Jump to content


Reč, dve o napajačkim elektrolitima, struji i strujnom kablu


Father

Recommended Posts

28 minuta ranije, zoranzu said:

Ovako povezani vise lice na jedan veliki kondenzator,

5950b5be1fb7d_Semaelektrolita.thumb.png.b644e33fd797647d9e8e29273c643375father.png

Bez obzira što je to ista žica, želite reći da je bolje spojiti na drugom kraju te iste šine tik pre nego se poveže na pločicu? Zelena šina mase nije povezana ni sa čim na strani pločice pojačala, već masu vučem iz centralne tačke do pločice.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ostavi obavezno da ostane ovde komentar o uticaju po zvuk ovaj Zokijev skolski nacin povezivanja u odnosu na prvu varijantu.

Lepo bi bilo prvo uporediti bez bajpasa, pa nakon toga i sa njim.

Svaka cast, pomoc na delu.

Link to comment
Share on other sites

Juče nisam bio lenj i poslušah savet.

Odakle da počnem, šta da kažem, pa naravno, hvala uveženom članu @zoranzu na skrenutoj pažnji na važnost mesta postavljanja "aorte" napajačkog sklopa (barem u mom slučaju).

Rećiću da sam i prethodnim zvukom bio izuzetno zadovoljan, ali vrlo čujan napredak se mogao primetiti nakon poromene pozicije kontakta plusa i ninusa sa elektrolitskim sklopom.

- Sve iznad 1000Hz je za jednu malu nijansu jasnije i konkretnije uz to i mirnije, kao da su se neke komponente tonova dodatno razdvojile. Rekao bih da je slojevitost i separacija osnovnih tonova nešto bolja i definisanija. Zvučno, na neki način opisano, kao da sam skinuo zaštitne mrežice sa prednje ploče. Ja ih nemam, ali sam imao prilike da čujem kako one umeju da pomute lončiće. :huh:

- Najprimetniji napredak je u midbasu. Zaista za klasu bolja prirodnost i definicija svakog tona. Jako dobro uteže kompletnu zvučnu sliku. Sada mogu da kažem da je prethodno bila malo zamućena.

- U basu, dal zbog ovih promena u midbasu, znatno bolja kontrola i definisanost. U početku je zvučalo kao da su najdublje frq. malo nestale, ali već na prve tonove kontrabasa kafanski naštelovanog, udaraca balkanskih "bongo" udaraljki sa albuma ( Del Ebro al Danubio - Barcelona Gipsy balKan Orchestra ) shvatio sam da ništa ne nedostraje već se izvanredno uteglo i ubrzalo u kontroli rada zvučnika na tim donjim lagama. Verovatno je došlo do bolje kontrole najniže tačke impedanse, koja iznosi 2.6ohma kod mene samo u delu od 110 do 140Hz.

Sve u svemu boljitak je osetan i ostaje da poslušam još koji dan, još po nešto i izvedem drugu fazu ove akcije u smislu bypass-ovanja manjim kondom elektrolitske celine izvedene prema ranije prezentovanoj skici.

Još jednom hvala i Zoranu i ab-u na učestvovanju i konstruktivnim savetima.

@ab Ako imaš predlog (link) na adekvatan baypass kond, gde bih mogao da nađem kod nas (Silken, Kelco, MikroPrinc, KP ...).

Link to comment
Share on other sites

Mozda ipak skuplje od uobicajenog sto bi islo kao neciji izbor ali vrhunski:

https://www.kupujemprodajem.com/Vishay-MKP1848-40uF-900V-high-end-polipropilen-47407073-oglas.htm?filter_id=52188535

Imas i najnoviju ocenu kupca za ovog proverenog prodavca bas za ovaj kond, pa mozes kontaktirati obojicu za savet i iskustva.

Evo i kod Farnell-a cena je tu negde, ali dobija se novi lager, a za novije serije su ustrojili na masi konda pa se moze zakljuciti da su radili promenu primene materijala:

http://export.farnell.com/vishay/mkp1848-640-094y5/cap-film-pp-40uf-900v-rad/dp/1791637

Stariji lager, odnosno u datasheet-u se navodi i masa- tezina kondenzatora, u novijim lagerima u datasheet-u je izbacen taj podatak, evo primera:

1848dcli.pdf

mkp1848dcl.pdf

I na kraju, evo i ostalih vrednosti iz ponude Farnell, samo izbaci S i C seriju. Izbor neka bude sto veca V.

Fundament zvuka je najbolja karakteristika koja se dobija kvalitetnom filtracijom u celom opsegu, bass je cvrsci i slojevitiji ali ne nadsvirava ostatak zv.opsega pa se na prvu loptu cini da ga ima manje i ima ali tamo gde ne treba da bude prisutan. U visokima bi trebalo takodje da dodje do slicne situacije - da ne budu zrnasti i rasprseni.

Nakon toga ce izbor strujnog kabla da dobije na izuzetnoj vaznosti.

Srecno.

Link to comment
Share on other sites

Kući imam Wima 1.5uF sa kojim bih probao za početak.

MKPX2_bg.jpg.d9142467054cf4df2b5620804f39b55a.jpg

WIMA MKP-X2 Metallized Polypropylene (PP) (isto kao ovi Vishay1848)

RFI-Capacitors Class X2

Special Features Electrical Data

-High degree of interference suppression due to good attenuation and low ESR

Typical Applications

Class X2 RFI applications to meetEMC regulations

-Capacitors connected to the mains between phase and neutral or phase conductors

Da li su ovi MKP tipa X2 samo za naizmeničnu struju? Zašto bih uopšte išao sa većim vrednostima od 1uF za bypass. Zar se tu ne stavljaju uglavnom male vrednosti od 100pF do 500pF? Prvi put čujem za preporuku da je i 40uF preporučljivo.

Takođe imam i Vishai tipa 3384 X2 od 10uF on je valjda 1000V (tako mi rekli u Silkenu), može li taj da posluži za prvo vreme?

59538494367ee_10uf20305v.jpg.7a1003d589016ea7c65077e78564f99f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pominje im se projektovana primena između faze i nule ili između faze i faze.

Ne spominju jednosmernu filtraciju već samo kako im je primena u visokoj efikasnosti filtracije (High degree of interference suppression)

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Father said:

Pominje im se projektovana primena između faze i nule ili između faze i faze.

Ne spominju jednosmernu filtraciju već samo kako im je primena u visokoj efikasnosti filtracije 

То ти причам. За ту примену коју ти хоћеш можеш да пробаш и оне кондезаторе за помоћну фазу мотора, или спрски речено Motor run capacitor нису баш претерано скупи једино су мало већих димензија, тј. габарита.  :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Misliš poštansko sanduče. To je radni prototip. Već ste me razapinjali za to. Trenutno je u izradi kutija od 3mm Aluminijum CNC sečena, sa 4 izlazna Furutech šukoa na telu. Majstor na odmoru već 20 dana pa hoću da umrem od nestrpljenja.

Radim negde u Zemunu kod galenike.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

Juče nisam bio lenj i poslušah savet

Odakle da počnem, šta da kažem, pa naravno, hvala uveženom članu @zoranzu na skrenutoj pažnji na važnost mesta postavljanja "aorte" napajačkog sklopa (barem u mom slučaju).

Ok i drugi put.

Jos uvek mi je nesto ostalo od  formalno strucnog obrazovanja a da moze da se iskoristi u praksi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...