Jump to content


Streaming servisi,Tidal,Spotify,Qobuz


sondek

Recommended Posts

 Prvo, lepa, usmena opomena da se malo spusit lopta. Necu da smirujem strasti bas toliko, pazi malo na recnik.

 Drugo, to sto je meni to sakacenje windows-a budz, to je posledica mog nacina gledanja na isti. Meni je Windows generalno bio jako los, Win 10 mi je najbolji do sad (iako ne dobar - ali bolji), za razliku od vas koji mislite da je gori. Ja sam izrazito protiv tog sakacenja jer, ma koliko ono dobro uticalo na zvuk (sto cu vam verovati, smatrajte da sam saglasan iako nisam cuo), meni je to lose jer onemogucavanjem svih tih "pozadinskih" stvari lose uticete na bezbednost. Video sam gomilu predloga audiofila koji se bune za windows update, vec sam pojasnio zasto nije pametno za windows kernel boot-ovati ga bez graficke (ne racunam Hyper-V guests, oni su malo slozeniji)....

 Sustina koja meni smeta nema veze sa zvukom, vec sa time da se dobija potencijalno nestabilan ne sasvim sigurno ranjiv sistem, koij ce lako postati leglo raznog malware-a, samo ako se nadje u istoj mrezi sa bilo kojim zarazenim racunarom. Jednostavno, meni je to nesavesno postupanje. Opet, kazem, nema veze sa zvukom, verujem da zvuci bolje - ali mislim da je lose kao koncept, pre svega bezbednosno.

 Moje neko misljenje je da, kome treba racunar koji je elektromagnetno tih, mali i ima sto manje problema sa timingom treba, konceptualno gledano, da se okrene nekom embeded real-time ili near-real-time sistemu, ne desktop ili serverskom okruzenju. Ja se embeded sistemima ne bavim, malo sam probavao linux-rt , verujem da bi i to bilo dovoljno dobro, tj, bar bolje nego WinNT kernel - samo kad bi mu se posvetila slicna kolicina paznje, a jos kad bi se malo bolje izabrao hardver .... opet, ja se time ne bavim, ali sam radio sa sistemima koji su jako osetljivi na jitter, pre svega ruterima koji drze WAN linkove, gde jitter zna da bude osetno skup. Pricamo o potencijalnim hiljadama ili desetinama hiljada eura mesecno skupom jitteru....

Link to comment
Share on other sites

Ja sam možda mator, pa reč budž, budženje itd tumačim kao rad nedovoljno stručne osobe pa je i rezultat loš i neprofesionalan. Jednom rečju - budževina. Pojačalo, zvučnici, gramofon, polica - budževina. Vrlo često viđeno. Pa i računari iliti kompujteri.

Razumem i strah, što bi rekli profesionalna deformacija, prema ranjivosti sistema jer zaista jesu isključeni i fajervol i antivirusni i većina drugih zaštitnih mehanizama. No, radi se o specijalizovanom računaru koji nikada, ama baš nikada nije povezan sa internetom. Na njemu nema drugih softvera sem jednog zaduženog za reprodukciju muzike te par pomoćnih, kao onaj za kreiranje virtuelnih diskova i recimo pregled slika a koji se i ne instalira, portabilna varijanta.

Meni je PXE metod nepoznat, koliko vidim zahteva odnos klijent - server itd ali svakako nije nepoznat čoveku koji je izgradio moćan i svestran ERP softver. Uopšte ne sumnjam da bi prihvatio takav način podizanja sistema ako bi imalo bilo kakve koristi, prednosti itd.

Jedno-korisnička osnova Windows-a i postojanje kernel striminga je jedini razlog zašto se autor softvera i dalje drži Windows OS-a. Svi ostali OS-i su uglavnom modaliteti Unix-a, osmišljenog u startu kao više-korisnički. Naš forumski/vanforumski drugar na institutu M.Pupin stalno radi sa Linux RT kernelima i vremenski kritičnim zadacima ali i dalje Linux ne može da dostigne očišćeni, 'stripovani' Windows na polju reprodukcije muzike. Još gora situacija je kod OS-X sistema (varijacija na temu Unix) sa još više ograničenja i međuzavisnosti (dependances) modula dimona, kronova ... u korenu OS-a.

Itd. Dovoljno podataka za one koji hoće da probaju, pa i za one koji tek sad neće.

Bilo bi dobro da se sve ovo zaista odvoji od striming servisa.

 

Link to comment
Share on other sites

 OK, je'l ti lepse da koristim reck "hack"? Isto je znacenje.... Nisam rakao "cludge", ne mislim da je nista lose, samo da je neprimereno.

 Sto se tice toga da "nije povezan sa internetom", to mozes postici, ali cini rad prakticno nemogucim, ako pod tim mislis da taj racunar uopste nema nikakvu mrezu. Ako je u merzi sa drugim racunarima koji koriste mrezu, a samo je on, eto "ne koristi" ... iskreno i dalje je meta. Lateralno sirenje razne gamadi je postalo norma.

 Ne znam odakle it ideja da je WINNT jednokorisnicki, Windows pored ulogovanog ima bar jos 2-3 korisnika koji drze razlicite procese... Administrator, System, ima ih... :)

 A to da je neko pravio ERP pa se razume i u real-time je kao da bi rekao da je neko radio knjigovodsto pa se razume u teoriju brojeva... Jeste i jedno i drugo na racunaru, ali nema puno veze. :) Da se razumemo, ne kazem da taj plejer ne valja, sasvim je moguce da je covek napravio vrhunski softver, ali sama po sebi to nije kvalifikacija.

 Takodje, ljudi rade sa onime sto poznaju. Neko ko radi ERP zna Windows, jer ga je koristio - to je uobiacajena platforma. Ali on moze da nema blage veze sa bilo cim vezanim za Linux, Mac, ili nesto trece... A ima vrhunskih implementacija embeded linux plejera, na custom platformama... Dosta "plejera" koji deluju kao uredjaji su zapravo namenske linux masine. Za bryston znam da je Linux, to svuda mozes naci....

 Pazi, ja ne znam da li je Linux, Mac, ili mozda nesto peto bolje resenje, samo mislim da Windows u osakacenom obliku nije nesto sto treba koristiti - i to nema veze sa zvukom.

Link to comment
Share on other sites

Šteta što nemamo kliub hifi entuzojasta/manijaka pa da donosimo igračke (sve što bilo kako služi u lanci pustanja muzike) i probamo/upoređujemo/čačkami i sl.

Kad smo otišli u off jel neko slušao skoro Daphole? Ima i rt verzija kernela. Pre par godina probao i sviđao mi se, klinac mi skinuo grafičku kad mu je riknula i od tad me mrzi da uključim taj komp a bio je za muziku i igranje.

Naravno da se vratimo i na Tidal, kad sam instalirao (istroših se za 2$) nisam ni gledao šta piše nego išao next, next... te nisam gledao podešavanja, sad mi Tidal gore zvuči (ne svuda) od Album Player-a, pitanje ima li neka podešavanja npr. ASIO, KS i sl, kontrola jačine zvuka, bit perfect (pozdrav za DJa, mora da se vidimo i izpričamo) i nešto slično?

Link to comment
Share on other sites

Ja rec budz nisam koristio u negativnom konteksu, jer kao sto je pomenuto, Windows je sve teze i teze modifikovati, tako da dosta tih stvari nisu preporucene od strane MSa, ali svakako izvodljive. S druge strane linux je otvoren, i dosta se lakse modifikuje, tu redje koristim rec budz.

Ako je PXE podrzan od strane MSa (verovatno jeste zbog thin client-a) onda ga ne bih nazvao budz. Drugi nacin jeste u tom smislu budz, i tu nista lose nema.

@nkrgovic

Vezano za bezbednost takvog racunara, pretpostavimo da taj racunar ima mount-ovan neki share, sa deljenom muzikom i sta vec. To je jedan od nacina zaraze. Sem toga jedino da se ta masina gadja po nekom portu na kom slusa, pa ta se tako zarazi. Koje su jos opcije?

Ako se ta masina koristi samo i iskljucivo ako audio server, nije to toliko strasno, ako znas sta radis. :)

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, skrstic said:

Naravno da se vratimo i na Tidal, kad sam instalirao (istroših se za 2$) nisam ni gledao šta piše nego išao next, next... te nisam gledao podešavanja, sad mi Tidal gore zvuči (ne svuda) od Album Player-a, pitanje ima li neka podešavanja npr. ASIO, KS i sl, kontrola jačine zvuka, bit perfect (pozdrav za DJa, mora da se vidimo i izpričamo) i nešto slično?

Mislim da desktop Tidal app nema nista od tih podesavanja ASIO/KS i sl.

Naravno u opcijama treba cekirati HiFi tako da su flac i MQA dostupni, a ne AAC ili sta vec.

Link to comment
Share on other sites

@skrstic

Tidal desktop nema ta podešavanja i tu slušaš WASAPI ('Speakers' pa naziv uređaja) kao osnovni izlaz za zvuk kod Windoze. Zato je lošiji od APlayer-a. Jedino šta možeš da poboljšaš jeste klik na 'More settings' i uključiš 'Use Exclusive Mode'. Možeš i forsiranje pune glasnoće ako kontrolu jačine zvuka imaš na predpojačalu. Treća stavka samo ako imaš hardver koji dekodira MQA.

Svrati pa da budžimo neko pitje, ti budž sokove a ja budž rakiju šljivovu :)

 

@nkrgovic

Napisah jedan poduži tekst, sa nekim detaljima šta sam sve probao za ovih 11-12 god kompjuterskog slušanja muzike pa i još po nešto o geniju iz Holandije al' na kraju obrisah. Nema puno smisla a i ove strane će kolko sutra već biti zaboravljene.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, garson said:

Mislim da desktop Tidal app nema nista od tih podesavanja ASIO/KS i sl.

Naravno u opcijama treba cekirati HiFi tako da su flac i MQA dostupni, a ne AAC ili sta vec.

Nema podešavanja osim hifi.

Kad sam instalirao nisam gledao šta pita i sad mi se čini da je bilo i pitanje da li će tidal kontrolisati jačunu zvuka i da li će biti nivelisanja zvuka kod različitih albuma/izvođača.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, skrstic said:

Nema podešavanja osim hifi.

Kad sam instalirao nisam gledao šta pita i sad mi se čini da je bilo i pitanje da li će tidal kontrolisati jačunu zvuka i da li će biti nivelisanja zvuka kod različitih albuma/izvođača.

Кликни на звучник поред клизача за јачину звука ~ Sound output ~ поред видљивог уређаја је опција More settings, ту се крију 3 поља за подешавање Esclusive mode, контрола јачине звука и MQA.

Link to comment
Share on other sites

Nikakva gimnastika ne pomaže tom Tidal plejeru, prosto nije nešto. Ako želiš bolji zvuk, a već vidim da koristiš APlayer... Skini mconnect plejer za telefon i uloguj se na Tidal. Pokreneš APlayer pa onda iz instalacionog foldera i ap2renderer.exe. Sada će mconnect moći da šalje Tidal stream APlayer-u putem wifi mreže (odabereš samo u "Play to" tabu APrenderer) i zvuk će biti osetno bolji od Tidal plejera. Plus imaš komfor kontrole sa telefona.

 

Ova varijanta ne otvara MQA jer ga APlayer ne podržava ali svejedno zvuči bolje čak i od MQA iz Tidal plejera, tako da...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nema mnogo veze sa operativnim sistemom već sa geografskom (internet) pozicijom. Ni Tidal ni Spotifuj oficijelno nisu podržani na ovim našim prostorima. Za iOS nisam siguran da li ima ali bar za android, ima. Instaliraj Opera brauzer i u podešavanjima uključi VPN. Ovo bi trebalo da ti omogući skidanje i instalaciju Spotify i Tidal. Postoje i posebni programi za VPN (promena IP adrese - države) ali obično traže novac, pogledaj šta se nudi na tom polju.

Opet, i kad skineš app, može da se desi da sam uređaj nije kompatibilan za Spotify ili Tidal. Kod mene npr je baš takav slučaj (Spotify) ali meni telefon služi za komunikaciju a ne slušanje muzike :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Branislav81 said:

Ima li neko iz NS da koristi Tidal ili Spotify i slicno na ios ili androidu?Ja sam sve pokusao ne mogu da pokrenem nikako...

Ako moze da pomogne malo sam tupav za te stvari...

Hvala

Branislave,kupis jedan streamer i tablet ili bilo koji smartphone.Uzivas u svakoj mogucoj vrsti streaminga zavaljen u fotelju slusajuci stagod ti napamet padne,a i ne padne kad ukljucis track radio stizu predlozi i albumi koje nisam ni sanjao.Ne razmisljas o vezama,kablovima,programima... Dve nedelje mi bio Linn streamer u kuci ,zaboravio sam i na T od tehnike i na K od kabla i P od programa.Prikljuci se na ruter Lan kablom i to je to,nadje ti on i Tidal i tvoj HD,ima svoj program koji je Audiofilski i reproduje iz svoje memorije pa nema sto nekih mogucnosti da se poprvlja i pokvari zvuk.Lale ima Auralic streamer i podjednako ga je lako koristiti.

Vidim da je opsta glavolomka,pa da olaksam nekom kome je samo da sto lakse dodje do muzike,a mozda i nece da se upucuje dalje od sto jednostavnijeg koriscenja.

 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, garson said:

Ako je PXE podrzan od strane MSa (verovatno jeste zbog thin client-a) onda ga ne bih nazvao budz. Drugi nacin jeste u tom smislu budz, i tu nista lose nema.

@nkrgovic

Vezano za bezbednost takvog racunara, pretpostavimo da taj racunar ima mount-ovan neki share, sa deljenom muzikom i sta vec. To je jedan od nacina zaraze. Sem toga jedino da se ta masina gadja po nekom portu na kom slusa, pa ta se tako zarazi. Koje su jos opcije?

Ako se ta masina koristi samo i iskljucivo ako audio server, nije to toliko strasno, ako znas sta radis. :)

 Nije, ali racunam da mora da ima upaljen RDP da bi se kontrolisala, ili neki vec drugi server. Moja da ima aktivan SMB/NMB servis i ako je klijent u nekom obliku. Mora da ima jos ponesto, iskreno nemam windows masinu da probam ...

 Pazi, moguce je savrseno da ta masina nece imati nijedan propust kad se postavi, ali, ako ijedan mallware upadne bilo gde u mrezu, ta, nezakrpljena masina, ce biti kao da ima zero-day, i bice napadnuta. A kako nema nikakvog pracenja na njoj - ostace zarazena jako, jako dugo.... 

 Ovo nema veze sa zvukom, ovo ima veze sa time da ja jednostavno sumnjam u koncept mreze gde nema nijedan zarazen klijent, ali to je moje iskustvo... Ja koristim razne endpoint detection alate, od onih na samom racunaru, preko edge mreze do core-a (ja ne znam ovo na sprskom, izvinite), da bi minimizovao taj problem. Meni je ovako nesto strasno sa te strane - ne sa strane zvuka.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, sondek said:

Branislave,kupis jedan streamer i tablet ili bilo koji smartphone.Uzivas u svakoj mogucoj vrsti streaminga zavaljen u fotelju slusajuci stagod ti napamet padne,a i ne padne kad ukljucis track radio stizu predlozi i albumi koje nisam ni sanjao.Ne razmisljas o vezama,kablovima,programima... Dve nedelje mi bio Linn streamer u kuci ,zaboravio sam i na T od tehnike i na K od kabla i P od programa.Prikljuci se na ruter Lan kablom i to je to,nadje ti on i Tidal i tvoj HD,ima svoj program koji je Audiofilski i reproduje iz svoje memorije pa nema sto nekih mogucnosti da se poprvlja i pokvari zvuk.Lale ima Auralic streamer i podjednako ga je lako koristiti.

Vidim da je opsta glavolomka,pa da olaksam nekom kome je samo da sto lakse dodje do muzike,a mozda i nece da se upucuje dalje od sto jednostavnijeg koriscenja.

 

Ja merkam ovaj...

https://shop.4audio.rs/shop/da-konverteri/bluesound-node-2i/

https://www.bluesound.com/products/node/

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, sondek said:

Branislave,kupis jedan streamer i tablet ili bilo koji smartphone.Uzivas u svakoj mogucoj vrsti streaminga zavaljen u fotelju slusajuci stagod ti napamet padne,a i ne padne kad ukljucis track radio stizu predlozi i albumi koje nisam ni sanjao.Ne razmisljas o vezama,kablovima,programima... Dve nedelje mi bio Linn streamer u kuci ,zaboravio sam i na T od tehnike i na K od kabla i P od programa.Prikljuci se na ruter Lan kablom i to je to,nadje ti on i Tidal i tvoj HD,ima svoj program koji je Audiofilski i reproduje iz svoje memorije pa nema sto nekih mogucnosti da se poprvlja i pokvari zvuk.Lale ima Auralic streamer i podjednako ga je lako koristiti.

Vidim da je opsta glavolomka,pa da olaksam nekom kome je samo da sto lakse dodje do muzike,a mozda i nece da se upucuje dalje od sto jednostavnijeg koriscenja.

 

Imam ja strimer i imam stereo risiver to znam nije mi problem konekcija tablet sa strimerom nego nalog na tim servisima.Ne mogu nikako da ih instaliram uz sve programe za VPN koje sam probao cak sam neke i kupovao ali stalno mi izbacuje da nije dozvoljeno u regionu...To me muci kako da Tidal instaliram?

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, nkrgovic said:

 Ovo nema veze sa zvukom, ovo ima veze sa time da ja jednostavno sumnjam u koncept mreze gde nema nijedan zarazen klijent, ali to je moje iskustvo... Ja koristim razne endpoint detection alate, od onih na samom racunaru, preko edge mreze do core-a (ja ne znam ovo na sprskom, izvinite), da bi minimizovao taj problem. Meni je ovako nesto strasno sa te strane - ne sa strane zvuka.

PC sa kojim je Audio opredeljeni ili kratko AudioPC povezan (via RDP) ima normalno uključen i fajervol i antivirusni i antimalver softver i to je prvi filter. Drugo, kontrolni (ujedno skladišni) PC i AudioPC imaju ručno dodeljene IP adrese (igram se kako hoću) i bar kod mene, kontrolni PC ima dve LAN kartice tako da je direktna veza dva PC-a, ne ide preko rutera. ne do Bog WiFi-em.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...