbegavam zaletanje na skupe sprave sa kakvim nemam iskustva. Kada sam imao vise vremena, stvar je bila malo laksa - kupis, ne odgovara - prodas i tako u krug. A posto generalno izbegavam trgovinu sa prijateljima (odnosno volim da kupujem od njih, ali ne i da im nesto prodajem, osim ako nije ranije od njih kupljeno) onda je moj nacin sazivljavanja sa novim konceptima malo zaobilazan.

Verovatno vecini ljudi ovaj pristup nije blizak, mozda im je suvise postupan i posredan, ali je uklopljen sa mojim nacinom zivota.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, pera451 said:

 @Zorane,

osim snage, koje bi jos po tebi uslove trebalo da ispuni ciljno pojacalo? Koja konkretna ogranicenja namece pomenuta slozenost skretnice?

 

Osim deklarisane snage,potrebno je da pojacalo ima dodatnu rezervu snage u vidu jakog transformatora i veliku banku elektrolita u napajanju da bi moglo ,  u nekom trenutku, da se izbori sa reaktrivnim elementima u skretnici,i promenama impedanse zvucnika.

Deo spektra ,koga male kutije zbog svojih fizickih dimenzija nisu u stanju da reprodukuju,mozes samo da izvuces sab vuferom,

dobro pojacalo ti treba da bi male kutije sto cistije radile

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, pera451 said:

To sam cuo, zato sam i rekao da ce bii potrebno neka priprema da se dodje do njih.

Realno ne ocekujem da ce SS Korato imati problem sa pogonom AE-1 (bar ne u domenu snage), pogotovo pri zvucnim nivoima koje imam u planu, ali ostaje da se vidi.

@Zorane,

osim snage, koje bi jos po tebi uslove trebalo da ispuni ciljno pojacalo? Koja konkretna ogranicenja namece pomenuta slozenost skretnice?

 

Dečki ! To sa snagom i kapacitetom je ko i obaranje ruke ? , ovaj  može impulsnom snagom najedamput i ak pobjedi naj jači je ? , al sam jedampot ? ak ne uspije ? . KONSTANTA je bitna ? . nhf ? :)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...