Jump to content


AIKIDO preamp


Nixie

Recommended Posts

1 minut ranije, stoN_Cold said:

Као што и напиасах, препознао сам их, мада много си то искломпликовао и један обичан 24В мало бољи реле са четири контакта решава посао а не заузима пуно места.

To sam imao već u fijoci, pa što da štedim. Ali da znaš obični releji ne valjaju za zvučnike, imaju slabe kontakte i tanke žice koje ih spajaju sa kontaktima što dosta utiče na zvuk, a ove sklopke imaju četiri debele bakarne pločice sa srebnim kontaktima bez ikakvih žica, kada se uključe čuje se udarac ko tramvaj da je krenuo. Nisam mogao da primetim razliku u zvuku sa i bez sklopki. Isto tako je poželjno da budu na 220V tako da odmah isključe zvučnike kad prekineš napajanje. Evo slike tog starog pojačala iz devedesetih pre upgrade-a.

PB230007.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

7 minuta ranije, ab said:

Ovo je kicma ovog ampa, bolje da je cvrsta i drzi sve pod kontrolom na zdravim nogama.

Odlicno, pohvale jos jednom.

Zahvaljujem na pozitivnim komentarima, to je fino pojačalo neutralnog zvuka, ekstra izdržljivo, nije HIGH END, ali nije ni daleko od toga. Mislim da nema tih zvučnika koji bi ga izbacili iz igre, bar prema forumima na internetu. Puno se pravilo zadnjih 30godina u raznim verzijama, a vidim i danas se pravi.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Nixie said:

 Ali da znaš obični releji ne valjaju za zvučnike

ОК, сад' знам, мада ми није јасно како та заштита ради када је побуда 220В неизменично?

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, stoN_Cold said:

ОК, сад' знам, мада ми није јасно како та заштита ради када је побуда 220В неизменично?

Ima poseban mali relej na 24DC sa jednim kontaktom 5A  koji uključuje ove velike sklopke (na donjoj pločici, ne vidi se). Tada je urađeno tako, a moglo je i preko optokaplera, ali nekako mi je sigurniji bio relejčić.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, stoN_Cold said:

Можда је глупо питање а што не стави праву заштиту са једним релејом по каналу и наравно напајањем као што је: http://www.velleman.eu/products/view/?country=be&lang=en&id=9233?

To sam pravio pre 20 godina, a i sada bih isto tako uradio. Ti releji na linku su slabi za LEACH ili bilo šta jače od 20W, a i kvare zvuk. Ja imam 4x10A kontakte po svakom kanalu, i to pravih kontinualnih 10A, špulne su im 12W, a ovi su kao 10A, a u stvari su 2-3A sa špulnom od 2W i liče na kineze. Otvarao sam jedan kineski od 10A baš takav sličan, ima čelične opruge malo zarđale od stajanja i bakarne kontakte, nisu čak ni od opružne bronze bilo im skupo. Takvi se brzo zagreju i izgore odmah na kontaktnim površinama.

Link to comment
Share on other sites

А да ли си пробаo овакав релеј: 

http://www.sdelectronic.rs/sr/releji-iskra-pr/8301-rele-pr45c-24v-dc-pr41c.html?search_query=releji&results=132

http://www.sdelectronic.rs/sr/releji-finder/8259-rele-findermini-3co-10a-24v-dc.html?search_query=releji&results=132

Користио сам их давно и то за појачаваче од 500W по каналу па навише и никада нисам имао проблема.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, stoN_Cold said:

А да ли си пробаo овакав релеј: 

http://www.sdelectronic.rs/sr/releji-iskra-pr/8301-rele-pr45c-24v-dc-pr41c.html?search_query=releji&results=132

http://www.sdelectronic.rs/sr/releji-finder/8259-rele-findermini-3co-10a-24v-dc.html?search_query=releji&results=132

Користио сам их давно и то за појачаваче од 500W по каналу па навише и никада нисам имао проблема.

Ti industrijski releji za podnožje, imaju one tanke žice koje spajaju opruge sa spoljašnjim kontaktima, a onda ti kontakti idu u podnožje gde imaš dodatni otpor koji se menja vremenom kako popuštaju kleme na podnožju, e to je sve po meni problem, to utiče na zvuk mnogo, a struju će svaki da izdrži. Može to da se koristi za 220V (takav je sličan onaj relej za soft start pojačala)  ali za izlaz na zvučnike nikako. Sklopke su drugačije konstrukcije, imaju kotvu i bakarne/bronzane krute debele trake sa kontaktima, bez žica i bez dodatnih kontakata u podnožju. Otvarao sam ove Telemahanikove, mislio sam da ću morati da ih menjam, međutim ostavio sam ih jer izgledaju kao nove iznutra posle toliko godina upotrebe. Kontaktne površine se sijaju i nema oksidacije nigde, čak ni na jezgru i kotvi od trafo lima koji su lakirani.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Pločica je otprilike 110x125mm, hladnjaci su visine 100mm

Штета, да су бар мање па да се монтирају паралелно са хладњацима тиме би се доста простора добило унутар кутије а самим тиме би се и жице од плочице до излазних транзистора подоста скратиле.

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, stoN_Cold said:

Штета, да су бар мање па да се монтирају паралелно са хладњацима тиме би се доста простора добило унутар кутије а самим тиме би се и жице од плочице до излазних транзистора подоста скратиле.

Postoje i takva rešenja, radili su ljudi ovo isto pojačalo sa izlaznim tranzistorima u plastičnom kućištu, pločica i tranzistori ispod nje sve direktno na hladnjaku, nema tih žica uopšte, samo napajanje i GND. Nažalost, ja sam morao da zadržim staro rešenje jer je bio upgrade u staroj kutiji, tako da nisam mogao da menjam i išao sam opet na TO3 uzlazne tranzistore, inače bih se rado rešio svih tih žica do tranzistora. I pored toga nema šuma, bruma ni oscilovanja, ali nije baš srećno rešenje, a ima i dosta posla oko toga. Sami hladnjaci su dosta dugački, svaki je 50x100x180mm, znači 2kom. su dužine 360mm tako da otpada verzija sa pločicom na hladnjacima.

Leach_ver_7.4.6_Silk.jpg

Leach_ver_5.6.10_silk.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, stoN_Cold said:

Мислио сам на растерећење простора унутар кутије и бољег ожичења.

Kad bih pravio novo, uradio bih tako, ali imao sam već par praznih pločica  pa sam to iskoristio.

Link to comment
Share on other sites

Stari LEACH je sa novim elektrolitima u prerađenoj kutiji od još starijeg pojačala došao na reciklažu. Smanjen napon napajanja od +-50v (original je +-60v) omogućava rad sa dva izlazna tranzistora, manje hladnjake, a snaga će biti oko 80W RMS/8oma. Biće sa Aikidom odličan rezervni sistem.

P6120005.JPG

P6120009.JPG

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Nixie said:

Stari LEACH je sa novim elektrolitima u prerađenoj kutiji od još starijeg pojačala došao na reciklažu. Smanjen napon napajanja od +-50v (original je +-60v) omogućava rad sa dva izlazna tranzistora, manje hladnjake, a snaga će biti oko 80W RMS/8oma. Biće sa Aikidom odličan rezervni sistem.

P6120005.JPG

P6120009.JPG

lepo, baš lepo

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 6/13/2017 at 13:59, NShappy said:

Hej Nixie. Ja već neko vreme hoću da nabavim stoni Nixie sat. Jako lepo izgledaju.

Može li mala pomoć, gde najpovoljnije nabavljaš Nixie lampe?

Evo jednog ruskog sajta, imaju svašta od lampi, uključujući i nixie i to dosta povoljno. Pogrešno sam naveo prošli put da su IN12A sa brojevima a IN12B sa simbolima. U stvari IN12B je isto sa brojevima, ali ima dodatu decimalni tačku. Sa simbolima su IN15A i IN15B. https://tubes-store.com/product_info.php?products_id=176

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...