Jump to content


Nackom's system


nackom

Recommended Posts

Pozdrav svima.

Posle dosta godina, relativno pasivnog članstva na forumu, rešio sam da konačno predstavim svoj sistem ili bolje rečeno njegovu trenutnu verziju, mada sumnjam da će se mnogo stvari ubuduće u njemu menjati.
Ovim sportom sam počeo da se zanimam pre nešto više od 10 godina. Od prvobitne verzije sistema nije ostala ni jedna komponenta.

Posle dosta eksperimentisanja sa komponentama poznatih svetskih proizvođača, okrenuo sam se prema domaćim konstruktorima da bih dobio to što želim. 
Prednosti domaćih konstruktora su po meni uticale na to da se opredelim za njihove uređaje, obzirom da pružaju dobar odnos cene i kvaliteta i fleksibilnost.
Ono na šta sam u neku ruku ponosan je činjenica da su maltene svi uređaji u sistemu rad domaćih konstruktora, izuzev strujne filtracije i Mac-a kao izvor.

Kada sam ušao u proces izgradnje trenutnog sistema, imao sam jasno definisane kriterijume po kojima sam isti gradio. Sistem je trebalo pre svega zvučno da napuni prostoriju od 50-ak kvadrata, da bass bude brz i utegnut, sa što manje muljanja, srednji da budu brzi i transparetni sa što više detalja, a visoki takođe detaljni, ali da ne zamaraju.

Da počnemo od zvučnika:
Rad Nenada Napijala i delimično Zorana Dimovskog.
Bassovi - aktivni, izdvojeni u posebne kabinete. Drajver je BD Design BD-15. Bass pojačala su u AB klasi, rad Z.Dimovskog, nekih 60-ak W, sa aktivnom skretnicom na sebi. Gornji rez na 180Hz. Ne idu nešto duboko, bez obzira na gabarite, međutim laka papirna membrana daje izuzetno brz i precizan zvuk. Na putu bass signala nigde nemam niti jednu lampu, što je dalo dobre rezultate u pogledu brzine basa.
Srednji - Lowther PM2A sa izmenjenim Phase plugom. Umesto standardnog "bullet type" phase plug-a, stavljen je, kako to Lowther zove "Phase equilizer" koji je uneo totalno drugu dimenziju u zvuk. Lowthere mnogi mrze, a mnogi vole, činjenica je da nisu savršeni, ali isto tako mislim da ne postoji mnogo drajvera koji mogu tako dobro da sviraju u srednjem opsegu kao Lowtheri. U sistemu pokrivaju opseg od 180Hz do nekih 1600Hz.
Visoki - Raal 140-15d. Jednostavno sam jednom čuo ovaj ribbon i shvatio da ću morati da ga imam jednom u sistemu. Zadužen je za sve preko 1600Hz. Brz, detaljan, precizan...sjajan drajver.

Pojačalo za visoki i srednji opseg:
Aery amp. Rad Pake iz Vršca. AB klasa, MOSFET. Izuzetno muzikalno pojačalo, od nekih 60-ak W.

Pretpojačalo:
Tatić Audio na bazi 45 cevi. Zapravo 2 pretpojačala u jednom, jedan deo na 45 cevima za visoki i srednji opseg, drugi deo na operacionim pojačivačima za niskotonsko područje, obrizom da sam hteo tamo da izbegnem lampe na putu signala.

DAC:
ESS Sabre DAC Zorana Dimovskog. Jako detaljan i DAC. Zvuči dosta "analogno" i muzikalno.

Izvor: Mac Mini, sa Audirvana playerom.

Kablovi: Svi kablovi izuzev interconecta za bass kabinete od bakarne žice visoke čistoće u teflonskoj izolaciji. U zavisnosti od namene, korišćena je žica različitih preseka.

Strujna filtracija: Poslednja i izuzetno bitna dopuna sistemu. Isol-8 minisub Axis. Sjajan uređaj koji je iz sistema eliminisao sve čujne smetnje iz mreže, "umirio" i izbacio nervozu iz sistema, ali bez ikakvih negativnih uticaja na njegovu dinamiku.

Kako sve to zvuči? Zvuk je "velik", jako detaljan, bassovi utegnuti i brzi ali bez neke preterane dubine. Ono što je meni bitno je to da ne zamara tokom višečasovnog slušanja.

Malo slika :rolleyes:


 

Sistem-4956.jpg

Sistem-4958.jpg

Sistem-4960.jpg

Sistem-4961.jpg

Sistem-4962.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bravo ! Očito si   se   prvo informirao , zatim odlučio što hoćeš i kako hoćeš i na kraju si našao osobe koje to znaju odraditi ! . Prednost ovakvoog prilaza "dobrom zvuku " je u tome što eventualna nadogradnja ( audiofilski crv ) je uvijek čujna i ne košta "bubrega" , a resursi su lako dostupni - tipa sve je u "selu" . Jedini nedostatak je da to nisu " brand name " , al u ovom slučaju to nije nije ni bitno jer očito znaš što radiš . ! :wub:

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, black coffe said:

Bravo ! Očito si   se   prvo informirao , zatim odlučio što hoćeš i kako hoćeš i na kraju si našao osobe koje to znaju odraditi ! . Prednost ovakvoog prilaza "dobrom zvuku " je u tome što eventualna nadogradnja ( audiofilski crv ) je uvijek čujna i ne košta "bubrega" , a resursi su lako dostupni - tipa sve je u "selu" . Jedini nedostatak je da to nisu " brand name " , al u ovom slučaju to nije nije ni bitno jer očito znaš što radiš . ! :wub:

Nažalost nije bas tako lako bilo. Nacelno sam imao ideja, ali se i gresilo. Doduše da ne ispadne da je realizacija ideja bila loša, već same ideje su bile diskutabilne.

Ali na greškama se čovek uči :)

Na kraju sam do ovog koncepta došao pre jedno 4 godine i sada ga nadogradjujem i usavršavam.

Link to comment
Share on other sites

Bravo! Fenomenalni drajveri. Jako lepo to sve izgleda, bas su se potrudili da to naprave. Sve pohvale za konstruktore. Pratio sam povremeno razvojni put sa Oris hornom, cevima... pretpostavljao sam da ce horna otici ali ne i cevi iz mid-high segmenta. DAC izuzetan. Koje zvucnicke kablove sada koristis?




Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, laky said:

Jel moze malo vise informacija o kablovima.

Kao što sam rekao, svi kablovi osim interconecta koji idu iz preampa u pojačala za basove su od bakarne žice visoke čistoće, različitog preseka u zavisnosti od namene. Strujni su recimo 1,3mm, interconecti i zvučnički 0,8mm što se pokazalo kao sasvim dovoljno.
Da iskren budem, ne znam ko je proizvođač žice, valjda je za neke visokotehnološke primene i pokazala se fenomenalno. Nabavljala se iz Nemačke, koliko znam. Znam sistem iz kog je "izbacila" neke skupe Nordost...

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, prophet said:

Bravo! Fenomenalni drajveri. Jako lepo to sve izgleda, bas su se potrudili da to naprave. Sve pohvale za konstruktore. Pratio sam povremeno razvojni put sa Oris hornom, cevima... pretpostavljao sam da ce horna otici ali ne i cevi iz mid-high segmenta. DAC izuzetan. Koje zvucnicke kablove sada koristis?

 

 

 

 

 

Pa bilo je tu dosta lutanja. Horna je bila veoma zanimljivog zvuka, međutim trebalo je mnogo truda i znanja da se uloži u njenu pravilnu implementaciju, a ja znanja za to nemam :)
Horna je sama po sebi imala iza cev i u kompletu sa njom je i otišla. Došle su umesto nje 2 cevi :)

Zvučnički kablovi su 0,8mm punog bakarnog provodnika, rad mojih ruku u teflonskoj izolaciji kao i skoro celo ožičenje u sistemu. Žica, koliko znam za neku da li industrijsku ili visokotehnološku namenu (šta god to značilo :) )i jako se dobro pokazala.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, zflazar said:

bravo!

uživao sam čitajući tekst i gledajući slike :)

stvarno nemam šta da dodam sem lepe želje da dopuniš jednom sistem sa gramofonom.

To će malo teže pošto nisam baš preteran ljubitelj gramofonskog zvuka, zbog svih mehaničkih uticaja na proču i zvučnicu. Osim toga, nemam nikakvu muzičku kolekciju na pločama, a godinama pravim kolekciju na CD, tako da bi jednostavo gramofon bio promašena investicija za mene :)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, damic said:

Nackom, da li RAAL ima ovo novo "tvrdje" vešanje?

Uff, zaista ne znam. Moji su kupljeni pre neke 4 godine. Ne znam da li to nešto govori. A nisam siguran na šta se misli pod vešanjem u kontekstu ribbona.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, milovan1963 said:

odlicno skockano...Jedino ako moze kratak komentar na par pitanja : raal na 1600Hz ? i zar nije greota rezati lowther tako nisko, na puno mesta i od eminentnih ljudi nadjoh da je pozeljno seci ga na 5, 6 , 7 K, cisto da se preskoci kriticno cujno mesto od 2 - 3 K.

Lowtheri su poznati kao drajveri sa dosta nezgodnim frekventnim odzivom. Konkretno moj model ima pikova i do više od +6db.

To se rešava ili adekvatnim hornama ili notch filterima. Kako bi se to izbeglo, isečen je na 1600Hz. Sa druge strane, preporuka proizvodjaca za RAAL je da je donji rez na 1600Hz. RAAL sasvim dobro radi posao na tim frekvenca a tako da ništa nisam izgubio tim resenjem.

 

IMG_0091.PNG

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, nackom said:

Nažalost nije bas tako lako bilo. Nacelno sam imao ideja, ali se i gresilo. Doduše da ne ispadne da je realizacija ideja bila loša, već same ideje su bile diskutabilne.

Ali na greškama se čovek uči :)

Na kraju sam do ovog koncepta došao pre jedno 4 godine i sada ga nadogradjujem i usavršavam.

Naravno da nije bilo jednostavno kak si mi na osnovu zadanih zamišljenih i inih   (nama ) osobno percipiranih    tema  događaja itd ? zamišljamo ? . Smisao je u onom što želimo i jesmo li to sposobni odradit ? ! NHF , bez obzira što će "selo " pljuckat po projektu ? - jere selo je selo - u bilo kojem obliku ! :)

Link to comment
Share on other sites

Zapravo, mislim da je 1600Hz dobro mesto, jer će grba koja sledi biti dosta utišana, a dobro će se složiti sa izvesnim padom koji RAAL već ima u tom području.

Ono što me zanima je - da li si poredio te Laudere sa nekim klasičnim srednjetoncem? Pitam zato, jer se radi o području koje bi mnogi specijalizovani srednjetonac dobro pokrivao. Nisam nikada čuo ni jedan Lauder, svi ih hvale, ali im je i cena paprena. 

Inače, ovako kako je, deluje sve dobro ukomponovano i ne vidim razloga da išta više menjaš, osim, naravno, radoznalosti.:D

Link to comment
Share on other sites

Još jedno pitanje - čim spominješ da bass ne ide preterano duboko, verujem da ti crv pomalo radi.:) Ne znam kako bi funcionisao neki bass boost kod bas reflex kutija (možda se menja rezonantna frekvencija?), ali, ako već imaš aktivnu jedinicu, pitaj konstruktore da li se mogu malo "pogurati" niže frekvencije?

Link to comment
Share on other sites

Kao sto rekoh drajveri su odlicni. Toliko su fleksibilni da moze komotno da bira rezove a moze i da izbaci Lowther i napravi dvosistemac. Postujem izvedbu i ono sto nikako ne bih radio je zamena Lowthera nekim klasicnim srednjakom (tesko naci bolje od ovoga) i spustanje nize u basu (izvanredan drajver). Mozda bih izgubio par meseci da ugodim Lowther-a da svira vise ali uvek je pitanje kakav ce rezultat biti sa konkretnim parom drajvera. Ovako ima safe bet.


Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...