Jump to content


Streaming servisi,Tidal,Spotify,Qobuz


sondek

Recommended Posts

Eh da, juče me Spotify iznenadio. Puštao sam sa laptopa na poslu...

...u jednom momentu nam pukla mreža (bio dan ranije mail da će biti radovi i da ćemo gubiti mrežu), a Spotify samo prijavio da nema mreže, i nastavio da svira, još satima... ?!?

Skontam da je gomilu onog ranije slušanog baferovao negde na disku, i sada svira to iz buffer-a (ne nisam mu ja rekao da to i to skine za off-line rad). Nemam pojma koliko toga je sačuvao i po kom kriterijumu, ali eto, otkrio sam novi fič'r. Treba malo da ga izučim.

Ovo naravno neće raditi na stand-alone streamer-ima. Ne znam da li radi na mobilnim uređajima samo od sebe. Treba da probam.

Link to comment
Share on other sites

99% da je to nemoguće uraditi, jer se slično kao na SSB receiverima i televizorskim USB snimačima, sve to čuva kriptovano, da se ne bi moglo dalje deliti, tj. da se može konzumirati samo na uređaju na kojem je i snimljeno.

A i koj' će mi andag to na mojim nosačima?!? Napuniću tako gomile terabajtova za samo mesec dana. Od gomilanja digitalne muzike sam odustao još sredinom prve polovine 21. veka. :P

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, NShappy said:

99% da je to nemoguće uraditi, jer se slično kao na SSB receiverima i televizorskim USB snimačima, sve to čuva kriptovano, da se ne bi moglo dalje deliti,

Najverovatnije je tako. Nego reko, ako nije ... Warn a brother! ;) :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Na jednoj drugoj temi smo malo odlutali od teme, pa reko da pokrenem pitanje ovde.

Kako Spotify, Tidal i slični dolaze do muzičkih izdanja? Predpostavljam da im izdavač, uz ugovor, ustupa šta već ima, šta već želi, i ako želi da im ustupi. A Spotify/Tidal/Dezzer i slični, dalje na osnovu broja preslušavanja, izdavaču plaćaju neku svotu na periodičnom nivou.

Sigurno ne kupuju na Amazonu, Discogs-u, u Munogsu ili na KP, CD-je koje sami grebuju u svoju bazu. :P
Izdavač će im poslati svoj digitalni snimak, onaj koji šalje i proizvođaču diska ili vinila. Sve drugo je nelogično. Jel?
Ne verujem da će im slati master magnetnu traku ako ima analogni snimak, ali ni digitalni master sa HDD u studiju, niti vinil da ga ovi ripuju, ni običan CD iz radnje.

Od npr. domaće exYu muzike, da se primetiti da postoji samo ono što je ikada igde izdato na CD-u. Ono što nikada nije digitalizovano, nema ni na tim stream servisima (isprav'te me ako grešim). Dakle, primaju samo digitaliju.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
16 sati ranije, siroma said:

Čudna stvar sa Tidalom. Pesmu koju je pre svirao sad  neće. Click na PLAY i ništa se ne dešava.  Odem na neku drugu pesmu istog izvodjača  i ... svira. Onu prvu nikako neće.

Nadjem je na drugom albumu i hoće.

Koj mu je djavo? Ima li neko slična iskustva?

Na čemu reprodukuješ?

Meni tako radi na Naim-u. Iz podrške Naim-a u rekli da "njihovi inžinjeri rade na rešavanju problema", i tako već tamo negde od početka ove godine.

Koliko sam ukapirao, Naim ne podržava ovaj njihov novi codec što koriste. A zašto nešto svira a nešto ne, ne kontam...

Zbog svega toga sam za sada odu stao od Tidala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...