Jump to content


Streaming servisi,Tidal,Spotify,Qobuz


sondek

Recommended Posts

Danas sam malo analizirao zvuk na Tidal-u. BubbleUPnP -> Devialet.

Jednom recju - lose. Maltene kao MP3.

Napomena - nemam podrsku za MQA.

Za analizu/slusanje sam koristio isti album koji imam u vise verzija "u lokalu": "obicna", MFSL, SACD/DSD MFSL + napravih i par MP3 razlicitih bitrate-a.

Inace je test "side-effect" ponovnog testiranja ReplayGain-a.

Link to comment
Share on other sites

Kad dodjes do mene pusticemo istu numeru sa 25g starog Linn cd plejera i streamera koji je bio aktuelan model do prosle godine sa Tidala.U jednoj reci za Tidal sa stanovista zvuka prema pravom cd plejeru...tuga.Ja to uopste ne slusam pazljivo,da li je tu vremenom zvuk degradiran ali i u prvom slusanju sam cuo da taj zvuk jednostavno nije vrhunski. Posluzi to,lepo je,nadohvat ruke je sve ali...treba znati da si napravio ozbiljan kompromis ako samo tidal koristis.

Naravno da cu dati sansu i Qobuzu,upravo zbog zvuka.

Link to comment
Share on other sites

On 2.7.2021. at 11:23, Delija said:

Ne secam se da sam video ovo na forumu. Zanimljiv video.

Autor: https://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Montgomery

 

 

Zaboravih da uz ovo prilozim i link ka blogu - iz arhive jer vise nije aktuelan:

https://web.archive.org/web/20200426202431/https://people.xiph.org/~xiphmont/demo/neil-young.html

 

A usput jos dva zanimljiva teksta:

https://www.mojo-audio.com/blog/the-24bit-delusion/

https://www.mojo-audio.com/blog/dsd-vs-pcm-myth-vs-truth/

Link to comment
Share on other sites

Meni je ovaj tok rasprave prilično čudan, iskreno nikada nisam doživljavao streaming servise kao ultimativno i konačno rešenje za audiofile, sem ako se ne radi o ljudima koji imaju samo taj izvor zvuka na raspolaganju a onda je to otvorena pandorina kutija.

U nekoj mojoj realnosti ili bolje rečeno perspektivi, jer sem Spotifyja ne koristim ništa drugo, streaming servisi su dobar i jeftin (a nekima i besplatan) informator vezan za nova ili nepoznata izdanja i muziku generalno. Spotify mu služi kao izvor background muzike preko dana dok radim, a kada sam fokusiran na njega služi mi ili da se upoznam sa nečijim radovima ili da preslušam neko novo ime ili novo izdanje. Kad mi dune da ničim izazvan slušam mazni glas Lane del Ray dok je zamišljam kako u kratkoj beloj haljini na crne tufne leži na travi i gleda kako oblaci prelaze preko neba. Ili kad se utripujem da su inače sjajni The War On Drugs ništa drugo nego Coldplay za pametnjakoviće i onda ih danima slušam u nadi da će mi se smučiti, ali nisu. 

Pa u slučaju da me ono što čujem zadovolji, u smislu sadržaja a ne zvuka, onda ću tražiti neki drugi format od koga očekujem mnogo više u smislu kvaliteta zvuka - CD ili LP.

Sad, da li su svi oni obećavali nešto drugo, ne znam, meni se čini kao daleka naučna fantastika da ovi servisi kvalitetom zvuka potuku čak i dobar CDP ili CDT/DAC kombo. Ergonomija i funkcionalnost je nešto drugo ali opet čovek treba da donese odluku, da li hoće da ima zvuk na jedan klik miša uz stanovite hendikepe ili mu je apsolut savršene reprodukcije (u razumnim granicama) ispred toga.

Moja 2 leva.

 

Link to comment
Share on other sites

Apsolutno svi tehnicki preduslovi postoje da streaming sa bilo kog servisa ovog tipa bude istog kvaliteta kao i streaming sa lokalnog servera / NAS-a udaljenog par metara od streamer-a. Sve iza toga je ili prodavanje magle (MQA i slicne price) ili pilicarenje ili oba odjednom. To je poenta.

A ne postoji nijedan razlog da streaming sa lokalnog servera / NAS-a na kom je host-ovan ripovan originalni CD zvuci losije od istog tog originalnog CD-a pustenog CD plejerom - u slucaju kada su te dve sprave istog kvaliteta.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, DejanM said:

Kakav je kvalitet MQA muzike ? Vredi li se cimati sa tim ?

Slusao sam i mislim da je veoma OK. Pitanje ukusa w/wo MQA. Generalno moze da se slusa i mislim da vredi. Medjutim isti taj matrijal pusten preko (originalnog) CD-a, koji je uglavnom bio neki korektan ali nista svemirsko, naravno na istim sistemima, je zvucao (meni) bolje. Zivlje, prirodnije, neposrednije itd...

Ali ima i drugih faktora koji recimo na mene uticu u tom smislu. Jeste da je izbor muzike vrlo dobar - ovo sto @anubisgrau kaze je potpuno tacno. I super da je tako. Ali nekako sve naizgled jednostavno, barem meni postaje komplikovano. Software i razni interface-i. Sve to je pocelo uzasno da me nervira. Nema one jednostavnosti kao kada uzmes plocu izvadis iz omota stavis na tanjir i spustis iglu. Ili ubacis kasetu i pritisnes play. Nedostaje mi taj telesni momenat. To se kod CD-a jos nekako i zadrzalo u nekom obliku... Jednostavno pocinju da me nerviraju ekrani, telefoni, tableti, daljinski upravljaci, podcast-i... Ne mogu da objasnim zbog cega? Osecam se suvisnim, nepotrebnim, irelevantnim. Nemam stvarni dozivljaj da slusam muziku ili da ucestvujem u nekoj stvarnoj aktivnosti...

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Delija said:

A ne postoji nijedan razlog da streaming sa lokalnog servera / NAS-a na kom je host-ovan ripovan originalni CD zvuci losije od istog tog originalnog CD-a pustenog CD plejerom - u slucaju kada su te dve sprave istog kvaliteta.

 

Verovatno da ne postoji nijedan razlog ali je u praksi obično obrnuto. Misterije života.

Link to comment
Share on other sites

Rekao bih da je "vic" u tom drugom delu recenice - "sprave istog kvaliteta".

Stize nam uskoro "na forum" jedan stvarno vrhunski streamer / DAC combo, a verujem da ce vlasnik biti zainteresovan da mu "na crtu" stane adekvatan CD plejer (nacice se neki na forumu valjda), pa se moze na licu mesta utvrditi koliko istine ima u tome.

Bio bih i ja zainteresovan za poredjenje u svom sistemu, ali Devialet nije bas pogodan "teren" za to, zbog arhitekture koja ukljucuje integrisan i streamer i DAC, pa je ujedno i malo nezgodno proceniti vrednost tog streamer-a, a samim tim i naci mu adekvatan CD plejer za poredjenje. Pomenuti streamer / DAC je i visa klasa i mnogo zahvalniji za tu akciju.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Majda said:

Slusao sam i mislim da je veoma OK. Pitanje ukusa w/wo MQA. Generalno moze da se slusa i mislim da vredi. Medjutim isti taj matrijal pusten preko (originalnog) CD-a, koji je uglavnom bio neki korektan ali nista svemirsko, naravno na istim sistemima, je zvucao (meni) bolje. Zivlje, prirodnije, neposrednije itd...

Ali ima i drugih faktora koji recimo na mene uticu u tom smislu. Jeste da je izbor muzike vrlo dobar - ovo sto @anubisgrau kaze je potpuno tacno. I super da je tako. Ali nekako sve naizgled jednostavno, barem meni postaje komplikovano. Software i razni interface-i. Sve to je pocelo uzasno da me nervira. Nema one jednostavnosti kao kada uzmes plocu izvadis iz omota stavis na tanjir i spustis iglu. Ili ubacis kasetu i pritisnes play. Nedostaje mi taj telesni momenat. To se kod CD-a jos nekako i zadrzalo u nekom obliku... Jednostavno pocinju da me nerviraju ekrani, telefoni, tableti, daljinski upravljaci, podcast-i... Ne mogu da objasnim zbog cega? Osecam se suvisnim, nepotrebnim, irelevantnim. Nemam stvarni dozivljaj da slusam muziku ili da ucestvujem u nekoj stvarnoj aktivnosti...

Hvala Majda na komentaru. To je bilo moje pitanje i ovaj odgovor je sasvim jasan.

Sto se tice ovog drugog komentara ... Eh, imam utisak da godine cine svoje. Slusanje muzike za nas starije je istovremeno bio i odredjen ritual. Za ove mladje to je cisto konzumiranje. Vremena se ocigledno menjaju ...

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, DejanM said:

Hvala Majda na komentaru. To je bilo moje pitanje i ovaj odgovor je sasvim jasan.

Sto se tice ovog drugog komentara ... Eh, imam utisak da godine cine svoje. Slusanje muzike za nas starije je istovremeno bio i odredjen ritual. Za ove mladje to je cisto konzumiranje. Vremena se ocigledno menjaju ...

Prijavi se recimo na Tidal oni imaju i materijal enkodiran u MQA. Neces se pokajati sto se zvuka tice a tu je obilje muzike... Ja planiram isto neki streamer. Koristi ovu aplikaciju http://www.conversdigital.com/eng/product/product04.php Ali radi samo na telefonu ili tabletu. :( (telefon me nervira i ne mogu da citam sitna slova tako da mi ostaje HD verzija za tablet sa vecim ekranom...)

Da li si mozda imao prilike da koristis Mconnect?

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Majda said:

Prijavi se recimo na Tidal oni imaju i materijal enkodiran u MQA. Neces se pokajati sto se zvuka tice a tu je obilje muzike... Ja planiram isto neki streamer. Koristi ovu aplikaciju http://www.conversdigital.com/eng/product/product04.php Ali radi samo na telefonu ili tabletu. :( (telefon me nervira i ne mogu da citam sitna slova tako da mi ostaje HD verzija za tablet sa vecim ekranom...)

Da li si mozda imao prilike da koristis Mconnect?

Mconnect nisam koristio. Ja imam instalirano par appova za muziku na tabletu i telefonu (recimo Foobar2000, FileBrowser - svira sve formate muzike ali i videa) ali ja to jako retko koristim. Od Streaming servica korstim samo Spotify a i njega najvise u kolima i kada naidjem na neki nepoznati album ili band pa da cujem o cemu se zapravo radi. Pravi korisnici Spotify su moja deca. Streaming koristim u okviru kucnog HiFi sistema i za to koristim Mac Mini sa instaliranim JRiverom. Veza prema DACu je onda USB a prema AVRu HDMI. Kupio sam ovaj novi Mac Mini sa M1 procesorom i veoma sam zadovoljan kako to "svira".

Kad hocu da slusam muziku, ja skuvam sebi kafu, sednem u fotelju i pustim plocu ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...