Jump to content


Streaming servisi,Tidal,Spotify,Qobuz


sondek

Recommended Posts

Pa, vinil rip-ove ti niko neće stram-ovati. :P

Na stream servisima stoji ono što je vlasnik muzike ponudio stream servisu, a to je uglavnom "ono poslednje remasterovano". I ima isključivo ono što je nekada negde zvanično digitalizovano.

Baš sam skoro čačkao Spotify, Bitlsi npr. ima samo najnoviji remasteri. Nema ono da biraš, izdanje albuma iz '85, pa izdanje istog albuma iz '92, pa izdanje iz 2015. Starije od digitalije, naravno, ne postoji. Na stream servisima ima samo ono što je negde nekako izdato digitalno. SFRJ muzika npr, exYU rock, nema da ima svi albumi svih bendova, već samo ono što je tu i tamo izdavano na CD izdanjima (a dosta toga nikada nije). Vrlo često su u pitanju neke kompilacije, jer je određena numera izašla kao digitalna samo na kompilacijama. Nekih izvođača čak nema izbor po abumima, već samo po nekim ne znam ni ja ojim logikama. Tu se ne može pohvatati koje je to izdanje i od kada. :(

Ali najčešće, uz svaku numeru piše od kada je remaster, koje je to izdanje od koga i kada...

Ali nekog izbora iste studijske numere iz više perioda i sa raznih nosača i iz raznih izdanja, to mislim da nema. :(

Link to comment
Share on other sites

Tako sam i mislio .Sto,opet,znaci da ovaj vid slusanja muzike nikako ne moze da bude buducnost(bar ne moja).

Upravo poredim album Joni Mitchell "Court and spark" na disku i prvo izdanje na ploci.Ploca zvuci nestvarno dobro.

Strimovanje ostaje za slusanje muzike kao informacija o sadrzaju,ili za slusanje muzike za koju ne bih da izdvojim neki veci novac.

Mada sam na "Deezer-u" cuo snimak Sarah Vaughan "In Hi-Fi" ,gde se cuje pucketanje (od ploce),i nije los snimak.

Link to comment
Share on other sites

Kurtalisi se dizera ako ozbiljnije razmisljas o slusanju osim cisto informativnog.Probaj HIFI  Tidal,imas besplatan trial period..vec ima dosta toga i na ovoj temi,ali i na vecini stranih foruma u prilog tidalu po pitanju boljeg zvuka.Sto se mnogih naslova tice postoje vise verzija istog albuma i oznaceno je sta je master,a sta re remaster(jos malo ce biti i dizaster :lol:) i iz koje godine je i vrlo lako je cuti sta su u zvuku menjali.Nije naravno uvek na gore.Dobar je cak vodic i za kupovinu ploca,kako ga ja koristim i dosta sam novaca sacuvao jer ne kupujem vise napamet.Kvalitet zvuka je tek nesto ispod CD-a,naravno ako imas DAC pa nemas potrebe za negativnim stavom. Uostalom i najbolja ploca na svetu zvuci odvratno na kilavim stavom prema gramofonu...nije ploca kriva sto sa Toske lose zvuci...nije mnogo drugacije ni sa streamingom...mora malo truda za sve.

Link to comment
Share on other sites

Hvala kolegi Green-u za Tidal avanturu!:thumbsup2

Tek mi predstoji upoznavanje i podešavanje kako bih izvukao najbolji kvalitet zvuka...

Prvi utisak: imamo HIFI striming, ali sam očekivao bolji kvalitet zvuka.Ponavljam, verovatno trebam još nešto podesiti u sistemu (optimizovati), pa verujem da će biti još bolje.Možda je i problem u postavci koju koristim : na android telefonu sam instalirao Bubbleupnp (koji u sebi ima opciju Tidal) i sa njega šaljem na strimer Audiolab M-net.Funkcioniše, ali zna da izgubi konekciju (kažu na netu da se ovo zna dešavati ako mreža nije stabilna-vrlo moguće da kući imam taj problem, pošto mi i sin zna prigovarati za kratkotrajne prekide u mreži, dok igra igrice).

Pokušao sam i sa Mconnect Lite aplikacijom (probao i na android i na Iphone) : čudna stvar se dešava - na telefonu sve ok, na strimeru sve ok, ali dac (Audiolab M-dac) prijavljuje da nema ulaznog signala od strane strimera ?:o Sama aplikacija deluje lepše i komfornije od Bubbleupnp, ali džaba...

Ne bih želeo da u celu priču uključujem računar, ali vidim da tamo nudi i opciju Master - evo sad sam instalirao dodatni program na koji te Tidal upućuje, ponovo se ulogovao i dobio sam Master striming.Sve ovo sam uradio na laptopu i svira.Kako će se ponašati kući na audio uređajima, videću večeras...

Biće ovde još dosta da se uči...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja sam vec ponosni clan jedne tidal familije i sa zadovoljstvom koristim tidal

Trenutno ga koristim preko Chromecast audio i DAC-a, plus imam cd player, tuner, pa sam mislio da smanjim broj komponenti,kablova, i mozda dobijem na kvalitetu. Vidio sam Yamaha cd network player CD-NT670. On bi mi izbacio iz price sve ove nabrojane komponente. Nego samo mi je dilema oko Tidala koji je ugradjen u takvu vrstu uredjaja,da li je ogranicen lokacijom gdje se koristi

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja dosta retko koristim Spotify. Imam za racunar zakacen DAC koji svira sve formate i tako je konfigurisan da propusta native reoluciju, bez ikakvog upsamplinga ili konverzije formata. Kada sam danas slusao Spotify primetim da DAC pokazuje da je signal PCM 24/384 !

Link to comment
Share on other sites

Malo sam cackao jer mi je ipak izgledalo nerealno da Spotify stvarno emituje muziku u ovoj rezoluciji. Izgleda da driver mog DACa vrsi upsampling iako mu ja to nisam "rekao" da radi (niti to moze da se namesti na nivou drivera). JRiver radi takodje preko tog drivera ali tu ne dolazi ni do kakvog upsamplinga. Tako da izgleda da je stvar u samom driveru a ne do Spotify, koji i dalje jos nije implementirao Hi Res.

Bez obzira na to, kvalitet ovako upsampling muzike je ok iako izgleda drugi servici nude bolji kvalitet. Izbor muzike je medjutim fantastican.

Link to comment
Share on other sites

Nek cveta sto cvetova :D

Ne ocekujem da se svakom sviđa vinil,iako propagiram.Nekom psihoterapija ploče, nekom cist mazohizam ...nismo svi isti i ne trebamo da budemo... Treba i progres prihvatati samo sam ja u tome priznajem loš,zapravo usporen na 33.33 rpm.Valjda zato sto mi je ostatak zivota prebrz i prepun stresa pa prija malo usporiti.

Sjajna Tidal funkcija u poslednje vreme umesto internet i FM radia mi je Track radio.Na osnovu numere ili albuma nekad odlicno utrefe muziku za background, nabasa se tako i na novog autora,dobru stvar...otkrije ideja za nov album za slusanje ilivkupovinu.Slusam mnogo vise recimo vokalnu muziku u poslednjih godinu dana,svasta sam novo i staro otkrio.Nije lose-probajte!

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, sondek said:

Nek cveta sto cvetova :D

Ne ocekujem da se svakom sviđa vinil,iako propagiram.Nekom psihoterapija ploče, nekom cist mazohizam ...nismo svi isti i ne trebamo da budemo... Treba i progres prihvatati samo sam ja u tome priznajem loš,zapravo usporen na 33.33 rpm.Valjda zato sto mi je ostatak zivota prebrz i prepun stresa pa prija malo usporiti.

Sjajna Tidal funkcija u poslednje vreme umesto internet i FM radia mi je Track radio.Na osnovu numere ili albuma nekad odlicno utrefe muziku za background, nabasa se tako i na novog autora,dobru stvar...otkrije ideja za nov album za slusanje ilivkupovinu.Slusam mnogo vise recimo vokalnu muziku u poslednjih godinu dana,svasta sam novo i staro otkrio.Nije lose-probajte!

Pogresno si me shvatio: ja jesam za vinil ! I za lampe, i za pojacala od par vati, itd. Ovi servici su OK, veoma su komforni, ali sto rece jedan moj poznanik: ja obucem odelo, stavim kravatu, skuvam kafu i onda sednem u fotelju i stavim plocu na gramofon i - uzivam. Ne verujem mu za ovaj deo sa kravatom i odelom, ali ostalo je i ono sto ja radim.

Link to comment
Share on other sites

Meni je vinil bio u ostao pravo i stoprocentno uzivanje u muzici.Na nivou koncerta.Juce pustio Nat Adderley i JJ Johnson live at Yokohama ...ma bio tamo.Jednostavno u mom slucaju je tako uz vinil 100% koncentracije i vrlo cesto pustim album iz pocetka i faktor vremena ne postoji...Kako i zasto to ne uspevam uz CD nisam otkrio nikad,a ni ne trudim se.Streaming mi je recimo asocijacija na slusanje muziku uz knjigu ...Dobra muzika je dobra i sa tranzistora ali eto sto se kincentracije i pune paznje kod mene stvari stoje tako

Link to comment
Share on other sites

Sve je dobro receno. 

Tidal - savrsen za neobavezno/opusteno slusanje i ISTRAZIVANJE muzike.

Povremeno ga slusam na poslu na iMac/Chord Mojo/Denon setupu, milina.

U moj slucaju, WAV fajlovi sa Melca jos uvek* pruzaju bolji zvuk od Tidala, na stranu dozivljaj/ritual pustanja muzike sa fizickog medija.

*Uskoro cu probati neki kvalitetniji ethernet kabl od Airport Express do Melca, pa da vidim kolika je zvucna razlika 44.1 kHz Melco vs Tidal u odnosu na fabricki Apple kablic.

Link to comment
Share on other sites

Uf, pa nemojte sada u ovoj temi da veličate vinil. Nije tome ovde mesto. :P

...

Nego...

19 sati ranije, sondek said:

Sjajna Tidal funkcija u poslednje vreme umesto internet i FM radia mi je Track radio.Na osnovu numere ili albuma nekad odlicno utrefe muziku za background, nabasa se tako i na novog autora,dobru stvar...otkrije ideja za nov album za slusanje ili kupovinu. Slusam mnogo vise recimo vokalnu muziku u poslednjih godinu dana,svasta sam novo i staro otkrio.Nije lose-probajte!

...ovo je najbitniji feature stream servisa. Ja sam sada na Spotify (jer gl'p'vi Naim još nije rešio problem između Tidal-a i Naim uređaja :angry: ), i moram primetiti da Spotify baš ovu funkciju radi ponajbolje od svih.

Postoje playliste koje neki tamo server pravi baš vama kako korisniku. Pored listi zvanih "daily mix", tu je i nenad'ebiva lista zvana "Tastebreakers", koja je opisana kao:

"...We made for you a playlist of songs from genres and artists you don't normaly explore - and we think you'll like it..."

Ali opet, ta lista se donekle zasniva na vašem ukusu (dakle, neće vam uvaliti Acu Lukasa k'o novost, (iako ima cela njegova diskografija u bazi :D )), već će nekako izabrati baš ono što vama leži i pogoditi u 95% slučajeva, a čujete po prvi put (u bar 75% slučajeva).

Za npr. mene i moju količinu slobodnog vremena, priceless.

...

Neko spomenuo YouTube?!? YT sada počinje da ima ozbiljne probleme sa raspoloživošću muzike zbog zaštite autorskih prava. Na pay stream servisima tih problema nema.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, siroma said:

Za istrazivanje je i youtube dobar.

Jel Airport expres ruter ili player?

Meni u jednom od setupa ide Tidal wifijem na Airport express a UI je na win tabletu. Dac iza airporta ( Audio Alchemy). Pa na denon sa tanoyima.

Youtube ni po cemu nije za poredjenje sa Tidalom.

Apple Airport Express je Wi-Fi extender sa jedne strane povezan sa SBB ruterom, a sa druge sa Melcom - ethernet kablovima.

Muziku pustam pomocu aplikacija: Melco, Linn Kazoo, Lumin.

Da ne bude zabune, ja sam prezadovoljan Tidalom cak i zvucno ali najvise zbog playlista, omiljenih numera/autora, brze pretrage autora, pregleda produkcije istih itd.. dakle sve na jednom mestu. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Društvo ako može pomoć, bilo bi super. naime, koristim audirvana + na Hackintoshu za Tidal hifi/master nalog.

Koja su optimalna podešavanja za Focusrite Scarlett Solo 2nd gen? ja sam nešto čačkao i zvuči OK, ali da li može bolje? zvučnici nisu ništa posebno (Microlab FC330) i planiram da ih menjam, sluške su tu i tamo OK (Samson SR850). 

 

Edit: od mene preporuka za Stamp aplikaciju, najlakše sam sa njom prebacio kompletnu mqa listu sa https://www.meridianunplugged.com/ubbthreads/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=268318&nt=5&page=1 na svoj nalog...

Screen Shot 2019-03-20 at 08.51.09.png

Screen Shot 2019-03-20 at 08.51.37.png

Screen Shot 2019-03-20 at 08.51.47.png

Screen Shot 2019-03-20 at 08.52.04.png

Screen Shot 2019-03-20 at 09.49.35.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...