Jump to content


Reč, dve o napajačkim elektrolitima, struji i strujnom kablu


Father

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

40 minuta ranije, Solderer said:

Чак и лим није апсолутна заштита од ВФ сметњи јер су фреквенције са развојем дигиталне технологије све више , тако да је обичан лим слабо делотворан, а и исправљачке диоде стварају своје сметње унутар уређаја. Све што сам имао да кажем о овој теми , то сам већ раније исцрпно урадио.

@Solderer

Znači kutija višeslojna od više različitih metalnih materijala (čelik + aluminijum + bakar) slepljeni nekim antirezonantnim slojem, bi teorijski bila ok zaštita za nove VF prilike?

Što se tiče Shotky dioda. Da li one svojim normalnim radom unose smetnje u kabal koji iz njih izlazi ili isijavaju smetnje u kutiju kao trafo? Da li bi njih trebalo oklopiti unutar pojačala?

Da li pre Shotky diada, a posle trafoa, postaviti neki VF filter naizmeničnog ispravljenog napona tipa polipropilen X2 serije veličine 470nf?

5a5f02c7c678e_ACFilterodRadeta.png.dac07f4525eb861d2fbac41ad85eebb1.png

Link to comment
Share on other sites

Зашто толико упорно инсистираш на паралелном спајању електролита ?Није само паразитни индуктивитет у питању. Он ствара Вф пикове независно и од спољних сметњи. А постоји нешто што се зове current sharing . Електролити имају тол. од 20 процента, и када спајаш више у паралелу , најгора разлика може да буде и до 40&, Ту настаје дисбаланс у пуњењу/пражњењу и неки ће бити мање а неки више оптерећени. Решење је упаривање кондензатора, што је непрактично,стављање редних отпорника итд.. Фирма Аудио Рисрч има неки свој патентирани метод са пригушницама , вреди мало претражити то.

Link to comment
Share on other sites

Ubeđen sam da nisam pitao ništa na temu paralelnih elektrolita, osim što je moja konstrukcija takva. Na tu temu ste izneli svoje mišljenje mnogo ranije u ovoj temi.

Postavio sam pitanja na temu "Antena" u takvom sklopu i opcijama za njihovo minimiziranje iz spoljašnjeg prostora i dioda u kontekstu unošenja VF smetnji i na koji način ih unose. I pitao sam treće pitanje vezano za pred filtriranje AC/DC kola i priložio ideju tog filtera.

Niste u obavezi da mi odgovorite, naravno, ali ne razumem odgovor koji nema veze sa pitanjima.

 

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Father said:

Da li pre Shotky diada, a posle trafoa, postaviti neki VF filter naizmeničnog ispravljenog napona tipa polipropilen X2 serije veličine 470nf?

Не, све је џабе, и најскупљи производи/снагаши немају такве скаламерије.

Link to comment
Share on other sites

Све је то повезано. Тек сада примећујем филтер за Шотки диоде , оне имају најмање струје прекидања ,али ипак постоји и разликују се од типа до типа. Та струја изазива резонанце у секундару трансформатора и то су оне сметње које могу да деградирају систем. Фреквензија резонантног пика зависи од врсте трафоа, снаге и његовог паразитне индуктивности као и од капацитивности диоде. Није довољна произвољна вредност капацитета, као у твом случају , већ филтер мора да буде CRC и све то треба измерити осцилоскопм или применити формуле. Например, мој трафо од 50В, 24ВА, са обичним диодама има филтер 10нано,+30 ома+150 нано, и тада је пик потпуно пригушен. За шотки диоде многи тврее да преносе више сметњи из мреже од обичних.Колико знам ниједан комерцијални уређај нема измерене CRC филтре., већ као компромис уграђују тзв. софт старт диоде.

 Што се првог дела питања тиче, све зависи од фреквенције, врсте матерјала , величине и облика кутије, и то све треба мерити и то раде стручљаци специјализовани за ВФ технику.

Link to comment
Share on other sites

Hvala.

Ne znam kako se zove ovaj tip filtera koji sam prikazao na šemi sa 470nf na tom mestu, ali CRC filter je drugačiji od onog koji sam ja predvideo, CRC nije predviđen da ide prema masi nigde u svom sklopu. Da li je ova šema takvog sklopa tačna?

R-C-Filter.jpg

Šta je potrebno da premerim na izlazu iz trafoa osim izlaznog napona da bi se ustanovio pravilan CRC filter?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Meni je diskusija u ovoj temi dosta podigla nivo zvuka iz pojačala snage, implementacijom jednog kondenzatora i korekcijom veze elektrolita, pa rekoh da je malo živnem obzirom da se u naslovu pominju i strujni kablovi.

Naleteh na sledeću konstataciju, pa rekoh da podelim i, ako to nekome znači i potvrdim iz sopstvenog iskustva. Vrlo tačno i korisno za reći, znati, preneti ... :thumbsup2

"...This cable is available in 1.5 meters, 2 meters, 2.5 meters and higher lengths. And this is the right approach, it's good that lengths shorter than 1.5 meters are not available, because (too) short power cables should to be avoided. Power cords are not like speaker cables and interconnects where shorter is better. Power cords are a sort of a filter that'll not work good if the cable is too short, so any length shorter than, say 1.5 meters will degrade the effectiveness of the shielding and filtering capabilities... "

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...