Jump to content


Streaming servisi,Tidal,Spotify,Qobuz


sondek

Recommended Posts

Verovatno za muziku koju slušaš ima manje albuma. Ja sam i to proveravao i mogu ti reći da nema pravila, zavisi od konkretnog umetnika. Rekao bih da je Qobuz "eklektičniji", sa više alternativne i egzotične muzike, a da je Tidal u prednosti kod najslušanijih žanrova. Ovo uzmi sa rezervom, ali definitivno mogu da potvrdim da sve zavisi od izvođača i da nije Tidal stalno u prednosti.

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Iron man said:

Meni je enigma zašto pojedini izvđači, kod Tidala, imaju samo nekoliko albuma u ponudi  a ne sve koje su izdali.

Tako je svuda. Probaj da nađeš neku nama poznatu muziku sa ovih prostora i videćeš samo poneki album. Niko nema sve za svakog, ali baza svuda raste, što je pohvalno

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Iron man said:

Meni je enigma zašto pojedini izvđači, kod Tidala, imaju samo nekoliko albuma u ponudi  a ne sve koje su izdali.

https://metro.co.uk/2021/04/19/paul-weller-slams-disgraceful-spotify-over-low-rates-for-artists-14437731/

Mslm ko ih pita oko bilo cega, al nisu bas presrecni... 😒

Link to comment
Share on other sites

Sporan je model kako se dele pare muzičarima. Ovaj mesec Taylor Swift ima milijardu slušanja, a Amira 1000, Tejlor dobije milion $ a Amira samo 1$. Sa jedne strane - pošteno, a sa druge nije. Jer je recimo nas 50 slušalo samo Amiru taj mesec, ali naših 50 puta x$ nije otišlo Amiri već je najvećim delom otišlo najpopularnijim muzičarima.

Deezer je nabacivao pre par godina da žele da pređu na drugi model, gde pare od tvoje pretplate idu za ono što slušaš. Slušaš smo Amiru - tvoje pare idu samo Amiri. Šta mene briga što tinejdžerka u Njujorku vrti Tejlorku na ripit po ceo dan, nek joj da svoju pretplatu, ali što bi to uticalo na muzičare koje ja slušam? Meni to zvuči daleko pravednije. To bi baš značilo manjim izvođačima.

A ni veliki ne bi baš mnogo izgubili, ali bi kalirali jedan deo kolača. Ali pošto se tu pitaju velike izdavačke kuće njima odgovara status quo. Tako da mislim da se i dalje samo onaj većinski model primenjuje u celoj striming industriji - u stvari čisto nagađam, jer računam da bi negde već pročitao da je tu bilo promena. Tako da manji igrači dobijaju baš siću od striminga, a sa druge strane bi možda prodali neki CD ili ploču ili album na Bandcampu ako povuku album sa tih velikih platformi.

Link to comment
Share on other sites

Nije problem manje komercijaonom muzicaru sto je dobio 1 dolar od slusanja, vec sto niko od tih 1000 sto ga slusaju nije kupio nijedno izdanje na CD ili nekom drugom izdanju. Tako da ne cudi povlacenje sa streaming platformi. Ujedno promocija i stvaranje novih fanova ne donosi pare kao na zapadu. Moj sin otisao na koncert Weeknd i za srednje zalosne karte u USA platio 180usd ..koliko kosta karta kod nas na balkanu za koncert i sta ostane od toga muzicarima. Nazalost oni se tu malo pitaju.

Sve u svemu ima streaming i lepih i ruznih strana.

P.S. Evo ćera dobila od drugarica plocu Taylor Swift ...da pripomognemo kol'ko mozemo Tejlor 🙂

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, SomiKnight said:

Ne koristim ni Tidal ni Qobuz,

interesuje me kada poredite numere na ova dva servisa, kako znate koje izdanje slušate na kom servisu?

Postoji opcija da se to vidi?

Bez da se mnogo ulazi u dileme, jer ta priča o izdanjima može mnogo da se otme kontroli i divergira...

Kao što Delija reče, postoje albumi (uglavnom noviji) sa samo jednim izdanjem a kada se tome doda to da Tidal forsira lossy MQA a Qobuz ima lossless FLAC redovne hi-res fajlove i logično je da Qobuz zvuči bolje. Sama činjenica da je Tidal iz USA a Qobuz iz FR, i to da je 99% review-era iz USA ili eventualno Kanade i da je Tidal rasprostranjeniji i finansijski jači od Qobuz-a sigurno do neke mere biasira to što review-eri zvanično iznose...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da li neko ima iskustva sa ripovanjem albuma sa Tidala? Neka aplikacija za preporuku? Savet, koliko su to corava posla?

Procitao sam stranu 18 ove teme... pa da izbegnemo moralisanja i nepotrebne rasprave, pojasnicu da se radi o zelji da albume koje nigde drugde ne mogu pronaci,  prebacim na DAP i teram na sluske dok sam napolju.

Unapred se zahvaljujem na konstruktivnim savetima

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ZoranR said:

Da li neko ima iskustva sa ripovanjem albuma sa Tidala? Neka aplikacija za preporuku? Savet, koliko su to corava posla?

AlbumPlayer Renderer sa uključenom opcijom snimanja svega što pusti u folder u WAV formatu.

Radi izvanredno, davno koristio pa neka neko dopuni sa konkretnim podešavanjem. Ne znam u ovom trenutku da ispucam na keca šta i kako. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Father said:

AlbumPlayer Renderer sa uključenom opcijom snimanja svega što pusti u folder u WAV formatu.

Radi izvanredno, davno koristio pa neka neko dopuni sa konkretnim podešavanjem. Ne znam u ovom trenutku da ispucam na keca šta i kako. 

Hvala na odgovoru, upustio sam u dodatnu pretragu po netu po ovom pitanju i konstatovao da je to ipak preveliko zezanje za mene, bez nekog preteranog benefita.

Ne bih da lamentiram, ali ocigledno je da dolazi novo doba za mene koje i nije toliko lose, samo se treba navici na promene. Tidal je vise nego sjajna stvar, a ono sto mi sada smeta jeste sto moj FiiO HiRes player ocigledno ide u penziju, jer nemam nacina da uparim Tidal i FiiO. A on je tako fino uparen sa Sony XBA-A3 bubicama i Audio Technika MSR7 velikim slusalicama. Ne volim da koristim telefon kao izvor osim u slucaju ako slusam neki podkast… a i razlika u zvuku je nemerljivo na strani HiRes playera. Dakle, moracu da pronadjem kompromis, gde ce ne prvi put sustina prevagnuti naspram forme.

Tako da, ako neko ima neki predlog…. bicu radostan da ga cujem.

Pre 30 godina sam batalio ploce, a diskove pre 10… a sada cu ocigledno i HDD otici u penziju. Za home varijantu cu mozda otvoriti temu (aktivne kutije + streamer) … jer sa godinama tezim minimalizmu… jer, manje je vise 🙂

Dakle, moje pitanje je sada, ima li neko ideju kako da FiiO ne ode u penziju (osim da ga koristim za muziku koju vec imam).

Hvala jos jednom … makar sto ste procitali moju tuznu pricu 🙂

Link to comment
Share on other sites

Strimovanje, net…. pa ni prostor na telefonu nisu problem, jer kao sto je poznato postoji opcija download. To mi omogucava da slusam sta zelim, bilo gde da sam…. nezavisno od prisustva internet veze.

Medjutim, FiiO daje bolji zvuk od telefona, i to sto pomenuti par slusalica ni izbliza ne rade na telefonu kao sto rade na DAP HiRes playeru. Osim da kupim DAP koji podrzava Tidal, Qobuz. Hm, da…. svako resenje stvara nove probleme.

Kako bilo, dobio sam sve odgovore. Hvala jos jednom

 

Link to comment
Share on other sites

On 14.1.2023. at 12:51, ZoranR said:

Dakle, moje pitanje je sada, ima li neko ideju kako da FiiO ne ode u penziju (osim da ga koristim za muziku koju vec imam).

 

On 14.1.2023. at 13:46, ZoranR said:

Kako bilo, dobio sam sve odgovore. Hvala jos jednom

Pa, nije baš da si dobio odgovore, al' ajd...

Na priču ja bih dodao, nemoj bežati od telefona kao on-the-go audio plejera.
Možeš dokupiti neki externi DAC za mobilni, ovakav na primer.

On-line brbljaonice kažu da zaista unapređuju zvuk.

Koji od brojnih sličnih DAC odabrati moraćeš sam izgooglati.

Evo ovaj npr, podržava čak i MQA.

Ima i Fiio svoj model. (doduše, malo glomazniji)

...   ...   ...


Mene malo smara što je pojam "kvalitet zvuka sa mobilnog telefona uz korišćenje slušalica" toliko zanemarena tema, pa ni na namenskim HiFi mestima i sajtovima niko da se malo posveti  izučavanju te teme. Telefoni se čuju dosta različito između sebe, neki odlično (imaju zasebne audio module) i moglo bi se tu štošta testirati i upoređivati. A čak  i na HiFiles sajtu urade test telefona bez i jednog jedinog spomena kako se čuje sa naprednijim slušalicama?!?

Pokušao sam ovde na forumu da pokrenem temu o telefonu kao audio plejeru, da čujemo iskustva iz prve ruke, ali tema se rasplinula, kasnije je i merge-ovana u neku drugu. :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...