Jump to content


Streaming servisi,Tidal,Spotify,Qobuz


sondek

Recommended Posts

3 minuta ranije, Delija said:

Upravo to.  Nesto tu ne stima u sistemu. Razlika izmedju Qobuz-a i Tidal-a je prilicno velika i to se cuje na svakom iole solidnom sistemu.

Razlika je toliko velika da si je i ti sa tvojim peMzionerskim usima od preko 40 leta cuo na mom kršu od sistema. 😁

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, ab said:

ипак је ред да изнесеш податак на којој опреми слушаш да стекнемо утисак како си дошао до запажених слушних утисака

Ja slušam preko node (to mi je i dac), nad c372 pojačala i dynaudio audience 52se. Imam stari CA stream magic 6, koji ću sad da oglasim, jer ima više manje isti zvuk (dac) kao novi node.

To je sve, kao novo, vredelo do 3k eur (sa lepim solidnim kablovima). 

Ja ne čujem te razlike, birao sam pažljivo numere. To sve nije ni toliko bitno. Ima gomile recenzija ljudi koji su decenijama u ovom poslu i slušali su opremu iz svih cenovnih rangova. Bez namere da se raspravljam unedogled, ipak pre verujem njihovom sudu, nego pisanjima po forumima. Naravno, verujem donekle i tome i volim da pročitam i kontra utiske. Ovaj put, samo se moje mišljenje podudara sa mišljenjem većine ozbiljnih recezenata. To ne znači da sam ja radio ozbiljne analize, na različitim uređajima, merio to dobrom opremom, već sam samo proveo mnogo vremena slušajući iste numere, preko iste opreme, na dva servisa.. 

Link to comment
Share on other sites

Ja takođe imam iskustva, do duše ređa, gde je Tidal znatno bolje zvučao od Qobuza. Ali je u većini slučajeva Qobuz dominantniji u detaljima po celom zvučnom opsegu. Kod mene Qobuz poseduje znatno bolji autoritet i detaljnost u bass registru što je vrlo solidna podloga za ceo gornji sadržaj da zvuči življe i preciznije. Preko BubbleUPnP/mconnect UPnP Tidal poseduje izvesnu "maglicu" koju Qobuz u oba slučaja nema.

Trenutno sam prešao na PC desktop opciju Tidala preko coax veze i znatno je bliža pređašnjim iskustvima u korist Qobuza. Ovako sam dodatno dobio jednan nivo raspakivanja MQA, što je takođe značajna stavka za zvuk koji se šalje u DAC. Dodaću da postoji ogromna razlika u promenama coax kabla, tako da je i to posebna linija poboljšanja...

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, veljko said:

Ja slušam preko node (to mi je i dac), nad c372 pojačala i dynaudio audience 52se. Imam stari CA stream magic 6, koji ću sad da oglasim, jer ima više manje isti zvuk (dac) kao novi node.

To je sve, kao novo, vredelo do 3k eur (sa lepim solidnim kablovima). 

Ja ne čujem te razlike, birao sam pažljivo numere. To sve nije ni toliko bitno. Ima gomile recenzija ljudi koji su decenijama u ovom poslu i slušali su opremu iz svih cenovnih rangova. Bez namere da se raspravljam unedogled, ipak pre verujem njihovom sudu, nego pisanjima po forumima. Naravno, verujem donekle i tome i volim da pročitam i kontra utiske. Ovaj put, samo se moje mišljenje podudara sa mišljenjem većine ozbiljnih recezenata. To ne znači da sam ja radio ozbiljne analize, na različitim uređajima, merio to dobrom opremom, već sam samo proveo mnogo vremena slušajući iste numere, preko iste opreme, na dva servisa.. 

Bez ljutnje, ti imaš dobar sistem, a svi koji su ovde napisali da im Qobuz zvuči bolje, uključujući i mene, imamo bar za klasu bolji sistem (npr. ja), a neki i za klasu i više bolji od mog sistema.

Dakle, kao što vidiš, mnogo zavisi od toga na čemu se sluša i kako je sve implementirano.

Link to comment
Share on other sites

Nema ljutnje, slušao sam ja muziku na sistemu od preko 100k, obilazio sajmove takođe. Naravno da ima mnogo bolje od ove moje stare kombinacije 😀

Opet ponavljam, ozbiljni recezenti slušaju muziku na referentnim sistemima, uz zvučno veoma dobro podešene sobe, bez eha, prozora itd, pa ne nalaze razlike koje nalaze "obični" zaljubljenici, bez dovoljno iskustva, tehničkih znanja o prirodi zvuka...

Svakako, za moje uvo, moju sobu i moju opremu, zvučno mi ke svejedno kojo servis koristim. 

Najbolje je da svako proba kod sebe. Kod koga ima razlike, ima smisla da juri jedan ili drugi. Kod mene to nije bitan faktor, da li zbog mene i mog sluha, da li zbog nečeg drugog. Pomenuo sam samo da me teši da i ozbiljni ljudi nužno ne čuju, a često ni opremom ne zabeleže te razlike o kojima se govori 😀

Link to comment
Share on other sites

I to da neko ne čuje razliku je informacija koja nekome vredi. Nisu svi sistemi i sve uši iste. Promene ljudi nekad komponentu celu pa ne čuju razliku.

Pisali su npr. i u What Hi-Fi da Tidal ima prefinjeniji zvuk koji Qobuz ne može da dostigne. Da je Tidal engleski bilo bi mi jasno sve, ovako... Nisam sklon da poverujem da su tek tako uzeli kintu da to izjave, predpostavljam da je u sistemu na kom su poredili prosto prijao taj blago mekši/topliji, da ne kažem baš muljaviji potpis Tidala.

U svakom slučaju, iako sam Qobuz fan, najbolje da svako proba za sebe. A ko smatra da je velika razlika između Tidala i Qobuza, treba da čuje Spotify. Stavi u lep kontekst svo ovo picajzlisanje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, _Naum said:

AKo su "ozbiljni ljudi" Amir i prijatelji sa asr_a onda ok..

Ne znam ko je Amir. Danas na netu ima pregršt recezenata, ja sam gledao uglavnom one sa engleskog govornog područja. Nema smisla da ovde bilo koga izdvajam, još manje da ih nabrajam. Čak sam i skeptičan donekle kad čitam What Hi-Fi, koji je Aibo pomenuo, iako su za mene nedostižni po znanju i iskustvu. "Malo" mi forsiraju Engleze. Trudim se da naučim od zaljubljenika "sa podlogom", čitaj inženjera i dizajnera hifi opreme, ili od ljubitelja muzike, posebno onih sa sličnim ukusom, jer tu imam realnu korist. 

Da odem korak dalje u ovim relativizacijama ličnog doživljaja zvuka iz alternativnih servisa i konkretnih izdanja, vrlo često ne čujem kvalitativni pomak u hires verziji u odnosu na cd. Imam neki stari Česki (ne češki 😁) test cd. Našao sam na nove hires verzije istih numera. Pogodi? Nisu mi zvučale bolje. Osetio sam i prostor (po visini, dubini, širini) i dinamiku i raspored instrumenata, ali bitno drugačiji, tj. bolji zvuk ne.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, veljko said:

Česki (ne češki 😁) test cd.

Chesky je produkcija vrlo prepoznatljvog karaktera koji izrazito poštujem i volim, ali njihova izdanja nećete naći na streaming servisima. Reference Recording takođe specifičnog karaktera već tu i tamo može čovek da pronađe. Shefield Lab, Opus3 takođe, ali vrlo sužen izbor.

To su kuće koje su odavno snimale koristeći vrlo napredne pristupe i custom opremu, sa velikom pažnjom u prenošenju što vernijeg doživljaja, a to nikada nije izostajalo ni na CD-u. Mastering im je bio prvoklasan pa se sada kada se dobija pristup izvornim "master fileovima" u punoj rezoluciji ne doživljava nebo i zemlja razlika. Meni je to potpuno logično.

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, veljko said:

Ne znam ko je Amir.  

Nista nisi ni propustio. Covek testira raznorazne uredjaje.

https://www.audiosciencereview.com/

24 minuta ranije, Father said:

Chesky je produkcija vrlo prepoznatljvog karaktera koji izrazito poštujem i volim, ali njihova izdanja nećete naći na streaming servisima.  

Slazem se. Odlicni CD diskovi.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Father said:

Chesky je produkcija vrlo prepoznatljvog karaktera koji izrazito poštujem i volim, ali njihova izdanja nećete naći na streaming servisima. Reference Recording takođe specifičnog karaktera već tu i tamo može čovek da pronađe. Shefield Lab, Opus3 takođe, ali vrlo sužen izbor.

To su kuće koje su odavno snimale koristeći vrlo napredne pristupe i custom opremu, sa velikom pažnjom u prenošenju što vernijeg doživljaja, a to nikada nije izostajalo ni na CD-u. Mastering im je bio prvoklasan pa se sada kada se dobija pristup izvornim "master fileovima" u punoj rezoluciji ne doživljava nebo i zemlja razlika. Meni je to potpuno logično.

Slažem se. 

Naravno da se danas ide u pravcu hires, ali odlično nasnimljena cd izdanja su dovoljna u smislu kvaliteta zvuka za svakoga. 

Čujem razlike između cd i hires na nekim albumima, ali ne na svim i ne toliko često. 

Svakako sam ta to da sve bude sjajno nasnimljeno i sve u hires, ali dobar deo muzike koji svi slušamo je davno snimljen i najbolji je na originalnom masteru, a ne remasterovanom izdanju. 

Ne kažem da nema razlika u zvuku Tidala i Qobuza, ali sam ubeđen da je većini ljubitelja muzike, u poređenju ova dva konkretna servisa, veća razlika u korisničkom doživljaju, dodatnim pogodnostima (tekstovi, sugerisanje muzike, dodatne informacije o autoru, veličina biblioteke za izvođače koje prate, integracija sa konkretnim hw itd) i ceni, nego u kvalitetu zvuka. Odradio sam i blind test, ali ne na sebi, već drugarima (ja sam upravljao aplikacijom, oni nisu tu vični da brzo menjaju), koji nisu audiofili. Zamolio sam ih da pokušaju da prepoznaju razlike. Verovatno nisu znali šta da traže, malo sam ih posavetovao, ali nisu prepoznali servis iz nekoliko slušanja.

 

Link to comment
Share on other sites

Iskoristi saznanje i autenticna iskustva slusanja sa ovog  foruma da postoje jasne razlike izmedju zvuka dva streaming servisa da uradis neki napredak u svom sistemu. Slusao sam te zvucnike i mislim da su oni za to sposobni, tipujem da taj amp nije dovoljno dobar za njih. Vidim i da ti druga dva digitalna izvora zvuce isto, to samo potvrdjuje da sistem slabo raspoznaje razlike. Sto je sistem bolji te ce razlike biti jasnije prepoznate i prepoznace ih lako i manje iskusni slusaoci. Ove razlike koje prave kvalitetni sistemi nisu bitne toliko kod streaming servisa, gde ipak nisu prevelike, vec narocito medju izvorima zvuka. Steta promeniti nesto pa ne cuti promenu.

@Aibo u pravu si za Spotify, on je bio dosta losiji od Tidala i veca je razlika nego Tidal/Qobuz .

Link to comment
Share on other sites

Napisao sam vec, Qobuz je dosta jasniji detaljniji i precizniji. U mom sistemu bi ih prepoznalo jasno 10/10 ljudi, cak iako nisu audiofili. Prepoznali su ih svi koji su imali priliku. I te razlike uopste nisu nebitne. Recimo Marija Jopek ozbiljno suska dok peva kad je Tidal u pitanju i ja sam mislio da joj je takav glas ili tako usnimljeno. Sa Qobuzom joj je glas potpuno cist. Cuje se to sasvim sigurno i kad su instrumenti u pitanju, samo sa ljudskim glasom nemamo nedoumica. Ja koristim velike panelne zvucnike(Quad esl), pa su ti detalji na srednjim tonovima na dlanu...a imam i Raal ribon za supertweeter koji pravi dodatnu preciznost u visokim tonovima. Slicnih razlika ima i kad poredis flac fajl i streaming servis. Recimo uporedivsi streaming sa diska i Tidala jasno se cuje da nekih detalja sa Tidalom ozbiljno fali. Ja nisam bas previse ozbiljan streamer tip, vise me zanimaju gramofoni, ali recimo secam se da sam bio sokiran i koliko veliku razliku prave programi za pustanje fajlova. Neki prave ozbiljne deformacije zvuka.

Link to comment
Share on other sites

@veljkoSto se tice blind testa prosli su ga svi audiofili, vrlo se lako pravi i uslovi su prakticno isti za sve (isti streamer, isti program, isti ostatak sistema)...samo se u meniju promeni streaming servis. Streamer je linn ds3. Kad je sve OK sa sistemom sve te razlike, izmedju oca, komponenti, kablova treba da su jasne... gde treba ozbiljna fokusiranost ja kazem da ih nema. Tu ozbiljno radi placebo i "ocekivanja".

Screenshot_20221228-163159.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, sondek said:

veljkoSto se tice blind testa prosli su ga svi audiofili, vrlo se lako pravi i uslovi su prakticno isti za sve

Zato te i pitam za lični doživljaj. Ima mnogo njih (a publika im je dovoljno brojna i svakako globalna) koji tvrde suprotno i preferiraju Tidal. Da ponovim, ja nisam taj, ja sam očito gluv za oba tabora 😄

Svakako ću obratiti pažnju na te razlike ubuduće, posebno kad se zadesim pokraj nekog boljeg sistema.

Znam da je ovo audiofilski forum i poenta i jeste ulaženje u detalje. Negde drugo ovo nije bitna tema i razlika. Pre svega sam hteo da kažem da sam bez problema registrovao Qobuz preko GPlay, ali kad sam već ovde, da pomenem i lične utiske, pa makar i bio gluv 🙂

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, veljko said:

Aplikacija pa node. Nekad i node app. Desktop samo na poslu, na sjajnim altec pc zvucnicima od pre 100g 😁

Jeste ti realno i sistem ogranicavajuci faktor, ali eto jednog vrlo moguceg razloga zasto ti sve to zvuci isto.

To je apsolutno pogresan nacin za koriscenje Qobuz i Tidal servisa za bilo kakvo iole ozbiljnije Hi-Fi slusanje.

Za slusanje na slusalicama uz rad na racunaru - sasvim ok. Ni za sta drugo.

Ako ti Node (bez racunara) i desktop aplikacija zvuce isto - onda je i Node vrlo moguce ogranicavajuci faktor.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Delija said:

Ako ti Node (bez racunara) i desktop aplikacija zvuce isto - onda je i Node vrlo moguce ogranicavajuci faktor.

Ne zvuče mi node i desktop isto 😄

Koristim android i ios aplikacije za kontrolu node, koji u sebi ima podršku za oba servisa. Nekad koristim i njihovu bluos aplikaciju. Ti mobilni uređaji su mi samo kontroleri, ne puštam lokalnu muziku sa njih niti chromcast ili airplay. Node je povezan na lan, naravno. Oba servisa sam probao u cd i hires varijantama. 

Imam i cd, ali ga ne koristim, mrzi me da menjam diskove, komfor mi znači najviše. Pritom nemam neki skup cd, već neki, sad već stari nad. Sigurno nije bolji od ovog strimovanja. Mada ne tvrdim ni da je zvučno lošiji, ako se zanemari hires, naravno.

Poredio sam dakle servise preko istog strimera i dac (samo node), preko bubbleupnp (samo CA stream magic 6 dac/player), a i node streamer + CA dac. Sad prodajem taj CA, jer mi realno ne treba, mada je vrlo dobar bio, posebno za neku cenu sa popustom koju sam dobio (tipa 600eur u Slo, naspram 1000e u Srbiji, onomad).

Znam i sve priče za node, znam da ljudi dodaju eksterno napajanje za bolji zvuk, da ga koriste samo kao strimer, a imaju skupe dac uređaje itd. Ja nisam to radio, ali nisam nezadovoljan kvalitetom zvuka. Naprotiv.

Sigurno je da većina vas ima bolje sisteme. Ne sumnjam. Ovo je meni dovoljno. Kad bih odlučio da unapredim sistem i poboljšam bitnije sve, morao bih da odvojim ozbiljnu sumu, a ne samo nekoliko hiljada za jedan deo sistema. Nije mi to prioritet sada..

Link to comment
Share on other sites

Na mom ultra jeftinom sistemu čuje se određena razlika uglavnom u korist Q, ali nekada je i u korist T?

Najveći procenat najkvalitetnijeg zvuka dobijam ipak sa nečim trećim, a to je RP (radio paradise)

Možda je van teme to što sam se još i zasitio predvidivosti algoritma na svim servisima i shvatio da slušam u stvari jednu te istu (naizgled obimnu) play listu, koja postaje još suženija i dosadnija kada se doda audiofilski filter🙂. Fali mi onog faktora iznenađenja koji je radio imao nekada a nešto slično sada nudi RP. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...