Jump to content


Streaming servisi,Tidal,Spotify,Qobuz


sondek

Recommended Posts

10 sati ranije, Delija said:

Rekao bih da je "vic" u tom drugom delu recenice - "sprave istog kvaliteta".

Stize nam uskoro "na forum" jedan stvarno vrhunski streamer / DAC combo, a verujem da ce vlasnik biti zainteresovan da mu "na crtu" stane adekvatan CD plejer (nacice se neki na forumu valjda), pa se moze na licu mesta utvrditi koliko istine ima u tome.

Bio bih i ja zainteresovan za poredjenje u svom sistemu, ali Devialet nije bas pogodan "teren" za to, zbog arhitekture koja ukljucuje integrisan i streamer i DAC, pa je ujedno i malo nezgodno proceniti vrednost tog streamer-a, a samim tim i naci mu adekvatan CD plejer za poredjenje. Pomenuti streamer / DAC je i visa klasa i mnogo zahvalniji za tu akciju.

Ne znam u čemu je kvaka, ali zvuk striming servisa nikad ne dobacuje do zvuka sistema kad je izvor komp. Naročito ne može da se mjeri sa zvukom kad se pušta iz memorije.

Onomad smo se složili i da bubbleUPnP sa mog telefona ne zvuči kao ista ta aplikacija sa tvog telefona u tvom sistemu.

E pa sad...

Kakvi i koji gremlini su u pitanju i šta bi trebalo a nije...

Link to comment
Share on other sites

Dejane,

Sa Spotify još uvek slušaš MP3 pa nije čudo da je bolji zvuk sa gramofona. Kako je najavljeno, uskoro bi i Spotify (konačno) trebao da ponudi HiFi kvalitet striminga. Tidal je popularan iz razloga cene i lake dostupnosti - na ovom balkaneze geo području. Francuski 'Qobuz', Nemački 'Highresaudio' npr. odavno nude strim visokog kvaliteta. Tu je i Amazon Music HD itd itd.

MQA strimu (kodeku) ne nedostaje ništa. Pun kvalitet dostižeš naravno sa uređajima koji nude i puno hardversko dekodiranje.

Međutim, sa Tidal-om i forsiranjem MQA u poslednje vreme nastaje problem. Original 'redbook' CD izdanja nestaju i njihovo mesto zauzima prekodorani MQA snimak. Dakle, MQA 16 bita i 44.1K semplinga (!). To uopšte nije isto sa originalnim, najčešće master, studijskim CD snimkom / snimcima od pre par godina kod njih. Takvi naslovi nestaju ogromnom brzinom. Licenciranje ili neki drugi razlog ali stanje postaje vrlo čudno. A za podsećane, MQA je sa 24-bit bazom, SR je zavisio od izvora, od 48K pa do 192K.

Pozz.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, dj.nik said:

Dejane,

Sa Spotify još uvek slušaš MP3 pa nije čudo da je bolji zvuk sa gramofona. Kako je najavljeno, uskoro bi i Spotify (konačno) trebao da ponudi HiFi kvalitet striminga. Tidal je popularan iz razloga cene i lake dostupnosti - na ovom balkaneze geo području. Francuski 'Qobuz', Nemački 'Highresaudio' npr. odavno nude strim visokog kvaliteta. Tu je i Amazon Music HD itd itd.

MQA strimu (kodeku) ne nedostaje ništa. Pun kvalitet dostižeš naravno sa uređajima koji nude i puno hardversko dekodiranje.

Međutim, sa Tidal-om i forsiranjem MQA u poslednje vreme nastaje problem. Original 'redbook' CD izdanja nestaju i njihovo mesto zauzima prekodorani MQA snimak. Dakle, MQA 16 bita i 44.1K semplinga (!). To uopšte nije isto sa originalnim, najčešće master, studijskim CD snimkom / snimcima od pre par godina kod njih. Takvi naslovi nestaju ogromnom brzinom. Licenciranje ili neki drugi razlog ali stanje postaje vrlo čudno. A za podsećane, MQA je sa 24-bit bazom, SR je zavisio od izvora, od 48K pa do 192K.

Pozz.

Znam to za Spotify, mada su i oni najavili CD kvalitet do kraja godine. Ja imam medjutim jako veliku kolekciju albuma na hard disku: negde oko 5000 naslova. Tu se nalazi i cela moja CD kolekcija, za koju su mi trebali meseci da je prebacim na disk. Tako da kada govorim o streamingu, ja pre svega mislim na streaming sopstvene muzike sa diska, koji je na lokalnoj mrezi. I to svira kod mene dobro i uporedivo je sa gramofonom. Problem sa ovim modernim spravama, bar za mene, lezi u cinjenici da sa svog tableta, koji koristim kao kontroler, mogu da skakucem sa pesme na pesmu na razlicitim albumima. To jeste prakticno, ali ponekad slediti tok sopstvenih misli moze da proizvede prilicno haotican utisak. Gramofon me na neki nacin primorava da odslusam album od pocetka do kraja. Pristup slusanju muzike je drugaciji.

Sa ovim MQA zapravo ne znam sta bih otpoceo. Nisam slusao, pa zato pitam.

Link to comment
Share on other sites

Od pre par dana sam u 3 mesečnom testu Tidal-a zahvaljujući kolegi @CoyoteKG.

Zamolio bih za par pojašnjenja, jer je jako kompikovao pronaći odgovore u već ogromnoj temi.

Posedujem Oppo 105D koji poseduje app Tidal ali ne poseduje koliko sam ja upoznat MQA kodek.

Tidal puštam preko mConnect Lite i Tidal browser-a koji ta aplikacija nudi sa zadatim rendererom Oppo 105D. U listi pesama se pojavljuju neki simboli tipa E i M. M znam da je za master kvalitet, a E navode nekakav "explicite sadržaj". Nije mi jasno šta to treba da znači u zvučnom smislu. Takođe dosta track-ova nema nikakv simbol.

Sve tri opcije track-ova Oppo 105D reprodukuje bez problema i uvek bira master kada je dostupan kao opcija. Nekada mConnect ispiše 24bit/44.1 npr. oko 800 kbps nekada 16bit/44.1 900kbps ili 800kbps .. nema pravila. :huh:

Track-ovi bez oznake ili oni sa E su prikazani uveka kao 16bit/44.1 od 800 do 900 kbps.

Nije mi ovo mnogo bitno ali bih voleo da znam sledeće. Kada Oppo reprodukuje master u 24 bit ili 16 kako uopšte reprodukuje ako nema potreban kodek?

Zašto mi mConnect ispisuje Flac i bitrate svih HiFi strimova od 800-900kbps. Zar MQA ne bi trebao da bude nešto oko 1440 mbps (lupio sam vrednost)

Što se zvuka tiče imam osećaj kao da je uključen neki vrlo visoki HiPass filter i sve pesme su pomalo "tamnije" u midrange i high području. Nije mnogo smetajuće niti smeta previše, ako se nema audio memorija od ranije sa hdd flac-om. Svakako je za nijasnu "upeglanije" i manje "zvonko" nego iz flac-a.

Zahvaljujem na pojašnjenju oko ovih tech. pitanja.

Link to comment
Share on other sites

 E je ovo:

https://en.wikipedia.org/wiki/Parental_Advisory

 Prosto, pesme koje imaju reci u kojima se psuje. :)

 Sto se tice bitrate-a: CD bitrate je 1440kbps (mbps je sumanuto mnogo). FLAC ima kompresuju Lossless tipa, nesto kao "zip" (slican je algoritam), koji to smanjuje na bas to sto si naveo: 800-900kpbs. Nista se ne gubi u tom procesu, samo moras da dodas procesor koji ce to da raspakuje, tj. ne moze "direktno" na DAC. Kad je nastao CD to je bio, ajde, neki ozbiljanprocesor, danas je to par centi.... ;) 

 Inace, nemam pojma kako Oppo radi, ali moguce je da neki uredjaj nema podrsku za Master isto kao sto nema podrsku za MQA - i da i dalje radi. Jedna od opcija je da prima samo do CD kvaliteta. Bolje da ti odgovori neko ko se razume u Oppo....

Link to comment
Share on other sites

@Father

1,411 kbps je bitrate CD-a - 44.1/16, ali nekompresovanog. FLAC (ili bilo koji drugi lossless) uglavnom bude oko 800-900.

1440 kb je kapacitet 3.5" HD floppy diska :)

Nemas M od MQA bez odgovarajuceg hardvera. Ono sto moze softverski nije ni blizu.

 

Ujedno pitanje za @Majda-u - na kom hardveru (DAC/streamer) koji podrzava MQA si slusao / poredio?

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Delija said:

Nemas M od MQA bez odgovarajuceg hardvera. Ono sto moze softverski nije ni blizu.

Znači nije ni kao DSD preko PCM-a? Da li onda telefon (mConnect) nešto konvertuje?

Mislim da renderer uređaj to nekako žvaće sa Tidalom. Nisam siguran da telefon nešto obrađuje pa šalje mrežom u Oppo kao renderer?

Zašto mi se pojavljuje kao flac 24 bit / 44.1 (na mConenect display-u)?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nkrgovic said:

moguce je da neki uredjaj nema podrsku za Master isto kao sto nema podrsku za MQA - i da i dalje radi.

 

3 hours ago, Delija said:

Nemas M od MQA bez odgovarajuceg hardvera

ovo su odgovori u vezi sa MQA.

 

2 hours ago, Father said:

Da li onda telefon (mConnect) nešto konvertuje?

Ne. Mislim da telefon (ili tablet) sluze samo kao soft/hard kontroleri sa streamer interfejs koji je u lancu ispred DAC-a. Kao neka vrsta daljinskog upravljaca?

3 hours ago, Delija said:

na kom hardveru (DAC/streamer) koji podrzava MQA si slusao / poredio?

Na nekim fabrickim modelima bili su razliciti u 2 ili 3 razlicita sistema. Sa hardware podrskom za MQA, i preko Tidal servisa. Ne secam se modela stvarno... (Meni to nije bilo lose kao ni materijal koji nije bio MQA. Uveliko prevazilazi novcanu vrednost servisa i sve je radilo dobro u smislu bez prekida i slicno...)

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Majda said:

Ne. Mislim da telefon (ili tablet) sluze samo kao soft/hard kontroleri sa streamer interfejs koji je u lancu ispred DAC-a. Kao neka vrsta daljinskog upravljaca?

Nije da se razumem, ali i ja sam to tako doživljavao. Znači streamer u rendereru (u mom slučaju Oppo 105D) pristupa Tidal bazi i verovatno preuzima samo CD kvalitet nakon konverzacije sa serverom da ne može da konvertuje MQA.

Zar tada mConnect ne bi trebao da registruje kvalitet flaca koji renderer reprodukuje? Zato i pitam, zašto mi ispisuje 24 bit / 44.1 800-900kbps. Možda su ti fajlovi baš u tom kvalitetu?

Našao sam jedan track koji na telefonu očitava 24biz/48.o khz 1813kbps MASTER, pa ću baš da vidim kada izaberem renderer Oppo da li će to nešto da se promeni u ispisivanju.

Zanima me koji stream zapravo Oppo "cucla" sa Tidala kad već ne poseduje hardversku MQA podršku. Mislim da ovo pitanje važi za sve streamer dacove bez hardverske MQA podrške.

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim oba, MQA dekodiranje (prvi fold) ide preko ROON Core-a, koji nije u sistemu u kojem poredim, tu je samo Roon endpoint, nemam MQA ready hardver i u toj konfiguraciji je Qobuz bolji, razlika se poprilično lako čuje.

Budući da je izraz "bolje" subjektivna kategorija i svaki par ušiju to drugačije doživljava, objasniću šta pod tim ove moje uši podrazumevaju...

Qobuz je tečniji i jednostavno ima više informacija između tonova, zvuči masnije i sa više mikro detalja, ambijent u kojem je snimano je očigledniji, kao i dubina zvučne slike a samim tim i oni suptilni pozadinski detalji. Qobuz takođe zvuči rasterećenije, u odnosu na njega, Tidal je suvlji, zrnastiji i stegnutiji.

Naravno nisu to ogromne razlike, ali su lako uočljive.

Link to comment
Share on other sites

Pisao sam prosli put kad sam testirao. Qobuz zvuci bolje od Tidal-a, ali je i dalje osetno slabiji u odnosu na lokalni server.

Nisam imao priliku da detaljno testiram MQA varijantu Tidal-a (Roon prvi unfold ne racunam) - slusao sam ga samo u nepoznatom sistemu i sa ne bas vrhunskim spravama, tako da mi to ne znaci mnogo.

Pritom samo jos jednom da objasnim - nemam ja velika ocekivanja od MQA, nego sumnjam u to da non-MQA varijantu namerno obogalje da bi MQA zvucao osetno bolje. 

 

@Zexx

Pisi iskustva - ti si sigurno i slusao i poredio ;)

Link to comment
Share on other sites

Imao sam i ja kratku priliku da poredim Qobuz sa local file-ovima u tuđem sistemu. Na JRiveru je bila razlika u korist local file-a, takođe lako uočljiva, JRiver je bio podešen kao local UPnP renderer (Qobuz je zvučao "zagušeno", dok je file zvučao raslojenije, opet malo suvo za moj ukus, ali ipak objektivno bolje i sa više iznešenih informacija) dok je razlika nestala sa Audirvanom i generalno je sve zvučalo osetno bolje (dosta raslojenije, jasnije i bogatije) i local file i stream. Mnogo tu zavisi i od samog softvera... Audirvana i Roon, to znaš i sam, imaju dosta dobru (ako ne i najbolju) podršku za ove naše FiFi servise...

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, somilenko said:

Imao sam i ja kratku priliku da poredim Qobuz sa local file-ovima u tuđem sistemu. Na JRiveru je bila razlika u korist local file-a, takođe lako uočljiva, JRiver je bio podešen kao local UPnP renderer (Qobuz je zvučao "zagušeno", dok je file zvučao raslojenije, opet malo suvo za moj ukus, ali ipak objektivno bolje i sa više iznešenih informacija) dok je razlika nestala sa Audirvanom i generalno je sve zvučalo osetno bolje (dosta raslojenije, jasnije i bogatije) i local file i stream. Mnogo tu zavisi i od samog softvera... Audirvana i Roon, to znaš i sam, imaju dosta dobru (ako ne i najbolju) podršku za ove naše FiFi servise...

На тај софтверски аспект сам мислио када сам се јуче обратио у овој теми

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...