Jump to content


Farbanje Medijapana.. DIY varijanta


starcha

Recommended Posts

Farbanje u sopstvenoj režiji, bojim se, teško može biti zadovoljavajuće. Medijapan se farba u komori sa nadpritiskom i potrebno je iskustvo (i pored kompresora i dizna pištolja) da se dobije "savršen komad".

Moj savet je da elemente police odneseš na farbanje u neku od radionica za izradu nameštaja koja uslužno radi i farbanje.

Link to comment
Share on other sites

Samo farbanje medijapana je oko 35 eura po kvadratu. U cenu je uraÄunato sve osim samog medijapana. Å to se dobrog majstora tiÄe, imam poznanika iz BeÅ¡ke, pa ako te interesuje kontakt, obrati mi se na PP.

U svakom sluÄaju, sve radionice koje rade sa medijapanom, rade i farbanje, e sad... pitanje je da li ga rade uslužno ili samo za svoje potrebe.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam svoj TNT ofarbao sam. Bilo mi je glupo da dajem 40 eur po polici (x5) kad me cela polica (mfd, Å¡ipke, matice...) izaÅ¡la toliko. Elem, najproblematiÄnije kod medijapana su boÄne stranice (extremno porozne) i to teÅ¡ko da ćeÅ¡ moći sam da ofarbaÅ¡...ali postoji reÅ¡enje. Ja sam prvo iskantovao sve ivice crnom trakom a onda detaljno izÅ¡mirglao deo gde se ivice kant-trake dodiruju sa mdf-om, tako da na tom prelazu nema "rupe". Nakon toga klasiÄna bela uljana (emajl) podloga (par stotina dinara litar u farbari, zavisno od kvaliteta) po celoj povrÅ¡ini (ukljuÄujući i boÄne strane sa trakom) i dva sloja crnog brodskog emajl laka. Imao sam uzorak ovog laka pa sam njega iskoristio raÄunajući da je neÅ¡to kvalitetniji od ovih obiÄnih, mada mislim da će svaki iole kvalitetniji (recimo Erlac, Carmyco, Vitex) poslužiti. Da sam hteo i imao vremena da se ozbiljno zezam sa ovim (Å¡mirglanje izmeÄ‘u slojeva, poliranje) siguran sam da bi dobio piano finiÅ¡ na kraju ali sam iÅ¡ao na brzu varijantu i to izgleda prihvatljivo. Eto, znaÄi ako hoćeÅ¡ u neku boju sistem je relativno jednostavan - oblepiÅ¡ boÄne strane kant trakom, iÅ¡mirglaÅ¡, udariÅ¡ podlogu i onda 1 ili 2 sloja emajl laka. To sve traje 2-3 dana zbog suÅ¡enja a realno je par sati posla i zavrÅ¡ava se za oko 20 eura.

Link to comment
Share on other sites

Jbm li ga :thumbsup2, ne mora da bude bash ni "presvucena" iverica (furnirana je nesto drugo - osetno je skuplja, iako se u govoru kaze tako) kao najjeftinije resenje (koje je meni sasvim OK, a o zvucnim razlikama me izvinite... :listen), vec moze da bude presvuceni medijapan, al' i jedno i drugo izgleda (meni!) neuporedivo lepse od lakiranog medijapana (deluje mi mnogo "starinski" i kao polica iz nekog magacina). Farbani MDF je sasvim nesto drugo, ALI iskljucivo ako se odradi kako treba, a to kosta :evil: + opet je lepsi pravi furirani medijapan, a otprilike isto izadje furniranje...

Just my 2 cents...

Link to comment
Share on other sites

Mediapan = mnogo finija obicna iverica...pokazuje svoju losu stranu vremenom kad se osushi. To se manifestuje tako sto se ocrtaju bocne stranice na mestu sastava. Cak iako ih u pripremi obradite auto gitom, spric gitom....Za finis koristim iskljucivo poliuretan ( ! ) farbe. Jesu skuplje, ali i vredi. Ni tu ne treba mistifikovati. Dobar kompresor kvalitetan pistolj, malo pedanterije i sigurna ruka. Ne bi trebalo biti problema. Idem napraviti sliku, pa saljem...

Link to comment
Share on other sites

Mediapan = mnogo finija obicna iverica...pokazuje svoju losu stranu vremenom kad se osushi. To se manifestuje tako sto se ocrtaju bocne stranice na mestu sastava. Cak iako ih u pripremi obradite auto gitom, spric gitom....Za finis koristim iskljucivo poliuretan ( ! ) farbe. Jesu skuplje, ali i vredi. Ni tu ne treba mistifikovati. Dobar kompresor kvalitetan pistolj, malo pedanterije i sigurna ruka. Ne bi trebalo biti problema. Idem napraviti sliku, pa saljem...
Link to comment
Share on other sites

U temi Horne je trenutaÄno samo prikazana faza sastavljanja kutija. Od mediapana su, lepljene bez Å¡arafa i gitovane Duginim Å¡pahtl gitom za drvo. JuÄe sam naneo dva sloja sintetiÄkog laka u boji sa sunÄ‘erastim valjkom i jutros bio prijatno iznenaÄ‘en rezultatom. Verovatno će trebati joÅ¡ nekoliko slojeva dok sve ne dobije punu dubinu i oÄekivani sjaj. Metoda je jeftina i jednostavna za samogradnju ako si ograniÄen na 1m2 prostora za rad i cca 1000 dinara budžeta. Rezultat će bit dokumentovan fotkama za dan dva kada se sve zavrÅ¡i i osuÅ¡i. So far, so good.

Link to comment
Share on other sites

Постоји материјал који се користи као основа при обради дрвета . Ја незнам назив али сврха му је да затвори поре на дрвету , или слично тако да материјал не упија више . Наноси се лако ,бруси се лако ,безбојан је и на њега се наноси сви материјали у врло танким слојевима ( дебели нису потребни ) . Ове карактеристике долазе до изражаја нарочиро на ивицама ( кантови ) .

Колико ми је познато може да се нађе и у Србији .

Link to comment
Share on other sites

Ljudi moji Å¡ta se izprimaste na poliuretane kao da je svemirska tehnologija...PU, nitro, uljani itd uglavnom je stvar afiniteta onoga ko radi posao, kakvim alatima raspolaže, u kakvim uslovima radi i kakve su mu navike. Nijedan od sistema nije sam po sebi u svemu superioran, viÅ¡e je pitanje kvaliteta samog materijala. Kupite dobru farbu i to je to. Ono Å¡to Zec reÄe, ustvari osnovni izbor je mat, satine i sjaj. Satine je polu sjaj odnosno stepen sjaja oko 50-60%. Mat je najmanji stepen sjaja recimo 20-30%.

Link to comment
Share on other sites

Sa mehaniÄkim svojstvima pomenutih boja bih se složio, ali ne i sa tim da bilo koja bela boja vremenom ne žuti. To je marketing proizvoÄ‘aÄa realan koliko i bilo koja tv reklama. Oksidacija je neÅ¡to Å¡to se ne može spreÄiti i razlika je samo u tome Å¡to će "Zorkina" boja požuteti za godinu dana, a neka kvalitetnija za dve ili tri godine.

Pošto se pomenuta polica verovatno neće farbati u belu boju, ovo što sam rekao skoro i da nije važno. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Da li se medijapan farba i iznutra? Zbog suÅ¡enja pitam.. neko je pomenuo da se s vrmenom skuplja kako se rasuÅ¡uje, pa da li se to spreÄava farbanjem iznutra, ili je spoljaÅ¡nje farbanje dovoljna zaÅ¡tita?

I da li je istina da medijapan bolje zvući od iverice?

Da li je teži/lakši ili šta?

Znam da je lakši za obradu.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...