Jump to content


Streaming servisi,Tidal,Spotify,Qobuz


sondek

Recommended Posts

Mozda nisam bas najpozvaniji za otvaranje teme ali mislim da je tema dosta aktuelna i pravi off na drugim temama, pa da malo ovde objedinimo iskustva i zamolim da se off sa Sćepine teme prebaci ovde.Moj prvi kontakt sa audio streamingom je bio preko Spotify kod Laleta gde sam to doziveo kao odlicnu mogućnost da se informisem pre svega o izdanjima koje planiram za vinil i slusanje muzike koju na pločama ne bih kupovao.Vremenom su mi Lale i Igor poceli pricati da sve vise vremena odvajaju za taj tip slusanja i realno i sam sam poceo i sam sve vise koristiti YT za muziku koja mi je sporedna,lose snimljena,rock za Koji tesko odvajm nofce itd.Paralelno sa nasim pratim i strane forume i video sam da se cesto pojavljuje Tidal kao zvucno bolji i da se moze slusati u CD quality,Qobuz navodno kreće sa hi rez streamingom,teme o poređenjima i sl.Problem je sto se nije moglo koristiti kod nas,ali kad sam cuo da postoji mogućnost dadoh se u akciju.Postoji probni period pa rekoh sta me košta...Naravno zavrsih sa pretplatom.Ta skuplja verzija Tidala zvuci odlično i obzirom da ne podnosim pirateriju i muziku slusam iskljucivo sa ploca i cd-a za mene je ovo otkrovenje.

eto tolko,da ne oftopikujemo Šćepu,a mozda bude i neke opšte koristi od teme.

Link to comment
Share on other sites

Tidal i ostali streaming servisi ubijaju muzicare i muziku i to na najprostiji nacin - nadoknada koja ide izvodjacu za streaming celog albuma jedanput je 0,03 USD.  Prilikom kupovine fizickog medija (ploca, cd ili traka) ili kupovine fajla preko net-a autoru i izvodjacima ide oko 3 USD. Znaci, treba 100 puta da se preslusa album preko streaming servisa da bi muzicari dobili isti iznos novca koje dobiju za prodaju jednog albuma. Koji album ste preslusali 100 puta u svom zivotu ?

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Mozda nisam bas najpozvaniji za otvaranje teme ali ...

he he , ovo kad kad katolicki popa  zapocinje temu o seksu :D

zakleti gramofondžija !

Sorry druze , prodaću ja ove ploče , nema da brineš a možda ih i zadržim jer ove devojčice na recepciji opasno otkidaju na jedinstveni šarm analogije :wub:

Evo isprobah Tidal i mogu samo da složim da radi odlično ...ko se tu našo potpisao je ugovor tako da ne brinemo previše o ubijanju muzičara i muzike ... zvuk je definitivno bolji od Spotify-ja

 

Pozzzz

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, vladovid said:

Tidal i ostali streaming servisi ubijaju muzicare i muziku i to na najprostiji nacin - nadoknada koja ide izvodjacu za streaming celog albuma jedanput je 0,03 USD.  Prilikom kupovine fizickog medija (ploca, cd ili traka) ili kupovine fajla preko net-a autoru i izvodjacima ide oko 3 USD. Znaci, treba 100 puta da se preslusa album preko streaming servisa da bi muzicari dobili isti iznos novca koje dobiju za prodaju jednog albuma. Koji album ste preslusali 100 puta u svom zivotu ?

 

Wish you were here... pink floyd... sigirno više od 100 puta B)

Evo baš sad me uhvati... ponovo slušam Sade, nikad mi ne dosadi, kao i Dire Straits... ima još toga. Ovo je sigurica preko 100 puta po albumu.

E da, i Clapton ... :)

Link to comment
Share on other sites

Obzirom da je piraterija uzela neverovatnog maha i da vise skoro niko zivi ne kupuje muziku na fiizičkim medijima ovo je ipak nacin da muzicari kroz velik broj korisnika dobiju nesto od legalnog slusanja.Uostalom ceo svet je promenjen pa sto nebi i muzička industrija.Nekad su se pravile svetske turneje da bi se prodale ploče,danas je obrnuto da bi napravio turneju i uzeo velike pare moraš da izdaješ albume.Ja sam svestan da ću ceo zivot biti vinildžija i kupac za ploče i gramofonske drangulije ali jedino sto od toga vise volim je koncert tako da mi takav razvoj industrije baš odgovara.

Sto se hife tiče streaming i vinil su jedini preziveli oblici slusanja muzike na velikim sajmovima i kod 90% audiofila,mada kolekcionarstvo se tesko moze iskoreniti i kupovina diskova će preziveti.Ali uskoro će kupovina CD-a biti cudna kao i kupovina DVD-a.Pitajte decu ko ne veruje.

A sad komercijalni deo :lol: Linn taj vinil/streaming pokret propagira među prvima i prvi je među velikim hifi hajenderskim imenima CD plejer kao stvar proslosti izbacio iz proizvodnje na vrhuncu slave ( CD12) i zamenio ga je streamerima za koje se kod hifi imena počekalo(pa i jos uvek su to većinom vise dakovi sa svojim komplikacijama umesto streameri).Doduse propagiran je legalan hi rez streaming koji je dosta skup sport ali neverovatno dobrog zvuka.Ali ipak ovaj jeftiniji masovan plaćeni streaming o kome je tema već instaliran uz uređaj ili sa kompa,telefona... tek hvata mah.Linn je takođe prvo odabrao Tidal kao partnera kao zvucno bolji,iako uz manji korisnicki konfor.

@Lale bas si uporan da mi uvalis neku digitaliju u kuću,i uspelo ti je ,ali i ja sam tebe učinio popularnim međ' curama na recepciji sa samo par ploča da ti vratim uslugu :D

Ipak kao oblik nekog ozbiljnog slusanja muzike ne prilazi ovo ni blizu gramofona,od Cd-a mi je preko istog dac-a slusljivije,...al sto mora sve da bude "ozbiljno"...uziva se uz muziku i u kolima,na telefonu,TV mi je zbog klinaca stalno na MTV,uve na mezzo,na ulici...ovo slusanje sasvim drugacije dozivljavam-ogroman izbor muzike i muzickog obrazovanja na jedan klik,a bez piraterije,bolesti kojoj nisam podlegao.

pomislim sinoć mogao bi da čujem neki Chet Bakerov album kad ono 84 albuma na tidalu...wooow! baš zgodno za odabrati koji je za ploču.Nepopravljiv sam.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, vladovid said:

Tidal i ostali streaming servisi ubijaju muzicare i muziku i to na najprostiji nacin - nadoknada koja ide izvodjacu za streaming celog albuma jedanput je 0,03 USD.  Prilikom kupovine fizickog medija (ploca, cd ili traka) ili kupovine fajla preko net-a autoru i izvodjacima ide oko 3 USD. Znaci, treba 100 puta da se preslusa album preko streaming servisa da bi muzicari dobili isti iznos novca koje dobiju za prodaju jednog albuma. Koji album ste preslusali 100 puta u svom zivotu ?

 

nadoknada po jedinici jeste mala, ali će obuhvat vremenom biti mnogo veći od prodaje fajlova ili medija

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako, ni nadoknada (tantijema) za emitovanje putem radio talasa nije velika ali stotine, hiljade ili milioni izvodjenja mogu da donesu ohoho zaradu. A autorsko pravo nije krace od 30 godina. 

Iz odsustva fizickog medija u nasem posedu i mi sami postajemo zavisni ponovnom i ponovnom preslusavanju sa striming servisa.

Sto se kvaliteta tice, Tidal HiFi je fantastican, zaista imaju odlicne CD matrice. Naravno, slusanje uz upotrebu vrhunskog audio softvera koji podrzava Tidal striming.

Link to comment
Share on other sites

Streaming service su u velikoj ekspanziji pre svega zbog svoje prakticnosti: mogu da se slusaju na svakom mobilnom uredjaju a nude odlican izbor muzike. Mladi ih masovno koriste pri cemu kvalitet same reprodukcije u pocetku nije bio u prvom planu. Spotify je zahvatio najveci deo trzista, ali ljubitelji HiFi zvuka mogu biti zadovoljni pojavom Tidala, Quobuza i ostalih koji nude CD kvalitet (to sada radi i Spotify) pa cak i Hi Res kvalitet.

Postoji sve vise HiFi uredjaja koji imaju ugradjenu podrsku za ove service (trenutno vecina nudi podrsku za Spotify ali ce brzo i ostali services biti podrzani). Kod takvih uredjaja mozete da koristite svoj telefon ili tablet kao kontroler (renderer) dok stream ide direktno preko HiFi uredjaja. Na taj nacin je stream direktno usmeren na uredjaj koji vrsi dekodiranje i reprodukciju.

Cene za ove service su pristupacne, pogotovo ako se uzmu u obzir najnovije ponude za celu familiju i slicno. Prakticno - nema mane a ima puno prednosti.

Link to comment
Share on other sites

Da

 

Edit - naknadno prosiren post tj. pitanje.

Ako je CD kvalitet (16/44) onda nema potrebe za 'odabirom' kvaliteta.

Ovde svoje mesto nalazi i MQA koji ume da zapakuje HiRes fajl u velicinu RedBook (CD) fajla - vrlo bitno kod internet striminga tj. brzine protoka u jedinici vremena. Ali tu MQA sam sebi skace u grlo ...

Link to comment
Share on other sites

Jedna odlična stvar je ootpuna mobilnost jel ti treba samo internet kojeg imas svukuda za slusanje muzike.Ja na poslu ubacim password preko najobicnijeg google chrome pa ispunjavam kolegama želje,ne sme vise sex na poslu pa slusamo muziku.Toj se šifri za tidal se mnogo vise raduju nego onoj iz doma zdravlja :lol: Slicno je i sa odlaskom na odmor,evo planiram i Y kabl za kola,ko će da puni kasetu diskovima,odes na izlet i neki blutooth zvucnik, ili cak sa spikerfona i slusas bukvalno sta ti se hoće.Verovatno sam vam smesan posle toliko terabajta na hardovima u koje uloziste vreme,al eto da podelim sretju...bar nije neka svadja tema.

Link to comment
Share on other sites

Može ukaratko kako prevariti Tidal, u obe zemlje gde boravim (omiljeni Thailand i mrska Srbija) nije dostupan. Snašao bih se, ali ako ste već radili da ne gubim vreme. I koju zemlju ste odabrali, različite su cene pretplate, 20usd, 20 funti, 20 eura..

 

Od Telenora sam dobio besplatno deezer i zaista ispada da bar 80% muzike mi ide odatle. Mana deezera je što samo na sonos uredjajima ima lossless audio, dok je za sada za ostale 320kbps. Što ja naravno ne razlikujem ali hteo bih da probam Tidal.

Super je što na svakom uredjaju putem aplikacije ( a ja imam na android telefonu, iPad-u, Mac OS-u, windowsu...) možete da kreirate liste, favorite, šta god, sve se naravno sinhronizuje, pa na primer u autu sa telefona dok čekam na semaforu nešto novo otkrijem, pa kući odmah čeka da čujem na boljem sistemu.. 

 

Svidja mi se i opcija FLOW, gde na osnovu onoga što slušate i kako slušate (da li ste neku pesmu preskakali, neku više puta puštali) pravi neki personalizovani kao 'radio' gde bira muziku po vašem ukusu (i što više vremena prolazi sve bolje to radi), ali ne samo od onoga što ste slušali nego većinom novu muziku ali sličnu vašem ukusu, pa uvek naidje nešto novo. Verovatno tako nešto ima i kod ostalih servisa...

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, Woland said:

Kako se registruje na Tidal, bi da probam?

Relativno jednostavno. Instaliras 'Opera browser' jer vec ima podrsku za VPN - ne treba ti poseban VPN klijent. 

Na pocetku adresne linije ima kvadratic 'VPN', aktiviras VPN ('On') i izaberes jednu od ponudjenih lokacija, recimo USA.

Registrujes se na Tidal stranici (web adresa treba da je 'tidal.com/us') koristeci neki e-mail iz globalne ponude (google, yahoo ...)

Biras naravno TIDAL HIFI jer nas ne zanima mp3. 

Potrebno je da imas i neku karticu za internet placanja sa dovoljno novca na njoj jer ce Tidal izvrsiti privremenu transakciju skidanja i povracaja nekog malog iznosa (mozda i fiksno, recimo 1USD) i to je to.

Sada imas 30 dana (jedno vreme su za USA nudili citavih 90 dana) probnog perioda za Tidal HiFi.

Mozes da slusas kroz web aplikaciju ili da instaliras posebni PC / android itd plejer.

Od specijalizovanih PC audio plejera podrsku za Tidal ima recimo JPlay i naravno - XXHighEnd.

Striming uredjaji bi trebalo da podrzavaju Tidal, recimo moj 'CoctailAudio'. Kontrolu imas i sa android mobilnog telefona (Novatron Music X app)

U zavisnosti gde si se registrovao, neki sadrzaji tj. izvodjaci nece biti dostupni - stvar licenciranja Tidal-a.

Eto.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...