Jump to content


Streaming servisi,Tidal,Spotify,Qobuz


sondek

Recommended Posts

meni je Ok da je mp3 varijanta besplatna,kao vid reklame ili za kupovinu neke od varijanti plaćenog izdanja bilo da je cd,vinil ili neki legalan plaćeni streaming file pa i kao reklama za koncert.Ipak ssamo koncertom se ne moze preziveti.Mnogo je ne komercijalnih koji tako nebi opstali.Treba ocekivati da će cena zbog konkurencije pasti 5-6 evra recimo zvuci kao prihvatljivo.Meni kinkretno kao kupcu vinila i ovo stedi dosta,nije bas sve za plocu...a bandera sam pokupio već dosta.Neki dan recimo na internet radiu cujem super stvar od Charlie Huntera,sa vibrafonistom..idusevim se i pravac na discogs.Nađem plocu za 7-8€ u mint stanju al' reko ajd da poslusam na Tidalu.Kad ono album katastrofa,ta numera kao da je s marsa pala i jedina mi se sviđa.Fino je da se covek malo i poseti neceg sto je prestao da slusa,ploce rasprodao- ubih se od Bowie-a recimo,imao sam puno njegovih ploča i sve otislo...On se recimo sprdao sa kolkcionarima kad su ga pitali za skupljace njegovih vinila "Odmahnuo rukom i rekao "bunch of crazy people,I download everything!"

Meni je priznajem,osnovni problem lenjost,ni na kasete nisam voleo da snimam svojevremeno.Ali i volim da svaki put od slova do slova procitam sve sa omota,narocito price sa jazz albuma.Kad bi recimo saznao da su Ben Webster i Joe Zawinul bili cimeri i ko im je dolazio na kućne svirke.Primetio sam da dosta audiofila ima vrlo slabo poznavanje muzike,muzicara...nije pravilo al te se stvari najbolje upijaju citajući sa ploca

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

.................................................. ali fizički kontakt sa izdanjem je nezamenjiv.

Slažem se potpuno. Na žalost situacija u kojoj sam (smo) .....................................................

Dilema je slušati (u dobrom kvalitetu) ili ne. Moja ćerka živi u inostranstvu i kupuje muziku koju sluša. Al ybg, kad dođe na par dana godišnje ne može da shvati svu orvelovštinu i kafkijanštinu moje (naše?) stvarnosti.

Ne mogu više, odjavjujem se na neko vreme. Dešavaju mi se jako loše stvari. Nema to veze sa vama drugari...........................

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, sondek said:

piraterija ne samo sto je protiv zakonita,već je i protiv pravila foruma.Lako ćemo sa zakonom niko ga ne postuje,preCednik se bavi divljom gradnjom pa ko se još zakona boji.Al' sta kako ćemo s Ljubom brigu da resimo :D

J.bo Vucica, TEBE za preCednika.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, sondek said:

meni je Ok da je mp3 varijanta besplatna,kao vid reklame ili za kupovinu neke od varijanti plaćenog izdanja bilo da je cd,vinil ili neki legalan plaćeni streaming file pa i kao reklama za koncert.Ipak ssamo koncertom se ne moze preziveti.Mnogo je ne komercijalnih koji tako nebi opstali.Treba ocekivati da će cena zbog konkurencije pasti 5-6 evra recimo zvuci kao prihvatljivo.Meni kinkretno kao kupcu vinila i ovo stedi dosta,nije bas sve za plocu...a bandera sam pokupio već dosta.Neki dan recimo na internet radiu cujem super stvar od Charlie Huntera,sa vibrafonistom..idusevim se i pravac na discogs.Nađem plocu za 7-8€ u mint stanju al' reko ajd da poslusam na Tidalu.Kad ono album katastrofa,ta numera kao da je s marsa pala i jedina mi se sviđa.Fino je da se covek malo i poseti neceg sto je prestao da slusa,ploce rasprodao- ubih se od Bowie-a recimo,imao sam puno njegovih ploča i sve otislo...On se recimo sprdao sa kolkcionarima kad su ga pitali za skupljace njegovih vinila "Odmahnuo rukom i rekao "bunch of crazy people,I download everything!"

Meni je priznajem,osnovni problem lenjost,ni na kasete nisam voleo da snimam svojevremeno.Ali i volim da svaki put od slova do slova procitam sve sa omota,narocito price sa jazz albuma.Kad bi recimo saznao da su Ben Webster i Joe Zawinul bili cimeri i ko im je dolazio na kućne svirke.Primetio sam da dosta audiofila ima vrlo slabo poznavanje muzike,muzicara...nije pravilo al te se stvari najbolje upijaju citajući sa ploca

ja mislim da treba da bude obrnuto

milijarde ljudi samo mp3 slusa i to da bude dzabe,a saka audiofila da plati kvalitetniji format.

nas ce to malo da kosta a ovi sto treba da zarade nece se leba najesti od nas ,sake jada (po brojnosti.)

 

mi koji cenimo kvalitet i malo nas je ne bi trebalo da smo interesanti industrji,pa tako i da budemo kolateralno nagradjeni.

(zastita od mp3 generacije bi bilo povecanje rezolucije tj velicine fajlova do besvesti (sto se vec i radi)da njihovi telefoni i tableti to ne vare ili je skupo.)

a pare zaraditi tamo gde je masa korisnika,sto je jedino i logicno tj tu ima para.

 

mozda je ovo "sto je babi milo to ....",a onda bi se vlas(t)i dosetili pa bi kvalitetan format i ukinuli...."ajmo audiofili svi u 3pm!"

Link to comment
Share on other sites

audiofili ko audiofili,pisemo o proslosti...Mp3 je već mrtav.Treba svesti na normalnu cenu pretplate i piraterija moze tako da nestane,odnosno smanji se na normalan nivo.Naravno da ni meni ne odgovara ovako skup Tidal.Sa pretplatom do 5 dolara bi se mogao dodatno omasoviti olaćeni streaming i na siromasnije zemlje pa bi se od toga mogao napraviti i veći profit od sadasnjeg,a ne derati kožu s leđa malom broju ljudi.CD rezolucija će ocigledno preuzeti mp3,stekli su se sto bi se reklo tehnicki uslovi da mp3 ode u 3pm i po kvalitetu veza ,a i sa skladisnim prostorom.Doduse uz plaćeni internet streaming nijje potreban nikakav skladisni prostor,streamuje se direktno,muzika je na klik spremna bilo gde.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Sa pretplatom do 5 dolara bi se mogao dodatno omasoviti olaćeni streaming i na siromasnije zemlje pa bi se od toga mogao napraviti i veći profit od sadasnjeg,a ne derati kožu s leđa malom broju ljudi.

nije realno očekivati da će u Srbiji biti jeftinija pretplata, nego u USA - Tidal za svaku zemlju posebno plaća autorska prava, i visinu pretplate određuje na osnovu tih troškova i očekivanog broja pretplatnika.. obzirom na pretpostavljeno mali broj pretplatnika, logično je da bi pretblata morala biti viša, a ne manja, te da bi stoga pretplatnika bilo još i manje.. budimo realni - ne verujem da za godinu dana uvoznici kod nas prodaju više od 100 strimera (ne računam one koji su eventualno ugrađeni u jeftine mini linije - njihovi vlasnici sigurno neće biti pretplatnici), tržište nam je malo i jadno, da je opstala SFRJ, tada bi naše tržište bilo interesantnije

Link to comment
Share on other sites

Da je opstao standard, a ne SFRJ. Nekad, kao tinejdžer sam kupovao mjesečno do desetak ploča. Zapravo kako kad. Bilo je i tada u momentu nešto preče. Nekad jednu, nekad ni jednu, ali kad natrči nešto interesantno onda nije bio problem da se kupi i desetak. Veći problem je bio što ono što mi je bilo značajno da imam ili nije izašlo kod nas, ili se tiraž rasprodao pa smo čekali reizdanje. 

Ako sad mogu da strimujem do mile volje za cijenu nekoliko ploča, onda nije skupo. Ako uz to, nas nekoliko u familiji može da koristi to isto za iste pare, šta reći?

Zaista je problem standard.

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, ivanp said:

Slažem se potpuno. Na žalost situacija u kojoj sam (smo) .....................................................

Dilema je slušati (u dobrom kvalitetu) ili ne. Moja ćerka živi u inostranstvu i kupuje muziku koju sluša. Al ybg, kad dođe na par dana godišnje ne može da shvati svu orvelovštinu i kafkijanštinu moje (naše?) stvarnosti.

Ne mogu više, odjavjujem se na neko vreme. Dešavaju mi se jako loše stvari. Nema to veze sa vama drugari...........................

Dovoljno si mator da znaš da će proći. Glavu gore. Svi smo kroz to prošli ili prolazimo.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Toza said:

 

Ako sad mogu da strimujem do mile volje za cijenu nekoliko ploča, onda nije skupo. Ako uz to, nas nekoliko u familiji može da koristi to isto za iste pare, šta reći?

Zaista je problem standard.

Slicno razmisljamo.Ja strimujem za jednu ploču Tidal u visem kvalitetu.Tako sam taj trosak sebi objasnio.Cd mi stvarno ne pada vise napamet.Spotify je dosta jeftiniji,zadovoljni su ljudi i sa Spotify.

Nisam mislio na nizu cenu za srbiju,ko smo sad pa mi da nam spustaju cenu. Konkurencija radi svoje,a i masovnost korisćenja na globalnom nivou.

Edited by sondek
Link to comment
Share on other sites

Naravno. I ja smatram da će konkurencija da odradi svoje i da će cijene da idu na niže.

Samo me ponekad pukne pod rebra kad se sjetim prošlog vremena po kom sad bespoštedno pljuju. Prije nego što ću otići u vojsku, a otišao sam sa 19, imao sam preko 2000 ploča i to je i onda bio kapital. Od matorog ostalo nekih 500, a ostalo sam kupio, pa ne baš od džeparca, ali skoro da je tako. Ljeti sam sezonski raduckao i kupovao ploče... ljetovanje i zimovanje nisu bili dovođeni u pitanje, a moji su usput i vikendicu gradili. Nemam pojma, možda su mi i sjećanja varljiva jer sam bio klinac pa nisam ozbiljno doživljavao sve to...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...