Jump to content


Streaming servisi,Tidal,Spotify,Qobuz


sondek

Recommended Posts

2 minuta ranije, garson said:

Dakle, potencijalno, DAC-ovi sa XMOS USB interfejsom bi mogli da dekodiraju MQA? :)

Ako je USB interfejs baziran na čipu iz serije X200 i programabilan, teoretski bi moglo, čip svakako ima dovoljno procesorske snage, ali ta MQA referentna pločica namenjena je pre svega za testiranje i evaluaciju. Koliko vidim, softverska implementacija postoji za procesore koji pokreću neki operativni sistem, ili za najčešće korišćene mikrokontrolere i FPGA.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Zexx said:

 In addition, the decoder has been ported to a growing range of platforms, and pre-compiled MQA libraries were announced for  Microchip’s  PIC32,  ARM’s  A7  and  A9  processors,  and Imagination’s MIPS processors. X86 and Linux implementations, as well as FPGA with Analog Devices’ SHARC+, Microchip’s CY920 and Synopsys ARC (AS221BD) were also announced."

 Ovo mi nije jasno, cemu DSP uz FPGA? Ako je nesto standardno za FPGA-ove, to je pakovanje DSP-ova unutra....

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, nkrgovic said:

 Ovo mi nije jasno, cemu DSP uz FPGA? Ako je nesto standardno za FPGA-ove, to je pakovanje DSP-ova unutra....

Verujem da ćeš, ako dođeš do faze da treba da implementiraš MQA u neki uređaj, svakako kontaktirati vendora i dobiti odgovore na sva pitanja.;) Šalu na stranu, ne znam što se uopšte "kačiš" na ovaj, pre svega marketinški članak, ja ovde samo vidim nabrojane različite platforme za koje su prilagođene MQA biblioteke, a za objašnjenje nelogičnosti koju si primetio ja svakako nisam prava adresa...

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Zexx said:

Ako je USB interfejs baziran na čipu iz serije X200 i programabilan, teoretski bi moglo, čip svakako ima dovoljno procesorske snage, ali ta MQA referentna pločica namenjena je pre svega za testiranje i evaluaciju. Koliko vidim, softverska implementacija postoji za procesore koji pokreću neki operativni sistem, ili za najčešće korišćene mikrokontrolere i FPGA.

Ok, znaci ako uredjaj (DAC/stimer ili sta vec) nije razvijan od nule sa MQA dekodiranjem, tesko da ce dobiti update za MQA. Eventualno ako neki od njih ima XMOS USB interfejs.

Jer vidim da ljudi po netu dosta pitaju, da li cu dobiti update za MQA. :D

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Zexx said:

Verujem da ćeš, ako dođeš do faze da treba da implementiraš MQA u neki uređaj, svakako kontaktirati vendora i dobiti odgovore na sva pitanja.;) Šalu na stranu, ne znam što se uopšte "kačiš" na ovaj, pre svega marketinški članak, ja ovde samo vidim nabrojane različite platforme za koje su prilagođene MQA biblioteke, a za objašnjenje nelogičnosti koju si primetio ja svakako nisam prava adresa...

 Sorry... samo reflex. Ipak, zanimljivo mi je, jer znaci da mozes dobiti ono sto vec neko pita: FPGA moze da se reprogramira da doda MQA bez obzira sto nije bio ni u najavi kad je uredjaj pravljen. Naravno, ako proizvodjac to zeli da uradi - i u to ulozi vreme i novac. Bitno je da, kao sto si sam rekao, postoje referentne implementacije za par vecih FPGA-ova, verovatno ako platis licencu dobijes i kod, pa je posao bar malo olaksan.

 Bese dCS to dodao u svoje uredjaje naknadno? Mozda ce i jos neko, od onih kojih ima u tom rangu cene.... Bar se od njih ocekuje podrska neki niz godina.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

 Sorry... samo reflex. Ipak, zanimljivo mi je, jer znaci da mozes dobiti ono sto vec neko pita: FPGA moze da se reprogramira da doda MQA bez obzira sto nije bio ni u najavi kad je uredjaj pravljen. Naravno, ako proizvodjac to zeli da uradi - i u to ulozi vreme i novac. Bitno je da, kao sto si sam rekao, postoje referentne implementacije za par vecih FPGA-ova, verovatno ako platis licencu dobijes i kod, pa je posao bar malo olaksan.

 Bese dCS to dodao u svoje uredjaje naknadno? Mozda ce i jos neko, od onih kojih ima u tom rangu cene.... Bar se od njih ocekuje podrska neki niz godina.

Bogami, ne daju kod, piše "pre-compiled libraries", a nisu pokriveni samo FPGA, ima tu i mikrokontrolera, i network bridge čipova... Inače, dCS jeste jedna od firmi koja je dodala MQA u sve svoje uređaje kroz nove verzije firmvera koje sami korisnici mogu da instaliraju, dok je za ažuriranje Vivaldi DAC-a i upsamplera potrebno posetiti ovlašćenog dilera, a sama procedura traje 70(!) minuta. U dCS sami kažu da je bio đavolski posao da se update za Vivaldi uradi kako treba, pa recimo, ovaj DAC i upsampler moraju biti ažurirani novim firmverom istovremeno jer je promenjen i način komunikacije između ova dva uređaja zbog specifičnosti samog MQA. Novi firmver dodaje i specifične MQA digitalne filtere, jedino je nejasno da li su preuzeti od MQA "as is" ili ih je dCS sam napisao prema MQA specifikaciji.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Engine said:

Na pitanje o MQA implementaciji u Naimove strimere, dobih odgovor:
"Naim don’t wont to support a lossy compression algorithm at the expense of optimal sound reproduction."

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

Don't wont? :D

Zexx, grammar patrol, reaguj. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Garsone onda povlačim riječ, mada su se oni tu i meni našalili.
Poenta je da ga strimer može potencijalno podržati ali proizvođači ne žele. Dosta zavisi od velikih proizvođača da neka tehnologija zaživi, propali su zbog nepodrške i veći patenti.


Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je korisno da postavim i Naimov zvanični odgovor vezan za podržavanje MQA standarda:

"To put the record straight, Naim has always kept an open mind on new formats / market trends. Outside of the long winded forum debates of if its the way forward or not for audio nirvana, we take the view that if a technology hits a critical mass on adoption then give the customer what they want.

On some technologies we do this earlier than others. For example fully functional Roon Ready or Airplay2. On technologies that need a critical mass of market adoption and/or financial stability to survive we take a more careful approach. Being an early adopter can be a great way to burn a lot of cash and a product feature spec sheet that is a history lesson of dead technologies. … .

At a platform level all the new products (Atom and on-wards) can technically support MQA as a software upgrade. This includes the latest Muso MK2 and Qb MK2. Currently Roon users can get 1st unfold of MQA on the Naim platform and Roon exposes the Tidal Masters view…

Overall, we respect the work that the guys at MQA are doing. They’ve encouraged many a label to release native 24bit recordings to end consumers in MQA and native formats. For Hifi enthusiasts getting one step closer to the original is never a bad thing, especially on newer recordings where it will typically be in first generation 24bit format throughout the recording/mixing/final master process.

Best regards

Steve Harris
Software Director"

"

Link to comment
Share on other sites

 Znaci Roon moze da dekodira MQA i to je resenje za sve sa Roon-kompatibilnim uredjajima. Stagajaznam. Bar ima nesto... nije jetvino, ali nisu ni plejeri. Ako slusas iz lokala, Roon je koliko razumem mnogo bolje resenje nego UPnP i slicni protokoli, pa ono.... ima rezona i reci da znacajan procenat korisnika verovatno ima isti licenciran, pa sto bi oni to radili.....

 I dalje je malo meh odgovor, ali OK. Odgovor je.

Link to comment
Share on other sites

zato ja koristim Roon a endpoint uređaj mogu da menjam kako hoću dokle god je Roon "ready" a u današnje vreme skoro svi iole ozbiljniji proizvođači se trude da budu Roon kompatibilni

Roon podržava MQA , koristi sigurne protokole koji isključuju potrebu za skupim kablovima u tom segmentu HIFI lanca ...

Link to comment
Share on other sites

Ima tih gotovih plocica XMOS baza sa ucitanim soft decoderom. mislim da su oko 200eu. (sa istim kolom su bez MQA dekodera oko 70eu ili manje na trzistu). Dovoljno je postaviti ovakav modul u dac ili cd player i imacete autenticne master snimke.

Meni prijavjuje da im ne radi sajt? https://metrumacoustics.com

A i ESS tech. je uradio chip ES9281PRO za istu namenu. Uradice sigurno i drugi proizvodjaci a bice uskoro dostupan negde i MQA software...

Screen Shot 2019-09-04 at 9.17.29 AM.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ili kupiti ovaj  mali dac koji ima MQA. 

https://www.ttvjaudio.com/Meridian-Explorer2-Dac-and-Headphone-Amplifier-p/mer0000014.htm

MQA je predvidjen i za mobilne telefone kao i za ovakve manje gadgete pa je vec razvijena serija malih cipova koji mogu to obavljati.

Ili ovaj model koji ima i dac unutra pa se moze uzeti digitalni bus pre daca i izvesti na eksternu masinu...

https://www.amazon.co.uk/AudioQuest-DragonFly-Digital-Audio-Converter/dp/B01DFMV4NQ/ref=pd_lpo_sbs_23_t_0?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=D573Q9CF78TJHMWGCARA

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, lalelala said:

zato ja koristim Roon a endpoint uređaj mogu da menjam kako hoću dokle god je Roon "ready" a u današnje vreme skoro svi iole ozbiljniji proizvođači se trude da budu Roon kompatibilni

Roon podržava MQA , koristi sigurne protokole koji isključuju potrebu za skupim kablovima u tom segmentu HIFI lanca ...

pretpostavljam da je Roon instaliran na NAS?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...