Jump to content


Nackom's system


nackom

Recommended Posts

@pollux ispratio sam tvoje zvucnike, bez obzira sto nisam komentarisao :)

ne treba uopste da ti opisujem zvuk lowthera, znas ga i sam. Po mom misljenju najtransparentiji i najvazdusastiji driver u mid range sto sam ja cuo, ali sa svojim znacajnim manama.

Sta ja nikada nisam mogao da svarim, je nelinearnost. Donekle sam cini mi se smirio lowthere drugim phase plugovima, ali opet, mogao je biti nemiran. Osim toga, spaliti ga nije predstavljalo nikakav problem :)

Ovaj driver sto imam sada je fenomenalan. Ja ne znam sta mu je Skaaning (Audio Technology radio), ali je uspeo da napravi izuzetno laganu polipropilensku membranu, koja sa jedne strane nema ni problema papirnih membrana, a ni problema “plasticnih” . Nesto izmedju, ako mogu tako da kazem. I mislim da je osetljivost drivera oko 95db. Verovatno jesam izgubio nesto te vazdusaste magije lowthera, ali sa druge strane dobio linearniji zvuk u sredini. Da banalizujem za tebe kao poznavaoca zvuka lowthera - nemam problema lowthera, izgubio malo te magije jesam, ali ne mnogo. Nadam se da ces me shvatiti.

Sto se ribbona tice, taj waveguide nije to sto mislis, vec je na taj nacin uradjen time aligment. U sustini se ugao tog udubljenja preklapa sa uglom dejstva ribbona, tako da nema zvucnog uticaja.

Osnovna razlika je u rezu izmedju jednog i drugog. Zbog nelinearnosti, na proslim zvucnicima je lowther bio secen na 1700hz (ako me secanje ne vara), bas kako bi se izbegli njegovi pikovi. Na ovim je mislim rez preko 2500hz i u tome je zvucna razlika.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

24 minuta ranije, nackom said:

@pollux ispratio sam tvoje zvucnike, bez obzira sto nisam komentarisao :)

ne treba uopste da ti opisujem zvuk lowthera, znas ga i sam. Po mom misljenju najtransparentiji i najvazdusastiji driver u mid range sto sam ja cuo, ali sa svojim znacajnim manama.

Sta ja nikada nisam mogao da svarim, je nelinearnost. Donekle sam cini mi se smirio lowthere drugim phase plugovima, ali opet, mogao je biti nemiran. Osim toga, spaliti ga nije predstavljalo nikakav problem :)

Ovaj driver sto imam sada je fenomenalan. Ja ne znam sta mu je Skaaning (Audio Technology radio), ali je uspeo da napravi izuzetno laganu polipropilensku membranu, koja sa jedne strane nema ni problema papirnih membrana, a ni problema “plasticnih” . Nesto izmedju, ako mogu tako da kazem. I mislim da je osetljivost drivera oko 95db. Verovatno jesam izgubio nesto te vazdusaste magije lowthera, ali sa druge strane dobio linearniji zvuk u sredini. Da banalizujem za tebe kao poznavaoca zvuka lowthera - nemam problema lowthera, izgubio malo te magije jesam, ali ne mnogo. Nadam se da ces me shvatiti.

Sto se ribbona tice, taj waveguide nije to sto mislis, vec je na taj nacin uradjen time aligment. U sustini se ugao tog udubljenja preklapa sa uglom dejstva ribbona, tako da nema zvucnog uticaja.

Osnovna razlika je u rezu izmedju jednog i drugog. Zbog nelinearnosti, na proslim zvucnicima je lowther bio secen na 1700hz (ako me secanje ne vara), bas kako bi se izbegli njegovi pikovi. Na ovim je mislim rez preko 2500hz i u tome je zvucna razlika.

 

 

Hvala na pojašnjenju, oduševljen sam kako si sistem studiozno gradio, svaka čast. Pozz 

Link to comment
Share on other sites

Nackom, komplimenti za sistem. Zvučnici sjajno izgledaju a verujem da tako i zvuče. 

Što se tiče nekih podloški za zvučnike  treba naći koja kombinacija odvodjenja (npr spajkovi), apsorpcije (npr karbon ploča odredjene veličine) i izolacije (npr sorbotan prilagodjen težini) vibracija najbolje odgovara. Znajući kvalitet izrade i masivnost, mislim da je najbolje krenuti sa nečim što je lako pomerljivo (npr točkići) jer treba mukotrpno micati kutije dok se ne pronadje najbolja pozicija, a taj proces ume da potraje.

Što se tretmana sobe tiče budi jako oprezan sa tim. Ja sam trenutno u toj fazi jer renoviram novi prostor koji kao ni sadašni neće biti idealan za slušanje, biće nešto veći ali sa ozbiljnijim asimetrijama i većom staklenom površinom prozora. Proučavajući malo temu zaključio sam da bi mi čak i najefikasniji bas tretman (carbon diafragmatic) peviše pojeo prostor dnevne sobe, pa mi tu jedini lek ostaje tune bass portova, pozicioniranje kutije, biamp i dsp za bas ispod 100hz. Sundjeraste bas trapove koji cine vecinu na trzsitu bi izbegavao, imaju problem sto apsorbuju sirok spektar pa mogu da umrtve zvuk a i ružni su do bola. Mnogo ljudi hvali difuziju na prednjem i zadnjem zidu, pa čak i plafonu, medjutim opasno je zezati se sa difuzorima sa sistemom koji nije pozicioniran i bez preciznih akustičkih merenja, tako da je odluka pala da tretman radim tek pošto unesem nameštaj i sistem u sobu i neko vreme živim sa njim.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...