Jump to content


Streaming servisi,Tidal,Spotify,Qobuz


sondek

Recommended Posts

2 hours ago, Zexx said:

FLAC jeste lossless, a jeste i komprimovan kada je zazuzeće prostora u pitanju, pa ne vidim ko koga tu nešto zavlači...

Da tacno - sa tim sto su oni napisali "uncompessed". Upravo na osnovu toga sto si ti napisao sam ja i prokomentarisao u postu.

 

Link to comment
Share on other sites

On 30.8.2019. at 14:30, Zexx said:

Jeste rogobatno napisano, ispada da FLAC ne može da "dobaci" dalje od CD formata...:rolleyes:

Да још мало искомплицирамо, приказ нумере Purple Rain означене као Master унутар TIDAL-а:

4DSsj9L.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

Да још мало искомплицирамо, приказ нумере Purple Rain означене као Master унутар TIDAL-а:

Zapravo i nije komplikovano, samo što je ovde putanja signala potpuno vidljiva, pa se vidi kako Roon radi "odvijanje" prvog MQA folda "savijutka".B)

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Zexx said:

Zapravo i nije komplikovano

Слажем се.

Али у претходном посту, нисам додао ово:

MQA-encoded content can be carried via any lossless file format such as FLAC or ALAC; hence, it can be played back on systems either with or without an MQA decoder. In the latter case, the resulting audio has easily identifiable high-frequency noise occupying 3 LSB bits, thus limiting playback on non-MQA devices effectively to 13bit. MQA claims that nevertheless the quality is higher than "normal" 48/16, because of the novel sampling and convolution processes.

Референцирао сам се на факт да се MQA, који је lossy формат, може преносити FLAC/ALAC контејнерима, који су условно lossless. :)

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, InSides said:

Слажем се.

Али у претходном посту, нисам додао ово:

 

 

Референцирао сам се на факт да се MQA, који је lossy формат, може преносити FLAC/ALAC контејнерима, који су условно lossless. :)

Tako je, uz malu ispravku, MQA nije format nego codec, a to se napominje i u odličnom i jasnom objašnjenju MQA na KEF web prezentaciji:

https://us.kef.com/blog/mqa-basics

Link to comment
Share on other sites

Super je to sto je napisano na Kef sajtu. Koncizno i jasnije; bez bilo kakvog uvijanja i izvrtanja cinjenica; nego tamo gde bi to trebalo da pise - na sajtu MQA... Ostaje da se na nekom sajtu pozante firme utvrdi sta je ovima iz MQA to famozno "Authenticated" u kontekstu pravog, originalnog master snimka. Sta to dobijaju od izdavackih kuca? Ako dobijaju master onda je to vec master kakvoce i nema potrebe da to oni potvrdjuju naknadnom labelom... Ako se misli da taj master koji dobiju na obradu, ostje veran ili bolji posle njihovog whatewer tretmana, onda OK... U svakom slucaju veoma ubedjivo

"...When paired with a decoder, MQA-CD unveils the full master quality recording, just as it sounded in the studio."

Ako svedoce o recentnim snimcima koje su oni napravili u sopstvenom studiju onda OK, ali sigurno ne mogu da znaju kako je recimo zvucala u studiju neka poznata grupa cije su trake obradili. Posto niko od njih nije bio prisutan? Mozda osnivac koji je u poslu 40 godina.

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Majda said:

Super je to sto je napisano na Kef sajtu. Koncizno i jasnije; bez bilo kakvog uvijanja i izvrtanja cinjenica; nego tamo gde bi to trebalo da pise - na sajtu MQA... Ostaje da se na nekom sajtu pozante firme utvrdi sta je ovima iz MQA to famozno "Authenticated" u kontekstu pravog, originalnog master snimka. Sta to dobijaju od izdavackih kuca? Ako dobijaju master onda je to vec master kakvoce i nema potrebe da to oni potvrdjuju naknadnom labelom... Ako se misli da taj master koji dobiju na obradu, ostje veran ili bolji posle njihovog whatewer tretmana, onda OK... U svakom slucaju veoma ubedjivo

"...When paired with a decoder, MQA-CD unveils the full master quality recording, just as it sounded in the studio."

Ako svedoce o recentnim snimcima koje su oni napravili u sopstvenom studiju onda OK, ali sigurno ne mogu da znaju kako je recimo zvucala u studiju neka poznata grupa cije su trake obradili. Posto niko od njih nije bio prisutan? Mozda osnivac koji je u poslu 40 godina.

Sve vreme mašiš poentu i baviš se irelevantnim stvarima. MQA je smišljen zbog streaminga i downloada, a bogami i da bi Bob Stuart zaradio još neku kintu...:rolleyes: Ništa Meridian ne potvrđuje, nego uzme, recimo, master veličine 100, provuče ga kroz svoj enkoder i vrati naručiocu u (skoro) istom kvalitetu, ali veličine 25. "Authenticated" znači da svaki MQA kodirani fajl sadrži informaciju koju nije moguće ukloniti, praktično neku vrstu DRM zaštite, koja služi da kompatibilni uređaji ili softver prepoznaju MQA i "razmotaju" ga do "originalnog" ako je hardverski dekoder u pitanju, odnosno do MQA Core nivoa u slučaju da se koristi softver za dekodiranje. Inače, nisam zagovornik ove tehnologije i nimalo mi se ne sviđa to što moram da kupim novi uređaj da bih čuo MQA u punoj rezoluciji, ali ne osporavam da je za streaming praktičan i da dobro zvuči.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Zexx said:

Tako je, uz malu ispravku, MQA nije format nego codec

Потпуно тачно. Mea culpa - инжињери Devialet-а се погрешно референцирају на MQA као формат (чини ми се резултат лошег превода са Француског) па се на мене налепило. :)

Link to comment
Share on other sites

On September 1, 2019 at 1:21 AM, Zexx said:

Sve vreme mašiš poentu i baviš se irelevantnim stvarima. MQA je smišljen zbog streaminga i downloada

Mislim da gresis... Napisao sam vise puta (dva ili tri puta) u postovima gore da je jedan od osnovnih razloga upotrebe tog codeca specificnost koja je odredjena nacinom "emitovanja"...

Zanimljivo je recimo da ti konstantno ispravljas clanovima forma; koje u vecini slucajeva ne poznajes; sintaksne greske i znakove interpunkcije? Sa druge strane zvanicne izjave MQA; koje nisu tacne po nerkoj vazecoj terminologiji i koje prakticno zavaravaju korisnike; u isto vreme karakterises kao "rogobatne" i racionalizujes do nivoa - nema veze. Sa tim sto niko "ne sme" ni da eventualno postavi pitanje u vezi sa tim a na osnovu citiranog sadrzaja... To su drasticno razliciti kriterujumi. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Izvučeno iz komentara KEF - MQA Basics
 
"Tom Monday, January 28, 2019
I have been listening to MQA since its introduction. My first concern was that there would not be a large enough catalog of MQA music files to justify its usage. That concern is slowly being overcome, as Tidal keeps offering new MQA music files for streaming on a weekly basis. Some songs sound better in MQA (clearer, larger sound-stage, better instrument localization) - some songs sound pretty much the same. There are so many variables in the recording, mastering and distribution process that it is not possible know. Overall, I do prefer the MQA offerings on Tidal. On certain recordings there is a dramatic difference - on others it is insignificant..."
 
Imam ista iskustva kao Tom. Nisam imao prilike duže da poredim, pa nemam pun uvid u veći uzorak ponuđenih Master steam-ova, ali verujem da bi moglo biti oscilacija ili izjednačavanja sa HiFi stream kvalitetom. Ono što sam čuo se poptuno slaže sa Tom-ovim komentarom.
Link to comment
Share on other sites

BTW

Hvala sto si objasno "kvantnu mehaniku" kodiranja i dekodiranja...

On September 1, 2019 at 1:21 AM, Zexx said:

Inače, nisam zagovornik ove tehnologije i nimalo mi se ne sviđa to što moram da kupim novi uređaj da bih čuo MQA u punoj rezoluciji, ali ne osporavam da je za streaming praktičan i da dobro zvuči.

Pa "niko" nije bio zagovornik, ponovnog i dodatnog placanja, za razlicite "codec-e" i formate u toku proteklih decenija. Za razne remastere i slicno koji su zahtevali posebne playere ili konvertere. A za isti muzicki materijal koji su prethodno vec platili u obliku originalnih CD izdanja... Ali su proizvodjaci i izdavaci tvrdili da je to bolje? Sada su dobili treceg clana, IT posrednike, i u sustini to isto rade - ponovo po ko zna koji put prodaju isti proizvod...

Sriming je po oceni korisnika vrlo dobar - sto je u ovom slucaju i najvaznije. Ljudi kazu da su zadovoljni i kvalitetom zvuka.

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Majda said:

Mislim da gresis... Napisao sam vise puta (dva ili tri puta) u postovima gore da je jedan od osnovnih razloga upotrebe tog codeca specificnost koja je odredjena nacinom "emitovanja"...

Zanimljivo je recimo da ti konstantno ispravljas clanovima forma; koje u vecini slucajeva ne poznajes; sintaksne greske i znakove interpunkcije? Sa druge strane zvanicne izjave MQA; koje nisu tacne po nerkoj vazecoj terminologiji i koje prakticno zavaravaju korisnike; u isto vreme karakterises kao "rogobatne" i racionalizujes do nivoa - nema veze. Sa tim sto niko "ne sme" ni da eventualno postavi pitanje u vezi sa tim a na osnovu citiranog sadrzaja... To su drasticno razliciti kriterujumi. :thumbsup2

Ne razumem šta ti uopšte znači ovo što si napisao u prvom pasusu, pa ne bih ni da diskutujem na tu temu...:rolleyes:

Inače, nisam znao da moraš lično da poznaješ nekoga da bi komentarisao njegovu eventualnu nepismenost ili fundamentalno neznanje...:roll: Sticajem okolnosti, ove koje najviše kritikujem gotovo po pravilu poznajem i lično, a ove čiji bezobrazluk i prostakluk kritikujem, uglavnom ne poznajem, niti želim da ih upoznam... Evo, i tebe poznajem, pa ću da te ispravim, oni ";" znakovi interpunkcije nemaju šta da traže u rečenici koju si napisao.;) "Rogobatna" formulacija koju pominješ nije sa zvaničnog sajta MQA nego stoji u opisu Tidal Hi-Fi usluge na njihovom sajtu (link u nastavku). Ti nisi citirao izvor, a ja sam, misleći da si se držao teme, potražio odgovarajući sadržaj na Tidal sajtu i to komentarisao. Nisam relativizovao ništa, jer razumem da je jedno reklamni tekst koji je napisao neki kopirajter na sajtu provajdera komercijalnih usluga, a nešto potpuno drugo detaljan tehnički opis neke tehnologije. Ovo prvo služi da se "zaseni prostota" i proizvod proda i potpunim tehničkim analfabetama, ovo drugo čita onaj koga to interesuje, ko to razume, ili u krajnjoj liniji, ko mora... Ono što jesam rekao je da se iz tog reklamnog teksta mogu izvući pogrešni zaključci, ali će to primetiti vrlo mali procenat ljudi. Ja ti garantujem da će 98% članova ovog foruma pročitati tekst sa donjeg linka i neće naći nijednu zamerku, pitanje je samo na koju vrednost je nečiji "crap filter" našpanovan...

https://support.tidal.com/hc/en-us/articles/203055911-High-Fidelity-HiFi-Sound

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Father said:
Izvučeno iz komentara KEF - MQA Basics
 
"Tom Monday, January 28, 2019
I have been listening to MQA since its introduction. My first concern was that there would not be a large enough catalog of MQA music files to justify its usage. That concern is slowly being overcome, as Tidal keeps offering new MQA music files for streaming on a weekly basis. Some songs sound better in MQA (clearer, larger sound-stage, better instrument localization) - some songs sound pretty much the same. There are so many variables in the recording, mastering and distribution process that it is not possible know. Overall, I do prefer the MQA offerings on Tidal. On certain recordings there is a dramatic difference - on others it is insignificant..."
 
Imam ista iskustva kao Tom. Nisam imao prilike duže da poredim, pa nemam pun uvid u veći uzorak ponuđenih Master steam-ova, ali verujem da bi moglo biti oscilacija ili izjednačavanja sa HiFi stream kvalitetom. Ono što sam čuo se poptuno slaže sa Tom-ovim komentarom.

Jesi li uopšte čuo full MQA, na odgovarajućem uređaju sposobnom za hardversko dekodiranje?

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Zexx said:

Jesi li uopšte čuo full MQA, na odgovarajućem uređaju sposobnom za hardversko dekodiranje?

Tidal app je instaliran na mini PC računaru (Win10). Jasno prebacuje HiFi ili Master albume i nudi ih kada su dostupni. Verujem da je setovano sve što treba da se setuje unutar aplikacije jer se razlika zaista čula. Dalje je preko USB kabla vezan PC sa DAC-om itd... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Father said:

Tidal app je instaliran na mini PC računaru (Win10). Jasno prebacuje HiFi ili Master albume i nudi ih kada su dostupni. Verujem da je setovano sve što treba da se setuje unutar aplikacije jer se razlika zaista čula. Dalje je preko USB kabla vezan PC sa DAC-om itd... 

Odgovorio si mi na pitanje, hvala.:lol: Za one sa jeftinijim kartama - nije slušao...

Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim guglajući, moj Oppo nema internu podršku u okviru Tidal aplikacije za dekodovanje MQA kodeka. Jedini način je da se ponovo vraćam na laptop ili desktop PC platfomu, što mi ne pada na pamet. Istražiću kakva je situacija sa 205 modelom pa ću da se preračunam koliko mi je bolna ta odluka.

 

"01-16-2017 7:18pm

Right now only the desktop PC/Mac Tidal apps decode MQA. So the Tidal app in the 105 won’t decode the Tidal Masters.

To listen to the new Tidal Masters on the 105:

Make sure you’re running the latest version of the Tidal app on your PC/Mac.

Run a USB cable from your PC/Mac to the 105.

After you’ve connected to the DAC and confirmed the connection on your PC/Mac, go to Settings in the Tidal app and select Streaming. Select HIFI Master. Then scroll down to Sound Output and hover or click the 105 and click the little gear icon that appears. Select Use Exclusive Mode and Force Volume. Don’t click Passthrough MQA unless you have an MQA capable DAC. (You don’t. The 105 isn’t an MQA DAC)

To Find the Masters on Tidal, click What’s New on the Main Tidal screen and scroll down to Albums. On the right side of the New, Recommended, Top 20, Masters line, click Masters. Show All.

There you go. Tidal hasn’t created (yet) a way to Search for Masters or an icon to distinguish them from the other albums. When you play a Master, the word "MASTER" will appear in the lower right corner where HIFI displays. If you’re looking at a group of albums from a particular artist and duplicate albums appear, there’s a chance one of them is a Master. The only way to verify this (for now) in Tidal is to play it and see if the MASTER indicator appears in the lower right corner."

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Father said:

Koliko vidim guglajući, moj Oppo nema internu podršku u okviru Tidal aplikacije za dekodovanje MQA kodeka. Jedini način je da se ponovo vraćam na laptop ili desktop PC platfomu, što mi ne pada na pamet. Istražiću kakva je situacija sa 205 modelom pa ću da se preračunam koliko mi je bolna ta odluka.

O tome pričam, najviše što si mogao da čuješ je MQA Core, odnosno 24/88.2 ili 24/96 preko Tidal desktop aplikacije.

Link to comment
Share on other sites

Čovek se uči dok je živ...  Hvala @Zexx

Inače saznajem da ni Oppo 205 nije sposoban za dekodovanje stream MQA već mora prvo da se downloaduje album pa snima na mediju tipa USB flash ili HDD da bi se puštao. Mislim da ću da zaobiđem Tidal za sada.

Interesatno kako se sve vrti oko kupovine novih sprava, kao da jedan update firmwarea to ne može da reši. Možda i ne može. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Evo ovde jedan od komentara.

 

02-28-2018 11:41pm

yes, that's what Oppo's Customer Service told me as well.
I`m surprised at the lack of discussion about this. BTW, in the April issue of Sound and Vision, there's a very short mention that the 205 is
MQA compatible , but there's no mention that it has to appear as a file.
As a matter of fact it mentions "streaming" , which to me is
somewhat misleading. I realize this shouldnt be a deciding
factor on whether or not I buy the 205, but right now IT IS.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Father said:

Mislim da ću da zaobiđem Tidal za sada.

Што је у реду, ако је циљ имплементације TIDAL-a преслушавање само MQA. Рецимо, Devialet у комбинацији Roon + TIDAL "одвија" до MQA Core, па ме то не гања према куповином новог DAC-a.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Father said:

Čovek se uči dok je živ...  Hvala @Zexx

Inače saznajem da ni Oppo 205 nije sposoban za dekodovanje stream MQA već mora prvo da se downloaduje album pa snima na mediju tipa USB flash ili HDD da bi se puštao. Mislim da ću da zaobiđem Tidal za sada.

Interesatno kako se sve vrti oko kupovine novih sprava, kao da jedan update firmwarea to ne može da reši. Možda i ne može. :unsure:

Ni ja nemam DAC koji može da dekodira MQA, pa uživam u Tidal streamingu za sve pare skoro godinu dana.:listen To za download nije tačno iz dva razloga, prvo - zato što ne mora, i drugo - zato što ne može, jer Tidal dozvoljava offline slušanje samo na mobilnim uređajima kroz odgovarajuću iOS ili Android aplikaciju. Tvoj Oppo će se ponašati kao i svaki drugi USB DAC ili UPnP media renderer kada se sadržaj sa Tidala strimuje kroz neku od desktop aplikacija za PC ili Mac, odnosno preko mConnect ili slične aplikacije. Što se tiče firmvera, ja ne bih preterano gajio nadu, Oppo je zatvorio taj segment koji se tiče AV uređaja, a MQA je komercijalna licenca, i to nimalo jeftina, ali nikad ne reci nikad...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Dobro, Tidal probni je za "dž", mesec dana ću mu dati probu. Ako HiFi stream na uređaju koji trenutno imam (Oppo 105D) ne da bolji zvuk od flac bibljoteke, kako Zexx inače tvrdi onda, je samo pitanje koliko će nas pritisnuti OS ili provajderi interneta po pitanju torrent nevaljalštine. Ako i tu stisnu, nema druge nego "Mango voli, Mango pati, Mango će da plati" :hdphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...